Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Dżuz w 08 Wrz 2011, 12:19

Ech, tak dyskutujecie o tym sci-fi, że aż się zastanawiam czy nie przeczytać czegoś autorstwa tego Philipa Dicka. Jeżeli podobało mi się Total Recall z Arnim i Sharon Stone i Blade Runner, to może i zainteresowałaby mnie powieści tego pana, bo fantastyka naukowa nawet mi się podobała kiedyś. Lubiłem np. taką powieść Marshalla Smitha pt. "Zmieniaki" (ang. Spares), o zgubnych skutkach klonowania; jak ktoś oglądał nędzną "Wyspę" ze Scarlett Johansson, to ten film zerżnął cały koncept o klonowaniu ludzi na części zamienne od Smitha, tyle że twórcy mocno zmienili czas i miejsce akcji oraz bardzo fabułę, dlatego że im się skończyły prawa do ekranizacji. Książka o niebo lepsza, bardziej mroczna i brutalna, i bohaterowie nie są tacy słitaśni. Podobał mi się jeszcze Douglas Adams ze swoim The Hitchhiker's Guide to the Galaxy i to na długo jeszcze zanim powstała przeciętna adaptacja filmowa. Tylko, że to jest takie sci-fi bardziej na wesoło, ale i tak świetnie się czyta i można się solidnie uśmiać; Restauracja na końcu wszechświata, hehe, świetny pomysł miał z tym co się w niej działo :D No i Michaela Gibsona cyberpunkowe klimaty, ale to chyba wszyscy znają, więc nie będę się rozpisywał.

Tak więc, co byście polecili na początek? Co by najlepiej reprezentowało styl pana Dicka?
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 25 Sie 2024, 17:37
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 08 Wrz 2011, 12:27

Ja gorąco polecam jego opowiadania, a w szczególności tom "Zapłata", łatwo go upolowac w różnych tanich książkach, dałam 8 zeta.
Opowiadania Dicka są kwintesencją jego twórczości, jego stylu i sposobu myślenia, jeśli chcesz go nadgryźć, zacznij od nich. Każde opowiadanie w tomie "Zapłata" to małe arcydzieło, zwróć uwagę zwłaszcza na ostatnie z nich.
Potem pozycja klasyczna "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?", czyli kanwa starego dobrego "Blade runnera", książka jest sprzedawana także pod tytułem filmu.
A jeśli Ci się spodoba swobodnie popłyniesz w kierunku "Ubika" i "Człowieka z Wysokiego Zamku".

Z całego serca życzę Ci dobrej lektury, nie zapomnij dać znać, jak Ci się spodobała twórczość Philipa wspaniałego.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Lucjusz w 08 Wrz 2011, 14:05

A mi przy okazji przeglądania tematu "Film" Glaeken przypomniał "Mechaniczną Pomarańczę". Film nawet, nawet ale książka kultowa. Film sporo zgubił z przesłania, które jak dla mnie jest najważniejsze. Głównym bohaterem jest Alexander DeLarge, 15-letni chuligan, przywódca 4-osobowego gangu, który po jednym ze "skoków" trafia do kryminału. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości i opisana jest specyficznym językiem, który na początku trudno zrozumieć ale warto się pomęczyć i czytać słownik na końcu. Gorąco polecam.
----------------
:arrowd: Z zangielszczeniem tytuł wtedy jest "Nakręcana Pomarańcza" dla mnie zamiana Mechanicznej na Nakręcaną to beznadzieja ale niech będzie. Mimo iż wersję rosyjską czytałem tylko fragmentami to bardziej poprawna wydaje mi się wersja z angielskim slangiem.
Ostatnio edytowany przez Lucjusz 08 Wrz 2011, 17:10, edytowano w sumie 2 razy
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 08 Wrz 2011, 14:24

A czytałeś w wersji językowej ze zruszczeniem, czy ze zangielszczeniem? Bo ja ruską, a słyszałam, że trzeba przeczytać obie, bo każda jest fajna.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Papa Mobile w 09 Wrz 2011, 17:53

Szekspir to był gość uniwersalny, często cytowany, często inspiracją dla szmiry kiczu, ale też czasem się coś ciekawego urodzi. W Nowym wspaniałym świecie Huxleya jest, w amerykańskiej hollyłudzkiej produkcji The Postman(1997) jest, w Rozmowach przy wycinaniu lasu Tyma też jest. William jest the Best. BTW lubię Szekspira w tłumaczeniu Słomczyńskiego Macieja. Chyba nikomu nie zaszkodzi taka lektura, to ludzie dojrzewają, Szekspir jest jak wino.
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image

Za ten post Papa Mobile otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżuz.
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Re: Co czytacie?

