25
paź
Przejdź do komentarzy

Q&A: Lipiec 2011 – Siergiej Grigorowicz

Pełna wersja wywiadu, który odbył się 22 lipca 2011 dla gazety „Komsomolskaja Prawda”. Na pytania czytelników gazety odpowiada Siergiej Grigorowicz, założyciel i właściciel studia GSC.

Oryginał: http://kp.ua/daily/220711/291887/.

• Specjaliści z jakiej branży są teraz najbardziej potrzebni na ukraińskim rynku gier wideo?

Programiści, programiści flashowi. Programiści o dowolnym profilu. Mało tego, myślę, że tendencja ta zachowa się na najbliższe lata. Wszystko co jest związane z flashem rozwija się, do gier przyłączyły się kobiety po 40 i mężczyźni. To proste gry casualowe. Niedługo pojawi się programowanie we flashu 3D. Tego typu specjalistów jest mało i są oni drodzy. Tak było zawsze. Gdy zaczynaliśmy, ważni byli programiści delphi, wtedy wszystko co się robiło, robiło się w delphi. To nie był skomplikowany język programowania. Obecnie wymagany jest flash, ale myślę, że w przeciągu 2-3 lat to się zmieni.

• Czy będzie ukraińska wersja S.T.A.L.K.E.R. 2? Nie mod a pełnowartościowa ukraińska wersja gry, która będzie w sprzedaży na równi z rosyjską wersją gry.

Na razie nie wiemy. Przetłumaczyć na język ukraiński Kozaków to jedno, jest to racjonalne i dodaje kolorytu oraz cieszy się zainteresowaniem ukraińskiego audytorium. Natomiast S.T.A.L.K.E.R. 2 może być częściowo rosyjski, a częściowo ukraiński. Niektóre postacie mogą rozmawiać używając surżyku. Istnieje cała masa filmów (na przykład Gdzie jest czarny kot?), w których niektórzy bohaterowie mówią, używając surżyku i są przez wszystkich doskonale rozumiani. Często niekonieczne jest rozumienie sensu wypowiedzi, bowiem emocje wywołane przez postać są ważniejsze.

• Dlaczego postanowiliście zrobić swój własny silnik, jakie czerpiecie z tego korzyści?

Potrzebowaliśmy około roku na stworzenie własnego silnika gry, kiedy na opanowanie cudzego silnika również potrzebny jest rok. Wybraliśmy to, co dla nas najkorzystniejsze. Wizualizacja końcowa na silniku Unreal byłaby klasyczna, nasza wizualizacja będzie przeznaczona dla obszaru post-sowieckiego.

• Czy będziecie sprzedawać silnik gry, jeżeli silnik będzie udany i spodoba się innym developerom?

Nie będziemy go sprzedawać, będziemy go udostępniać bezpłatnie. Żeby móc sprzedawać silnik gry trzeba być liderem technologii lub znajdować się minimum na drugiej pozycji, a takie firmy już istnieją.

• Jak rozpocząłeś swoją drogę (karierę) w GSC Game World? Na jakim stanowisku pracowałeś wcześniej w tej firmie?

Na żadnym. Jestem założycielem, właścicielem, firma od początku należała do mnie. Natomiast moje pierwsze miejsce pracy to firma w której ulokowane były również moje pieniądze. Dzieliłem się nimi z dyrektorem z innej firmy. A tam zajmowałem się oprogramowaniem.

• Seria S.T.A.L.K.E.R. ma wielu wielbicieli w środowisku wojskowym. Czy konsultujecie się ze specjalistami wojskowymi w sprawie broni i ekwipunku przy tworzeniu gry S.T.A.L.K.E.R. 2?

Nie, ale z pewnością jesteśmy obecni na forach poświęconych wojskowości. To znaczy, odczuwamy potrzebę posiadania pojęcia o uzbrojeniu, natomiast nie staramy się szczegółowo odtwarzać broni palnej.

• Gra S.T.A.L.K.E.R. stała się naprawdę kultowa. Wraz z jej wyjściem znów zaczęto mówić o Strefie Czarnobylskiej, zaczęli jeździć tam turyści, wzbudziła zainteresowanie. Jak Pan sądzi, czy powinny być organizowane wycieczki turystyczne do Strefy Czarnobylskiej, czy też jest to równoznaczne z prowadzeniem wycieczek turystycznych na cmentarz?

Moralno-etyczny aspekt wielu wydarzeń jest aktualny. Uważam, że z punktu widzenia biznesowego, podróże do Strefy Czarnobylskiej są nierentowne. Ludzie wspinają się na Mount Everest, wspinaczka kosztuje około 50 tys. i rząd państwa zarabia jakieś tam pieniądze. Co się zaś tyczy wycieczek do Strefy – to są grosze. Bardziej jest to potrzebne do udowodnienia, że z promieniowaniem w Strefie jest wszystko w porządku. Moje zdanie jest takie: jeżeli wydarzenie, które doprowadziło do tragedii miało miejsce niedawno, to z moralnego punktu widzenia wycieczki są złem. Jeżeli wydarzenie już przeszło do historii to turystyka jest normalnym zjawiskiem. Czarnobyl to już historia, jak na przykład miejsca bitewnej sławy II wojny światowej.

• Kto był autorem nazwy domeny kinostalker.com, będącej stroną serialu osadzonego w uniwersum gry? Jak wiadomo, od 2008 roku istnieje strona niezależnych filmowców o nazwie kinostalker.ru. Jak odnosicie się do podobnego zapożyczania?

Chyba nijak. Dlatego, że sama domena nie jest czymś istotnym, ważne są natomiast znak handlowy i prawa autorskie. Istnieje nieskończona ilość wszelkiego rodzaju stalkerskich filmików i podobnych produkcji. Jakoś specjalnie nie przejmujemy się tego typu zapożyczeniami.

• Na niedawnej konferencji prasowej wspomniał Pan, że gra wyjdzie razem z książkową serią i filmem pełnometrażowym. Uwzględniając to, że wielu osobom nie spodobała się idea serialu, w przeciwieństwie do filmu kinowego, który jest oczekiwany z dużym zainteresowaniem. Czy uchyliłby Pan rąbka tajemnicy na temat fabuły lub chociażby bohaterów filmu?

Nie powiedziałbym, że idea serialu nie spodobała się. Jak wynika z różnych for, spodobała się i to bardzo. Ludzie chcieliby zobaczyć film pełnometrażowy, ale to złożone i wysokonakładowe przedsięwzięcie. U nas nie ma Hollywood’u ze sprawnie działającą infrastrukturą produkcji filmowej. Tu każdy film to przedzieranie się przez ciernie do gwiazd. Najpierw podjęliśmy decyzję, że pierwszym logicznym krokiem byłoby nakręcenie serialu, a dopiero później pełnometrażowego filmu. Następnie zmieniliśmy zdanie i teraz serial to odległe plany. Na chwilę obecną premiery zarówno filmu jak i gry są zaplanowane na 2012 rok. Głównym bohaterem gry jest Striełok, opowiadamy o tym w jaki sposób znalazł się w Zonie i kim się w niej stał.

• Czy jesteście w stanie dorównać sukcesem filmu na przykład Jamesowi Cameronowi? Jego Avatar zarobił praktycznie trzy miliardy i był filmem doskonałym.

Nie wiemy. Nawet sam Cameron nie spodziewał się, że sprzedaż jego filmu osiągnie takie wyniki. Jest utalentowanym producentem, ale takie wyniki są przypadkowe. Jestem przekonany, że liczyli na 200 mln. zysku, to, ile zarobili jest sensacją. Ale takie rzeczy się zdarzają, ktoś napisał książki wydane w nakładzie 5 tys. sztuk, a ktoś inny napisał przygody Harry’ego Potter’a i został miliarderem. Nie wystarczy być utalentowanym, czasem ważne jest również szczęście.

• Czy w trakcie opracowywania gry S.T.A.L.K.E.R. 2 studio korzystało z projektantów z outsourcingu?

Korzystało, ale nie za często. Staraliśmy się niezbyt aktywnie korzystać z outsourcingu. Zawsze dążyliśmy do tego, żeby była możliwość zgrania drużyny, to zawsze dawało dobry wynik w pracy. Jeśli czegoś potrzebujemy – zamawiamy, na przykład, animację.

• Czy wykupiliście licencję do silnika fizyki o nazwie Havok?

Już go wylicencjonowaliśmy, pozostało tylko podpisać umowę, żeby można było go wykorzystać w celach komercyjnych.

• Czy w nowej grze pojawią się postacie z poprzednich części?

Tak. Na pewno będzie Striełok. Najbardziej interesowało naszych użytkowników, dlaczego zabiliśmy Striełoka. Ale myśmy go nie zabili.

• Czy S.T.A.L.K.E.R. 2 wyjdzie na konsole do gier PS3 lub XBOX360?

Na XBOX360 wyjdzie z wysokim prawdopodobieństwem. Na PS3 z niskim prawdopodobieństwem. Zrobimy grę ale czy wypuścimy na konsole zależy od tego jak będą się one zachowywać do momentu wyjścia gry.

• Czy planujecie wypuszczać kartki z kalendarza ze zrzutami z ekranu z gry S.T.A.L.K.E.R. 2 na najbliższe miesiące?

Tak, oczywiście, zajmuje się tym dział PR. Nie wiem czy będą drukowane kalendarze. Przygotowujemy wiele drukowanych produktów pod wyjście drugiej części gry. Na razie wydajemy książki.

• Czy często fani gry poznają Pana na ulicy? Jak reagują? O co pytają?

Nie, nie często. Żeby na ulicy kogoś rozpoznawano, należy często pojawiać się w telewizji. Jeżeli nie pojawiasz się w telewizji, jesteś słabo rozpoznawalny.

• Który gatunek muzyczny lubi Pan najbardziej? Czy ma Pan ukochany zespół muzyczny?

Ulubionych zespołów mam wiele. Słucham wszystkiego od klasyki zaczynając, na ciężkim metalu kończąc. Naściągałem na Ipoda różnego typu muzyki, podkreślam, że nie mam zamiłowania do określonego gatunku.

• Kto i dlaczego podjął decyzję o tym, co zostawić, a co wyciąć z finałowej wersji Cienia Czarnobyla?

Decyzję podjęliśmy sami. Przyjeżdżał do nas wtedy nasz amerykański wydawca. Chcielibyśmy móc powiedzieć, że wszystko było najlepsze, a to co zostało wycięte to jego wybór, ale to niezupełnie tak. Chcieliśmy zostawić wszystko to, co działało bez zarzutu, to co pasowało. Podczas tworzenia gry zawsze jest tak, że robisz więcej niż trzeba, a potem obcinasz. Tak, jak i przy filmie podczas montażu. Jest nam miło, że wszyscy fani piszą na forach o tym, jacy producenci są źli, ale decyzja była wspólna.

• Czy czytał Pan książkę Artura Szigapowa pt. Swerchigra (prop. tłum.: Więcej niż gra)? Jak zareagował Pan na to, że jest obecny w książce jako główny łotr?

Nie, nie czytałem. Trzeba będzie przeczytać. Nie mam nic przeciwko byciu głównym łotrem. W życiu nieciekawie jest być łotrem, życie jest na to za krótkie, nie warto go zaczerniać mrocznymi postępkami.

• Proszę powiedzieć czy na pudełku z grą S.T.A.L.K.E.R. 2 zobaczymy tylko cyfrę 2 czy też będzie jakiś podtytuł?

Oczywiście, że będzie też podtytuł, choć na razie jeszcze go nie wybraliśmy. Będzie miał związek z pierwszą częścią gry.

• Czy to prawda, że w udźwiękowieniu bandytów do gry S.T.A.L.K.E.R. wyraźnie można usłyszeć potoczny język ukraiński? Czy też udźwiękowieniem zajmowali zawodowi aktorzy?

I tak i tak. Byli zarówno zawodowi aktorzy, jak i amatorzy. Wybraliśmy różnorodność. S.T.A.L.K.E.R. wyróżnia się tym na tle innych gier, że jest bliski realiom. Staraliśmy się pokazać, że Zona istnieje w rzeczywistości, a to było możliwe tylko wtedy, gdy pozbyliśmy się amerykanizmów. Ta różnorodność pozostanie i w przyszłości. Świat Zony będzie bardziej realistyczny.

• Ile czasu poświęcono na opracowanie gry Kozacy?

Jeśli chodzi o czas, to 2 lata, jeśli chodzi o pieniądze, to 50 tysięcy kosztowała wersja beta. W sumie kosztowało to 150 tys. dolarów. Dla nas to był tani projekt, wtedy nakłady były nieporównywalne z obecnymi. Wtedy wynagrodzenie pozostawało na poziomie 100 dolarów. A teraz już nie – obecnie nawet 1000 dolarów jest uważane za niskie wynagrodzenie.

• Czy GSC będzie dążyć do tego, by produkty S.T.A.L.K.E.R. (czasopisma, ubrania, etc.) były sprzedawane na obszarze Rosji?

Dla nas ciekawy jest cały rynek WNP. Za granicą też sprzedajemy. Sprzedają się gry, a w Niemczech książki w niemieckim języku, teraz negocjujemy tłumaczenie na język angielski.

• Obecnie na rynku oprócz samych gier jest bardzo dużo różnych dodatków do nich t.j. kubków, breloczków i innych gadżetów. Najważniejsze to figurki głównych bohaterów z popularnych tytułów. Proszę powiedzieć czy planujecie uruchomić produkcję takich właśnie figurek? Bardzo chcę kupić i postawić na półeczce w szeregu wszystkie legendy Zony i przywódców ugrupowań.

Tak, zrobimy to zbliżając się do premiery gry. Istnieją firmy, które się tym zajmują. Produkt pojawi się na naszej stronie. Co się zaś tyczy produktów reklamowych, często są wynikiem piractwa, z którym walczymy.

• Czy S.T.A.L.K.E.R. będzie wydany w wersji Złota edycja?

Nie wiem, od tego mamy dział marketingowy. Na pewno będzie, a kiedy dokładnie to nie wiem, trzeba by było ich zapytać. Oni wiedzą kiedy należy wydawać takie rzeczy.

• Z którym spośród wydawnictw wydających książkową serię S.T.A.L.K.E.R., współpracowało się wam najlepiej?

Bardzo trudne pytanie. Powiedziałbym, że z oboma wydawcami były momenty przyjemnej, korzystnej współpracy i momenty nieprzyjemne, niekorzystnej. Biznes to biznes. Teraz zerwaliśmy umowę z wydawnictwem AST. Smuci nas fakt, że ostatnio książki wychodziły w hurtowych ilościach. Często nie możemy zabronić wydawcy wydawania książek, dlatego, że sprzedaliśmy prawa do logotypu. Następna umowa będzie zawierać punkt, który zabroni sprzedaży książek bez naszej wiedzy.

• Czy lubi Pan grać w gry wyścigowe? Takie jak Dirt, NFS?

Gram, nawet dużo, ale w wyścigi grałem w dzieciństwie. Grałem nawet na mistrzostwach w NFS. Oprócz tego, jestem mistrzem sportu w wyścigach motocyklowych. Gdyby porównać rzeczywistość z fikcją komputerową jest to istotna różnica. Gram wiele, ale w zasadzie w stare gry typu Counter-Strike, DotA. Być może zacząłbym jeździć na mistrzostwa DotA. W dzieciństwie zajmowałem się tenisem stołowym i nabyte doświadczenie, pomnożone przez spędzony przy tej grze czas, wystarczyłby żeby mieć nadzieję na zajęcie premiowanego miejsca. Mój ukochany gatunek to strategia czasu rzeczywistego.

• Jeżeli to nie tajemnica, jaką sumę przyniosła GSC Game World seria S.T.A.L.K.E.R.?

Chyba jednak to tajemnica. Mogę wymienić liczbę sprzedanych sztuk – nieco ponad 5 mln., przez co wyprzedziła Kozaków. Jeżeli chodzi o książki to seria rosyjskojęzyczna sprzedała się w ilości powyżej 5 mln. Wydano ponad 65 książek i złożyliśmy zawiadomienie do księgi rekordów o najdłuższej serii.

• Czy w nowej grze S.T.A.L.K.E.R. będzie poprawiony realizm głównego bohatera, mam na myśli: motion blur, cut-scenki z perspektywy pierwszej osoby, drgania kamery podczas biegu i chodzenia?

Nie wiem co zostawimy. Motion blur w jednym miejscu jest dobry, a w drugim już nie. Podejmiemy ostateczną decyzję podczas dopracowywania gry. Nawiasem mówiąc, wraz z pojawieniem się nowych kart graficznych, głównym problemem jest, to, żeby móżdżek człowieka pełnowartościowo działał także podczas grania. Często gry są niepoprawnie ustawione jeśli chodzi o kąt patrzenia, a to doprowadza do zawrotów głowy, najważniejsze, to – by nie przesadzić z ilością efektów specjalnych. Oczywiście, że wszystkie efekty specjalne nastawione są na to, aby stworzyć grę bardziej realistyczną, ale niektóre z nich prowadzą do nieprzyjemnych następstw.

• Czy GSC będzie otwierać sklepy z odzieżą na terenie Rosji, jako, że tam jest wielu wielbicieli gry S.T.A.L.K.E.R.?

Sklep z odzieżą nie jest zadaniem priorytetowym. Książkami i filmem też nie planowaliśmy się zajmować. Świat został opracowany niczym parawan, nie zostały opisane wzajemne stosunki, ani postacie, ani nie napisano tak zwanej biblii. Nowa seria książek wyjdzie po napisaniu biblii. Nie będzie możliwe przedstawienie niewiadomo skąd przybyłych z innej planety istot. Wszystko będzie wyraźnie wyjaśnione. W tym celu potrzebna nam była ideologia. Musieliśmy zdefiniować, kim jest Stalker i szczegółowo go opisać. Żeby każdy zrozumiał, po co człowiek zapuszcza się w takie miejsca. Ideologię już mamy, będziemy ją aktywnie eksponować w nowej serii literackiej i w filmie. Film to gatunek, który nie lubi niedomówień, wszystko tam powinno być zwięzłe.

• Czy w grze S.T.A.L.K.E.R. 2 będzie tryb multiplayer? Na pierwszej konferencji-online twierdziliście, że tryb multiplayer stworzycie jako oddzielną grę. Jak długo przyjdzie graczom czekać na tę grę?

Być może decyzję w tej sprawie zostawimy graczom trybu multiplayer, a być może i nie, odłożymy to na moment dopracowywania gry. Jeżeli się nam uda, zostanie, ale chcielibyśmy temu trybowi poświęcić szczególną uwagę. Pod grę S.T.A.L.K.E.R. wyjdzie pewnego rodzaju dobudówka, na którą przyjdzie niezbyt długo czekać.

• Dlaczego nie będzie beta testu?

Nie jest bardzo potrzebny. Zazwyczaj beta test robiony jest w celu rozreklamowania produktu. My reklamy nie potrzebujemy. Otrzymanie dobrej lub złej oceny za grę jest dla nas ważne, ale poznamy ją w pierwszych dniach sprzedaży gry. Marka już się ukształtowała, chęć grania jest. Łatwiej jest doczekać się opinii kolegów. Jeżeli mówimy o beta teście jako o potrzebie sprawdzania jakości, to do testów ostatniej części podeszliśmy poważnie i zrobiliśmy je niemal idealnie. Chcielibyśmy zachować tajemniczość fabuły. A przy beta teście jest to niemożliwe.

• Ile osób w obecnym momencie pracuje nad projektem?

Około 60.

• Kiedy planujecie otworzyć oficjalną stronę gry S.T.A.L.K.E.R. 2?

Myślę, że pół roku przed wyjściem gry. Cała informacja będzie tylko na tej stronie i tam będzie licznik pokazujący czas pozostały do premiery.

• Czy w najbliższym czasie fani chociaż zobaczą pierwszy concept art z gry S.T.A.L.K.E.R. 2?

Nastąpi to pół roku przed premierą gry. Idealna kampania reklamowa zaczyna się na 9 miesięcy przed nią i jest związana z konkretnymi działaniami. Za pół roku uruchomimy stronę. Gra wygląda inaczej, nie jest podobna do pierwszej, niezbyt mocno odchodzimy od realizmu, chcemy otrzymać realistyczny post-sowiecki obrazek.

• Jeśli to nie tajemnica, jakie utrzymuje Pan stosunki z Andriejem Prochorowym? (jeden z twórców gry Metro 2033)

Żadne. Po ich odejściu (Prochorow odszedł wraz z kilkoma innymy pracownikami) nie utrzymujemy z nimi żadnych stosunków.

• Czy będzie wspomaganie trybu 3D?

Nie wiadomo. Z pewnością nie jest to trudne do zrobienia, biorąc pod uwagę, że najnowsze karty graficzne to umożliwiają.

• Proszę powiedzieć, czy nie przeciągnie się opracowywanie drugiej części gry S.T.A.L.K.E.R., jak to było w przypadku Cienia Czarnobyla? Czy gra wyjdzie w obiecanym terminie?

Nie wiemy. Gra wyjdzie wtedy, gdy będzie gotowa. Co do obiecanego terminu, orientujemy się na rok 2012. Wyjście gry zależy jeszcze i od zdjęć do filmu.

• Czy S.T.A.L.K.E.R. 2 będzie trylogią, jak to było w przypadku pierwszego tytułu?

Tak, gra będzie trylogią, tak jak i film.

• Co w danej chwili jest już gotowe a nad czym jeszcze pracujecie?

Jeżeli chodzi o grę, to technologia jest już gotowa, teraz trwa gameplay – poziomy. Mamy jeden pozbawiony szwów świat. Dostosowywanie pod nową technologię wszystkiego co stare i nowe. Jeżeli mówimy o książkach, to jest to zarówno biblia, jak i nowa trylogia, która będzie podstawą całego świata i będzie opisywać życie Striełoka. Jeżeli chodzi o film, to na dzień dzisiejszy zatwierdziliśmy już 13 scenariuszy, kończymy 14. Niektóre były podobne, a niektóre wyróżniały się. Chcielibyśmy nakręcić film, który zostałby w pamięci ludzi. Niełatwo to zrobić. Nie chodzi o efekty specjalne, żeby wyprodukować coś ważnego, powinno być to głębokie dzieło. Takich światów, jak ten z Matrixa, nie tworzy się w mgnieniu oka, czasem potrzeba na to do 10 lat. To dzieło życia, które nie można zawalić. W przypadku filmu sytuacja jest gorsza. Mamy już pilotażowy odcinek serialu i pilotażowe próby z aktorami, plus wiele odrzuconych scenariuszy. Zdjęcia najprawdopodobniej zaczną się następnego lata.

• Czy będzie jakiś event w Rosji?

Bardzo bym chciał aby odbył się na Placu Czerwonym. Marzy mi się zbudowanie czarnobylskiego sarkofagu wprost na placu.

• Jak rozwija się RealPlayer* i czy będzie przeprowadzany częściej?

Istnieje marka, którą staramy się rozwijać. Niezbyt mocno kontrolujemy tych ludzi ale ich wspieramy. Przeprowadzenie eventu zależy od firm, które zajmują się zaopatrzeniem. Wspieramy je, fundujemy nagrody, przeprowadzamy akcje marketingowe. Jeszcze ani razu nie brałem udziału w takim wydarzeniu. Być może w następnych stalkerskich eventach połączymy przedsięwzięcia. Żeby w sobotę
miał miejsce RealPlayer*, a w niedzielę spacer po mieście i koncert. Ale to wydarzenie powinno odbywać się raz na rok.

• Jakiego typu system ochrony będzie w grze S.T.A.L.K.E.R. 2?

Ochrona przed pirackim kopiowaniem? Część zawartości będzie znajdować się na serwerze i będzie ładować się w miarę postępu w grze. Potrzebny będzie stały dostęp do internetu, będzie doładowywać się informacja tekstowa, co najwyżej kod i gra. Piractwo boleśnie w nas uderza, walczymy z tym, ale na miarę naszych możliwości. Jeżeli człowiek nie może kupić licencjonowanej wersji gry, to korzystne jest dla nas, aby ściągnął piracką wersję, a następnie zechciał kupić licencję. Na Ukrainie istnieją różne produkty, które odbiorcy podobają się na tyle, że on kupuje licencję z zasady, a my chcemy stworzyć taki właśnie produkt.

• Na wydanie której gry komputerowej w 2011 roku czeka Pan najbardziej? I czy lubi Pan gry typu online?

Nie ma takiej. Aktualnie nie podoba mi się nic nowego, natomiast podobają mi się stare gry. Doszedłem do wniosku, że wcześniej robili wspaniałe gry a teraz już nie.

• Czy planujecie przyjechać na wystawę gier GamesCom w tym roku?

Nie. Wystawy są często potrzebne do sprzedawania tytułu, podtrzymywania na wodzie, szkolenia kogoś. Nam nie jest to potrzebne. Szkolenie kogoś, to niewdzięczna sprawa, nie zdobyłbym się na odwagę by kogoś uczyć, jak robić gry. Uczyć to znaczy przeszkadzać komuś w produkcji własnego tytułu. Znać drogę, a przejść ją – to nie to samo.

• Jakie wymagania systemowe będzie miał S.T.A.L.K.E.R. 2?

Na razie nie wiadomo. Wewnętrzne odzwierciedlenie świata jest dla nas ważne. W grze będzie współczesna grafika. A więc i wymagania systemowe nie mogą być zbyt niskie.

*Airsoft event osadzony w realiach uniwersum gry S.T.A.L.K.E.R. organizowany na terenie Ukrainy wspólnie przez GSC Game World i TM Militarist.

Tłumaczenie: Glaeken
Korekta: Realkriss.

Q&A: Lipiec 2011 - Siergiej Grigorowicz4.856

informacje o wpisie:

Glaeken
autor:
Glaeken

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 4.8/5 (6 votes cast)

2 odpowiedzi do Q&A: Lipiec 2011 – Siergiej Grigorowicz


wobes
26.10.2011, 18:45

Po przeczytaniu tego tekstu od razu widać, że niektóre informacje w skróconej wersji przez te skrócenie miały zupełni inny sens i znaczenie niż w wersji pełnej. Ogólnie pełna wersja jest mniej straszna i niepokojąca, można powiedzieć, że jest nawet dużo bardziej optymistyczna, np. taki fragment o realizmie broni.

Proponuje również bardziej wyeksponować ten tekst na głównej, bo tak pewnie połowa osób go nie znajdzie.

xKoweKx
26.10.2011, 20:04

Fragment o broni wygląda tak samo tutaj jak i w newsie, tylko ludzie mają skłonność do nadinterpretacji i nie czytania ze zrozumieniem.


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Plaargath « 11 maja 2024, 0:25
  Mierda, ale my starzy jesteśmy…
 • KarwaPL « 29 kwietnia 2024, 8:09
  Będzie konkret
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • The Breathing of Chernobyl
  Administrator portalu stalker-portal.ru - Leks - stworzył film poświęcony S.T.A.L.K.E.R.owi. Zatytuł...