21
gru
Przejdź do komentarzy

Piórem po PDA pisane. – część druga

Zacznę dziś od prostej, lecz trudnej do przekazania informacji – Cień Czarnobyla przeszedłem tylko raz, chwilę po premierze. Oznacza to, że teoretycznie ominęły mnie wszystkie mody na “ulepszoną” pogodę, zwiększony udźwig oraz inne w mniejszym lub większym stopniu urozmaicające rozgrywkę.

Chciałem się skupić na tych “podnoszących standard rozgrywki”. Dez0dor (jeden z kilku ojców moda Lost Alpha) napisał kiedyś, że mniejsze i średnie kompilacje modów nie mają żadnego sensu – po prostu zaśmiecają scenę. Muszę się niejednoznacznie nie zgodzić z podaną wyżej sentencją. :) Dlaczego niejednoznacznie? Bo z jedej strony – faktycznie “modpack’ów” jest dużo, a każdy zmienia kilka drobiazgów, to w grafice, to w broniach, a ten dodaje jeszcze kilka bajerów. W efekcie gracz sam nie wie co wybrać i przeważnie olewa temat. Patrząc za to z innej perspektywy, można stwierdzić, że powstało kilka wielkich modów opartych na mniejszych, bądź czerpiących niektóre rozwiązania ze starszych – też mniejszych. Godnie reprezentują poziom Oblivion Lost 2.2, Dima’s Mod: Final, AMK, Priboi Story. Każdy z nich jest inny – więc polecam spróbować te, a innymi nie zawracać sobie głowy. OL 2.2 miał przywrócić ideę oryginalnego S.T.A.L.K.E.R.’a przed “wielką czystką” zafundowaną przez THQ i GSC, czyli usunięciu kilku elementów rozgrywki.
DM:F zawiera w sobie OL, Priboi Story, kilka pomniejszych modyfikacji, a wszystko to połączone kunsztem modderskim i wieloma zmianami wprowadzonymi przez naszego forumowego Dymitra Izotopa – Dimę. AMK jest małą rewolucją, lecz wystarczającą na skalę S.T.A.L.K.E.R.’skiej sceny modderskiej. Jako atuty podane są m.in. ulepszona fizyka, większy realizm i dynamiczne wiadomości w PDA. Jak to wszystko sprawdza się w praktyce? Polecam testować samemu. :) Pora na Priboi Story, czyli jedyny (mi znany) total conversion mod – mod w którym zmieniona jest całkowicie linia fabularna. Wcielamy się w skórę dzielnego porucznika Priboi’a, który musi wyprostować kilka uprzednio zagiętych spraw.

Kilka osób pewnie połapie się w kwestii dlaczego polecam mody, jeśli “teoretycznie mnie ominęły”. Ano dlatego, że przesiadując na forum Stalker.pl i rozmawijając na tematy naprawdę różne w SB (polecam czasem zajrzeć i nie zrażać się z pozoru dziwnie wyglądającymi rozmowami oraz wystrzegać się panów w żółtym ;)) dowiedziałem się sporo na ich temat, a niektóre sam potestowałem i zamierzam pobawić się nawet bardziej.

Zaczynając od tego miejsca chciałbym wspomnieć o kilku modach będących
w produkcji. Jako pierwsze – Lost Alpha. Powstaje już dosyć długo, ale ma zdeklasować wszystko inne, co dotychczas wyszło. Głównym założeniem jest przywrócenie atutów rozgrywki, które były planowane przez GSC oraz rzeczy które zostały usunięte. Ma to być mniej więcej obrazem alphy 1935, lecz na silniku edycji sklepowej S.T.A.L.K.E.R.’a. W jednym zdaniu: będziemy opalać się w blasku fajności tego moda, możecie mi wierzyć. Następnym modem jest utAMK, czyli wiele rewelacji w ramach wariacji AMK tworzone przez naszego forumowego utak3r’a, który jak widać odwala bardzo dobrą robotę, a ja tylko czekam, aż skończy i będę mógł schrupać ten kunsztowny torcik z wisienką. :) Co do zmian przezeń wprowadzanych polecam odwiedźić wątek dedykowany. Ostatnim czymś jest DM:E (Dima’s Mod: Enhanced), czyli przeniesienie S.T.A.L.K.E.R.’a w realia starożytnej grecji, gdzie tragedie i komedie tworzone były ku uciesze publiki… Żart – może trochę niesmaczny, ale słowo komedia jak najbardziej pasuje. :) The Witcher, modder przesiadujący na forum Stalker.pl obrał sobie za cel tworzyć równolegle z Dymitrem ulepszoną wersję Dima’s Mod. Jeden zabrał się za wersję Final, drugi – Enhanced. Ten pierwszy wyszedł i cieszy się zasłużoną popularnością, o drugim wiemy tylko tyle, że teoretycznie jest… Mod staje się legendą na miarę Duke Nukem: Forever. The Witcher nie udostępnia żadnych informacji ani materiałów na temat swojego moda, a fani niezmordowanie dopytują się o pewne sprawy lub knują teorie spiskowe – polecam wątek dedykowany – komedia na miarę greckich mistrzów. Takie zamieszanie działa często na korzyść, lecz po tak długim czasie może to się niestety odwrócić. Apeluję więc z tego miejsca do Pana The Witchera o udostępnianie jakichkolwiek materiałów potwierdzających chociaż istnienie moda oraz w jakiś sposób zagęszczania ruchów nad pracą (premiera miała być już we wrześniu)!

Tak oto dzieje się w światku modderskim na naszym forum i nie tylko… Jeśli kogoś temat zaciekawił polecam (po raz enty) wejść na forum, poczytać, popytać i dobrze się bawić grając i czekając na LA i DM:E. :)

PS Niniejszym wspominam też o Soljance, która jest fajna, ale nie została wcześniej ujęta ze względu na bariery językowe, o!

Piórem po PDA pisane. - część druga5.055

informacje o wpisie:

copytco
autor:
copytco

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 5.0/5 (5 votes cast)

6 odpowiedzi do Piórem po PDA pisane. – część druga


lukast_pl
21.12.2009, 12:15

Artykuł to idealny masaż dla przepony ;) Więcej!

Michu
21.12.2009, 14:01

I kolejny miły tekst do poczytania.

yozue
22.12.2009, 10:25

5/5 , ale tylko dlatego że wspomniałeś o soljance ;)

BJ Blazkowicz
24.12.2009, 10:13

Niezłe, ale ja i tak twierdzę że małe mody są potrzebne. Chociażby po to żeby było z czego robić te duże. :D

kodobi
30.12.2009, 17:55

Ciągnijcie te felietony są wspaniałe !

jaras76
13.01.2010, 0:22

Jeżeli nie mam najnowszego stalkera to mam SoC z probojem i ten wymiata. Mody są potrzebne bo dodają wiele nowego do gry która każdy przeszedł wiele razy a tak ma nową grę z nową fabułą lub nowymi elementami.


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Czipi « 15 kwietnia 2024, 19:37
  Wszystkich 5 pozostałych forumowiczów da z siebie wszystko! :E
 • Leo05021 « 13 kwietnia 2024, 1:49
  Byłem tu
 • KarwaPL « 12 kwietnia 2024, 13:00
  Gimme S.T.A.L.K.E.R.2!
 • caleb59 « 10 kwietnia 2024, 11:11
  Amen!
 • Kinot32 « 26 stycznia 2024, 17:44
  Mogli by nawet przesunąć na 2025, i tak by nie robiło różnicy
 • Nowe działy - UPDATE
  W ciągu tego czasu odkąd powstało nowe Stalker.pl uzupełniliśmy już wiele działów. Praktycznie dział...