Frakcje – Cień Czarnobyla

logo-frakcje

Przemierzając Zonę spotkamy wielu stalkerów – nie wszyscy mają takie same intencje. Większość stalkerów pozostało samotnikami, aczkolwiek są też tacy, którzy postanowili przynależeć do pewnych frakcji. Mają one różne cele, różny ubiór charakterystyczny dla danej frakcji. W Zonie nie jest miło, gdyż zazwyczaj każda frakcja do “obcych” jest wrogo nastawiona…


Samotnicy

Status: Neutralni/Przyjaciele

Stalkerzy, którzy samotnie przemierzają Zonę. Większość z nich wybiera taką drogę, gdyż przynależność do grupy zabiera cenny czas i część zdobyczy. Są też tacy, którzy po prostu wolą samotność i niezależność.

Uzbrojenie Frakcji
PMm, Fort-12Mk2, Dubeltówka-obrzyn, Akm 74/2U, AKm 74/2

INFOPanoszą się po całej strefie. Malutką wioseczkę samotnych stalkerów znajdziemy w Kordonie.

Bandyci

Status: Wrogowie

Członkowie świata przestępczego, którzy przybyli do Zony z różnych powodów: żeby ukryć się przed prawem, handlować bronią, lub dla pieniędzy ze sprzedaży artefaktów. W Zonie pełno jest bandytów, od zwykłych bandziorów po poważnych przestępców, z których większość należy do którejś z band. Choć bandy w Zonie często walczą między sobą, kryminaliści i tak stanowią poważny problem dla zwykłych stalkerów.

Uzbrojenie Frakcji
PMm, Fort-12Mk2, Dubeltówka-obrzyn, Viper 5,
AKm 74/2U


INFO Bandytów głównie spotkamy w takich lokacjach, jak Kordon, Wysypisko, Agroprom oraz Dolina Mroku.

Wojsko

Status: Wrogowie

Żołnierze zawodowi. Strzegą wszystkich dróg do Zony, patrolują granice, zabijają mutantów i tropią szabrowników. Prócz zwykłych wojskowych znajdziemy również oddziały elitarne “Specnaz” zazwyczaj wysyłane do Zony w celu przeprowadzenia akcji ratunkowych lub wypełniania innych misji specjalnych.

Uzbrojenie Frakcji
PMm, Fort-12Mk2, AKm 74/2, AKm 74/2U, Obokan

INFOStrzegą przejścia przez most w Kordonie. Pilnują wyjścia przy granicy Zony. Mają również jednostkę w Agropromie.

Wojskowi-stalkerzy

Status: Wrogowie

Żołnierze specjalnie przeszkoleni do służby w Zonie lub stalkerzy, którzy dobrowolnie podpisali umowę z wojskiem. Zazwyczaj wyposażeni w różnego rodzaju sprzęt pomocniczy i dobrze uzbrojeni. Najczęściej wykorzystywani do badania przyczyn i skutków katastrofy oraz do tworzenia map Zony. Mogą pracować samodzielnie lub w niewielkich oddziałach składających się z maksymalnie pięciu osób. Wojskowi stalkerzy nie pozwalają się zbliżyć zwykłym stalkerom i strzelają bez ostrzeżenia.

Uzbrojenie Frakcji
UDP Compact, Tunder S14, VLA, Vintar BC

INFOOddział wojskowych stalkerów wraz z ostrym wsparciem spotkamy pod Sarkofagiem.

Naukowcy

Status: Neutralni

Ekolodzy/Naukowcy wysłani przez rząd, którzy przeprowadzają różnorakie badania w Zonie. Naukowcy posiadają swój bunkier w Jantarze. Laboratorium polowe przypomina niewielki, opancerzony bunkier z miniaturowymi oknami z przydymionego szkła. Laboratorium może wytrzymać wiele uszkodzeń, a dzięki niezawodnej aparaturze podtrzymującej funkcje życiowe, potrafi samodzielnie działać przez kilka miesięcy. Bunkier jest dostarczany do Zony przez helikopter transportowy. Pracownicy laboratorium nie wpuszczają obcych dalej niż do zewnętrznej komory powietrznej, więc żaden stalker nigdy nie był wewnątrz.

Uzbrojenie Frakcji
Walker P9m, IL 86

INFOIch baza znajduje się w Jantarze.

Powinnosc

Status: Neutralni/Przyjaciele/Wrogowie (zależy od naszych stosunków z frakcją)

Organizacja paramilitarna znana z dyscypliny – jej członkowie postępują według ściśle określonego kodeksu. Członkowie “Powinności” jako jedyni nie sprzedają unikatowych przedmiotów z Zony ludziom z zewnątrz. Podobno wszelkie artefakty znalezione przez grupę zostają przekazane naukowcom. Członkowie “Powinności” za swój podstawowy obowiązek uważają ochronę świata zewnętrznego przed niebezpieczeństwami Zony. Większość przeprowadzanych przez nich akcji dotyczy eksterminacji potworów, stąd też ich wypady często oszczędzają stalkerom poważnych kłopotów. Frakcja ta od dawna prowadzi wojnę z “Wolnością”.

Uzbrojenie Frakcji
Pistolet bezgłośny (PB1s), Walker P9m, Kora-919, Fort-12Mk2, SPSA14, Tunder S14, VLA

INFOPełnią służbę w Barze oraz mają małą placówkę w Wojskowych Magazynach. Baza Powinności znajduje się w Barze.

Wolnosc

Status: Neutralni/Przyjaciele/Wrogowie (zależy od naszych stosunków z frakcją)

Anarchiści i śmiałkowie, którzy – jak sami twierdzą – walczą o swobodny dostęp do Zony, w zawiązku z czym są w nieustannym konflikcie z wojskowymi stalkerami i “Powinnością”. Ci tak zwani bojownicy o wolność chcą się podzielić z resztą świata wiedzą o Zonie i znieść monopol państwa na sekrety i cuda Zony.

Uzbrojenie Frakcji
SIP-t M200, UDP Compact, TRs 301, SGI 5k, SPSA14, SVDm2

INFOFrakcja Wolność znajduje się głównie na terytorium Magazynów Wojskowych, mają również tam bazę.

Najemnicy

Status: Wrogowie

Najtajniejsza i najbardziej tajemnicza frakcja w Zonie – niektórzy nie wierzą nawet w jej istnienie. Są tacy, co regularnie korzystają z usług najemników, prawdziwych profesjonalistów, którzy szybko radzą sobie z każdym stalkerem, a nawet z większą grupą przeciwników. Ich usługi nie są tanie – najemnicy żądają bajońskich sum lub artefaktów. Lokalizacja ich bazy pozostaje nieznana, co wskazuje na to, że znajduje się ona w głębi Zony.

Uzbrojenie Frakcji
PMm, AKm 74/2, TRs 301, SGI 5k, SIP-t M200

INFOMożemy ich spotkać na terytorium Dziczy.

monolit

Status: Wrogowie

W tej grupie można zauważyć wiele cech sekty religijnej. Jej członkowie wierzą w istnienie jakiegoś złożonego kryształu z kosmosu, Monolitu, znajdującego się gdzieś w centrum Zony. Większość stalkerów traktuje członków Monolitu z pogardą i uważa ich za szaleńców. Od swego powstania grupa ta usiłuje zapobiec wszelkim próbom dotarcia do centrum Zony, by chronić Monolit przed innymi stalkerami. Jeśli wierzyć plotkom, mają dużą bazę w głębi Zony, ale jej dokładna lokalizacja znana jest jedynie członkom frakcji.

Uzbrojenie Frakcji
Walker P9m, GP 37, Karabin SWDm 2, Broń Gaussa, FT 200M, IL 86

INFOMonolit dominuje w Prypeci, Czerwonym Lesie, obok Reaktora Jądrowego oraz w Sarkofagu.

Zombie

Status: Wrogowie

Biedaczyska poddane długotrwałemu promieniowaniu w okolicy Jantaru i w kilku innych sektorach. Nieostrożni stalkerzy, którzy oszaleli i zmienili się w chodzące trupy. Wiele takich stworzeń wałęsa się po Zonie, a niektóre docierają aż do granicy. Nie można im w żaden sposób pomóc, gdyż proces ten jest nieodwracalny. Uzombifikowani stalkerzy mogą używać broni, ale są tępi i mamroczą do siebie bezsensowne, urwane zdania. Stopniowo tracą wszelkie umiejętności i zamieniają się w zombi. Zazwyczaj są bardzo agresywni i w dużych grupach mogą stanowić poważne zagrożenie.

Uzbrojenie Frakcji
PMm, Walker P9m, Fort-12Mk2, Dubeltówka-obrzyn, Viper 5, IL 86, TRs 301, AKm 74/2

INFOZombyfikowanych stalkerów możemy spotkać w Dziczy, Czerwonym Lesie, Jantarze, X16 oraz kilku w Prypeci.

Frakcje - Cień Czarnobyla
4.1516
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!

autor działu:

xKoweKx
xKoweKx
19.11.2009

ocena działu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 4.1/5 (16 votes cast)