5
sty
Przejdź do komentarzy

Kryzys w GSC

Również dnia 30 grudnia 2011 roku, jedna z rosyjskojęzycznych stron internetowych poświęconych grom komputerowym, na łamach swojego serwisu umieściła 51 wydanie video dodatku, w którym kilka minut materiału poświęciło obecnej sytuacji studia GSC i jego projektowi S.T.A.L.K.E.R. 2. W rozwinięciu newsa tłumaczenie wspomnianego fragmentu filmu wraz z jego pełną wersją w języku rosyjskim:

[3:30 min. - 6:25 min.]

Jak pamiętacie studio GSC Game World znalazło się na granicy zamknięcia, w związku z tym, w ostatnich tygodniach roku po sieci zaczęły krążyć różnego rodzaju plotki: jakoby studio miały odwiedzić reprezentujące prawo władze Ukrainy czy jakoby Siergiej Grigorowicz opuścił studio, ponieważ nie był zadowolony z postępów w pracach nad grą S.T.A.L.K.E.R. 2. Niektórzy twierdzili także, że Grigorowiczowi nie udało się dojść do porozumienia z ani jednym z zachodnich wydawców, a inni z kolei starali się temu zaprzeczać twierdząc, że sam Grigorowicz nie jest zainteresowany wydaniem swojego tytułu na konsolach. Jednak przed Nowym Rokiem sytuacja zaczęła się wyjaśniać, bowiem pracownicy GSC potwierdzili, że studio znajduje się w najgłębszym w całej historii istnienia tej firmy kryzysie, który bezpośrednio związany jest z postępami prac nad grą S.T.A.L.K.E.R. 2. Przedstawiciele studia ogłosili, że mimo wszystko nadal mają nadzieję na to, że wcześniej czy później projekt trafi na sklepowe półki, ale kiedy ma nastąpić to “wcześniej” i czy nie będzie to zbyt późno, tego nadal nikt nie wie.
Udało się nam także dotrzeć do informacji będących w posiadaniu jednego z największych zachodnich wydawców. Manager tej firmy odpowiadający za wydanie gier na konsolach potwierdził, że w przypadku gry S.T.A.L.K.E.R. 2 byłyby problemy z jej przeniesieniem zarówno na platformę XBOX 360 jak i Playstation 3, a główne tego powody są trzy:

 • Post-apokalipsa mająca miejsce w Europie Wschodniej nie zaciekawi gracza zachodniego, a dokładniej rzecz biorąc, nie będzie aż tak ciekawa w porównaniu do tej samej fabuły osadzonej w Europie czy USA. I dlatego twórcom najprawdopodobniej zaproponowano zmianę miejsca akcji gry, ale ci odmówili.
 • Tworzenie i dalsze promowanie takich projektów jak S.T.A.L.K.E.R. 2 na zachodzie kosztuje krocie, szczególnie jeśli orientować się na rynek konsol. GSC Game World takimi środkami finansowymi nie dysponuje, a wydawcy z kolei, nie chcą ryzykować.
 • Najprostszy i najbardziej banalny powód to, według wielu źródeł, praca z Siergiejem Grigorowiczem, która do łatwych nie należy bowiem jest uznawany za wymagającego człowieka zarówno wobec swoich pracowników jak i partnerów. Dogadanie się z nim, a tym bardziej wywieranie na niego nacisków, jest praktycznie niemożliwe. Według pewnych informacji, Pan Grigorowicz kategorycznie odmówił pójście zachodnim wydawcom na rękę, którzy wymagali przekształcenia gry S.T.A.L.K.E.R. 2 w coś na podobieństwo tytułu Modern Warfare 3, ze wszystkimi wynikającymi z tego powodu konsekwencjami. To znaczy, że tytuł zarobiłby kilkakrotnie więcej pieniędzy, przy jednoczesnej utracie na stałe najbardziej oddanych fanów gry. Najwyraźniej Grigorowicz doszedł do wniosku, że to zbyt wysoka cena za sukces i postanowił na jakiś czas zamrozić projekt.

Powyższe informacje należy rzecz jasna traktować jako nieoficjalne.

Kryzys w GSC5.054

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (4 votes cast)

30 odpowiedzi do Kryzys w GSC


Werewolver
05.01.2012, 15:14

Jak tylko czytam o tych “zachodnich wydawcach” to mnie krew z wkur*ienia zalewa… Na szczęście Grigorowicz to mądry człowiek.

Hrabia
05.01.2012, 15:24

Musimy znaleźć spełniacz życzeń i poprosić o forsę dla GSC!

Tajemniczy
05.01.2012, 15:32

“Post-apokalipsa mająca miejsce w Europie Wschodniej nie zaciekawi gracza zachodniego, a dokładniej rzecz biorąc, nie będzie aż tak ciekawa w porównaniu do tej samej fabuły osadzonej w Europie czy USA”
Aha czyli ciekawa gra to taka w której po raz enty ratujemy ÓSA i której bohaterem jest rodowity czarny Amerykanin :facepalm: A kogo na zachodzie będzie interesował jakiś Striełok z Ukrainy…

paintball_0
05.01.2012, 15:59

“Dogadanie się z nim, a tym bardziej wywieranie na niego nacisków, jest praktycznie niemożliwe.”

Tak też myślałem. Prezes się zaparł i nie tyle zagroził zamknięciem sklepiku, co faktycznie postanowił go zamknąć. ;)

W końcu ktoś się postawił przeciwko wizji: “Jedyna gra, która się sprzeda, to kolejna podróbka Call of Duty”. Jednocześnie dziwię się, że wizja ta jest absolutnie uzasadniona. 13′latki naprawdę rządzą rynkiem FPSów?

Ghost
05.01.2012, 16:09

Siergiej Grigorowicz bardzo mądry człowiek!
Nie idzie na rękę za kasą i nie da zmienić Stalkera na grę typu MW i to jeszcze która miał by się dziać na zachocie, co sobie te zachodnie ku*wy wyobrażają. A poza tym jak w CoD 4 był Prypeć to jakoś się wszyscy tym jarali.

tomasz4815
05.01.2012, 16:17

Trzymam kciuki za Grigorowicza. widać, że to człowiek na poziomie, nie to co “pochłaniacze hamburgerów” z CoD’a. Mam nadzieję, że ci nadęci “Hamerykanie” zapchają się swoim zasranym CoD’em. Jak można robić ze stalkera, gry, która ma klimat, to coś w sobie, surową atmosferę, grę dla spasinych 13-latków z “ÓSA”?!!
No jasne przecież ponad połowa z nich nie wie nawet co jest “napromieniować się”!
No ale jak (tutaj zgodzę się z @paintball_0) to możliwe, że banda kurdupli z ÓSA rządzi rynkiem FPS’ów?!! What the fuck?!
Jak widać Ameryka to źródło wszelkiego utrapienia! Uch! krew mi się gotuje jak o nich myślę!!!

Junx
05.01.2012, 17:44

“Post-apokalipsa mająca miejsce w Europie Wschodniej nie zaciekawi gracza zachodniego, a dokładniej rzecz biorąc, nie będzie aż tak ciekawa w porównaniu do tej samej fabuły osadzonej w Europie czy USA. I dlatego twórcom najprawdopodobniej zaproponowano zmianę miejsca akcji gry, ale ci odmówili.”

Jak to przeczytałem to aż w środku coś się przewraca. *urwa czego oni oczekują? Plaży, miasta, dżungli, grafy z CoD-a czy Crysis-a? *uj wie czego jeszcze, nie chcą to nie pies im morde lizał. Nie musi dawać na cały świat, u nas będzie to piękna gra oraz dla sąsiadów bo to będą nasze klimaty, które dobrze znamy. Oni pewno chcą grę full grafa i żeby świeciła się jak psu ja*ca. Nie chcesz to nie kupuj u nas będzie to hit na pewno u nich może być na “złom”, ale ważne żeby wyszła i na pewno im się zwróci z nawiąską, bo się znajdą ludzie co będą robić mody do S2, tak jak to 3 części stalka. Gdzie jest najwięcej modderów? U nas w Europie i na pewno będzie ich więcej. USA ma swój stary sposób na grę: szybka i piękna, ale kto będzie to grał na dłużej? Nikt bo każdy bęzie ją znał na wylot, Stalka można zmieniać na n-tysięcy razy, i zawsze to będzie coś innego niż było, każdy gracz doceni to, że może grać w coś innego w tej samej grze a nie w 3 części CoD MW, w każdej jest to samo i już się znudziło. Stalker był, jest i będzie dobry do modyfikacji nawet na X-Ray silniku, ta gra ma mięć siłę “przyciągania”, ma być klimatyczna, teraz wygląda jak powinna a nie być “brzydka” na innym silniku. Zona to inne miejsce, brzydkie, pomure i jednocześnie piękne oraz tajemnicze do którego fant zawsze wraca móc zobaczyć coś nowego jak wyjdzie nowy mod, dla każdego to inna przygoda, którą chce się skończyć nimo, że już się ją zna, ale to zawsze jest nasza stara i piękna Zona.

PS. Ale żem poemat od*ebał :D

Szpagin
05.01.2012, 18:03

Mało na świecie ludzi, którzy zamiast tworzyć kolejnego gniota pod publikę (prosty klon Call of Duty, jakim jest Homefront, sprzedał się w 2 milionach egzemplarzy), chcą opracować tytuł wyjątkowy, tworzony dla fanów. Ale przynajmniej poznałem odpowiedź na pytanie, które nurtuje mnie od półtora roku: kto ma być targetem nowej gry? Teraz już wiemy, że miał być to wschód.

PeterHD
05.01.2012, 19:49

No to jest zaje*sty pomysł żeby gra straciła to co dla mnie najfajniejsze w niej całej: “swojski” sowiecki klimat i całą znaną scenerię. I przeniosła się np. do Brukseli…

Junx
05.01.2012, 20:29

Wystarczy, że do Niemien się wybierze i już d*upa zbita :D

Maku
06.01.2012, 0:24

Brawa dla pana Grigorowicza! Taka postawa w stosunku do oddanych fanów gry to cos niespotykanego.W dzisiejszych czasach kazdy woli trzepać hajs niż przejmować się ‘oddanymi fanami’.

SkullDagger
06.01.2012, 1:30

Dobry gościu, szkoda ze teraz kasa rzadzi ale nasz Grigorowicz sie nie da:)
W Rosji jest kilka bogaczy moze ktoś sie skusi:)

Eleventh
06.01.2012, 8:15

Osobiście myślę, że gra zarobi więcej jeśli akcja zostanie osadzona nadal w Czarnobylu. Z początku nikt się tą grą nie zainteresuje, bo pomyśli, że to jakiś dziwny wybryk natury. “Akcja na Ukrainie? Haha… jakiś Stierlok? Następnie jakby ktoś zadbał o reklamę tej oto gry to sytuacja mogła by ulec poprawie. :)

Junx
06.01.2012, 12:08

@ Eleventh, napisałeś ” Następnie jakby ktoś zadbał o reklamę tej oto gry to sytuacja mogła by ulec poprawie. :)”

Dobry gameplay z gry pokazujący uroki, akcję oraz klimat gry i jest gwarantowany hit:)

Wilk Fenris
06.01.2012, 13:04

Bijecie w złe nuty moim zdaniem. Reklama powinna opierać się na katastrofie w Czernobylu (bo to jest akurat znany na zachodzie epizod), na tym aby pokazać skutki napromieniowania itp. Czyli hasła typu “zobacz jak to będzie żyć w świecie po katastrofie nuklearnej” itp. To mogłoby chwycić. Najlepiej jeszcze wciągnąć w to zielonych, żeby gadali “jak nie wiesz jak będzie wyglądać świat po katastrofie nuklearnej to pograj sobie w STALKERa”. Nie zaszkodzi zrobić z gry antyatomowy manifest, bo to niezła darmowa reklama i obecnie modna rzecz.

Natomiast co do wydawców na zachodzie to ######### tych ############ ####### (sam się ocenzurowałem, bo jeszcze nieletni mogą to czytać :P). Swoją kasę i swoje rady mogą sobie w żyć wsadzić chędożone psie syny. Już wolę brak STALKERa niż zrobienie z niego klona CoDa o bohaterskich amerykanach i ich zasranej ziemi. Zawsze możemy zrobić grę o eksterminacji rdzennej ludności ameryki północnej. Będzie po amerykańsku…

RaZZoR
06.01.2012, 14:01

Ale sie zagotowałem!!! Nie będe tu wypisywał swoich spazmów jeszcze ktoś się obrazi:P Powiem tylko jedno kij im w oko i olewam te ich CoD-y i BF-y nie kupie juz nigdy ani jednego cały mój majątek idzie teraz w STALKERA. Григорович или вы мерзавец, и очень хорошо, не получится! Moge czekac nawet ze 2 lata byle by sie chlopaki nie poddaly.

RaZZoR
06.01.2012, 14:05

Moj rosyjski jednak jest do bani tak czy siak Nie moga po prostu nie moga sie poddac i tak jak ktos juz tutaj napisal lepiej jak nie bedzie stalkera albo zostanei wstrzymany niz mileli by z niego zrobic clona jakiegos syfu. ende

M3Fis70
06.01.2012, 16:11

Jak nazwać postawę GSC? UUUURRRAAAA czyli pod prąd i do przodu, cieszę że że nie wszyscy ulegli pomysłowi Amreykańszkich Marinś.
Liczę na klimatycznego STALKER’a

nati20
06.01.2012, 16:40

stalker w innym miejscu apfff i fanów gry na pewno ucieszyłby brak elektrowni, prypeci i tego klimatu wymarłego miejsca jakim jest zona. ale trudno by gracza z usa obchodziła katastrofa czarnobylska, co innego państwa ościenne ukrainy.

Szpagin
06.01.2012, 16:49

Sam nie wiem, co gorsze: przerwanie prac nad Stalkerem 2, czy zrobienie z tej wspaniałej gry trywialnej strzelanki. Chyba jednak wolę, gdyby kolejna część się nie ukazała. Zapamiętam Stalkera jako serię, która zażarła masę mojej młodości.

abyss
06.01.2012, 17:22

Gdyby do gry dorzucili wątki dziejące się jeszcze np w
Idaho Falls (1961 USA) i OCZYWIŚCIE w Fukushimę (powiedzmy jakiś portal czasowy łączący nuklearne wypadki ;)) – to by było to faktycznie łatwiej sprzedać.

StalkerCiastek
06.01.2012, 22:36

Brawa dla Grigorowicza. Zamiana Stalkera w przemieloną papkę typu Modern Warfare (łatwą w odbiorze, niezmuszającą do myślenia), idealną dla bezmózgich Amerykanów i otyłych Wyspiarzy z Zachodu to by było zbyt wiele. Jeśli tak ma wyglądać Stalker, to już lepiej, żeby nigdy nie powstał.

Afrose
07.01.2012, 0:30

Po pierwsze Grigo dobrze zrobił.
A po drugie to jak oni chcą wogóle zrobić STALKERA na konsole. No ku..a.
Takie granie chodzi i strzela.
Zrobić STALKA na PC i tyle.

szczypiorofix
07.01.2012, 11:21

No i dobrze, że jest uparty – przynajmniej wie czego chce. Nie chciałbym kolejnego klonu MW3 albo BF3.

Kpuc
07.01.2012, 13:44

Ten Grigorowicz, to jednak mądry człowiek, przykro mi że nie będzie s2, a przynajmniej nie ujzymy go tak szybko jak miał byc wydany, lecz jak ma wyjść takie śmierdzące G. jak cod… to ja wole wcale nie grac. I myślę że wy też, tak myślicie.
To że aHmerykańskie bydło nie potrafi grać w nic co trzeba trochę myśleć, a gra nie prowadzi ciągle za rączkę, …

Kpuc
07.01.2012, 13:44

Oczywiście miało być ”ujrzymy” :)

Wirowmaker
09.01.2012, 19:58

A niech to gęś kopnie! … z jak bym był milionerem i miał tak z 12mln przynajmniej to 1 mln dla Gościa za postawę … :| do niczego że nie mają forsy a ja się już tak jarałem że znowu będę robić w gacie na myśl o wejściu w śmiercionośną nową nieznaną anomalię :D :)… mam pomysł :P nie chodzimy do Mc donalda przez :P 3 lata :D niech się zapchają Amerykanie :D swoimi CoDami są tak nudne jak flaki z olejem … w ogóle jak można … myśleć że CoD który fabułę ma taką strzelaj … więcej strzelaj i nic… miał by przypasować do arcydzieła jakim jest Stalker?? to jak porównywanie bazgrołów spasionego amerykańskego i bezmózgiego 13 latka … do Mona Lisy Leonarda… żałosne … ;] fuk ya Europa wypieła tyłek na ameryke :D!!! tak trzymać!!!

jaras76
10.01.2012, 15:50

Jak miałobyć tak jak chce tego ten zepsuty zachód to niech S2 wcale nie wychodzi.

TACH
12.01.2012, 18:51

Dokładnie, jak maja zrobić lipną grę z wydarzeniami w Europie zach. lub tym bardziej w krainie grubasów (czyt. USA) to niech wgl. nie robią. Europa Wsch. Czarnobyl.. to jest miejsce na STALKERA a niech dzieciaki grubasy z USA się wypchają i grają w Calla.
Grigorowicz RULEZ!

Adust
19.02.2012, 19:13

Siergiej Grigorowicz to nasz ziom… I dobrze – niech sobie twórcy od plast’artu; samozwańczy fangay’e Xbox’a i reszty złomy tego pokroju niech nie myślą, że są Alfą i Omegą jeśli chodzi o fabułe i klimat do potęgi N’tej, w grach bo nic poza czubkiem swoich zafajdanie tłustych kulfonów świata nie widzą… a ich armia jest najlepsza w gwałtach grupowych, no i te spasione nastoletnie maciory co lubią gry w, których sie biegnie i robi łełełe i rajcuje się byciem klinicznym noobem – bezmózgim botem !!!

P.S. Koleś z postala miał wielką rację kometując pewnego razu: “Wnioskuję iż, pula genowa na tym zadupiu bezwzględnie się wyczerpała”

!! NA POCHYBEL WSZYSTKIM KONSOLOM !!


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • Recenzja Zewu Prypeci
  Od premiery gry minęło już 5 dni, nadeszła pora, by w końcu opublikować recenzję Zewu Prypeci na nas...