Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez margarita w 23 Lip 2012, 15:19

adin napisał(a):Polecam wszystkim książkowy odpowiednik Filmweba - Lubimy Czytać.
Oraz mój profil w tymże serwisie: http://lubimyczytac.pl/profil/108284/adin

Podpisuję się pod tym łapkami i nóżkami, świetny serwis. W sumie... też się mogę podzielić swoim profilem, a co tam. http://lubimyczytac.pl/profil/39313/margarita

PiterForce5 napisał(a):Ja natomiast polecam wam obie części książki pt."Sopel" Paweł Kornew.
Książka opowiada o człowieku zwanym Soplem który żyje w krainie zwanej Przygraniczem. Jest to obszar przypominający Syberię. Nasz bohater stawia czoła wyzwaniom każdego dnia(są to np.bandyci,niebezpieczne stworzenia itp.) do momentu kiedy zostaje wkręcony w spisek za sprawą przedmiotu jaki posiada.
Ogółem książka opowiada o twardych ludziach walczących o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, gdzie większość problemów załatwia się bronią lub magią...

A mnie i mojej mamie (tak, tak, obie podbieramy sobie nawzajem książki) jakoś nie bardzo się spodobała ta książka.
Wypożyczyłam ją z myślą, że oto a) będzie coś okołorosyjskiego, bo w końcu Syberia, b) magia fajna rzecz, c) może i znajdę coś, co sobie mogę ze Stalkerem skojarzyć? Co prawda te trzy elementy moim zdaniem się pojawiły, ale mimo wszystko historia mnie jakoś do siebie nie przekonała. Przeczytałam na razie co prawda tylko pierwszą i drugą część Sopla, zakładam więc, że tak właśnie miało być - ale akcja się trochę za bardzo wlecze. Niemniej jednak zamierzam wypożyczyć części kolejne i zobaczyć, czy coś się pod tym względem zmieniło. Dopiero wtedy wystawię tej serii pełną ocenę ;)

Natomiast ja sama skończyłam ostatnio Wielki Marsz Stephena Kinga. Dla tych, którzy nie słyszeli o tej książce: akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, w przyszłości. Co roku stu chłopców jest wybieranych do uczestnictwa w tytułowym marszu. Meta jest tam, gdzie zginie ostatni z nich.
Oczywiście w pewnym sensie wiemy, co się zdarzy dalej (czyli że wszyscy uczestnicy marszu poumierają
:

i że to główny bohater książki wygra, serio, jak dla mnie to było widać od razu
), niemniej jednak czyta się przyjemnie, nawet pojawiają się jakieś mniej spodziewane momenty. Pojawiają się retrospekcje u głównego bohatera. Ogólnie oceniłabym książkę jako dobrą.
– Tato, dlaczego nie możemy jechać z tobą?
– (do siebie) Bo jesteś mortalem, synku, a ja nie lubię paradoksu.

Za ten post margarita otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
margarita
Stalker

Posty: 191
Dołączenie: 14 Gru 2011, 19:17
Ostatnio była: 21 Lis 2015, 21:28
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 129

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 23 Lip 2012, 23:41

Książkę tą dawno już przeczytałem ale jakoś teraz mi się przypomniała a ani ja ani nikt inny nie wspominał.
"Fabryka oficerów" Kirsta.
Jedna z tych książek które zdecydowanie trzeba znać.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Cfaniak216 w 28 Lip 2012, 18:52

A.B.Strugaccy "piknik na skraju drogi"

Książka jest dość wciągająca i trudno się oderwać od lektury . Na podstawie tej książki powstał STALKER i czytając ją można zobaczyć że autorzy gry naprawdę wiernie odwzorowali anomalie i inne rzeczy . pozycja obowiązkowa dla każdego Stalkera :E :wódka:
Toshiba Satellite l30-10w (Wymienione wszystko co sie dało)
Procesor Intel(R) Core(TM)2 CPU T5200 @ 1.60GHz
Pamięć (RAM) Kingston (2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Grafika ATI RADEON XPRESS 200M Series Podkęcona z 250MHz na 500MHz
Dysk Segate Momentus 7200.4 320gb Bufor 16mb
Słuchawki Sony MDR-V55
Myszka Logitech M525 Windows 7 Ultimate 32bit

Za ten post Cfaniak216 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Iwan Iwanow.
Awatar użytkownika
Cfaniak216
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 07 Lip 2012, 14:24
Ostatnio był: 10 Lut 2020, 22:06
Miejscowość: ZATON
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: UDP Compact
Kozaki: 2

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 28 Lip 2012, 22:44

Że już inaczej się nie zapytam:
Do wszystkich polecających w tym temacie "Piknik na skraju drogi":

Ludzie, czy wy jesteście na pograniczu normy intelektualnej?
Żeby wypowiadać się temacie, chyba powinno się go chociaż przejrzeć, jakbyście to zrobili, to byście wiedzieli, że nie ma co polecać po raz enty książki, którą prawie każdy na tym forum przeczytał i pisać o tym, że naprawdę każdy fan serii Stalker powinien ją przeczytać.
Wystarczyłoby napisać, że przeczytaliście i wasze wrażenia, wtedy byłoby zgodnie z tezą tego tematu.

A tymczasem jest tak, jakbyście na tym forum pisali "Ludzie, zagrajcie w Stalkera, to bardzo fajna gra, o chłopaku co łazi po Czarnobylu. Naprawdę dobra, warto zagrać, polecam."

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Canthir,
Negative Cfaniak216, KoweK.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Cfaniak216 w 28 Lip 2012, 23:37

I po co te nerwy ;) Ktoś zadaje pytanie to grono Stalkerów odpowiada . I myślę że jednak nie wszyscy przeczytali książkę pt "piknik na skraju drogi" . Można być fanem serii ale niektórzy nie lubią czytać. Każdy udziela odpowiedzi
według własnego uznania . TO NIE JEST FACEBOOK. Pewnie było by prościej dodać jeden komentarz a pod spodem 1000 *Lubie to. Tylko że wtedy nie nie było by potrzebne forum :( . A jeżeli chodzi o poziom intelektualny to niech każdy wypowiada się za siebie :wódka:

Uwagi moderatora:

Nie pisz posta pod postem - Soviet
Toshiba Satellite l30-10w (Wymienione wszystko co sie dało)
Procesor Intel(R) Core(TM)2 CPU T5200 @ 1.60GHz
Pamięć (RAM) Kingston (2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Grafika ATI RADEON XPRESS 200M Series Podkęcona z 250MHz na 500MHz
Dysk Segate Momentus 7200.4 320gb Bufor 16mb
Słuchawki Sony MDR-V55
Myszka Logitech M525 Windows 7 Ultimate 32bit
Awatar użytkownika
Cfaniak216
Stalker

Posty: 55
Dołączenie: 07 Lip 2012, 14:24
Ostatnio był: 10 Lut 2020, 22:06
Miejscowość: ZATON
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: UDP Compact
Kozaki: 2

Re: Co czytacie?

Postprzez Glaeken w 29 Lip 2012, 00:07

Margarita swoim postem powyżej zainspirowała mnie do zarekomendowania fanowskiej strony traktującej stricte o książkach z gatunku fantastyki wszelkiego typu i rodzaju: http://www.katedra.nast.pl
Strona pomimo iż może wyglądać na dość skromną to jest bardzo treściwa i co najważniejsze na bieżąco aktualizowana, do tego czytelna i niezaśmiecana przez komentarze setek userów. Jest też kilku bardzo solidnych recenzentów, których opinię bardzo sobie cenię. Generalnie dzięki niej jestem na bieżąco z fantastyką.

Wracając do tematu... ostatnio zacząłem czytać cykl Kroniki Czarnej Kompanii Glena Cooka. Niewiele mogę na razie powiedzieć o tej książce poza tym, że jest kanonem fantasy i swój słynny cykl Erikson w dużej mierze oparł inspirując się właśnie tą sagą. Jeśli ktoś już ma lekturę tej książki za sobą proszę o podzielenie się wrażeniami.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Co czytacie?

Postprzez Canthir w 17 Sie 2012, 22:40

Pierwsza nie-techniczna czy nie-atomowa książka od hohoho, "Cynamonowe sklepy" za radą i poleceniem @Realkriss. Nie mam pojęcia o czym to jest, ale przypomina 'Głód' Hamsuna. Mam różne dziwactwa pozaczynane na czytniku i w wydaniu tradycyjnym, ale musk mój nie ogarnia zbyt wielu wątków na raz napoczętych toteż owe inne czekają w odniebycie na swój los.
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 20 Sie 2012, 09:30

A Hamsuna też bardzo lubię :E
"Sklepy cynamonowe" to realizm magiczny wyolbrzymiony do granic możliwości, gdzie świat zmysłów przenika się z rzeczywistością. Treść jest tam mniej istotna, niż sam kunszt opisów.
W tym samym nurcie pisał Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski noblista, napisał wspaniałą sagę "Sto lat samotności", czytałam już z 10 razy i zawsze odkrywam coś nowego, jakiś smaczek.

Ja aktualnie lecę z Cormakiem Mc Carthym, "To nie jest kraj dla starych ludzi", świetna męska literatura, krwista i ciężka. Uważam, że to są książki, które każdy mężczyzna powinien przeczytać. Jak narazie najlepsza "Droga" - dużo, dużo lepsza niż film z Viggo Mortensenem.

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżuz.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Glaeken w 21 Sie 2012, 16:50

Realkriss napisał(a): "To nie jest kraj dla starych ludzi", świetna męska literatura, krwista i ciężka.

A oscarowy film Coenów widziała? Javier Bardem jest świetny.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 21 Sie 2012, 22:04

Siur, że widziała. Cohenów lubię bardzo.

Dżuz, mam problem ze zdobyciem Południka, z sieci bibliotek na Pradze nie ma w ani jednej. Może dlatego, że krwista i trudna...
Myślisz, że warto aż zakupić?
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Dżuz w 21 Sie 2012, 23:07

A to dziwne, że nie ma. Po "Kraju..." i "Drodze" popularność McCarthyego wzrosła również i w naszym kraju, więc nie powinno być raczej problemów ze znalezieniem tego tytułu (ja nawet w zapyziałym Tarnowie znalazłem :P), ale życie lubi zaskakiwać :wink: A dlaczego nie ma? Pewnie po części z powodów, które wymieniłaś, a po części pewnie również "dzięki" tematyce - western chyba nie cieszy się zbytnią popularnością wśród dzisiejszych czytelników. Choć z drugiej strony. Powieść o Llewellynie Mossie i Antonie Chigurh to też de facto western.

Tak czy siak, skoro sięgnęłaś już po te dwie powieści McCarthyego i spodobały Ci się ich tematyka i problemy, o których McCarthy pisze, to warto przeczytać i "Krwawy południk". Od tej powieści tak naprawdę wszystko się zaczyna, a "To nie jest kraj dla starych ludzi" i "Droga" kontynuują przemyślenia McCarthyego na konkretne tematy. I nie przejmowałbym się tym, że przeczytasz tę, że tak powiem, trylogię od końca. Ja też tak - wtedy jeszcze przez niewiedzę - zrobiłem :E Poza tym, jeżeli lubisz "męską" literaturę to te jest jeszcze bardziej zmaskulinizowana. Krew i przemoc od samego początku, kobiety gdzieś w tle, rozmowy o broni i wojnie, i genialna postać sędziego, który jest chyba jeszcze większym psychopatą-filozofem niż Anton Chigurh. A może to ta sama osoba? No i nie ma happy endu. Dobra, za bardzo się rozgaduję :E Kończąc dodam, że nawet i odrobina humoru się znajdzie. Choćby w takim krótkim fragmencie z początkowych kart powieści:

http://www.cormacmccarthy.pl/ksi-ki/krw ... gment.html

Ja bym oddał za nią wszystkie pieniądze :wink: Ewentualnie wypad na Śródmieście?
http://herkules.biblpubl.waw.pl/F/6K7KL ... IE&x=0&y=0 Czy nie wchodzi w grę?
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 25 Sie 2024, 17:37
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 22 Sie 2012, 11:05

Skoro jestem już zapisana do całej sieci bibliotecznej na Pradze, to mogę też skolonializować Śródmieście.
Nie wiedziałam, że to ma formę trylogii, natomiast sądząc po fragmencie może być grubo.

Przeczytałam jeszcze "Dziecię boże", jak narazie najsłabsze z jego książek, ale też dobre. "Droga" zrobiła na mnie największe wrażenie, choć bardzo żałowałam, że wcześniej obejrzałam film, który według mnie jest zły. Gdybym go nie widziała i nie znała zakończenia, książka by mnie powaliła.
Dodatkowo ten falloutowski klimat...
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości