Inspiracje

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Inspiracje

Postprzez Canthir w 16 Lut 2013, 02:15

Jak w temacie.

Z czego czerpiecie inspirację podczas tworzenia stalkerowej sztuki? W jakim stopniu czerpiecie z gier, a w jakim się od nich odcinacie? Macie swoje ulubione źródła pomysłów, do których wracacie?

Chyba oczywistym jest, że inspiracją mogą być same gry i ich treść.
Parę razy przed zabraniem się do pisania odpalałem sobie Cień albo Zew, żeby poczuć trochę klimat, o którym chciałem napisać. Czasami idę na skróty i sięgam po opracowane informacje na stalkerowej wiki, screenshoty, filmiki na YT.
Prawie zawsze towarzyszy mi soundtrack MoozE'a z Cienia Czarnobyla. Przesiąkłem nim do szpiku kości, znam go na pamięć i dziwię się sobie, że jeszcze mi się nie znudził. Może robi na mnie mniejsze wrażenie niż gdy słuchałem go po raz pierwszy, ale w dobrych warunkach nadal jest moc. Po ścieżkę z Zewu Prypeci czy Czystego Nieba sięgam rzadziej, ale też dobrze się wpasowują do tego zadania. Dłuższe mieszanki zawierają także OSTy z Metra 2033, gry Stalker Online, nagrania sondy Voyager, ambient i dark-ambient różnego pochodzenia (m.in. meksykański projekt Vozrozhdeniya).
Ogrom wiedzy o topografii Zony biorę z GoogleEarth, radzieckich map sztabowych i zdjęć z portalu Pano.ramio. Nieprzeliczone godziny spędzone wieczorami i nocami nad tymi źródłami pozwoliły mi niejednokrotnie poczuć się prawie jak w Zonie, pośród bezkresnych pól i lasów, opuszczonych wsi, porzuconych chałup. Nie do przecenienia są też doświadczenia z wyprawy do Prypeci, krótkiej, ale intensywnej. Do tego muszę dodać także różne źródła internetowe traktujące o innych ciekawych miejscach, strefa wokół Fukushimy, opuszczona wyspa Gunkajima, porzucone laboratoria na wyspie Vozrozhdenya, ...

Nie miałem pomysłu gdzie temat założyć to dałem tutaj. Jeżeli ktoś z Szanownej Administracji uzna, że inne miejsce jak bardziej stosowne, niech nie wzbrania się przed przeniesieniem tematu tam, aby dyskusja mogła dalej się rozwijać.


Pozdrawiam
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony

Za ten post Canthir otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Glaeken.
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Reklamy Google

Re: Inspiracje

Postprzez Gizbarus w 16 Lut 2013, 02:40

Inspiracje, ta? Hm, głównie z wyobraźni, czytaj - jak Zona wygląda według mnie. Do tego oczywiście dobra muzyka, kartka papieru i niezawodny długopis. Pisanie na komputerze to dla mnie mordęga - wena ucieka jak woda przez palce i ulatnia się jak eter. Często czynnikiem, dzięki któremu niejako "zaskoczę" do pisania, jest jakieś opowiadanie (choćby z forum), film czy gra (niekoniecznie Stalker).
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 27 Sie 2024, 20:51
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Inspiracje

Postprzez Terminus w 16 Lut 2013, 07:52

W zasadzie nic konkretnego; dużo przeglądam różnej twórczości w necie digarów, deviantartów itp.
Mam taki katalog na dysku "różne znalezione" w którym lądują rysunki, zdjęcia, albo linki do takich stron jak ta:
Feng Zhu
No i książki. Różne, różniaste. Czytając o jednym rodzą się pomysły o czymś zupełnie innym.

A potem nagle wpada gdzieś do głowy jakiś pomysł i obija się między uszami o pustą czaszkę aż złapię pióro i na specjalnie przygotowanych karteczkach maznę szkic na podstawie którego powstanie (lub nie) docelowy rysunek.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Inspiracje

Postprzez Voldi w 19 Lut 2013, 00:02

No cóż, z inspiracjami jest różnie. Zwykle są to gry, czasem filmy no i przede wszystkim WYOBRAŹNIA :) Moje opowiadanie "O jeden blok za daleko" jest właściwie wynikiem zbiegu okoliczności, mianowicie: wracałem ze szkoły i przechodziłem przez ulicę, przy której stoi dom znajomego. Tą ulicą jechał samochód. Zatrzymał się jednak dom dalej. I tak powstało w głowie powiedzonko "O jeden dom za daleko", a jako że w Prypeci typowych domów próżno szukać, zmieniłem dom na blok i jakoś poszło.

Przy tym samym opowiadaniu też zaskoczyła mnie dbałość o szczegóły (wyprawa opisana na bazie prawdziwej Prypeci, użyłem chyba 3 różnych map i kilkunastu zdjęć). Nazwiska, które można przeczytać w ostatniej części to nazwiska ze zdjęcia, które znalazłem kiedyś przypadkiem. Potrzebowałem ich, więc do godziny niemal 2 w nocy (zacząłem pisać trzecią część gdzieś przed 23, ale potem 2h szukałem tego jednego zdjęcia) szukałem, a gdy je znalazłem zwyczajnie wróciłem do pisania :)
Mam również to samo co Canthir:
Prawie zawsze towarzyszy mi soundtrack MoozE'a z Cienia Czarnobyla.


Zazwyczaj piszę na bieżąco, nie układam sobie planów wydarzeń i fabuły. Jak już piszę to to, co przyjdzie mi do głowy 'na momencie'. Plan, jakkolwiek powykręcany by nie był, zawsze utrzymuje mnie w sztywnych ramach. A tak, kolejne intrygi, pomysły i wydarzenia przychodzą do głowy w każdej możliwej chwili.

Zacząłem opowiadanie (właściwie planowałem krótką powieść) traktujące o tajnym agencie sił specjalnych (USA, a jakże!), po kampanii Soldier of Fortune 2, jest bardzo dokładne, oparte o mapy googla (+ street view), ale nie odnajduję się w tym jak w postapo. Mam też kilka stalkerskich opowiadań, ale jak na razie weny brak.

Do pisania też zawsze potrzebuję ciszy i spokoju, co jest trudne przy obojgu rodziców i czteroletnim bracie tuż za ścianą. A po nocach siedzieć nie lubię.


W skrócie:
- gry
- zdjęcia
- mapy
- wyobraźnia
- MoozE
- cisza i spokój
- inne teksty i przejawy twórczości
Image

Za ten post Voldi otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Garbaty.
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Inspiracje

Postprzez Ric w 19 Lut 2013, 00:52

U mnie z inspiracjami podobnie jak u Canthira. Najważniejsza jest znajomość gier i realiów stalkera. Chcąc tworzyć w tym świecie trzeba znać jego właściwości, smaczki, tajemnice. Umieć znaleźć wątek, o który można zaczepić i podążać nim, rozbudowując coraz bardziej. A przede wszystkim gry pozwalają wczuć się w ten klimat, który można potem przelać na kartkę papieru (wirtualnego xD).

Ważna jest też muzyka. Nie wyobrażam sobie pisania opowiadań stalkerowych bez MoozE'a w tle czy OSTa z Metra. Kawałki wybieram tak by pasowały do opisywanych wydarzeń. Przy pisaniu "Skarbnicy Zony" miałem nawet zamiar dać w tekście linki do odpowiednich utworów na YT pasujących do danego fragmentu. Czasem też jest na odwrót - to jakiś fragment utworu sprawia, że w głowie wizualizują mi się jakieś sceny, do których później dopracowuję resztę historii (wystarczy przesłuchać sobie Battle Ex czy Sleeping in Ashes v1 od MoozE'a i od razu ma się przed oczami konkretne sceny). Jak dla mnie w tym właśnie tkwi potęga muzyki opisowej (soundtracków itp) - za pomocą samej melodii pozwalają wyobrazić sobie sytuacje, które następnie można wykorzystać w twórczości. Korzystam z tego nie tylko przy pisaniu, ale również rysowaniu czy nawet obmyślaniu sesji RPG.

Do odpowiedniej inspiracji ważny jest też odpowiedni nastrój. Na ogół przed przystąpieniem do pisania czytam sobie kilka stron książki lub jakieś opowiadanie, by nakręcić się literacko. Dobrze jest też pograć w jakąś grę lub obejrzeć film o tematyce zbliżonej tematyce. Pamiętam, że moją powieść fantasy pisało mi się 100 razy lepiej po obejrzeniu Władcy Pierścieni, niż gdy przystępowałem do pisania na sucho xD.

Osobiście nie lubię pisać pod wpływem chwili. Gdy mam jakiś pomysł na opowiadanie na ogół daje mu czas by się rozwinął. Jeśli jest dobry, to nie zaponę. Przemyślę go kilka razy, dopracuję, może z kimś skonsultuje. To bardzo ciekawe jak inne osoby są w stanie wskazać ci nieścisłości w twojej fabule, których ty nawet się nie domyślasz.

Aha i nie wyobrażam sobie pisania na papierze xD. Pismo mam koszmarne, piszę wolno... i muzyki nie ma xD. Nie, to nie warunki dla mnie xD.
"Gówno chodzi ulicami" Szrama

Za ten post Ric otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Tormentor.
Awatar użytkownika
Ric
Stalker

Posty: 59
Dołączenie: 26 Gru 2010, 17:15
Ostatnio był: 25 Sty 2015, 15:03
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Noiseless Viper
Kozaki: 34

Re: Inspiracje

Postprzez Meesh w 19 Lut 2013, 10:05

Bohater.

W momencie kiedy macie żywego bohatera, który nie jest tylko-li pionkiem na planszy, a centrum świata (jego własnego, prywatnego świata, mikrokosmosu) - to opowieść zawsze się znajdzie. Nie jest istotna fabuła, nie jest istotna intryga (albo jej brak), tylko to, jak nasz protagonista *czuje* świat dokoła. Wtedy opowieścią staje się wszystko, a w zasadzie cokolwiek - poszukiwanie miejsca na nocleg, przekopywanie starej stołówki w poszukiwaniu konserw, zabawa w ciuciubabkę z izłomem na poboczu zatopionej drogi, bujanie się z zacięciem strzelby.
Jeżeli bohater naprawdę to wszystko *czuje* i *widzi*, to nie trzeba szukać dla niego opowieści - opowieść się sama znajdzie, a jedyne, co trzeba zrobić, to iść po cichu za nim w Zonę i ją spisać.
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.

Za ten post Meesh otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Inspiracje

Postprzez Adam w 19 Lut 2013, 10:23

Ja się przy swojej książce inspirowałem filmem "Demony wojny według Goi". Połączyłem świat Zony z historią żołnierzy, którzy nie przypominają żadnych twardzieli i koksów, tylko zwykłych pacanów, którym dano do ręki karabin.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Inspiracje

Postprzez KOSHI w 08 Mar 2013, 22:52

Co do pisania, to uważam, że tworzenie na bieżąco mija się z celem. Tak było w przypadku Krwawego Świtu, który stanął na 9 rozdziale i za skurczybyka nie chce mi się tego opowiadania skończyć. Miałem pomysł, ale przedłużałem, przeciągałem fabułę, aż brakło weny i chęci kontynuowania go, dlatego uważam, że na opowiadanie powinno się mieć plan. Wtedy da się to zgrabnie ująć i nie zbaczać z obranej drogi. Tak było z Bandyckimi opowieściami, gdzie w zasadzie tylko końcówki nie byłem pewien. Reszta powstała w głowie zanim wziąłem się do pisania. A co inspiracji, bo o tym jest temat to na pewno obejrzane filmy, przeczytane książki oraz muzyka. Świetnie mi się piszę, przy soundtracku z Psów, Blade Runnera, jazzie i takim kawałku z Informatora autorstwa Lisy Gerrard i Petera Bourke - The Insider.

Pozdrawiam piszących.
Image

Za ten post KOSHI otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gizbarus.
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 19:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Inspiracje

Postprzez Tormentor w 09 Mar 2013, 00:37

Ciekawy temat.


Mnie na przykład inspiruje spokój czy samotność. Do pisania zabieram się tylko jak nikogo nie ma w pobliżu i mam w miarę dużo czasu. Potrafię nieraz nad jednym zdaniem siedzieć pół godziny, a jak już coś wymyślę to wmawiam sobie, że brzmi to głupio albo coś w ten deseń. :)
Potrafię też czerpać z innych opowiadań. Na forum sporo użytkowników robi swoje pracę i naprawdę fajnie się je czyta. Szczerze powiedziawszy ta "mała literatura" tworzona tutaj przez szanowne grono stała się bodźcem do napisania czegoś swojego.
Dla mnie duży wpływ ma muzyka. Najbardziej pasuje mi ambient lub jakiś zbliżony gatunek. Każdy dźwięk jakaś poszczególna partia utworu buduje mi przed oczami wizję, scenerię;widok. Polecam kawałek Asylum od Onslaught, kiedyś go wklejałem nawet na stronie. Ciarkotwórczy utwór to podstawa.
Jeśli mowa głównie o klimatach stalkera to najróżniejsze obrazki poruszające motywy post nuklearne czy post apokaliptyczne. np zardzewiały traktor porośnięty mchem potrafi zainspirować.
W zasadzie wszystko może być źródłem natchnienia, nawet samochód jadący tam gdzie nie trzeba :D
Image
Awatar użytkownika
Tormentor
C O N T R I B U T O R

Posty: 1029
Dołączenie: 15 Lis 2010, 21:42
Ostatnio była: 01 Wrz 2024, 11:43
Miejscowość: Yantar
Ulubiona broń: --
Kozaki: 289

Re: Inspiracje

Postprzez Glaeken w 11 Mar 2013, 01:27

A skoro już o inspiracjach mowa... jak powstają okładki do stalkerskich książek:

http://vk.com/album-15324674_118467469
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Inspiracje

Postprzez KOSHI w 16 Mar 2013, 14:14

Panowie pisarze, mimo, iż jestem dziś nietrzeźwy ;) , ten kawałek mnie dziś ujął za serce niebywale. Nie ma to jak nocne pisanie i jazz wieczorem.



PS. marcel - już od 7:40 rano :facepalm: hehe
Image

Za ten post KOSHI otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive marcel, Tormentor.
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 19:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości