28
wrz
Przejdź do komentarzy

Q&A: Status projektu S.T.A.L.K.E.R. 2

Co z projektem S.T.A.L.K.E.R. 2? W szczególności interesuje mnie informacja o rzekomej sprzedaży marki S.T.A.L.K.E.R. studiu Bethesda Softworks – jak się sprawy mają dzisiaj i jaki los czeka ten projekt?

Siergiej nie sprzedał i nie planuje odsprzedać tej marki zachodniemu studiu. Mało tego, on w ogóle nie zamierza jej się pozbywać. Marka S.T.A.L.K.E.R. była, jest i będzie jego własnością.

Ale przecież istnieje prawdopodobieństwo przekazania praw do tytułu? Posiadając pełne prawo własności, Grigorowicz może je przekazać właśnie studiu Bethesda Softworks aby umożliwić produkcję gry S.T.A.L.K.E.R. 2. Zgadza się?

Tak. Czysto teoretycznie taka możliwość istnieje. Ale powtarzam raz jeszcze – tylko teoretycznie. W rzeczywistości Siergiej tego nie zrobi. Według jego słów, projekt będzie kontynuowany ale tylko przez „nasze (rodzime) studio”.

Co oznacza „nasze”? Ma na myśli „radzieckie”? Dobrze zrozumiałem?

Bardzo dobrze. Grigorowicz jest przekonany o tym, że pracować nad tym projektem powinna ekipa pochodząca z krajów z obszaru post-radzieckiego (Ukraina, Rosja, Białoruś itd.). Taka decyzja podyktowana jest racjonalnymi pobudkami: Siergiej uważa, że obcemu studiu nie uda się zachować unikatowego klimatu gry i nasączyć ją duchem „naszej” mentalności. Rozumiesz co mam na myśli?

Rozumiem doskonale i bardzo się cieszę z tego powodu. Czy to punkt widzenia Siergieja czy też sam wyciągnąłeś takie wnioski w oparciu o nieznane szczegóły waszego spotkania?

To postanowienie Grigorowicza. A o szczegółach już ci powiedziałem na samym początku: Siergiej uważa za niedopuszczalne niepokojenie społeczności niepotwierdzoną informacją i dlatego prosił mnie о nie ujawnianie wszystkich niuansów spotkania. W danej chwili konkretów o przebiegu prac nad grą nie ma, toteż ogłaszanie czegokolwiek jest nie na miejscu. Przede wszystkim z powodu szacunku dla społeczności.
Nie mogę wypowiadać się o sprawach o których nie należy teraz rozmawiać. Zdaję sobie sprawę z tego, że społeczność oczekuje odpowiedzi na jedno jedynie pytanie: kiedy? Ale ludzie przecież powinni rozumieć to, że granie w grę S.T.A.L.K.E.R. a tworzenie jej – to dwie zupełnie różne rzeczy. Tym bardziej, biorąc pod uwagę wydarzenia z zeszłego roku czyli wstrzymanie prac nad tym projektem.
Korzystając z okazji, proszę wszystkich tych, którzy zbyt emocjonalnie podchodzą do obecnej sytuacji o chwilę zadumy i zrozumienie pewnej rzeczy: wstrzymanie i ponowne uruchomienie projektu, a tym bardziej takiego jak S.T.A.L.K.E.R. 2, związane jest z olbrzymim nakładem pracy i niezliczoną ilością niuansów.

Bez wątpienia wiele osób to rozumie i wytrwale czeka mając nadzieję na lepsze wiadomości, niemniej jednak…

Tak, projekt został wstrzymany – ale nie zamknięty! – i tak, nadeszły trudne czasy. Ale przecież projekt nadal żyje! Nieprawdaż? Tym bardziej, że padło szereg propozycji o możliwości zrealizowania długo wyczekiwanego ciągu dalszego.

Zgaduję, że kandydatów nie wymienisz?

Nie mogę. Zrozum, że to by było nie na miejscu. Tym bardziej, że nie zostałem do tego upoważniony. Wspomniałem jedynie o tych faktach, po opublikowaniu których Siergiej nie zawaha się ponownie uścisnąć mi dłoni.

Zgadzam się, to byłoby nie na miejscu… jednak, społeczność wrze w oczekiwaniu pozytywnych wiadomości…

To, o czym mówiłem, w zasadzie powinno wystarczyć by fani westchnęli z ulgą. Po pierwsze: S.T.A.L.K.E.R. żyje. Po drugie: negocjacje trwają. A po trzecie: Siergiej Grigorowicz nie sprzedawał i nie zamierza sprzedawać tej marki.
Czy to mało?! Wierni fani zrozumieją to i będą cierpliwie czekać. A krzykaczy, którym obojętne jest to w co grają, zawsze było wielu. Dzisiejsza wiadomość przeznaczona jest dla tych którzy czekali, czekają i nadal będą czekać… czyli dla prawdziwych fanów serii S.T.A.L.K.E.R..

Źródło: S.T.A.L.K.E.R. 2 – Moskwa na linii, fragment wywiadu z dnia 21.09.2012 r.

Q&A: Status projektu S.T.A.L.K.E.R. 25.055

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (5 votes cast)

7 odpowiedzi do Q&A: Status projektu S.T.A.L.K.E.R. 2


Ric
28.09.2012, 22:11

When it’s done…

kupiszczan123
29.09.2012, 1:01

“Siergiej uważa, że obcemu studiu nie uda się zachować unikatowego klimatu gry i nasączyć ją duchem „naszej” mentalności.” Kto może nasączyć stalkera klimatem jak nie programiści itp. ,którzy zostali zwolnieni ze studia?! Ja się K*urwa pytam!

tmatrix7
29.09.2012, 11:34

Może i myślę zbyt pesymistycznie, ale jeśli ten projekt w ogóle ruszy (w sensie praktycznym) to będzie cud :/

LECH
26.10.2012, 10:53

wszystko w porządku… się poczeka i tyle!

LECH
26.10.2012, 10:54

ale jest to robota dla GSC!

FDGod
19.11.2012, 16:13

Pozostało się tylko modlić do Boga, że ujrzymy zonę raz jeszcze nie skalaną hAmerykańskim stylem wybuchami pościgami itd, że powróci dawny klimat i czuć będziemy przynajmniej lekki dreszczyk chodząc po ciemnych korytarzach starych laboratoriów. I może kiedyś nadejdzie ten dzień w którym znów chwycimy za kolbę starego kalacha i ruszymy gdzieś w głąb lasu, w nieznane, by tępić plugastwo i karać monoli. Oby…

Maggot4live
20.04.2013, 14:41

Moim zdaniem jezeli maja sie tym zajac Amerykanie to lepiej zeby wogóle nie powstawal nowy stalker bo bedzie wielki wstyd. Np Silent hill film pierwsza czesc to byl kozak ale tylko fartem bo wzorowali sie na oryginale krok po kroku ale dwójka to byla porzaszka choc zastosowali podobna metode lecz tym razem zrobili z tego Beverli Hills 90210 to samo zrobili z Resident evil filmem Amerykanie leca na chajs i zrobia z tej swietnej gry maszynke do pieniedzy i to taka zeby kazdy mógl w nia grac nie bedzie [potrzebne nasze doswiadczenie od pierwszej czesci gry fabula powstanie na nowo pod katem pieniedzy nie bedzie tego klimatu co byl do tej pory!


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • caleb59 « 10 kwietnia 2024, 11:11
  Amen!
 • Kinot32 « 26 stycznia 2024, 17:44
  Mogli by nawet przesunąć na 2025, i tak by nie robiło różnicy