S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky - temat ogólny

Na trzeźwo to możemy dyskutować tylko o ogólnych sprawach, rzekł Naznaczony, wychodząc z baru.

Postprzez Dziarsky w 31 Sie 2008, 16:51

CLEAR SKYline napisał(a):Rudy, czerwony. W angielskim na jedno wychodzi. Może chcieli podkreślić, że to nie jest ten Las z SoC tylko coś innego.

Otóż to - w angielskim nie ma słowa rudy :), jest po prostu RED.
Nasz wydawca będzie pewnie nadawał nazwy więc pewne charakterystyczne słowa i zwroty się pojawia przy okazji tego tytułu. Jak choćby tytułowy "Szrama", który spokojnie mógł zostać "Blizną" pojawiającym się w tekstach SoC. Trzeba to aakceptować.

ps. Trzeba też pamiętać, że oryginalny "Chosen One" (Wybrany) u nas jest "Naznaczonym" :) więc to nie nowość (Bijcie po łapach jeśli w oryginale było "Marked One" :) ).
Image
Awatar użytkownika
Dziarsky
Weteran

Posty: 589
Dołączenie: 18 Lut 2007, 14:58
Ostatnio był: 07 Sie 2017, 08:16
Miejscowość: Gliwice
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 7

Reklamy Google

Postprzez HollowVooDoo w 31 Sie 2008, 18:28

Było, ale trzeba przyznać że o ile naznaczony brzmi całkiem fajnie, o tyle szrama jest...jest jakieś takie nijakie.

SzamanVodoo


VooDoo ;)
Awatar użytkownika
HollowVooDoo
Tropiciel

Posty: 207
Dołączenie: 20 Lip 2008, 22:09
Ostatnio był: 11 Lip 2021, 21:50
Miejscowość: Zona,Wysypisko
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 9

Postprzez de99ial w 31 Sie 2008, 18:56

Hmm... A oryginał nie jest w języku rosyjskim? Tam chyba jest różnica między rudym a czerwonym, nie?
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
www.wrota.com.pl - w nowej szacie!
Image
Awatar użytkownika
de99ial
Stalker

Posty: 82
Dołączenie: 22 Sie 2008, 16:37
Ostatnio był: 27 Sty 2013, 21:59
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: RP-74
Kozaki: 0

Postprzez Dziarsky w 31 Sie 2008, 19:04

de99ial napisał(a):Hmm... A oryginał nie jest w języku rosyjskim? Tam chyba jest różnica między rudym a czerwonym, nie?

Takim bezpośrednim źródłem mogła by być wersja Rosyjska ale weźmy pod uwagę, że gra jest Ukraińska a języki te mimo wszystko się różnią :).
Dlatego powiedziałbym szczerze, że to wersja Angielska jest ta wzorcową kopią, z której powstają wersje językowe w Europie.

Używając słowa "oryginalnej" miałem więc na myśli wersję angielską.
Image
Awatar użytkownika
Dziarsky
Weteran

Posty: 589
Dołączenie: 18 Lut 2007, 14:58
Ostatnio był: 07 Sie 2017, 08:16
Miejscowość: Gliwice
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 7

Postprzez Medium w 01 Wrz 2008, 08:58

Czyste niebo mam od poniedziałku 25 września (oczywiście wersja rosyjska) a zainstalować mogłem dopiero w piątek 29 września. Żona dobrze wiedziała, że remont w domu szybciej się skończy, gdy będę miał, do czego się spieszyć.
Zdecydowałam się na rosyjską wersję gry ponieważ bardzo często tłumaczenie na język polski było w Cieniu Czernobyla niedoskonałe i gra traciła na „kruczkach słownych”. Teraz doskonale słyszę, że żołnierze rozmawiają między sobą po ukraińsku, stalkerzy i inne organizacje po rosyjsku, a bandyci z elementami grypsery. Po pięciu latach za wschodnią granicą jezyk rosyjski nie ma przedemną tajemnic, gdyby nie to czekałbym na wersję polską. Powiem jedynie, że specyficzny humor wypowiedzi postaci jest nieprzetłumaczalny.
W dniu premiery gry ukazała się do niej patch, co jest dobre i niedobre jednocześnie.
Dobre, bo producent już wiedział, co trzeba poprawić.
Niedobre, bo gra w momencie wydania nie była zbyt dopracowana.
Zainstalowałem grę i od razu patch żeby było mniej błędów.

Trudno mi się odnieść do różnych wersji Cienia Czernobyla, bo grałem w grę w podstawowej wersji, bez poprawek i modów, ale zauważyłem kilka wg mnie różnic:

Po pierwsze:
Przy zmianie magazynka obraz się rozpływa i widzimy jedynie broń (oko ma się akomodować na broni). Jest to o tyle niebezpieczne, że nawet nie bardzo oddalony od nas przeciwnik staje się mało widoczny – cały obraz oprócz broni jest rozmyty.
Po drugie:
Noc jest rzeczywiście nocą, jest ciemno, mało co widać i bez świecenia latarką nie dojrzymy nic.
Po trzecie:
Anomalie są widoczne, ale artefakty już nie i trzeba dysponować miernikiem który wskazuje na ich odległość lub położenie.
Po czwarte:
Zwala z nóg możliwość tworzenia różnych modyfikacji broni oraz dostosowywania jej do własnych potrzeb, łącznie ze zmianami typu amunicji przez te bronie używanymi. Naprawa nawet kamizelek chroniących postać jest możliwa u tej samej osoby, która tuninguje broń.
Po piąte:

Jest w grze kilka momentów mało mających związek z realizmem, ale to chyba specjalne utrudnienie w grze.

Mając możliwość doskonalenia broni dobrze jest się od początku określić, jaką broń chcemy docelowo i ją udoskonalać. Tuning nie jest tani a pieniędzy nie ma się w bród.

Nie chciałbym się rozpisywać o samej grze bardziej o jej wykonaniu i podejściu producentów.
Z ciekawostek wyszedł już w Rosji w zeszłym tygodniu mod do gry.

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Pierwsze dwa dni w grze (dalej na razie nie doszedłem) mamy piękną słoneczną pogodę i to staje się trochę nużące i co ciekawa w moim odczuciu znacząco zmienia klimat gry. Jest inaczej. Te same lokalizacje w innym oświetleniu i zaawansowaniu przyrody są jak podwórko za oknem, niby te same, ale w zależności od pogody i pory roku jednak inne. Tak samo jest w grze.

Pozdrawiam

Medium
Medium
Stalker

Posty: 127
Dołączenie: 01 Wrz 2008, 08:29
Ostatnio był: 30 Gru 2009, 23:59
Miejscowość: Ełk
Kozaki: 1

Postprzez HollowVooDoo w 01 Wrz 2008, 09:38

89 stron tematu, a ja nie dojrzałem pytania na które chciałbym uzyskać odpowiedź.
Mianowicie, czy można spać czy nasz szrama będzie jechał na kawie i napojach energetycznych? xD

Po pierwsze:


Hmm, nie zauważyłem tego na filmikach i nic o tym nie wiedziałem, ten pomysł się chwali.
Jedyne co na ten temat wiedziałem to to ze obiekty oddalone od nas będą mniej wyraźne.
Z tym łączy się jakiś efekt czy będzie to już normalnie zaimplementowane do gry?
Awatar użytkownika
HollowVooDoo
Tropiciel

Posty: 207
Dołączenie: 20 Lip 2008, 22:09
Ostatnio był: 11 Lip 2021, 21:50
Miejscowość: Zona,Wysypisko
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 9

Postprzez Medium w 01 Wrz 2008, 10:38

Na razie nie spałem grze, ani postać nie zażądała snu. Ale na razie jedna noc – nie wiem jak będzie dalej.
Dopóki nie zmieniasz magazynka widzisz ostro wszystko. I to, co jest metr od Ciebie i to, co znajduje się w „nieskończoności” w pełnym słońcu gry ma się lekkie wrażenie „przekontrastowania” widoku, ale w pełnym słońcu i w życiu jest podobnie – widzi się lepiej i z lepszym „kontrastem”.
Przy zmianie maga tak naprawdę widzisz tylko broń, a wszystko pozostałe w tle jest tak „rozmyte”, że nie widać. Specjalnie w czasie jednej wymiany ognia skupiłem się na przeciwniku, który „zmienił się w” ciemniejszą plamę. Jeśli przeciwnik zacznie się poruszać – łatwo można go stracić z oczu, tym bardziej, że zmiana magazynka trwa dosyć długo, wg słów 12-sto letniego syna, on zmieniałby magazynki szybciej i szybciej przeładowywałby strzelbę. Syn oczywiście nie gra w tę grę, ale pozwalam mu „kibicować”.

Po rosyjsku las jest „ryżyj” nie „krasnyj” czytałem na rosyjskich forach. To zupełnie inna lokalizacja.

Pozdrawiam

Medium
Medium
Stalker

Posty: 127
Dołączenie: 01 Wrz 2008, 08:29
Ostatnio był: 30 Gru 2009, 23:59
Miejscowość: Ełk
Kozaki: 1

Postprzez vangosh w 01 Wrz 2008, 11:40

Medium, ten efekt (rozmazanego obrazu przy przeładowywaniu) się "Depth of field" nazywa :) Poza tym dzięki za relację, byle do piątku.
Awatar użytkownika
vangosh
Kot

Posty: 21
Dołączenie: 16 Lip 2008, 22:43
Ostatnio był: 18 Wrz 2008, 14:56
Kozaki: 0

Postprzez Mibixos w 01 Wrz 2008, 12:05

Oj tak byle do piątku :wink:
Na filmikach nie zauważylem rozmycia ale pewnie wprowadzili go troche pózniej.

PS. Cot o za tło ------------------------------------------------------------------------------------->
Image
Awatar użytkownika
Mibixos
Stalker

Posty: 74
Dołączenie: 26 Cze 2008, 19:12
Ostatnio był: 31 Gru 2008, 20:25
Miejscowość: Zadupie wielkopolskie
Kozaki: 0

Postprzez weasel w 01 Wrz 2008, 15:35

http://pl.youtube.com/watch?v=xyv8eBqCM7Q
Dobrze, że teraz przynajmniej widać co mamy na sobie nałożone :)
Awatar użytkownika
weasel
Stalker

Posty: 101
Dołączenie: 20 Cze 2007, 23:41
Ostatnio był: 08 Sie 2020, 14:46
Miejscowość: Gdzieś w Lubuskim
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Combat Chaser
Kozaki: 10

Postprzez D4Rk w 01 Wrz 2008, 15:46

Zapowiada się ciekawie z tym że widać z rąk co mamy założone to też fajnie oby wchodził na mojego kompa. :)
:

Hihah.... Ale będzie Fajniee!
D4Rk
Stalker

Posty: 75
Dołączenie: 10 Lut 2008, 17:20
Ostatnio był: 18 Wrz 2011, 19:29
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 0

Postprzez Mibixos w 01 Wrz 2008, 16:22

Takie pytanko:
Będą nowe mutanty :?:
Ci co już mają rosyjską wrersje pewnie wiedzą
Image
Awatar użytkownika
Mibixos
Stalker

Posty: 74
Dołączenie: 26 Cze 2008, 19:12
Ostatnio był: 31 Gru 2008, 20:25
Miejscowość: Zadupie wielkopolskie
Kozaki: 0

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości