2
mar
Przejdź do komentarzy

Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA

STALKERSKA SIEĆ

Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów.

Twórcy Stalkerskiej Sieci

Po raz pierwszy wzmianka o twórcy Stalkerskiej Sieci pojawia się w powieści Wasilija Oriechowa pt. Зона поражения (tłum: Zona śmierci), gdzie jest nim genialny programista o ksywce Cze. W kolejnych książkach inni pisarze zaczęli aktywnie wykorzystywać pomysł Stalkierskiej Sieci, czasem zamieniając jej mozliwości i ksywkę twórcy. Poniżej lista najbardziej prawdopodobnych twórców Stalkerskiej Sieci:

Cze — ponieważ Зона поражения (tłum: Zona śmierci) jest pierwszą oficjalną powieścią wydaną w ramach serii literackiej S.T.A.L.K.E.R., dlatego najczęściej właśnie ten genialny programista uważany jest za założyciela Sieci.

Chwilę po otrzymaniu wiadomości na PDA o śmierci stalkerów Cze zaraz wszystkim rozesłał informację o ich zgonie. Operatywna informacja zawierająca współrzędne zdarzenia pomagała kolegom ofiar uniknąć śmiertelnie niebezpiecznych tras albo, wręcz przeciwnie, znaleźć ciała członków swojego klanu. [...] Czy mógł, wystraszony śmiercią kolegów, szybko dogadać się z Cze i poprosić go by przekazał za pośrednictwem stalkerskiej sieci fałszywą wiadomość o własnej śmierci, żeby wywabić mnie na otwarty teren?.. Bzdura. Cze nie zaryzykuje swoją nieskazitelną reputacją. Jego reputacja jest bardzo droga, do niego mają zaufanie praktycznie wszystkie klany, tak więc wystarczy jedna taka wpadka, żeby informacja stalkerskiej sieci komputerowej Cze upadła do ceny pustej gilzy z “makarowa”. [...] Nie rozśmieszajcie mnie. Cze kieruje takimi finansowymi transferami, które nam, napromieniowanemu mięsu, nawet się nie śniły.

Jurij “Jurik” Michajłowicz — wspomniany w książce Aleksieja Kaługina pt. Пустые земли (tłum: Ziemie jałowe). Żyje w bunkrze na obszarze Zony, praktycznie go nie opuszcza.


Co jak co, ale herbatę zaparzać Jurij Michajłowicz potrafił. Nigdzie nie częstowali Dżagera tak aromatyczną, cierpką i orzeźwiającą herbatą jak w tym bunkrze, skąd nadawała stalkerska sieć informacyjna. Tutaj spływała cała informacja z Zony. I stąd, przefiltrowana i posortowana, rozprzestrzeniała się po notebookach barmanów i handlarzy oraz PDA stalkerów.

Synoptyk — postać z serii powieści Aleksandra Zoricza, m. in. Беглый огонь (tłum.: Ogień ciągły). Bezpośredniej wzmianki o tym, że to właśnie on jest twórcą Stalkerskiej Sieci nie ma, ale za to kontroluje ogromne pokłady informacji co czyni go władcą absolutnym Sieci.

Dzwonił Synoptyk. Jeden z najbardziej kompetentnych towarzyszy z naszej paczki. Z tego samego powodu również jeden z najbogatszych. [...] Synoptyk handlował przeróżną informacją – w szczególności gdzie i jaki artefakt został znaleziony. Zazwyczaj jego klientami byli wszyscy początkujący idioci, tuż po odkryciu Ameryki i święcie przekonani o tym, że Zona to kopalnia złota. Jednak zdarzało się korzystać z jego usług i doświadczonym stalkerom. Zdarzało się to wtedy, kiedy Synoptyk dawał namiary na szczególnie rzadkie artefakty. Od siebie dodam: co najmniej dwa razy w roku zdobywałem to, na co naprowadzał mnie Synoptyk. I potem uczciwie oddawałem mu jego dwadzieścia procent.

