Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 16 Wrz 2011, 14:52

Te, Torquemada, mogłabym się urazić i nadąć, a także wziąć to do siebie, ale już jestem za duża na to.
Nie czytam Wyborczej, bo nic mnie tam nie interesuje, a nie z powodów ideologicznych. A żarcik niestety suchar.

Z gazet codziennych czytałam "Dziennik" gdy powstał i był w okresie rozkwitu, miał dobrze prowadzoną część kulturalną, ale potem zdechł, a teraz stał się własną parodią, gazeta o sześciu stronach.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Terminus w 16 Wrz 2011, 15:00

Ano suchar ...
Chyba coś w tym jest, że mnie od młotków ostatnio...

Wyborcza w latach swojej świetności było fajną pluralistyczną gazetą, w której było sporo ciekawych artykułów o historii Polski bez ideologicznego zacięcia, czy religii pisanych np. przez Pieronka czy krakowskich dominikanów.
Taki trochę Tygodnik Powszechny. Politycznie też mi "odpowiadała" bo byłem wtedy zwolennikiem Unii Demokratycznej/Wolności.

A zapomniałem: od podstawówki: Wiedza i Życie
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Co czytacie?

Postprzez Komendant w 16 Wrz 2011, 15:13

Gazet mało czytuję, czasem jedynie przejrzę "Tygodnik Solidarność".
Uwielbiam książki o tematyce Dzikiego Zachodu, chciwie pochłaniam opowieści o mężnych czerwonoskórych wojownikach i ogarniętych żądzom zysku bladych twarzach. "Winnetou", "Złoto Gór Czarnych" i "Czarny Mustang" to tylko kilka przykładów.
Zakochałem się również w całej serii przygód Tomka Wilmowskiego, autorstwa Alfreda Szklarskiego.
Ostatnio zacząłem czytać książki Gustawa Morcinka (napisał m.in książkę pt. "Łysek z pokładu Idy").
No i post-apo, czyli klasycznie "Piknik na skraju drogi" oraz "Metro 2033" i "Metro 2034".
Komendant
Kot

Posty: 4
Dołączenie: 17 Sie 2011, 22:28
Ostatnio był: 05 Lip 2014, 17:32
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 4

Re: Co czytacie?

Postprzez szm w 16 Wrz 2011, 15:22

Wyborczą czytałem w latach 90-tych. Wtedy faktycznie była to porządna


Wyborcza nigdy nie była porządna :E.

To i może ja coś powiem o (lub :E) czsopismach. Dzienników nie czytuję wcale, no chyba, że mam na rano na uczelnię. Wtedy sobie wezmę ze stojaczka Rzeczpospolitą. Ale to tylko i wyłącznie dlatego, że jest za darmo :E. W dzisiejszych czasch, dzienniki straciły już całkowicie swoją rację bytu.
Z tygodników, kupuję czasem Najwyższy Czas!. Z tym, że dosyć nieregularnie. Kupuję także miesięcznik Opcja na prawo, dwumiesięcznik Arcana, kwartalnik(teoretyczny) Templum Novum. Do tego jeszcze czytuję Przegląd Geopolityczny, i całą stertę czasopism militarnych. M.in.: Armia, Nowa Technika Wojskowa, Militaria XX wieku +numery specjalne (lądowe), Technika Wojskowa Historia, Strzał, Do Broni!.
A i jeszcze zapomniałbym o Automobiliście.

A z książek, to dziś zacznę czytać Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej, dra B. Kruszyńskiego.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 18 Wrz 2024, 09:10
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Co czytacie?

Postprzez ulvhedin w 16 Wrz 2011, 15:49

Od zawsze mówię na nią "Wybiórcza", chociaż od niej zaczynam dzień - bo ją lubię.
Bez względu na politykę i inne sprawy :E , jedno w 100% mogę polecić - jej dodatek Duży Format ma klasę, próbka - http://wyborcza.pl/0,75404.html

a z książek ostatnio robię potwory:

Saga o Ludziach Lodu – seria z 47 części- Margit Sandemo(słuchając Kasabian - dyskografia i Soulfly - moja playlista) nawet fajna ale powyżej 30 części, już taka sobie
Pieśń Lodu i Ognia – saga fantasy - George'a R. R. Martina(+Tool - playlista z wszystkiego) - GENIALNA - boję się, że dziadek umrze nim skończy :( serialu nie widziałem(mam stracha, że mnie rozczaruje)
Czarna Kompania – cykl powieściowy Glena Cooka(+Nine Inch Nails - ulubione płyty) - daje radę
Malazańska Księga Poległych - cykl powieści fantasy Stevena Eriksona(+Apocalyptica - wszystko bez voc.) - GENIALNA
:

wszystko Eriksona już teraz łykam, właśnie skończyłem
Cykl Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu.
Blood Follows (Krwawy trop) - 2002
The Healthy Dead (Zdrowe zwłoki) - 2004
The Lees of Laughter's End (Męty Końca Śmiechu) - 2007
+ Ian Cameron Esslemont
jest autorem serii książek planowanej na pięć tomów, opisującym szczególnie ważne wydarzenia ze świata Malazańskiej Księgi Poległych - Night of Knives (Noc noży) - 2005

Lubię łączyć lekturę z muzą, bo potem(gdy się już tylko słucha) przed oczami stają fajne obrazy - nieraz w najmniej spodziewanej chwili :wink:
| Intel Core i5-2500K 3.3GHz + Grand Kama Cross | Asrock Z68 Pro3-M | Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel | ASUS EAH6950 DCII/2DI4S/1GD5 | Samsung SpinPoint F3 HD502HJ + HD103SJ | Be quiet! Straight Power CM E8-CM-580W | Fractal Design Define R3 Black Pearl | Iiyama ProLite PLE2473HDS-B1 24" LED Black | MX518 |

Za ten post ulvhedin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Glaeken.
Awatar użytkownika
ulvhedin
Tropiciel

Posty: 262
Dołączenie: 02 Lis 2010, 19:47
Ostatnio był: 19 Paź 2021, 13:03
Kozaki: 63

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 16 Wrz 2011, 16:38

Co do "Pieśni lodu i ognia" to mimo kilku prób ani trochę mnie nie wciągnęła ta "Gra o Tron". Zasypiam po kilkudziesięciu stronach, jeszcze ścinanie głowy mieczem na pieńku, na początku książki odrzuca... Może kiedyś znowu spróbuję się w to zagłębić, bo pewnie się później rozkręca.
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: Wczoraj, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez Glaeken w 16 Wrz 2011, 17:24

@The Witcher: Jesteś jedyną osobą którą znam a którą ten cykl odrzucił - ja bym się nie przyznawał bo z reguły wszyscy wsiąkają po czym proszą o dokładkę :D Oj rozkręca rozkręca i to jak ;) Jeśli lubisz gatunek fantasy - a sądząc po ksywce to tak -to cykl jest pozycją obowiązkową. W moim przypadku saga Sapka musiała spaść na co najmniej 3 miejsce po przeczytaniu dostępnych tomów sagi Martina. I zapewne dalej będzie traciła w rankingu bo w kolejce Cook, Erikson i Jordan.

@ulvhedin: "Powrót Karmazynowej Gwardii" Esslemonta zdaje się, że u nas wydano tylko 2 tomy a ponoć jest więcej. Na co czeka MAG ?

Wracając do gatunków sci-fi i fantasy, dla miłośników polecam osobisty kanon Wojtka Sedeńki: http://www.sedenko.pl/?p=365 + "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapkowskiego. A dla miłośników szeroko rozumianej fantastyki, gruba, kolorowa i merytorycznie bardzo bogata książka "Fantasy" pod redakcją Davida Pringle'a - swoista biblia fantasty.
Ostatnio edytowany przez Glaeken, 16 Wrz 2011, 17:35, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Co czytacie?

Postprzez marcel w 16 Wrz 2011, 17:32

@ulvhedin

Ja też zaczynam dzień od Gazety, taka to już jest w domu tradycja i nie zamierzam jej zmieniać. Najważniejsze, że dobrze się ją czyta do porannej kawki. Teksty z Dużego Formatu faktycznie potrafią zaciekawić, a czasem i zaszokować, swego czasu w DF ukazywał się cykl reportaży Jacka Hugo Badera o współczesnej Rosji, być może czytałeś. Gość kupił w Moskwie UAZa i pokonał nim drogę ze stolicy do Władywostoku, zimą. Swoją podróż i wcześniejszy pobyt w Rosji i krajach byłego Sojuza, gdzie spędził łącznie cztery lata, opisał w dwóch książkach: "Biała gorączka" i "W rajskiej dolinie wśród zielska". Czyta się go bardzo dobrze, momentami trudno się nie uśmiechać, w innych fragmentach lektura skłania czytelnika do refleksji. Ogólnie rzecz biorąc, autor tworzy piękny przegląd wszystkich problemów, z jakimi borykają się jej mieszkańcy. Poruszone zostają przeróżne tematy, od wojen XX wieku, narkotyków, prostytucji, alkoholizmu, chorób i biedy, po tradycje rdzennych mieszkańców i współczesną muzykę - uwielbiany przeze mnie zespół Lube (Любэ). To wszystko opisane w formie kilkunasto-kilkudziesięciostronicowych reportaży, każdy na inny temat. Polecam.

Z tematów poza-Wyborczych, to teraz mam na rozkładzie "Ulissesa", Joyce'a. Książkę zacząłem czytać z czystej ciekawości, po kilku stronach mogę śmiało powiedzieć, że technika strumienia świadomości to nie jest coś, co miałoby mi spędzać sen z powiek. Zobaczymy, co będzie za kolejnych stron kilkanaście.

Aha, @ulvhedin ponownie: serialowa Gra o tron, cóż, polecić ci jej nie mogę, bo specjalnie mnie ona nie oczarowała, ale i nie zawiodła. Co prawda widać tu budżet o wiele mniejszy niż chociażby w "Rzymie": khal Drogo, miast prowadzić olbrzymią armię i równie wielką ilość niewolników, `patatuje` sobie na czele garstki obdartych łachmytów, niektórzy ze statystów nawet nie próbują wyglądać koczowniczo, co trochę psuje efekt. Ale poza tym, wrażenia jak najbardziej pozytywne. Cóż jeszcze - sceny, w których Drogo... khm... `patatuje` na biednej małej Dany, wyglądają... dziwnie. Aktorka grająca Daenerys wygląda na zdecydowanie niepełnoletnią, zdecydowanie zapłakaną i zdecydowanie niewinną, zaś kulturysta wcielający się w khala stanowi jej zdecydowane przeciwieństwo.

EDIT: napisałem o serialu, zapomniałem o książce - gdzieś na początku wakacji miała miejsce premiera "A Dance with Dragons", kolejnego tomu Pieśni..., którą natychmiast po miesiącu kupiłem i zagłębiłem się w lekturę, aczkolwiek odpadłem w okolicach setnej stronicy, gdy zdałem sobie sprawę że ja już to gdzieś, do cholery, czytałem. Nie wiem co się stało, ale część fabuły `nowego` tomu (wyd. HarperCollinsPublishers, Londyn 2011) znalazła się w obu częściach "Uczty dla wron" (wydanie Zysk i S-ka, 2006). Mam na myśli rozdziały dotyczące Jona i Aryi, a to właśnie na tym dwojgu bohaterów najbardziej mi zależało. Wobec tego... nieporozumienia odłożyłem opasłe, liczące bez mała 1000 stron tomiszcze na półkę, gdzie czeka na lepsze czasy. Muszę jednak przyznać, że polski przekład nie oddaje w pełni kąśliwej narracji Tyriona, któremu Martin poświęca tym razem mnóstwo miejsca, często oddając mu głos, dzięki czemu dostajemy cudownie cyniczny opis wszystkiego, co dzieje się dookoła oszpeconego krasnala.
>>> Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. <<< ~ Ernest Scribbler

Za ten post marcel otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive ulvhedin.
marcel
Opowiadacz

Posty: 436
Dołączenie: 31 Lip 2007, 17:48
Ostatnio był: 29 Paź 2020, 15:47
Kozaki: 193

Re: Co czytacie?

Postprzez ulvhedin w 16 Wrz 2011, 18:22

@marcel
Jacek Hugo Bader - świetnie pisze - czytałem ten cykl(lepszy Discovery :D) - pamiętam opis spotkania
z ofiarami wypadku samochodowego(czy to była ucieczka przed rekietierami - total - ten z osobą wpadającą
do środka jadącego samochodu). Świetni też są Wojciech Jagielski i Mariusz Szczygieł(właśnie - jego "Gottland"(rewelka - świetny opis komuny w Czechosłowacji, rodziny Bata i ichniej bohemy, łyknąłem w jeden dzień - między Eriksonami, a i jeszcze na drugi dzień pod jego wpływem(Gottlandu) musiałem przypomnieć sobie "Kacicę" Kohouta - mogę ją czytać raz do roku :) prawie jak mój ulubiony Paragraf 22 - o i masz :arrowu: :arrowd: luźny strumień świadomości :wink:tak już mam :E

Z takich super to pamiętam artykuł o "romansie" Cybulskiego z Marleną Dietrich http://wyborcza.pl/1,76842,7116418,Zybulski.html,
i jeszcze o życiu i śmierci Komedy
http://wyborcza.pl/1,76842,6553596,Krzysztof_Komeda__Chlopiec_to_byl.html
i, i jeszcze to :!:
http://wyborcza.pl/1,75475,8241172,Maklak_i_syrenka.html?bo=1

A do końca życia zapamiętam, wywiad sprzed 10 lat z Mackiem Szczęsnym - jak mówił, że ma problem z trenerem jednego z synów i kazał swojej pociesze:- "słuchaj pana trenera, mów przepraszam, dziękuję, uśmiechaj się do niego, ale rób wszystko odwrotnie niż ci karze" - nie wspomnę czy to chodziło o Wojtka :E ale jak tak to efekty widać :!: nieważne :wink:

@Glaeken nie strasz :E bo nigdy nie zabiorę się za wciąż zapakowanego Shoguna 2TW(oglądając twój zbiór, przez moment pomyślałem, że ty to możesz tłumaczyć :) )
@The Witcher :facepalm: :wink: jak wolisz wieszanie i łamanie kołem to tylko Kohout Pavel "Kacica"
a propos mistrza Komedy
:


A i jeszcze dwie rzeczy, "z boru, z za krzaka... widać Wajraka" - moje haiku, teraz :E
i to co Hitler cytowany w "Gottlandzie" mówił o Czechach, "że są jak rowerzyści - grzecznie pochyleni...
:

a pod spodem pedałują aż się kurzy!"

a propos 2 :E nie ma lepszego serialu niż
http://www.filmweb.pl/serial/Breaking+Bad-2008-430668 GENIALNY :!:
| Intel Core i5-2500K 3.3GHz + Grand Kama Cross | Asrock Z68 Pro3-M | Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel | ASUS EAH6950 DCII/2DI4S/1GD5 | Samsung SpinPoint F3 HD502HJ + HD103SJ | Be quiet! Straight Power CM E8-CM-580W | Fractal Design Define R3 Black Pearl | Iiyama ProLite PLE2473HDS-B1 24" LED Black | MX518 |

Za ten post ulvhedin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss.
Awatar użytkownika
ulvhedin
Tropiciel

Posty: 262
Dołączenie: 02 Lis 2010, 19:47
Ostatnio był: 19 Paź 2021, 13:03
Kozaki: 63

Re: Co czytacie?

Postprzez utak3r w 16 Wrz 2011, 21:50

Ostatnimi laty czytam głównie trzech autorów, zależnie od humoru:

- Philip K. Dick (choć kończą się już zasoby, niestety...)
- Jack Higgins
- Dean Koontz

i czasem jakies odskocznie, jak Jacek Dukaj (ostatnio np. przeczytałem jego Extensę) itp.
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Co czytacie?

Postprzez marcel w 17 Wrz 2011, 12:06

...czy to była ucieczka przed rekietierami - total - ten z osobą wpadającą
do środka jadącego samochodu...


To był, jeśli dobrze pamiętam, klucz do kół czy inne narzędzie, które dosłownie przybiło głowę pasażerki do zagłówka.

Paragraf muszę w końcu przeczytać, wszyscy go polecają, a i bez tego wydaje mi się niesamowicie interesujący.

Artykułów nie znam, przeczytam w wolnej chwili, dzięki za linki, podobnie z Breaking Bad, dużo dobrego o tym serialu słyszałem. Cholera, tyle rzeczy, a tak malutko czasu...

To jeszcze w ramach tematu: od siebie mogę szczerze polecić książki Olega Diwowa, w Polszy wydane trzy (Najlepsza załoga Słonecznego, dwa tomy; Ostatni obserwator) + jedno opowiadanie w almanachu fantastyki Czarna msza, wszystkie nakładem Fabryki Słów. Narrację autor prowadzi dość nietypową, by nie rzec - chaotyczną, ale to, co z początku odrzuca, później staje się największą zaletą książek. Dla mnie każde dłuższe zdanie w "Najlepszej..." to mały cud. "Obserwator" przedstawia dość świeże, a do tego bardzo słowiańskie, spojrzenie na wampiry i wilkołaki, zaś zawarty w zbiorze "Dynks Billego" to opis polowania na Obcych w małym amerykańskim miasteczku, z genialnymi dialogami między dwójką głównych bohaterów. Znajdziecie w księgarni - kupujcie w ciemno.
>>> Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. <<< ~ Ernest Scribbler
marcel
Opowiadacz

Posty: 436
Dołączenie: 31 Lip 2007, 17:48
Ostatnio był: 29 Paź 2020, 15:47
Kozaki: 193

Re: Co czytacie?

Postprzez Bambosz107 w 17 Wrz 2011, 12:35

Ostatnio wpadła mi w ręce Trylogia husycka Sapkowsiego, tj. Narrenturm, Boży Bojownicy i Lux Perpetua. Muszę przyznać, że są to pozycje naprawdę ciekawe, szczególnie dla fanów Wiedźmina, szczerze polecam.
Go Go Power Rangers!!

Za ten post Bambosz107 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive ulvhedin.
Awatar użytkownika
Bambosz107
Legenda

Posty: 1280
Dołączenie: 10 Maj 2009, 21:50
Ostatnio był: 15 Cze 2022, 20:42
Miejscowość: Tarnów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 87

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość