Dzisiejsze duchowieństo

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Adam w 18 Gru 2014, 23:32

@ Termi, po prostu chciałem zaznaczyć, że nie tylko ateiści walczą przeciwko KK, są również bracia pastafarianie ;) Aha btw. w Polsce lewica nie istnieje.

@Grzechu, zapodasz te dane, z ciekawością zerknę :)

Szczerze, chrzest można uznać podobnie jak Boże Narodzenie jako tradycję. Ateiści również obchodzą Wigilię, może nie tak hucznie jak wierzący. Polecam obejrzeć filmik na YT Czarnych Owiec, traktujący o podejściu ateistów do różnych spraw. Dakann i Kierownik mądrze się wypowiadają, czasami bez zbędnych bluzg na kler ;)

@ lehoslaw, podpisuję się obiema rękoma, mnie też religia, prócz pacierzu niczego nie nauczyła (poza nienawiścią do innych).

@ Nieznajomy, w sumie trudno mi określić, w co wierzę, jeżeli chodzi o religię, ale według KK, na dole przyszykowano dla mnie dorodny kociołek :E
Ostatnio edytowany przez Adam, 18 Gru 2014, 23:34, edytowano w sumie 1 raz
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Reklamy Google

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Nieznajomy X w 18 Gru 2014, 23:33

Na religię chodziłem tylko w zerówce, a od pierwszej klasy podstawówki nie chodzę i bardzo dobrze. Wypracowałem własny kręgosłup moralny i też żyję. I jakoś nie piję i nie biję i bez religii. Ale kościelni by to oczywiście skrytykowali, bo oni nie chcą abyśmy myśleli sami tylko wierzyli jak roboty we wszystko co oni mówią.
Miarą Twojej wartości są Twoje zasady.

"jak przyjaźń to do śmierci i nigdy na odpie*dol"
O.S.T.R.

"co zrobić, by uczciwie zarobić, co zrobić, by nie wyj*bać szefowi, co zrobić, kiedy szefem jest kobieta, wyj*bać kobiecie to wielki nietakt"
Metrowy

Nieznajomy X
Wygnany z Zony

Posty: 310
Dołączenie: 15 Wrz 2014, 21:30
Ostatnio był: 02 Kwi 2015, 14:33
Miejscowość: Koszmary moich wrogów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SVUmk2
Kozaki: -2

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Grzechu300 w 18 Gru 2014, 23:38

Adam napisał(a):@Grzechu, zapodasz te dane, z ciekawością zerknę :)

Jasne, jak tylko znajdę odpowiednie źródło - bynajmniej chodzi o coś takiego, że z zadeklarowanych mieszkańców 86% to chrześcijanie, natomiast obrzędy praktykuje...80%. To są potężne dane, bo np. w Polce bodajże 70% zadeklarowanych, a bodajże 35% albo i mniej praktykuje. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem - miałem to na ćwiczeniach z polityki wyznaniowej w zeszłym tygodniu, więc mogłem coś pomieszać. Babka nam przyniosła źródło, jakieśtam badania z zeszłego roku. Jak znajdę, to wrzucę ;)
Adam napisał(a):Szczerze, chrzest można uznać podobnie jak Boże Narodzenie jako tradycję. Ateiści również obchodzą Wigilię, może nie tak hucznie jak wierzący.

Dokładnie - to jest już tak głęboko zakorzenione, że to walka z wiatrakami. ;)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Nieznajomy X w 18 Gru 2014, 23:52

Co do tego co przekazują na religii/co przekazuje Biblia to powiem tak.
Ogólnie uważam że religie zostały stworzone dla władzy i pieniędzy. I uważam że gdy pisano Biblię to chciano stworzyć złudne wrażenie że religia ma przekazywać pozytywne wartości, ale była pisana przez zawistnych skur*ysynów, którzy mimo usilnych starań nie potrafili napisać jej normalnie, i przelali do niej sporo swoich chorych wizji świata. I poprzez ten swoisty paradoks powstał bełkotliwy misz-masz w którym jedno nie pasuje do drugiego.
Miarą Twojej wartości są Twoje zasady.

"jak przyjaźń to do śmierci i nigdy na odpie*dol"
O.S.T.R.

"co zrobić, by uczciwie zarobić, co zrobić, by nie wyj*bać szefowi, co zrobić, kiedy szefem jest kobieta, wyj*bać kobiecie to wielki nietakt"
Metrowy

Nieznajomy X
Wygnany z Zony

Posty: 310
Dołączenie: 15 Wrz 2014, 21:30
Ostatnio był: 02 Kwi 2015, 14:33
Miejscowość: Koszmary moich wrogów
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SVUmk2
Kozaki: -2

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Adam w 18 Gru 2014, 23:57

Mój historyk fajnie zauważył kiedyś, że o obowiązku spowiedzi nie ma słowa w Biblii, a ten proceder stworzyli właściciele ziemi, kazali duchowieństwu badać chłopów, ich tajemnice i opinie. Nie pamiętam szczegółów, ale ciekawie to opowiadał :D

Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi grzechów przed kapłanem. Po pierwsze, Nowy Testament nie naucza, że są kapłani w Nowym Przymierzu. Natomiast, Nowy Testament naucza, ze wszyscy wierzący są kapłanami.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez lehoslav w 19 Gru 2014, 00:01

Grzechu300 napisał(a):Taka sama sytuacja jak z Biblią - do kościoła nie uczęszczam, a z ciekawości przeczytałem. I w odpowiednim dawkowaniu, przekazywanie jej dzieciom moim zdaniem byłoby dobre (pomijając fragmenty z mordowaniem itp. :E )


Jestem niewierzący, ale Biblię znam dość dobrze, o wiele lepiej od wszystkich wierzących (też wg ich samych głęboko), których mogłem przetestować (głównie z racji zajęć, które prowadziłem, czasami w prywatnych dyskusjach). Na pewno nie jest to lektura dla dzieci, chyba żeby odpowiednio dobierać fragmenty :E
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 15:34
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Adam w 19 Gru 2014, 00:04

@ lehoslav, dlatego mnie wychowali na takiej wersji, część userów pewnie też:
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Terminus w 19 Gru 2014, 00:06

No fajnie, tylko że wyznanie grzechów funkcjonowało już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa...
Cytat na który się powołujesz to interpretacja protestancka.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Grzechu300 w 19 Gru 2014, 00:09

lehoslav napisał(a):
Grzechu300 napisał(a):Na pewno nie jest to lektura dla dzieci, chyba żeby odpowiednio dobierać fragmenty :E

O tym mówiłem. I to dobierać naprawdę rygorystycznie :E

Nieznajomy X napisał(a):Co do tego co przekazują na religii/co przekazuje Biblia to powiem tak.
Ogólnie uważam że religie zostały stworzone dla władzy i pieniędzy.

Trochę inaczej - człowiek tworzy bóstwo, a za kilkanaście pokoleń zapomina, że to on je stworzył, albo wierzy w nie tak mocno, że sam się okłamuje (otoczenie, pokolenia, cywilizacje), a później bóstwo "oddziałuje", wymaga - nawet, jeżeli nie istnieje. Tak było w kulturach pierwotnych, o chrześcijaństwie nie będę mówił, bo sam mam co do tego wiele pytań i wątpliwości - ale religie pełnią również inne role (może teraz nie aż tak bardzo) - cywilizacyjne, zrzeszające, kulturowe. Tworzą dużo dobra - miłosierdzie, pomoc innym. Przekazują wartości - nie możesz temu zaprzeczyć.

Nie będę się kłócił, czy Bóg istnieje, czy nie - sam mam wątpliwości, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Ale podobno tylko człowiek głupi nie zadaje pytań ;)

Zresztą spróbuj powiedzieć jakiejś samotnej, schorowanej babci, że Boga nie ma, lepsze życie na nią nie czeka, że nikogo nie obchodzi, że się modli, bo "naukowcy tak stwierdzili". Nie można nikomu odbierać nadziei.
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Tajemniczy w 19 Gru 2014, 10:12

Nieznajomy X napisał(a):
Universal napisał(a):Gdzieś statystyka nt. tego, że dobrzy to mniejszość? W życiu spotkałem się tylko z dwoma pierdolniętymi duchownymi - jeden to były wikariusz (teraz proboszcz), drugi to arcybiskup. Reszta do rany przyłóż, albo przynajmniej przyzwoita. Natomiast na mojego proboszcza była ostatnio nagonka (m.in. w niezawodnym GazWybie), jak się okazało, niesłuszna.
Coś wy macie samych złotych księży. Ciekawe... Ja w mojej miejscowości mam księdza gnoja tak jak zresztą jego poprzednik i w dwóch innych miejcowościach w okolicy też księża "porządnością" nie grzeszą.

Ja też póki co w większości spotykałem się z porządnymi księżmi - i to zarówno w parafii jak i w szkołach. Nie wiem może po prostu mam "szczęście" że trafiam na otwartych lub normalnych ludzi a nie betony w czarnej sukience. Od sierpnia ub roku mamy w parafii nowego księdza i póki co oceniam gościa pozytywnie - w październiku miałem bierzmowanie i na spotkaniach przed bierzmowaniami było widać że facet jest w porządku - żartuje, jest mocno rozmowny, lepszy taki niż mruk co odpowiada monosylabami. Po części to z tej przyczyny, że mieszka sam na plebanii, nie ma gospodyni i robi wszystko sam więc z natury jest rozmowny, chce kontaktować się. Chcę odremontować nasz kościół, na wiosnę chce odnowić ściany bo po dwudziestu paru latach jak ten kościół istnieje ściany wyglądają niezbyt estetycznie. Jakiegoś mega eksa samochodu też nie ma, ma jakiegoś tam Nissana.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez Adam w 19 Gru 2014, 12:26

To chyba dobrze, że protestancki, bo oni raczej ze zrozumieniem czytali Biblię, nie to co katolicy (niektórzy ofkors).
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Dzisiejsze duchowieństo

Postprzez smok61 w 19 Gru 2014, 12:45

Dzisiejsze duchowieństwo jest przekrojem polskiego społeczeństwa. Są uczciwi, porządni księża jak i skur....y. Za kilkadziesiąt lat zarówno duchowieństwo jak i cały KK będzie w zaniku. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na Zachodzie, albo na dzisiejszą młodzież. Pozostanie jeden Bóg - Pieniądz.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Stanisław Lem

Za ten post smok61 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive scigacz1975.
Awatar użytkownika
smok61
Tropiciel

Posty: 382
Dołączenie: 19 Wrz 2009, 12:36
Ostatnio był: 07 Lut 2018, 19:30
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 75

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości