5
sty
Przejdź do komentarzy

Q&A – Anton Bolshakov

anton_bolshakov1. Przede wszystkim, czy mógłbyś powiedzieć, z kim mamy przyjemność i jaka jest twoja rola odnośnie S.T.A.L.K.E.R.a?
Jestem Anton Bolshakov, szef projektu.

2. S.T.A.L.K.E.R. był jedną z najlepiej zapowiadających się gier. Nie boicie się, że stracicie fanów poprzez ciągłe opóźnienia premiery?
Zdajemy sobie sprawę, że czas nie jest po naszej stronie, ale jesteśmy pewni, że oczekiwanie się opłaci. Niemal wszystkie kluczowe pomysły zostały wprowadzone: olbrzymi, żyjący świat, symulacja życia, otwartość rozgrywki, ogromna ilość zadań pobocznych, kilka zakończeń, wszystko jest obecne w grze. Oczywiście wymagało to sporej ilości czasu, ale udało nam się, więc nie będziemy musieli się wstydzić przed fanami. Najważniejsze jest jednak to, że data premiery jest już potwierdzona i nie zostało do niej wiele czasu.

3. Czy gra będzie mogła dorównać najnowszym tytułom? Czy będzie korzystała z najnowszych technik graficznych?
Bez wątpienia. Render DX9 stworzyliśmy właśnie z takim zamysłem. Upewniamy się, że właściciele high-endowych maszyn nie będą żałować pieniędzy, jakie na nie wydali. Mogę zapewnić, że S.T.A.L.K.E.R. będzie posiadać najnowsze bajery graficzne. W tym samym czasie liczne opcje pozwolą na komfortową grę osobom ze słabszym sprzętem (gra będzie posiadała dwa rendery, DX8 i DX9). Oto kilka z elementów składających się na X-Ray:

* Prawdopodobnie jedno z najlepszych na świecie zastosowań Deferred Shadingu, pozwalające na generowanie olbrzymich ilości dynamicznych źródeł światła + poprawne oświetlenie i reakcje poszczególnych materiałów, przy czym nie musimy się ograniczać do samego Deferred Lighting.
* [bardzo techniczny punkt...]
* Dynamiczny cykl dzień-noc.
* Dynamiczne efekty pogodowe, takie jak deszcze, wiatr, mgła, etc.
* Dynamiczne cienie i oświetlenie.
* True per-pixel dynamic lighting.
* Potężny silnik fizyczny.
* Do 1 000 000 polygonów na ekranie.
* Parallax/Normal bump.
* Realistyczne bronie (balistyka pocisków, wyrzutnie granatów)
* A-Life
* Planujące AI

4. Pomówmy o samej grze. Gracz wcieli się w rolę S.T.A.L.K.E.R.a. Możesz nam wyjaśnić, kto to taki?
S.T.A.L.K.E.R. to gość, który udał się do Strefy, żeby szukać artefaktów generowanych przez zabójcze anomalie i radioaktywne obszary. Następnie S.T.A.L.K.E.R. sprzedaje te przedmioty rozmaitym frakcjom, takim jak naukowcy, handlarze, etc., którzy chcą wykorzystać ich niezwykłą moc. S.T.A.L.K.E.R.zy to ludzie wyjęci spod prawa. Zadaniem gracza jest rozszyfrowanie tajemnicy otaczającej Strefę: co ją stworzyło, co ją kontroluje i co tak naprawdę się w niej dzieje.

5. Czy będziemy w swojej misji osamotnieni? Czy może NPC współtworzą naszą historię?
Gracz zaczyna jako samotny wilk. Później jednak może zacząć działać z frakcjami S.T.A.L.K.E.R.ów, lub nadal działać samotnie. To zależy od jego upodobań i od tego, w jaki sposób traktuje inne postacie w grze: pomagając S.T.A.L.K.E.R.owi, który jest w potrzebie poprawi jego nastawienie względem ciebie (a tym samym nastawienie jego klanu), podczas gdy zabijanie członków danego klanu sprawi, że staniesz się ich wrogiem. Niektóre klany są do siebie wrogo nastawione, więc nie możesz być przyjacielem wszystkich naraz. Bycie w klanie oznacza dostęp do różnych wyjątkowych misji, nowego ekwipunku, etc. Ale tak jak powiedziałem, możliwe jest (i czasami jest to najbardziej sensowne), żeby pozostawać niezależnym.

6. Gra będzie połączeniem FPS i RPG. Nie wprowadziliście jednak systemu poziomów czy doświadczenia. Więc jakie elementy RPG znajdziemy w grze?
To prawda, nie ma tutaj zdobywania poziomów, gdyż chcemy, żeby rosły umiejętności samego gracza, a nie jego postaci. Uważamy, że statystyki postaci, poziomy, doświadczenie niszczy realizm, jaki staramy się stworzyć. System RPG w naszym pojęciu polega na tym, że gracz odgrywa daną rolę, która zależy od jego natury czy upodobań. W zależności od tego, czy jesteś dobry czy zły, NPC będą cię traktować w różny sposób. Inne elementy RPG to handel/wymiana przedmiotów i komunikacja. Gracz zarabia pieniądze, kupuje nowy ekwipunek i broń, aby dostać się do uprzednio niedostępnych obszarów.

7. Gracz będzie miał dostęp do wielu broni. Które są naprawdę warte uwagi? Czy będziemy mogli nieść tak dużo broni, jak chcemy, czy jest to ograniczone?
Gra oferuje ponad 30 realistycznych broni, od noży do wyrzutni granatów. Bronie można modyfikować, co pozwoli graczom na przeobrażenie swoich ulubionych spluw w super cacuszka, poprzez dodanie celowników optycznych, wyrzutni granatów czy tłumików. Trzeba jednak uważać, gdyż bronie się zużywają, a zepsuta broń może pudłować, lub zawieść cię w najmniej odpowiednim momencie (istnieje specjalna ikona, która sygnalizuje zepsucie broni). Tym, co sprawia, że bronie w S.T.A.L.K.E.R.ze są interesujące to ich realistyczna balistyka pocisków. Wprowadziliśmy parametry takie jak masa, prędkość, wpływ środowiska. Dzięki temu bronie zachowują się realistycznie. Kiedy strzelasz z Vintoreza na duży dystans, możesz zobaczyć, że kula traci prędkość i zaczyna poruszać się po paraboli. Dlatego, przy strzelaniu na duże odległości, ważne jest, żeby celować wyżej niż znajduje się cel.

W S.T.A.L.K.E.R.ze nie możesz nieść ze sobą całego arsenału broni, ponieważ jesteś ograniczony wagowo. Jeśli jesteś przeładowany (czyli niesiesz więcej niż 40kg ekwipunku), nie możesz biegać. A całkowite przepełnienie plecaka sprawi, że ledwo będziesz mógł chodzić.

8. Biorąc pod uwagę aspekt RPG, czy będziemy mogli prowadzić konwersacje z innymi ludźmi? Będziemy mogli wybierać odpowiedzi, lub sposoby interakcji z NPC? Czy AI będzie reagowało odpowiednio do naszych działań?
Rola komunikacji nie powinna być bagatelizowana, w zależności od tego, jak dobry w niej jesteś, jakie relacje wykreujesz z innymi postaciami i jak wiele informacji zgromadzisz, możesz natrafić na różne zakończenie. Komunikacja w grze odbywa się w bardzo wielu sytuacjach, przy zdobywaniu nowych zadań, informacji u handlarza, podczas rozmów przy ognisku, w barze, z przyjaznym S.T.A.L.K.E.R.em spotkanym w Strefie. Wiele z tych dialogów udostępniają rozmaite odpowiedzi/pytania. Aby z kimś porozmawiać po prostu naciśnij odpowiedni przycisk, a pojawi się okno dialogowe. Ponieważ wszystkie rozmowy odbywają się w czasie rzeczywistym, musisz przed przystąpieniem do nich schować broń. Spróbuj rozpocząć rozmowę z karabinem wycelowanym w daną postać, a nie minie wiele czasu, zanim oberwiesz kolbą w pysk. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy NPC będą skłonni do rozmowy, wiele postaci będzie cię źle traktować, więc uważaj.

Używając komunikacji możesz wykorzystywać rozmaite taktyki, takie jak oszukiwanie. Wyobraź sobie dwa wrogie zgrupowania. Jedno z nich szykuje się do ataku na obóz drugiego. Możesz porozmawiać z dowódcą tych pierwszych i zgodzić się im pomóc. Kiedy rozmowa dobiegnie końca, możesz pójść do bazy drugiego zgrupowania i powiedzieć ICH liderowi o planowanym ataku. Oczywiście pierwsze zgrupowanie nie będzie zbyt szczęśliwe, ale być może uzyskasz wynagrodzenie od obrońców.

9. Jednym z głównych elementów gry zdają się być artefakty. Dzięki nim będziesz zarabiał. Możesz nam wyjaśnić jak to będzie wyglądało? Komu można sprzedać artefakty?
Artefakty to substancje posiadające skoncentrowaną, dziwną energię i są generowane wokół skupisk takiej energii. Gra daje dostęp do rozmaitych artefaktów, zarówno rzadkich, jak i pospolitych (odpowiednio są one drogocenne i tanie).

Poza ich wartością pieniężną, artefakty mogą być pomocne w ciężkich sytuacjach. Każdy artefakt jest charakteryzowany przez specyficzne właściwości. Aby wykorzystać moc artefaktu, trzeba założyć go na pas. Jednak te właściwości są zarówno dobre jak i złe, więc warto się z nimi zapoznać, zanim zaczniemy korzystać z danego artefaktu. Podam kilka przykładów. Stone Blood to artefakt generowany przez Whirling Anomaly. Jest to zdeformowany, czerwony obiekt stworzony ze skupionych, pokręconych, spolimeryzowanych resztek roślin, ziemi i kości. Niektórzy wierzą, że siła ludzi, którzy zginęli w anomalii jest skoncentrowana w tym artefakcie. Ponieważ Strefa pełna jest niebezpieczeństw, nie powinno być dla was zaskoczeniem, że Stone Blood jest pospolity i niezbyt wartościowy. Sprawia on, że szybciej dochodzisz do zdrowia, ale efektem ubocznym jest bardziej wrażliwa skóra i to, że jesteś bardziej wrażliwy na obrażenia. Inny artefakt, Flash jest tworzony przez Electro Anomaly. Jest przezroczysty i posiada w sobie pulsujące promienie światła, od czasu do czasu generujące iskry. Flash zwiększa wytrzymałość [stamina] i zapewnia częściową ochronę przed elektrycznością, ale sprawia, że jesteś bardziej wrażliwy na promieniowanie.

W Strefie praktycznie każdy jest zainteresowany artefaktami. Można je sprzedać handlarzom, naukowcom, stalkerom. Tylko cena się różni. Twoja reputacja będzie wpływała na zysk z ich sprzedaży.

10. Czytałem, że S.T.A.L.K.E.R.zy będą należeć do rozmaitych zgrupowań i klanów. Czy możemy oczekiwać wsparcia od członków drużyny, czy pozostaniemy zdani tylko na siebie?
Owszem, w Strefie jest kilka fakcji. Każda z nich ma własną ideologię i stanowią one o różnicach pomiędzy nimi. Na przykład klan Duty składa się z ex-militarystów, którzy udali się do Strefy by zwalczać jej koszmary na granicach. Wierzą, że ich obowiązkiem jest ochrona świata przed inwazją mutantów i walka z wszelkimi wpływami Strefy.

To gracz decyduje, czy będzie działać sam, czy może będzie się starać o pozyskanie przyjaciół w tych klanach. Od neutralnych frakcji gracz może pozyskiwać ‘losowe’ zadania, kupować ekwipunek, bronie i amunicję, które są w posiadaniu jedynie tego danego klanu. Współpraca ze zgrupowaniami otwiera ci drogę do unikalnych broni, stroju, jak również do zniżek u handlarza, który z nimi współpracuje. Niektóre misje mogą wymagać wspólnych działań z jednym lub kilkoma członkami klanu, ale nie będziesz ich kontrolował.

11. Świat S.T.A.L.K.E.R.a rozciąga się na 30km. Czy jest on ładowany w całości, czy natrafimy na ekrany ‘loading’?
Podzieliliśmy Strefę na 18 ogromnych lokacji, których łączna powierzchnia wynosi 30km kwadratowych. Większość poziomów ma kilka punktów łącznikowych i dzięki nim można dowolnie podróżować pomiędzy lokacjami. Ponieważ są one ogromne (przeciętny rozmiat to 1,5km kwadratowych) i są ładowane za jednym razem, ekrany ‘loading’ nie będą irytowały.

12. Co jest przyczyną opóźnień? Czy to po prostu finalizacja projektu, czy wprowadzacie jakieś kluczowe zmiany?
Obecnie tylko testujemy, usuwamy błędy i tłumaczymy grę na inne języki, by przygotować ją na premierę.

Mówiąc o tym, co wpłynęło na opóźnienia, cóż, pracowaliśmy głównie nad wprowadzeniem i dostosowaniem symulacji życia. Taki system nie był obecny w żadnej inne grze, tak na prawdę była to “ścieżka wynalazcy”, a taka droga nigdy nie jest ani prosta, ani łatwa. W pewnych momentach myśleliśmy, że nie da się tego zrobić. Ale wzięliśmy byka za rogi: A-Life kontroluje ogromną ilość postaci w Strefie, ich podróże, cykl życia, stalkerzy wykonują swoje misje, frakcje toczą walkę. A-Life kreuje zdarzenia poboczne i całą masę dodatkowych zadań.

Innym trudnym zadaniem było połączenie A-Life i fabuły. Chodzi o to, że zadania ‘fabularne’ muszą być ukończone przez gracza, a A-Life to dynamiczny system pozostający w ciągłym ruchu. Znaleźliśmy odpowiednie rozwiązanie polegające na tym, że dopóki gracz nie natrafi na zdarzenia powiązane z fabułą, są one poza wpływem A-Life. Kiedy gracz je ukończy, A-Life ponownie wypełnia takie lokacje. Gdy powrócisz na dany poziom po raz drugi, trzeci i tak dalej, zastaniesz rozgrywkę opartą w pełni na A-Life i nowe zadania poboczne.

13. Więc nowa data premiery została już ustalona?
Tak, ostatecznym terminem jest marzec 2007.

14. Jakie macie plany na przyszłość? Myślicie już o następnej grze czy czekacie jedynie na długie, zasłużone wakacje, po premierze?
Mamy plany, ale teraz koncentrujemy się tylko na wydaniu oryginalnej gry.

15. Życzę wam powodzenia przy kończeniu gry, wszyscy czekamy na możliwość zagrania w S.T.A.L.K.E.R.a. Dzięki za wywiad.
Dzięki za ciekawe pytania!

Oryginał znajduje się tutaj.
Wywiad przetłumaczony przez Touchdowna.

informacje o wpisie:

klawisz
autor:
klawisz

ocena wpisu:

VN:R_U [1.8.0_1031]

Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Comments are closed.

 • Czarnobyl – 1000 mil w Zonie
  Przedstawiamy relację z wyprawy do Zony, którą odbyli nasi użytkownicy - Seek-n-Explore i Lehoslav. Dziękujemy za ciekawe materiały i życzymy powodzenia w [...]
 • ANTYMIR – Zona zupełnie od nowa
  WKŁAD W ZONĘ Twórczość Andrieja Lewickiego czytelnicy z Polski znają dość słabo a to za sprawą tylko jednej wydanej w naszym [...]
 • Kroniki Zony: Stalkerska Sieć i PDA
  STALKERSKA SIEĆ Stalkerska Sieć — lokalna sieć komputerowa Zony do której podłączone są urządzenia PDA wszystkich stalkerów. Twórcy Stalkerskiej Sieci Po raz [...]
 • Kinot32 « 26 stycznia 2024, 17:44
  Mogli by nawet przesunąć na 2025, i tak by nie robiło różnicy
 • KarwaPL « 21 stycznia 2024, 7:56
  Ciekawe, ciekawe. Wypróbujemy z synem. Pzdr
 • KarwaPL « 17 stycznia 2024, 20:27
  Spodziewałem się tego, ale i tak jest trochę zawiedziony :-)) p.s. Odpalam Gamma zatem
 • KarwaPL « 22 grudnia 2023, 21:11
  Wzajemnie, Stalkerzy
 • KarwaPL « 17 grudnia 2023, 12:03
  W mordę nie mogę się już doczekać :-) p.s. Z Synem dalej gramy w Zew Prypeci