Stalowe Szczury - premiera

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Terminus w 21 Sty 2015, 22:56

W najbliższy piątek czyli 23.01 w Warszawie w Empiku Junior będzie miała premierę najnowsza książka naszego Meesha - Michała Gołkowskiego. Będzie to także pierwsza pozycja w jego dorobku nie związana z universum STALKER-a. Tym razem zabiera czytelnika w świat I Wojny Światowej, która nie zakończyła się upadkiem Cesarstwa Niemieckiego w 1918r. Walki okopowe trwają nadal, żołnierze dalej giną (skojarzenia z Iron Stormem same się nasuwają). W tych okolicznościach poznajemy bohaterów książki - pechowców z kompanii karnej, których rozkaz wysyła do kolejnego szturmu przez ziemię niczyją.

Książkę czytałem i polecam. Nie będę się silił na recenzje bo i tak nikt mnie nie posądzi o zbytni obiektywizm ;-) Ale warto poznać ten ciekawy steam czy diesel punkowy świat (czy jak to tam się fachowo nazywa) z galerią ciekawych postaci, niezłym tempem akcji, kilkoma zagadkami i masą pierwszowojennego sprzętu od toczących się przez zasieki czołgów po majestatyczne sterowce na niebie.

W internecie możecie przeczytać fragment książki:
http://issuu.com/fabrykaslow/docs/golkowski_staloweszczury_fragment

W dniu premiery książka będzie także dostępna w wersji e-booka.
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive slawek73.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Herezja w 22 Sty 2015, 17:18

Widzę, że ktoś nie miał pomysłu na nazwanie postaci i korzysta ze starego utartego słownictwa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stalowy_Szczur

Stalowy Szczur (tytuł oryginału: The Stainless Steel Rat) – książka amerykańskiego pisarza Harry'ego Harrisona otwierająca cykl powieści fantastyczno-naukowych, których bohaterem jest James Bolivar DiGriz, alias "Slippery Jim" lub "The Stainless Steel Rat", niepokonany kosmiczny przestępca, działający jako agent Korpusu Specjalnego.

Książka została wydana w 1961, na język polski przełożył ją Jarosław Kotarski w 1990.
Awatar użytkownika
Herezja
Łowca

Posty: 490
Dołączenie: 19 Sty 2014, 15:58
Ostatnio był: 17 Paź 2021, 13:05
Kozaki: 71

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Terminus w 22 Sty 2015, 17:31

Cóż mogę powiedzieć? Na tę zbieżność już dawno temu w internecie zwracano Michałowi uwagę, ale widać uznał, że raczej mało kto pomyli książkę o IWŚ z literaturą Sci-Fi Harrisona.
Znając treść książki to uważam, że tytuł pasuje do treści i klimatu.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Universal w 22 Sty 2015, 22:25

Jakkolwiek do książek Meesha mam stosunek ambiwalentny, to akurat doczepki o "zrzynki tytułu" nie do końca rozumiem (to bodajże druga po Drugim Brzegu). Tytuł dobry, zgrabny, a Michał nie musiał na upartego znać tej książki. Gdyby nie mój ojciec, bibliofil jeśli o sf chodzi, to nigdy bym (do teraz) o niej nie usłyszał, a tak gdzieś kiedyś się tytuł przewinął. A nawet jeśli... to tylko tytuł. Gorzej by było, gdyby się okazało, że bezpardonowo zerżnął całą treść, nie? :E

Natomiast co do fragmentu, to czytało mi się go całkiem przyjemnie. Może trochę mało akcji, ale i fragment krótki :caleb: W przeciwieństwie do FZ, tutaj mam odwrotne odczucia co do okładki i ilustracji. Stalkery miały okładki do dupy a ilustracje dobre, to o tyle tutaj okładka mi się podoba, a ilustracje... nie. Chociaż te w Wędrowyczu były ok.

Zobaczę recenzje, ale jak będę przy kasie to pewnie kupię. Lubię I WŚ i w sumie myślałem o czymś podobnym, choć w mniejszym formacie jak na początek.

Słuchałem sobie wywiadów Meesha m.in. w Czwórce i stwierdzam, że teorie jakoby ludzie zapomnieli o I WŚ bo nic się na niej nie działo i była bezsensownie krwawa i jednostajna, dlatego zastąpili pamięć o niej wspomnieniami z II WŚ za bardzo mocno karkołomną. Delikatnie mówiąc, bo zakładam, że intencje mogły być inne.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Mito.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Terminus w 22 Sty 2015, 23:10

W krajach takich jak Anglia właśnie IWŚ jest bardziej pamiętana niż II-ga. Do dzisiaj 11.XI obchodzą dzień weterana. U nas sytuacja jest inna bo w Wielkiej Wojnie nasz udział był dość mały i poza budowaną w okresie międzywojennym legendą legionową wiedza np. o Błękitnej Armii, Bajończykach, Legionie Puławskim, czy Korpusach Polskich w Rosji jest znikoma.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Wiewi0r w 23 Sty 2015, 22:27

Hm... Znacie taki komiks, w którym facet zmierza do Stonki z prostą listą zakupów: chleb i mleko, ale przy wejściu nieopatrznie patrzy w oczy owadowi w logo... głębokie, bezdenne otchłanie... i budzi się wyjeżdżając ze sklepu z pełnym wózkiem zakupów i myślą: Co się do diaska stało?
Właśnie.

Chyba czyni mnie to fanbojem. Tylko składam reklamację na saperkę, nie z tej wojny, panie. :caleb:
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Terminus w 23 Sty 2015, 22:40

Jak to "saperka nie z tej wojny"? Przecież to była popularna broń okopowa.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Stalowe Szczury - premiera

Postprzez Wiewi0r w 24 Sty 2015, 00:05

Jako sztuka, nie jako rodzaj wyposażenia.
Things are going to get unimaginably worse, and they are never, ever, going to get better.
- K.V.
Za Wilkiem nawet w ogień skoczę.
Попутного ветра!
Awatar użytkownika
Wiewi0r
Przewodnik

Posty: 965
Dołączenie: 27 Maj 2013, 22:33
Ostatnio był: 24 Sty 2018, 17:29
Miejscowość: Warszawa/Częstochowa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 164


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 16 gości