9
gru
Przejdź do komentarzy

Piórem po PDA pisane

Przeglądając tematy na forum natknąłem się na jakiś post traktujący o soundtrack’u z Zewu Prypeci. Instalując grę nawet nie zauważyłem czegoś, co może dać (i w zasadzie dało!) takiej dawki klimatu jak ta ścieżka dźwiękowa. Przesączona odgłosami błota Zatonu, tajemnic i radioaktywności Prypeci rodzi w umyśle wizje nawet nie gry, ale realnego świata dostępnego na wyciągnięcie ręki, gdzieś poza horyzontem, istniejącego głównie dzięki ego i naszej wyobraźni.

Tak to właśnie wygląda – 12 track’ów opisujących każdą z lokacji w Zewie za dnia i nocy, a także różnego rodzaju ambient zachęcający zwykłych stalkerów do walki, czy o pieniądze, czy władzę, czy własne chore ambicje – Zona jest domem każdego z nich i to słychać w tych soczystych dźwiękach wypływających z moich, co prawda słabych, głośników. Nie będę pisał peanów na cześć każdego z utworów z osobna, bo w gruncie rzeczy mógłbym, ale nie widzę takiej potrzeby – każdy kto w głębi siebie chce “posłuchać jak wygląda Zona” z pewnością zrobi to po przeczytaniu wstępu do tego felietonu. :)

Panowie z GSC już wcześniej raczyli nas wysublimowanymi dźwiękami w trailerach, nawet tych z 2002 roku, gdzie S.T.A.L.K.E.R był jeszcze bardziej U.F.O. niż C.Z.A.R.N.O.B.Y.L.S.K.I. Niemniej jednak poprzeczka postawiona była wysoko, lecz i tym razem nie została strącona przez płynny i gimnastyczny skok sporo nad nią. Bo przeciętnemu graczowi nie zrobi to różnicy, czy oprawa muzyczna będzie “dobra”, “bardzo dobra”, czy tylko “zadowalająca” – liczą się wrażenia z gry. Developerzy S.T.A.L.K.E.R’a pokazali coś innego – dźwięk nie tylko jako dodatek, ale sztuka sama w sobie i usytuowali ją (czyli sztukę) w osobnym katalogu na płycie instalacyjnej Zewu Prypeci.

Słuchając fragment zatytułowany “Zaton, dzień” narodził mi się obraz złowrogo wschodzącego słońca nad bagiennym pustkowiem pełnym niebezpieczeństw. Stalkerzy przemierzają Zonę w celach tylko im wiadomym, zmagając się z anomaliami i mutantami stworzonymi przez Matkę Zonę – kreatorkę i władczynię. Czuć ten element niepewności, bycia obserwowanym… Większe wrażenie jednak tego odczucia dosięgnąć może człowieka, gdy przesłucha “Prypeć, dzień” – tu początkowo sielankowy klimat stopniowo zagęszcza się niczym smoła w stygnącym kotle. Apogeum jednak następuje (przynajmniej dla mnie) w “Prypeci nocą”. Wszystkie stwory, świadome bojącej się wszystkiego co ciemne i mroczne natury człowieka, wychodzą ze swoich kryjówek i czekają… Na jeden, jedyny błąd zabłąkanego w te tereny stalkera, czy to błysk latarki, czy może niechcący kopnięty kamień zdradzający jego obecność.

PS. Outro, jak sama nazwa wskazuje, dla utrzymania całej “historii” ścieżki dźwiękowej – darować sobie aż do przesłuchania wszystkich wcześniejszych fragmentów. :)

Piórem po PDA pisane4.455

informacje o wpisie:

copytco
autor:
copytco

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 4.4/5 (5 votes cast)

7 odpowiedzi do Piórem po PDA pisane


xKoweKx
09.12.2009, 22:44

Podoba mi się i trzyma klimat!

Poza tym, zachęcamy innych użytkowników do pisania felietonów na jakikolwiek temat dotyczący Stalkera! :) Więcej informacji u mnie (PW, GG, XF, whatever).

Michu
09.12.2009, 22:50

Ciekawy artykuł, fajnie napisane.

plunio7
10.12.2009, 15:06

Dobrze pisane.

Czipi
10.12.2009, 16:42

Bardzo ładnie, ale nie zrozumiałem do końca czy ten soundtrack można wgrać do gry, żeby sobie leciało jak gramy? :D

copytco
10.12.2009, 17:14

Ten soundtrack używany jest w grze wtedy, kiedy gramy. Wersja na DVD w katalogu jest przeznaczona do osłuchania kiedy chcemy, nawet w przenośnym odtwarzaczu. :)

Czipi
10.12.2009, 20:41

Kurcze ludzie, co ja z wami mam, muszę wytrzymać do 24, a wy mnie tu faszerujecie takimi nowinkami… no kurde ciężko z wami zwalczyć chęć do gry. :D

zdzichorowerzysta
20.10.2012, 13:45

Kowek to gej bo zabronił mi stawiać i wypijać kozaki


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • zdzichorowerzysta « 27 kwietnia 2022, 5:13
  Kurde, samodzielnie napisał taki dobry tekst? xD
 • xKoweKx « 26 kwietnia 2022, 21:35
  Bardzo ładny news
 • KarwaPL « 3 marca 2022, 18:12
  Mega im współczuję. Mam u siebie w firmie również Ukraińców. Zamartwiają się sytuacją swoich rodzin.
 • KarwaPL « 14 stycznia 2022, 12:26
  What da funk?!
 • Rizun « 19 grudnia 2021, 4:23
  Będzie grane po premierze, oj będzie…
 • S.T.A.L.K.E.R.: Survivor
  Na francuskiej stronie STALKEROL ukazało się "Demo STALKERa". Nie jest to jednak demonstracja orygin...