Postprzez Tajemniczy w 10 Wrz 2011, 18:35

Ja ostatnio zacząłem czytać "Kwiatki św Franciszka". Możecie to was trochę zdziwi, możecie mnie nazwać mocherem, ale kto tak myśli niech do niej najpierw zajrzy. Ta książka jest fascynująca w pewnym sensie. Kiedyś ludzie byli inni, pomagali sobie nawzajem, byli życzliwsi wobec siebie. Ta książka pokazuje też ile może dokonać człowiek mający w sobie dużo odwagi i wiary i będący szczęśliwy będąc biedny. Optymistyczna i przyjemna książeczka, naprawdę polecam.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Co czytacie?

Postprzez Xen w 10 Wrz 2011, 20:50

W tej chwili zmuszony jestem czytać "kamienie na szaniec", czyli 1 książka z kolei w klasie 2 gimnazjum ;) Ma około 180 stron, więc nie powinna być udręką jak np. "Krzyżacy".

Za ten post Xen otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Igi07.
Awatar użytkownika
Xen
Ekspert

Posty: 780
Dołączenie: 13 Lut 2011, 12:34
Ostatnio był: 08 Sie 2024, 14:39
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 116

Re: Co czytacie?

Postprzez Upiór w 12 Wrz 2011, 17:24

A tam, 'Krzyżacy' fajni byli ;D jedna z niewielu lektur, które przeczytałem w gimnazjum. Bo zazwyczaj w gimnazjum byłem zajęty innymi książkami, że tak powiem... pozaprogramowymi ;D Kiedy przerabialiśmy 'Kamienie na Szaniec' to chyba czytałem 'Hobbita' Tolkiena.
Teraz czytam jako lekturę 'Chłopów' Reymonta, I tom. Książka ciekawa sama w sobie, ale musiałem dla niej przerwać "Patrząc jak krwawisz. Saga Guns n' Roses", więc jestem raczej niepocieszony. Nienawidzę przerywać czytania zaczętych książek.
"Dlatego - mimo druty, wieże i strażnice
Tam chcemy dotrzeć, gdzie nam dotrzeć zabroniono" - Jacek Kaczmarski, "Stalker"
Awatar użytkownika
Upiór
Kot

Posty: 39
Dołączenie: 02 Sie 2011, 23:40
Ostatnio był: 22 Lut 2013, 13:46
Miejscowość: Ghost Town
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 14

Re: Co czytacie?

Postprzez szm w 12 Wrz 2011, 20:30

C.K Dezerterzy, Kazimierza Sejdy. Film znają wszyscy, książkę niekoniecznie. A ta różni się od filmu dość bardzo. Chociaż niektóre dialogi żywcem wzięte z filmu (albo odwrotnie :wink:). Kolejną książką jaką czytam jest książka prof. Janusza Żarnowskiego pt. Polska 1918-1939, Praca-Technika-Społeczeństwo. Jest to historia II Rzeczypospolitej, z socjologicznego punktu widzenia.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 18 Wrz 2024, 09:10
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Co czytacie?

Postprzez Glaeken w 14 Wrz 2011, 23:04

Niepotrzebnie się wysilałem opisując co ja czytam, "pstryk" i wszystko jasne ;)

http://imageshack.us/photo/my-images/696/p1010139222.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/840/p1010140b.jpg/

Za ten post Glaeken otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Realkriss, ulvhedin, Gabriel.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Co czytacie?

Postprzez exid w 14 Wrz 2011, 23:58

Idoru W.Gibson'a
Coś na progu (tomik) H.P.Lovecraft'a

a czeka:

Diuna F.Herbert'a

Za ten post exid otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alchemik.
Awatar użytkownika
exid
Stalker

Posty: 124
Dołączenie: 11 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 18 Mar 2023, 00:39
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Striker
Kozaki: -5

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 15 Wrz 2011, 14:46

O, Diuna jest po prostu fantastyczna, dalsze części mnie jakoś nie wciągnęły.

W przeciwieństwie do "Hyperiona", przeczytałam pierwsze dwie z serii i zabieram się do "Endymiona", ale wydaje mi się jakby słabszy od dwóch pierwszych.
Czytać dalej?? Glaeken, pomóż, daję głowę, że czytałeś.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości