30
cze
Przejdź do komentarzy

Kontrowersje wokół projektu Areal

Areal - kolejny duchowy spadkobierca serii S.T.A.L.K.E.R. na platformie Kickstarter


To już kolejny odłam byłych pracowników studiów GSC i 4A Games, który dał o sobie znać zapowiadając nową grę w klimatach S.T.A.L.K.E.R.. Tak naprawdę wszystko zaczęło się jeszcze w 2012 roku, gdy Eugene Kim – były kierownik projektu S.T.A.L.K.E.R. Online w studio GSC (nie mylić z projektem S-Zone dawniej Stalker Online – przyp. red.) – ogłosił założenie studia o nazwie Union Studio, które miało rozpocząć pracę nad post-apokaliptycznym projektem AAA. Nic takiego jednak się nie stało i na najbliższe dwa lata temat przycichł. W maju bieżącego roku ponownie pojawiły się wzmianki o studiu ale już o zmienionej nazwie – West Games – ale tym razem z bardziej konkretnymi informacjami o grze pod tytułem Areal. Po upływie paru miesięcy projekt wystartował na platformie Kickstarter co z kolei wywołało prawdziwą burzę – posypały się oskarżenia o kłamstwo i posądzenia o oszustwo.

Powodem całego zamieszania były podejrzenia jakoby cały projekt był fałszywy i za pomocą Kickstartera ktoś próbuje wyłudzić pieniądze od naiwnych graczy. Głównymi oskarżycielami okazali się moderatorzy z oficjalnego forum gry Survarium studia Vostok Games oraz twórcy modyfikacji Misery i gry The Seed ze studia Misery Development LTD. W odpowiedzi na te zarzuty ekipa ze studia West Games postanowiła przedstawić się za pomocą nagrania video i udowodnić, że istnieją naprawdę, a projekt nie jest próbą wyłudzenia pieniędzy. Aktualnie oskarżenia zostały przez obie wymienione strony wykasowane choć jedna z nich wydała oświadczenie, które możecie przeczytać tutaj. Nawiasem mówiąc już nawet sama video zapowiedź gry Areal pozostawia wiele do życzenia. Zaprezentowany materiał składa się głównie ze starych i doskonale znanych fragmentów żywcem wziętych z gier serii S.T.A.L.K.E.R.. Najwyraźniej twórcy Areal nie mogli zmontować własnego materiału, pomimo tego, że gra ponoć jest w stadium pre-alpha. Na oficjalnej stronie Areal na kanale Facebook i jej rosyjskojęzycznym odpowiedniku, które zostały otwarte jeszcze w maju tego roku przed wystartowaniem projektu na Kickstarterze, nawiązań do serii S.T.A.L.K.E.R. nie ma prawie wcale.

Tak czy inaczej studio WestGames istnieje naprawdę tak jak i prawdziwy jest projekt Areal pomimo iż wiele pytań nadal pozostaje otwartych. Najważniejsze z nich to:

 • dlaczego w video zapowiedzi gry Areal wykorzystano fragmenty zupełnie innej pracy – chodzi o prezentację silnika Unity stworzonej przez naszego rodaka – oraz całą masę scenek z gier serii S.T.A.L.K.E.R. a zaledwie nieliczne elementy są faktycznie związane z grą Areal?
 • kim jest tajemniczy założyciel West Games pan Leonid Kovtun i dlaczego nazwę studia zarejestrowano dopiero na początku maja br. skoro w sierpniu ona już wygasa?
 • dlaczego zażądano tylko 50 000$ na stworzenie multi-platformowej gry o takim potencjale skoro jest to przeraźliwie mało jak na projekt AAA? Studio West Games twierdzi, że Kickstarter to nie jedyne źródło finansowania ich projektu i mają także innych inwestorów ale nie chcą zdradzić szczegółów;
 • dlaczego na stronie Kickstarter projektu Areal nie ma klarowanej informacji odnośnie planu prac nad tą grą wraz z terminarzem?

Błędna jest natomiast informacja jakoby studio GSC Game World wsparło projekt Areal za pośrednictwem strony Official S.T.A.L.K.E.R. na portalu społecznościowym Facebook. Już od kilku lat strona prowadzona jest przez osobę nie powiązaną z GSC i tym samym wszelkie publikowane na jej łamach komunikaty nie są oficjalnym stanowiskiem tego studia choć aktywnie wspiera wszelkie projekty powiązane z serią S.T.A.L.K.E.R..

Kontrowersje wokół projektu Areal5.053

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (3 votes cast)

6 odpowiedzi do Kontrowersje wokół projektu Areal


Winiacz
30.06.2014, 20:18

Używanie fragmentów dema technicznego silnika Unity 3D podczas mówienia o stworzeniu od zera nowego silnika nie zwiększa ich wiarygodności w moich oczach.

Soviet
30.06.2014, 23:03

#nikogo

Imienny
01.07.2014, 16:52

Ciekawe, jak tak sprawa się rozwinie – projekt ledwo co się pojawił, a już jest tyle wątpliwości.

sebagala
02.07.2014, 13:26

Nawet jak mówią prawdę to po concept artach nie wróże jej nic dobrego

lehoslav
02.07.2014, 14:39

Jak dla mnie, to zapowiedź wideo mówi wszystko o tym “projekcie”…

Leo05021
02.07.2014, 17:52

Jakby byli i obecni pracownicy GSC i 4A nie mogliby połączyć sił i steorzć Stalker 2, tylko każdy sobie.


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Kinot32 « 26 stycznia 2024, 17:44
  Mogli by nawet przesunąć na 2025, i tak by nie robiło różnicy
 • KarwaPL « 21 stycznia 2024, 7:56
  Ciekawe, ciekawe. Wypróbujemy z synem. Pzdr
 • KarwaPL « 17 stycznia 2024, 20:27
  Spodziewałem się tego, ale i tak jest trochę zawiedziony :-)) p.s. Odpalam Gamma zatem
 • KarwaPL « 22 grudnia 2023, 21:11
  Wzajemnie, Stalkerzy
 • KarwaPL « 17 grudnia 2023, 12:03
  W mordę nie mogę się już doczekać :-) p.s. Z Synem dalej gramy w Zew Prypeci
 • Q&A Styczeń 2011
  Kolejne pytania i odpowiedzi od GSC nt. S.T.A.L.K.E.R.'a 2. Co tu więcej mówić, zapraszamy do przecz...