17
maj
Przejdź do komentarzy

Dekada Stalkerów – relacja

Zaparkuj w Zonie: Dekada Stalkerów - 26 IV 2014

Dnia 26 kwietnia tego roku w Parking Barze mieszczącym się przy ul. Nowogrodzkiej 27 w Warszawie, odbyło się dziesięciolecie naszego serwisu Stalker.pl, połączone z premierami nowej książki Michała Gołkowskiego pt. Drugi Brzeg i gry S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha, przedpremierową prezentacją tytułu The Seed oraz wieloma innymi atrakcjami. Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z imprezy w rozwinięciu newsa.

Mimo deszczu i kiepskiej pogody na imprezę przyszło… ok. 300 osób, co było dla nas jako organizatorów pozytywnym zaskoczeniem. Parking Bar chyba dawno nie widział takiego tłoku w swoich podwojach. Niestety ale brak klimatyzacji a jedynie parę wentylatorów na suficie nie spełniało swojej roli i w rezultacie było naprawdę duszno – na szczęście to jednak nie zakłóciło przebiegu świetnej imprezy. Przed oficjalnym rozpoczęciem eventu można było zakupić książkę Drugi Brzeg – kolejny tytuł z serii literackiej S.T.A.L.K.E.R. w Polsce – a 20 pierwszych osób otrzymało badzik oraz naszywkę Stalker.pl, ponadto zaproszenie do zamkniętych beta-testów Survarium. Takowe zaproszenie z automatu dostawała również osoba, która przyszła w cosplayu ocalałych z tej gry. Oprócz tego wszyscy forumowicze mogli podpisać się na specjalnych samoprzylepnych identyfikatorach, by mogli bez trudu zapoznać się z ludźmi, z którymi latami wymieniali się poglądami na forum, do tego pierwsze osoby otrzymały plakietkę Stalker.pl aż do ich wyczerpania.

Stalkerzy czekają pod Parking Barem

Wydarzenie poprowadził Rafał Grad z serwisu pyta.pl. Z lekkim opóźnieniem jako pierwszy na scenę wszedł nasz użytkownik oraz rysownik ilustracji do polskich książek z uniwersum S.T.A.L.K.E.R. – Szymon “Terminus” Radomski. W trakcie krótkiej wymiany zdań pokazał on artbooka, który był do wygrania za najlepsze zdjęcie z imprezy. Najlepsze zdjęcie otwiera niniejszą relację – logo Dekady Stalkerów na tle Terminusa przesłane przez Panią Aleksandrę Rostek.

Rafał Grad prezentuje artbook Terminusa

Terminus w ogniu pytań Rafała

Zaraz po Terminusie przez chwilę Maciej aka Czipi opowiadał o planszówce w klimatach Pikniku na Skraju Drogi braci Strugackich którą współtworzył. Oprócz tego ogłosił też konkurs, dzięki któremu najlepsze osoby zostaną twarzą bohaterów karcianki. Więcej informacji możecie znaleźć na oficjalnej stronie projektu oraz stronie Facebook. Dodatkowo każdy chętny mógł spróbować swoich sił w ich poprzedniej karciance, której akcja dzieje się w uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a.. Nadeszła pora na główne atrakcje. Puszczamy trailer produkcji, na którą czekaliśmy dłużej niż na Cień Czarnobyla

Czipi o planszówce

Lost Alpha – modyfikacja, która w trakcie 6 letniego okresu tworzenia przekształciła się w samodzielną produkcję traktowaną jako kolejna część serii gier z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.. Przed pokazem premierowym Piotr “utak3r” Borys opowiedział m.in. o tym, czym zajmuje się w grupie Dezowave oraz dlaczego to wszystko trwało tak długo. Odpaliliśmy zupełnie nowe intro gry, które zostało stworzone na podstawie starych storyboardów ze studia GSC Game World po czym przeszliśmy do sedna czyli gameplayu – pierwsze co się rzucało w oczy to przebudowany bunkier Sidorowicza, następnie Kordon zupełnie inny niż ten znany z Cienia Czarnobyla, publiczność ze zdumieniem oglądała prezentacje, bo większość z nich nie miała styczności z buildami, które GSC udostępniło w 2009 roku i zawierały stare wersje lokacji. Podczas prezentacji pojawiły się dwa mutanty: kontroler i nibyolbrzym. Widzowie kibicują graczowi, jednak po paru chwilach orientują się, że jego postać jest nieśmiertelna – łatka “czitera” przypięta do końca życia. W trakcie przechodzenia do lokacji Wysypisko mogliśmy zaobserwować latające samochody, odpaliliśmy Moskwę, by pokazać, że w grze są pojazdy i na tym zakończyliśmy prezentację.