Opis Stalkerskiej Sieci

Pełny opis Stalkerskiej Sieci nie istnieje aczkolwiek z informacji, zebranej z różnych książek serii, można wywnioskować, że Stalkerska Sieć charakteryzuje się następującymi możliwościami:

- personalne kanały umożliwiające czatowanie przez dwie osoby jednocześnie;
- kanały umożliwiające czatowanie w kilka osób jednocześnie tzn. do rozmowy dopuszczone są więcej niż dwie osoby, najprawdopodobniej osoby dodatkowe uzyskują dostęp poprzez otrzymanie specjalnego hasła od założyciela czatu;
- kanały umożliwiające czatowanie jednocześnie przez wszystkich członków danej frakcji – zarówno otwarte, gdzie każdy może nawiązać łączność z frakcją, jak i zamknięte, wyłącznie dla członków danego ugrupowania;
- elektroniczna skrzynka pocztowa – przesyłanie poczty w obrębie sieci, z możliwością wysłania każdemu odbiorcy w Internecie;
- lokalne forum stalkerskie, gdzie wykładane są najnowsze informacje o znalezionych anomaliach, legowiskach mutantów, nowych rodzajów mutantów, artefaktów itp.;
- system wiadomości w postaci nekrologów – w przypadku zgonu danego stalkera jego PDA, które również mierzy liczne parametry życiowe jego organizmu, automatycznie rozsyła po Sieci wiadomość o jego śmierci.

URZĄDZENIE PDA

PDA (ang. PDA — Personal Digital Assistant) — kieszonkowy komputer osobisty znany także jako Pocket PC.

urządzenie PDA

Występuje we wszystkich grach serii S.T.A.L.K.E.R. jako nieodłączny element ekwipunku każdego stalkera. Używa się go głównie jako komunikatora z innymi stalkerami albo jako elektronicznej mapy. Bywa wykorzystywany również jako dziennik, także w formie dźwiękowej. Po raz pierwszy pojawia się już w pierwszej grze serii – S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, chociaż nie jest odzwierciedlony w ekwipunku postaci gracza. Początkowo nazywa się Pocket PC a nie PDA – w ramach wyjątku występuje jedynie w samouczku Sidorowicza na samym początku gry, kiedy handlarz wymienia nazwę PDA. Za wzór PDA stalkera Naznaczonego posłużył realnie istniejący model kieszonkowego komputera osobistego HP Ipaq H1940.

PDA w grach komputerowych

Urządzenie PDA stalkera Naznaczonego składa się z siedmiu różnych sekcji:

Zadania — pierwsza i najbardziej wykorzystywana funkcjonalność urządzenia. Z lewej strony jest lista zadań gracza, z kolei ich opisy i sytuacja na mapie jest po stronie prawej. Posiada również funkcję umożliwiającą śledzenie dowolnego wybranego zadania.

Wygląd w grze po nałożeniu tekstur - później zniknie nazwa firmy i napis Pocket PC

Mapa — zawiera całą mapę Zony. Posiada guziki umożliwiające oddalenie, wyśrodkowanie lub zbliżanie (« + » i « – »). W późniejszych wersjach był także przycisk, pozwalający stawiać swój znacznik na mapie ale tę funkcję wycięto w 2007 roku. Nieco wcześniej mapa dzieliła się na lokacje tzn. pokazana była zaledwie wybrana lokacja a nie cała mapa. W bardzo wczesnych etapach tworzenia gry, na mapie można śledzić przemieszczania się mutantów, stalkerów i nawet pojazdów, ale tę możliwość jedynie testowano.

Notatki— dzielą się na dwie podsekcje: Notatki i Historia. Pierwsza zawiera niezbędną informację z cudzych PDA i wprowadzaną przez samego Naznaczonego; druga z kolei to historia wiadomości na PDA i dialogi Naznaczonego. Całkowicie możliwe, że tę sekcję, oprócz istniejących funkcji, była planowana jako dziennik gracza.

Pendrive który można podłączyć do PDA

Kontakty — zawiera listę stalkerów, znajdujących się w promieniu 50 metrów. Dodatkowo wyświetla się także przynależność do frakcji, reputacja, stosunek do Naznaczonego i poziom stalkerów. Wcześniejsza wersja zawierała także funkcję umożliwiającą prowadzenie pisemnych rozmów między graczem a NPC, w rezultacie gracz mógł zwerbować NPC albo pohandlować. We wczesnych etapach tworzenia gry wczesnych etapach rozgałęzień dialogowych było bardzo niewiele, i dlatego stalkerzy najczęściej negatywnie odzywali się na dowolnie wysłane wiadomości. Funkcja ta nie została ukończona i była wycięta z gry w 2005 roku.

Ranking — zawiera listę stalkerów o najwyższym poziomie, spis zaczyna się od, mniej więcej, miejsca 930-ego. Z każdą nową grą lista ksywek zmienia się. Czasem stalkerów z listy można także spotkać w grze, a czasem na listę trafiają unikatowe postacie, takie jak Czaszka i Kep. Zabici stalkerzy mają ikonkę zdjęcia.

Postęp — zawiera statystykę gracza: wykonane zadania, zabite mutanty i stalkerzy. W niektórych wersjach gier pokazuje także zdobyte artefakty, jest to błąd ponieważ funkcjonalność jest najprawdopodobniej przeznaczona do gry wieloosobowej.

Encyklopedia — ostatnia sekcja zawierająca informację o świecie Zony: o artefaktach, anomaliach, lokacjach, frakcjach itd. Niektóre wartości nie są wyświetlane ponieważ zostały zablokowane ale można je odblokować po zmianie pliku zawierającego skrypt.

W grze handlarz Sidorowicz wspomina, że PDA ma wbudowany skanujący czujnik o zasięgu około 500 metrów, co jest rzadkością. Sam wygląd okna PDA zmieniał się wielokrotnie – nawet wygląd okien PDA Szramy i majora Degtjarewa są zupełnie różne. We wczesnych etapach tworzenia gry składał się z kilku tekstur z różnymi symbolami. Później PDA już zawierało także ramkę z przyciskami. Pod uwagę brano trzy różne warianty i jeden z nich ostatecznie widzimy w pierwszej grze serii.

Wczesne warianty modelu 3D urządzenia PDA stalkera Naznaczonego autorstwa modelera Bogdana Supruna

PDA w serii literackiej

Autorzy serii literackiej znacznie poszerzyli możliwości PDA i dodali mnóstwo całkowicie niewłaściwych mu funkcji, również i te typowe dla kieszonkowego komputera osobistego. Oto kilka przykładów: wbudowany licznik Geigera, wbudowany wykrywacz anomalii, wbudowany wykrywacz form życia, rozszerzone możliwości Stalkerskiej Sieci, skanowanie otaczającego środowiska lub automatyczna wysyłka nekrologu właściciela PDA rozsyłana do wszystkich stalkerów po jego śmierci.

Źródła:
Зона поражения (tłum.: Zona śmierci), Wasilij Orechow, Rozdział 1: Wysypisko, str. 9;
Пустые земли (tłum. Ziemie jałowe), Aleksiej Kaługin, Rozdział 21, str. 57;
Беглый огонь (tłum.: Ogień ciągły), Aleksander Zoricz, Rodział 6: “Konewka” – str. 70-71;
Stalker-Wiki.ru – Zone Chronicles – rozdział: PDA;
Stalker-Wiki.ru – Zone Chronicles – rozdział: Stalkerska Sieć.

Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA5.059

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (9 votes cast)

4 odpowiedzi do Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA


Kuballa44
03.03.2015, 0:07

Kozacki artykuł!

Czipi
03.03.2015, 14:47

Elegancko, elegancko. Jakiś czas temu pisałem fragment, w którym stalker używał swojego PDA, z napisaniem go miałem spore problemy właśnie ze względu na niewielką wiedzę na temat tego urządzenia i jego możliwości. Super artykuł!

Tylko jeden błąd: “(…) wiadomość jego o śmierci.” Raczej “(…) wiadomość o jego śmierci.” ;)

Glaeken
04.03.2015, 20:47

@Czipi: dzięki. poprawione :)

Adriejev
22.03.2015, 17:58

Z kazdym razem jest tak samo….
Czyli po prostu zajebiscie :D


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • S.T.A.L.K.E.R. Build 2232
  Niedawno wyciekła kolejny build Cienia Czarnobyla. Jest to bardziej rozbudowana wersja builda 2205 i...