6
sie
Przejdź do komentarzy

Q&A: R.Khmil o GSC i Vostok Games

Całkiem niedawno, media przypisywały Panu prawdopodobne kupienie studia GSC Game World. Może Pan potwierdzić lub zaprzeczyć tym informacjom?

To prawda, już po zamknięciu GSC, ekipa studia uwielbianej przez wszystkich serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R. rzeczywiście negocjowała z Siergiejem Grigorowiczem. Twórcy tytułu planowali kontynuować pracę nad projektem S.T.A.L.K.E.R. 2 i dla ekipy ważna była marka, ponieważ na wydaniu nowej gry już pod znaną marką, można było zaoszczędzić na kosztach związanych z marketingiem. Jednak, negocjacje nie przyniosły możliwych do przyjęcia rozstrzygnięć (wg nieoficjalnych informacji, Siergiej Grigorowicz chciał do 10 mln dolarów za studio GSC Game World).

Jakie cele postawił Pan ekipie studia Vostok Games?

Chcemy zarobić na Survarium po czym te pieniądze zainwestować na opracowanie kolejnych gier komputerowych. Idealnie by było stworzyć studio, które będzie wypuszczać kilka gier w ciągu roku, w rezultacie jej wartość nieco wzrośnie.

A więc, nie wyklucza Pan możliwości dalszej sprzedaży studia Vostok Games?

Nie wykluczam. To całkiem normalny etap cyklu życia tego typu studia.

A jednak, dlaczego Siergiej Grigorowicz zamknął studio GSC Game World?

Siergiej opowiadał, że jego podstawową motywacją do zamknięcia studia była chęć „przejścia na emeryturę”. Już i tak zarobił niemałe pieniądze i zrozumiał, że można je zachować i pomnożyć inwestując w mniej ryzykowne projekty. Gry komputerowe to tylko biznes. Dzisiaj zarobiłeś 10 mln, a jutro równie dobrze możesz wszystko stracić. Nie sądzę aby przyczyna kryła się w tym, że chciano mu odebrać jego firmę.

Źródło: Roman Khmil: Kiedyś unikałem projektów o podwyższonym ryzyku. Teraz jestem gotów by zaryzykować. – fragment wywiadu z 5 lipca 2012r.

Q&A: R.Khmil o GSC i Vostok Games5.051

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Jedna odpowiedź do Q&A: R.Khmil o GSC i Vostok Games


Kalib99
08.08.2012, 19:35

Grigorowicz to chciwe bydle !


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • caleb59 « 10 kwietnia 2024, 11:11
  Amen!
 • Kinot32 « 26 stycznia 2024, 17:44
  Mogli by nawet przesunąć na 2025, i tak by nie robiło różnicy