latające auta w Lost Alpha

Kolejną prezentację, tym razem składająca się z dwóch produkcji również poprowadzili użytkownicy z naszego forum. Zaczęliśmy od MISERY – modyfikacji do gry Zew Prypeci – którą przedstawił “trojanuch” Trojanowski. Kończąc prezentację Marcina, zanurzyliśmy się w klimat gry The Seed zaczynając od świetnego trailera. Jest to nowa produkcja ekipy Misery Development Ltd., którą – jak określił Trikster – jest “interaktywną książką”. Zdecydowanie największą niespodzianką było pojawienie się Nicolaia Aroe, który jest szefem ekipy tworzącej tę grę. W języku angielskim pokrótce opowiedział o swoim nowym projekcie, a Trikster na bieżąco wszystko tłumaczył. Na koniec podziękował za przybycie oraz zainteresowanie tytułem.

Nicolai Aaroe - Creative Director w Misery Dev. Ltd.

Nie mogło zabraknąć konkursów. Pierwszym z nich był organizowany przez Michała Gołkowskiego na najlepszy stalkerski cosplay. Udział wzięły niemalże wszystkie osoby, które miały na sobie “szpej” w tym jeden mutant o ksywce Dymek, który wygrał mapę Zony swoim przebraniem snorka. Drugi konkurs organizowany był przez firmę RedZone.com.pl i zatytułowany “Miss Zony” – stalkerki w najlepszym przebraniu mogły wygrać nóż oraz rękawice.

Miss Zony

Przyszła pora na nas czyli reprezentantów serwisu Stalker.pl. Wraz z Glaekenem opisaliśmy swoją działalność na stronie, co planujemy, co najmilej wspominamy z tych 10 lat istnienia oraz porozmawialiśmy chwilę o naszym najmłodszym projekcie jakim jest Survarium.pl. Zwieńczeniem wszystkiego było podziękowanie dla studia GSC Game World za trzy wspaniałe gry, które ukształtowały jeszcze lepszą społeczność. Oficjalnie był to koniec naszego wystąpienia, ale przygotowaliśmy jeszcze aż trzy konkursy.

o tym jak Meesh mało nie dostał bana...

Pierwszy był na pozór łatwy – wygrana to rysunek użytkownika Touchdowna, który przed premierą gry Cień Czarnobyla robił dużo dla polskiej sceny stalkerskiej. Zasady były proste: kto odgadnie czyj to rysunek, ten wygrywa, a jedyną podpowiedzią był “biały nick rozpoczynający się na literę T”. Ktoś z publiczności od razu zakrzyknął “Terminus” ale on nie ma na forum ksywki w kolorze białym, po chwili usłyszałem “Touchdown” – i już po chwili DarthAvalon stał się szczęśliwym posiadaczem rysunku 40×50.

rysunek Touchdowna

W kolejnym konkursie trzeba było wykazać się dobrą wiedzą na temat frakcji i znajomości gier serii S.T.A.L.K.E.R.. Zgłosiło się 11 ochotników i dopiero w połowie pytań ludzie zaczęli odpadać – nie spodziewałem się tak dobrej rywalizacji i powoli bałem się, że zabraknie pytań, ale na szczęście przy bardziej zaawansowanych pytaniach wielu z uczestników już sobie nie radziło. Zostały dwie osoby, koniec z pytaniami i pora na wytypowanie zwycięzcy inną metodą – opowiedzieć dlaczego i do jakiej frakcji chciałbyś dołączyć. Przedstawiciel frakcji Wojsko bezapelacyjnie wygrał z reprezentantem Wolności, o czym zadecydowała publiczność. Zwycięzcy otrzymali od nas naszywki wszystkich frakcji ufundowane przez firmę z która współpracujemy już od wielu lat – naszywki.pl.

zestaw naszywek za zdobyte pierwsze miejsce

Trzeci konkurs jeśli chodzi o nagrody był najbardziej prestiżowy – pula nagród sięgała prawie półtora tys. złotych. Cosplay na ocalałego z gry Survarium. Tutaj frekwencja była zdecydowanie gorsza niż w przypadku S.T.A.L.K.E.R.a, ale się nie zawiedliśmy. Bojownik frakcji Czarny Rynek rozgromił konkurencję – jego strój był zdecydowanie najlepszy. Wygrał Pakiet Mistrza, natomiast żołnierz Armii Odrodzenia za drugie miejsce otrzymał Pakiet Weterana. Nagrody ufundowało studio Vostok Games, która jest właśnie twórcą strzelanki o nazwie Survarium. Warto zauważyć, że ekipa tego studia składa się z twórców gier serii S.T.A.L.K.E.R.. Na koniec podziękowaliśmy za przybycie oraz za to, że dzięki Wam istniejemy już 10 lat! Miejmy nadzieję, że gra Survarium rozwinie się na tyle, że regularnie będziemy się spotykać na corocznych turniejach organizowanych przez nasz serwis.

zwycięzcy na scenie

Zwieńczeniem eventu było wystąpienie Michała “Meesha” Gołkowskiego. Opowiedział on o swoich książkach oraz tej najnowszej, która miała premierę dzień przed wydarzeniem czyli o Drugim Brzegu. Dowiedzieliśmy się także, że każdego roku będzie pojawiać się przynajmniej 5 książek z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a a już wkrótce będziemy mieli możliwość przeczytać Czerep mutanta Wiktora Noczkina – kontynuację Ślepej plamy. W planach jest również zbiór opowiadań – antologia zawierająca opowiadania m.in. naszych forumowiczów. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji z wydawnictwa Fabryka Słów, ale możecie już składać propozycje swoich opowiadań w odpowiednim wątku na forum.

chętnych na zdjęcie z Meeshem było sporo

Po imprezie ekipa Stalker.pl składająca się w większości z aktywnych forumowiczów przeniosła się do innego lokalu. Tam kontynuowaliśmy rozmowy przy piwie, soku czy coli oraz wspólnie czytaliśmy historię strony, która już wkrótce ujrzy światło dzienne – jak tylko zostanie ukończona.

wspólne zdjęcie forumowiczów + oznaczenie

Chciałbym podziękować przede wszystkim wydawnictwu Fabryka Słów bez której nie odbyłaby się ta impreza, wszystkim naszym sponsorom – Naszywki.pl, Vostok Games, RedZone.com.pl – oraz ludziom, którzy po przez dotacje pomogli nam w organizacji eventu i zaprezentowaniu tego co chcieliśmy pokazać na naszym dziesięcioleciu. Ogrom pracy jaki włożyliśmy w ten event naprawdę się opłacił i jednocześnie zmotywował do zorganizowania podobnych wydarzeń w niedalekiej przyszłości. Nieoficjalnie możemy powiedzieć, że są już pomysły na to, co byśmy chcieli przygotować na XXX-lecie katastrofy w Czarnobylu… a może nawet i wcześniej.

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z imprezy w albumie na Facebooku Stalker.pl

Dziękujemy raz jeszcze i do zobaczenia na kolejnych eventach!

Dekada Stalkerów - relacja5.054

informacje o wpisie:

xKoweKx
autor:
xKoweKx

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (4 votes cast)

8 odpowiedzi do Dekada Stalkerów – relacja


Czipi
17.05.2014, 19:18

Nie dość, że ksywka z przed 4 lat to jeszcze pomylili moje dumne imię… Jestem Maciej! :c

Ehh, ciężkie jest życie w Zonie.

Handlarz
17.05.2014, 21:29

Było zacnie :)

Adam
18.05.2014, 0:43

Najmilej spędzony czas :)

Wunderwaffe
18.05.2014, 9:19

2/10, nie napisałeś o mnie.

Universal
18.05.2014, 17:06

“Oprócz tego wszyscy forumowicze mogli podpisać się na specjalnych samoprzylepnych identyfikatorach”

Ty, ale zwykłej karteluszki samoprzylepnej z napisem wypisującym się markerem nie nazywaj “identyfikatorem” :D

“czytaliśmy historię strony, która zostanie już wkrótce ujrzy światło dzienne” – Cała Polska czyta Kowkowi.

:D

xKoweKx
18.05.2014, 23:18

Universal, korekta by Glikolen. :D

Glaeken
19.05.2014, 0:12

Ty bys czytał to co piszesz bo bez mojej ingerencji to była po prostu kupa ;)

xKoweKx
19.05.2014, 13:03

Oj wiem. :*


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!