Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez impulse_101 w 07 Lut 2015, 00:24

Herezja napisał(a):@impulse_101 ilu ludzi tyle opinii ale Twoje zakrawają o skrajny konserwatyzm rodem z średniowiecza gdzie kościół wszędzie w glanach wchodził i jak nie dostosowałeś się do tego co "nauczał" to szedłeś na stos jako heretyk.


Tylko ze teraz szybciej trafisz na "stos" za złe poglady niz w katolickim średniowieczu. To jest dość zabawne ze w ogólnej opinii krąży wizja strasznego średniowiecza gdy pod niektórymi względami analogicznie przekładając z uwzględnieniem postępu nauki mamy gorzej niż w wiekach średnich. Ludzie użalają się nad losem biednego wyzyskiwanego chłopa pańszczyźnianego który musiał w ciągu tygodnia aż cztery dni przepracować na rzecz swojego pana podczas gdy sami gdyby przeliczyli wszystkie podatki, zusy etc na dni pracy to by wyszło ze dymają z sześć :E
Z KK jest podobnie, zarządcy, władcy katowali ludzi jak zwierzęta w tamtych czasach. Jak zestawisz to z procedurami kościelnymi to heretycy mieli luksus. Są zapiski przypadków przestępców którzy po złapaniu bluzgali na wszystko co związane z chrześcijaństwem byle tylko zostać zakwalifikowany jako heretyk bo wtedy byli przejęci przez kościół i proces nie był prowadzony przez instytucje świeckie.
Ta gorączka płonących stosów głównie przeszła po krajach protestanckich ponieważ w KK wszelkie tego typu sprawy przechodziły przez Watykan i wymagały jego akredytacji. Większość zgłaszanych przypadków była odrzucanych bo okazywało się ze lokalne chłopstwo sobie coś ubzdurało, wysłannicy przeprowadzali wizje lokalna w celu zapobiegania rzeźni jak np ta z Salem gdzie pastorzy zrobili sobie samowolkę.
To samo dotyczy się tortur które w średniowieczu były czymś normalnym. Kościół również je stosował jednak były pewne reguły. Tortury nie mogły powodować długotrwałego kalectwa, osoba torturowana musiała być zdrowa co stwierdzał lekarz w przeciwnym wypadku tortur nie wykonywano. Osoby wiezione miały zapewnione posiłki oraz możliwość odwiedzin rodziny. Władze świeckie się tak nie patyczkował.
Ogólnie przyjmuje sie ze przez wszystkie stulecia istnienia świętej inkwizycji zgładzono około 40-45 tys ludzi dla porównania antyklerykalna rewolucja francuska uzyskała taki wynik w dwa lata.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez Universal w 07 Lut 2015, 07:30

Herezja napisał(a):Nie bez powodu mówi się, że religia to opium dla mas (ostatnio masowe media taką rolę zaczynają mieć).

A mówią tak w praktyce jedynie fanatyczni "ateiści", którzy tak nie wierzą w bogów, że z nimi walczą. Legitne. Wszystko można nazwać tym opium. Patriotyzm na przykład.
Adam napisał(a):Ostatnio przeglądałem swoje świadectwa szkolne i zgodziłem się z dawnym porzekadłem, że wszyscy, co mieli oceny bardzo dobre i celujące z religii, później stali się albo ateistami, albo krytykami Kościoła.

"Dawne porzekadło" :E :E :E
Krytyka a krytyka. Wielu katolików Kościół krytykuje, co nie przeszkadza im w chodzeniu na msze i uroczystości. Z kolei ci ateizujący najczęściej pie*dolą o czarnej mafii i watykańskich desantach, rozhisteryzowani jak dziecko, któremu odebrało się zabawkę.
Adam napisał(a):Tak wiem, nie można generalizować, ale w większości przypadków tak jest, że ateista zna lepiej Biblię od niejednego Katolika, śmigającego co niedziela do pierwszej ławki.

Biorąc to dosłownie mógłbym się warunkowo zgodzić. Ale wyczuwam tu wniosek, że ateiści znają Biblię. Co jest... gówno prawdą w wieeeeelu przypadkach. Jak wielu? Ano taka sama dokładność jak i Twoja.
Adam napisał(a):W moim przypadku to sporo lekcji poświęcaliśmy studiując Pismo Święte i ucząc się je czytać, także religia nie kończyła się jedynie na nauce "Ojcze Nasz" etc. Teraz jak na to patrzę, to generalnie nie żałuję, przynajmniej teraz nikt nie nazwie mnie laikiem. ;)

Laik :caleb: Bo w szkołach zamiast religii powinno być religioznawstwo i etyka połączone w jeden przedmiot, a religia jako taka (katolicka) przesunięta do kościołów. I nie chodzi o jakieś ateistyczne pierdololo (przy czym odróżniam tu zwykłych ateistów którzy mają to w dupie od tych pierdolących smuty), a o "praktyczność" - religia jako przedmiot niepotrzebnie zajmuje czas w siatce godzin, mogłaby być z powodzeniem realizowana np. w niedzielę po wieczornej mszy.
Adam napisał(a):[...]z czego każdy obecnie jest według Kościoła "czcicielem Szatana" :E

Według Kościoła czy według własnego widzimisię, bo mają jakieś ciągoty do odgrywania roli dyskryminowanych?

No nic mnie tak nie irytuje w temacie Kościoła jak "czarna mafia" i "watykański okupant". I za cholerę nie potrafię sobie odpuścić. Tym bardziej, że w większości zaobserwowanych wypadków druga strona nie dysponuje żadnymi argumentami (przez co ja też ich nie muszę używać, a tamta osoba tego nie zauważa, tylko się obraża na mnie :suchar:).
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wiara

Postprzez Adam w 07 Lut 2015, 12:38

Nie, według instytucji Kościoła, sami mają to gdzieś i są ateistami "mam wy*ebane" ;)

Universal napisał(a):Biorąc to dosłownie mógłbym się warunkowo zgodzić.


Aj, ciężko jest przyznać mi rację :E
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Wiara

Postprzez Universal w 07 Lut 2015, 13:11

Nie ciężko, tylko zerojedynkowo tak/nie zależnie od kontekstu. Wymieniłem obie możliwości :P
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wiara

Postprzez Atamanka w 02 Mar 2015, 21:31

Ciężko przejrzeć ponad sto stron aktywnej dyskusji, więc chciałabym po prostu zapytać: przywiało może na forum jeszcze jakichś rodzimowierców? Chętnie porozmawiałabym z kimś takim, niekoniecznie poznanym na religijnych grupach i forach :)
Awatar użytkownika
Atamanka
Kot

Posty: 22
Dołączenie: 14 Lis 2014, 16:31
Ostatnio była: 03 Sty 2018, 15:03
Miejscowość: Śląsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 19

Re: Wiara

Postprzez impulse_101 w 10 Cze 2015, 13:55

Polski Constantine :caleb:

Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive vandr.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Wiara

Postprzez trolololo w 15 Lis 2015, 17:43

Ostatnio zdarza mi się "zauważyć" argument że religia popiera niewolnictwo, ale mi o tym nic nie wiadomo, na jakiej podstawie ktoś tak wnioskuje?
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Wiara

Postprzez Herezja w 15 Lis 2015, 17:50

trolololo napisał(a):Ostatnio zdarza mi się "zauważyć" argument że religia popiera niewolnictwo, ale mi o tym nic nie wiadomo, na jakiej podstawie ktoś tak wnioskuje?

Z ciekawości pytam. Gdzie to zaobserwowałeś i kto o tym mówił?
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Wiara

Postprzez trolololo w 15 Lis 2015, 17:52

W komentarzach na YT pod filmami ościstej ryby (paradoksalnie zrobił odcinek dlaczego nie popiera), i kwejkach
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Wiara

Postprzez Kudkudak w 15 Lis 2015, 18:11

kwejkach
kwejkach
kwejkach
kwejkach
kwejkach
Image
Image Image Image Image Image

Za ten post Kudkudak otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive vandr, Universal, trolololo.
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Wiara

Postprzez trolololo w 15 Lis 2015, 18:23

Wiesz o co mi chodzi, I zdaję sobie sprawę z tego że mogą to być niedouczeni ludzie, ale muszą skądś mieć takie przekonani, nie?
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: Wiara

Postprzez Universal w 15 Lis 2015, 20:34

Najczęściej z dupy. Abstrahując od tematu niewolnictwa, ludzie wiedzę najczęściej czerpią z dupy. Zaprezentuję:
Image
A co jakby koleś kłamał, że wymyślił ten cytat, cytat był prawdziwy lub ktoś trawestował Hitlera...? :suchar:

Z drugiej strony kusi, by zadać pytanie retoryczne - jaka religia? Północnosyberyjski szamanizm czy animizm dorzecza Konga? Jeśli się nie mylę, chrześcijaństwo nie walczyło aktywnie z niewolnictwem (bo by tego nie zwalczyło, a jedynie odstręczyło wiernych), a jedynie biernie się sprzeciwiało - przez tradycyjne "miłuj bliźniego...". Ale tu ktoś obeznany z naukami by się przydał :caleb: No, abstrahując od tego, że kler też ludzie i nie wątpię, że jacyś na niewolnictwie kiedyś korzystali.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości