6
sie
Przejdź do komentarzy

Marka S.T.A.L.K.E.R. nadal w GSC

Po kilku miesiącach powtórzyła się informacja, jakoby studio Bethesda miała przejąć prawa do gry S.T.A.L.K.E.R. 2. Tym razem jednak, źródłem najnowszej rewelacji są zaufani informatorzy, na których powołuje się znany ukraiński blogger – Sergey Galyonkin. Najważniejsze jest jednak to, że uzupełnia poprzednią wiadomość o parę dodatkowych szczegółów. Więcej w rozwinięciu newsa:

Jak powszechnie wiadomo, marka S.T.A.L.K.E.R. składa się z kilku elementów, w tym przypadku są to: gry komputerowe, seria książek i czasopismo, ubrania i obuwie, film i serial, figurki oraz inne gadżety. Na swoim blogu Galyonkin napisał, że rozdzielono prawa do poszczególnych jej części:
- najważniejszą czyli prawo do gry komputerowej rzekomo przejęło studio spoza Ukrainy i obecnie tworzy ją w oparciu o rozwiązania Bethesdy – możliwe, że chodzi o Obsidian Entertainment. Prace trwają jednocześnie nad wersjami PC jak i na konsole, natomiast wydaniem tytułu ma się zająć sama Bethesda,
- wszystkie pozostałe elementy tej marki, nadal należą do Siergieja Grigorowicza, co potwierdza świeżo wydany przez GSC World Publishing, angielskojęzyczny e-book S.T.A.L.K.E.R.: Captives of the Zone. Zgodnie z zapowiedziami, wznawiający publikowanie oficjalnych opowiadań w ramach serii literackiej S.T.A.L.K.E.R..
Informacje o tworzeniu gry są rzecz jasna nieoficjalne, dlatego też poproszono o komentarz rzecznika prasowego studia Bethesda, ale ten znowu odmówił. Z kolei na oficjalnym kanale serii S.T.A.L.K.E.R. na portalu społecznościowym Facebook, zaprzeczono tym rewelacjom – całość ponoć nadal należy do szefa GSC. Podano także szereg dodatkowych warunków, które powinno spełniać zainteresowane zakupem marki S.T.A.L.K.E.R. studio. Oto najważniejsze z nich:
- udziały właściciela GSC w firmie, która zakupiłaby prawa do marki,
- prawo do wyboru ekipy mającej tworzyć grę,
- odpowiednio atrakcyjna finansowo oferta.
Nawiasem mówiąc, warunki te były także przyczyną braku zawarcia porozumienia pomiędzy GSC a Vostok Games. Ostatnio na ten temat wypowiedział się współinwestor projektu Survarium – Roman Khmil. Wersję polską fragmentu wywiadu znajdziecie pod tym linkiem lub w dziale Artykuły.

Marka S.T.A.L.K.E.R. nadal w GSC5.052

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

11 odpowiedzi do Marka S.T.A.L.K.E.R. nadal w GSC


Junx
06.08.2012, 23:48

W końcu coś wiadomo co wyszło z ze studiem. Dobra wiadomość jak dla mnie.

Wheeljack
07.08.2012, 0:08

To oficjalne info?

kruk_
07.08.2012, 1:35

Bethesda niech trzyma łapy z daleka. :>

Szpagin
07.08.2012, 9:36

Oficjalny kanał serii Stalker jest moderowany przez gościa, który nie ma już kontaktu z Siergiejem ani tym, co zostało z GSC. Informacje od niego są nieoficjalne.

smoq2
07.08.2012, 11:27

Szkoda… Ciągle mam nadzieję, że to właśnie Bethesda pokusi się o wykupienie tych praw autorskich. Co jak co, ale mają największe doświadczenie w tworzeniu gier z olbrzymim, “otwartym” światem.

wobes
07.08.2012, 12:41

Smoq2, mają doświadczenie z tworzeniem AMERYKAŃSKICH gier z olbrzymim, otwartym światem. A to zasadnicza różnica. Ktoś kto żyje w tak innym świecie nigdy nie odda tego klimatu lepiej, niż osoby, które tam spędziły całe życie. Stalker w wykonaniu Bethesdy będzie kolejną pustą strzelanką bez odrobiny ducha ZSRR, taką jak dziesiątki innych. Tą grę muszą dokończyć ludzie, którzy są częścią tego świata.

smoq2
07.08.2012, 13:05

Moje opinia jest bardzo subiektywna, a jest taka, gdyż tak na prawdę to nie obchodzi mnie fabuła. CoP wręcz “przebiegłem”, gdyż interesowało mnie tylko wykonanie map, uznając wątek fabularny za słaby (śmiem nawet powiedzieć, że zbędny). Chodzi mi o to, że Bethesda zrobi dobrze Zonę bez punktów tranzytu pomiędzy mapami, dobre zarządzanie zasobami, porządny zmiennik online-offlie, rozbudowany i łatwo modyfikowalny alife, i ładną scenerię okolic elektrowni. Bardziej oczekuję od nich, że zrobią idealny podkład pod mody, niż wciągającą fabułę (którą i tak wytnę :)).

StalkerCiastek
07.08.2012, 13:37

To tylko potwierdza moje przypuszczenia, że komputerowy Stalker jeszcze tam oddycha pod gruzami i już niebawem stamtąd się wydostanie. Moim zdaniem jest duża szansa, że Stalker 2 się pojawi – popularna marka, chwytliwy temat i fani którzy przez te wszystkie niepewności i długi okres czekania rzucą się na grę jak “Reksio na surowy boczek”.

Zgadzam się całkowicie z wobes i smoq2. Siła Stalkera to lokacje i klimat jaki za nimi idzie. Zachodnie studia nie zrozumieją istoty tej atmosfery i wszystko ładnie spartolą.

Gorianov
09.08.2012, 1:30

Bethesda to najlepszy kandydat do kontynuowania stalkera. Więc nie jest źle, ale mogło być lepiej.

Strelok_90
11.08.2012, 21:06

Gorianov, rację masz, ale ja to bym wolał, aby S.T.A.L.K.E.R. dalej pozostał na swoich macierzystych terenach, czyli w GSC.

Ric
15.08.2012, 15:55

Na dobrą sprawę nie jesteśmy w stanie ocenić jak dane studio zrobiłoby Stalkera. Bethesda (czy raczej Obsidian) to dobra marka, jak dla mnie jest tyle samo szans, że podołają grze, jak i że ją totalnie spieprzą. Ja też najchętniej oddałbym grę jakiemuś dobremu europejskiemu studiu, którym łatwiej przyjdzie oddanie klimatu Zony. Stalker to zupełnie inny rodzaj posta-apo niż to, do którego przystosowany jest Zachód. Dla nich post-apo to pustynia, bezprawie, gangsterzy, swoboda, pewna doza groteski i przesady (a tego w stalkerze boje się najbardziej) oraz ruiny wielkich metropolii. Coś czuję, że ciężko byłoby im nawet podświadomie nie wcisnąć czegokolwiek z tych rzeczy do Stalka.


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • Cryzone - Sector 23
  W oczekiwaniu na drugiego S.T.A.L.K.E.R.'a można albo czekać, albo można zrobić coś konstruktywnego....