Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez KoweK w 03 Wrz 2014, 12:07

Terminus napisał(a):Ja bym sugerował administracji założenie subfora dla Kompleksu w Twórczości, żeby utrzymać pewien porządek.

Ta książka nie ma nic wspólnego z serią S.T.A.L.K.E.R., by podpiąć ją pod to subforum, a nowego tworzyć nie będziemy. Kto chce się wypowiadać nt. tej książki może założyć nowy wątek, np. w tym dziale podobnie jak było to w przypadku Pikniku na skraju drogi.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5665
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Wczoraj, 15:02
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 03 Wrz 2014, 20:31

Księgowy mafii - książka dla ludzi, których interesuje legenda Escobara. Sporo ciekawych faktów, ale styl pisania wybitnie dla mnie gimnazjalny i nie do strawienia.

Masa o kobietach mafii - typowy średniak do aspiracji bycia czymś więcej. Ogólnie dupy nie urywa, ale jest trochę fajnych historii z funkcjonowania pruszkowskiej mafii w tym o ustawionych wyborach Miss Polski i tym, jak się odbywały wybory (jeden wielki dupcing). Jest też trochę o zabójstwie Jacka Dębskiego, o akcji w Nadarzynie , o tym, jak Masa miał najlepszą dyskotekę w Wawie, a agencjach, napadaniu na tiry i ściąganiu haraczy z bud z automatami. Wszystkiego po trochu. Główną osią książki są jednak kobiety. Przeczytać można od biedy, ale lepszy wywiad czytałem ostatnio (patrz niżej).

Szamo - wywiad z Grześkiem Szamotulskim. Kto interesuje się Legią, reprezentacją, powinien przeczytać. Idzie się pośmiać jak to od środka wygląda. Mi osobiście najbardziej podobały się fragmenty o Wójciku, Janasie i Adamie Ledwoniu. Czyta to się przyjemnie, bo napisano to z jajem. Końcówka lekko siada, ale ogólnie kniga na plus.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 19:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 04 Wrz 2014, 12:18

Universal napisał(a): dopiero co kupiłem Dzielnicę Obiecaną, od której zacznę.

Naprawdę nie radzę od niej zaczynać.
Fakt, jest dobrą książką - ale odstaje od uniwersum w znaczącym stopniu. Przykład - prawie całkowity brak broni palnej. Fakt, w Polsce i tak jej mało, ale jakoś to do mnie nie przemawiało. Tak, rozumiem kryzys, wojna, wyniszczenie - ale się człowiek tak przyzwyczaił, że brak razi w oczy.

Dzielnica złą książką nie jest - pierwszych parę stron wciągnęło mnie bardziej niż cały Kompleks. :omatko:

Polecam zacząć po prostu od Metra 2033 - jest pierwszą książką z uniwersum, fakt, że nie najlepszą ale jednak wprowadzającą i kanoniczną. ;)

A potem od razu czytać Pitera - najlepsza książka z uniwersum.
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 04 Wrz 2014, 13:24

Nie ma takiej opcji :P Fabułę Metra Głuchowskiego ogólnie rzecz biorąc znam. Kasa mi się skończyła, nie mam środków na zakup innych części. Więc i tak pierwszą przeczytam ZO, nie będę czekać pół roku, zanim znowu coś kupię. A może kupię coś zupełnie innego, np. Obłęd 44 albo Opcję niemiecką. Albo Komudy coś. Mam za dużo do czytania, żeby się ukierunkować na Metro, a to uniwersum nie ciągnie mnie tak jak stalker.

Zresztą... Pottera chyba od drugiej części zacząłem i żyję. A Metro ma jednak poszczególne części niezależne od siebie.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Imienny w 04 Wrz 2014, 13:30

Grzechu300 napisał(a):Polecam zacząć po prostu od Metra 2033 - jest pierwszą książką z uniwersum, fakt, że nie najlepszą ale jednak wprowadzającą i kanoniczną. ;)

Zgadzam się - zawsze starałem się najpierw przeczytać książkę, która "zakłada" dane uniwersum - zapoznanie się ze "szkieletem" pozwala później lepiej zrozumieć różne dodatki.

Ja przed lekturą "Kompleksu 7215" (jestem na początku VIII rozdziału, na razie - pomimo kilku dziwactw - pozytywnie zaskoczony) chłonąłem w/w "Metro 2033", dla mnie bardzo dobra, jeśli nie wybitna, książka.

Na plus:
-Główny motyw (podróż, by ratować upadły świat)
-Droga Artema została tak obrana, że poznajemy prawie każdą organizację w metrze
-Opisy walk także są niczego sobie
- spoiler - Dużo rozmyślań nad sensem życia/pewnych zdarzeń
:

(czy na pewno jest tak, jak się powszechnie uważa - szczególnie widać to przy zadumie Artema nad losem czarnych - czy przypadkiem nie mieli, jak mutanty, żądzy przejąć kontrolę nad metrem i zniszczyć ludzkość, a chcieli jej pomóc przetrwać i zacząć powoli odbudowywać zniszczone miasta - ja osobiście wierzę w ich dobre intencje, jednak sposób pomocy wybrali fatalny).

-Konfrontacje diametralnie różnych podejść do upadłego świata zostawione bez jednoznacznej odpowiedzi.
-Dużo ciekawie opisanych pomysłów na zagrożenia, jakie spotyka się po apokalipsie jądrowej (bibliotekarz, gargulce)

Na minus:
-mapa metra jest w środku książki, co przy analizy drogi Artema strasznie mnie irytowało (uważam, że w książce "Kompleks 7215" mapa jest umieszczona w dobrym miejscu - na początku).

Podsumowując - w moim odczuciu książka jest warta przeczytania.
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 17:55
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Co czytacie?

Postprzez slawek73 w 04 Wrz 2014, 13:51

Grzechu300 napisał(a):
A potem od razu czytać Pitera - najlepsza książka z uniwersum.


Grzechu, ja Pitera rzuciłem w cholerę, jakby mnie oparzył, gdy jeden z jej bohaterów stwierdził dobitnie, iż w metrze nie ma nic mistycznego.
Tym samym poczułem się, jakby mi Wroczek splunął w twarz, bydlak jeden. Będzie mi tu uniwersum odzierał z mistyki dziad kalwaryjski :)
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 04 Wrz 2014, 14:44

Wybacz Imienny, ale w Metrze jest może parę fajnych rzeczy:

Pierwsze 100 stron, które ma świetny klimat + dziwne tunele i mistyczny Chan
Parę przemyśleń na temat życia, czasu, czarnych jako nowego gatunku
Parę ciekawych akcji związanych z walką
Sama idea życia w metrze po zagładzie

Minusów jest za to z 4 razy tyle niestety...

Metro jako państwo - bajka. Ludzie by się pozabijali, pozjadali, a nie ku*wa państwa by sobie robili
Ilość organizacji - późne rokokoko. Przegląd społeczny pełny. Do tego sataniści, świadkowie Jehowy i ch*j wie co. Litości. 50 tys. ludzi, a organizacji z 15. Nie mam pytań.
Podróż Artema - literatura drogi w marnym wykonaniu. Kolejne historie coraz bardziej absurdalne.
Akcja po dotarciu do Polis to już groch z kapustą. Bibliotekarze, jakieś potwory rodem z Lovercrafta, gargulce. Poniosła fantazja autora. Piękne mydło i powidło
Przeciętny finał.
Parę dłużyzn i rozmyślań nikomu nie potrzebnych.
Pomysł ze Stalkerami - ktoś tu z kogoś zerżnął co nie co...

Ocena 4/10 :caleb:
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 19:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 04 Wrz 2014, 16:06

slawek73 napisał(a):Grzechu, ja Pitera rzuciłem w cholerę, jakby mnie oparzył, gdy jeden z jej bohaterów stwierdził dobitnie, iż w metrze nie ma nic mistycznego.

Stwierdza to wujek Iwana, który pojawia się w książce 2 razy przez pół strony.
Inne książki też tak "czytasz"? Każdy bohater epizodyczny ma mieć takie samo zdanie o czymś jak Ty? To za dużo się nie naczytasz. :P
KOSHI napisał(a):Metro jako państwo - bajka. Ludzie by się pozabijali, pozjadali, a nie ku*wa państwa by sobie robili
Ilość organizacji - późne rokokoko.

Naprawdę oczekujesz książki, w której nie ma akcji i fabuły, a ludzie sobie siedzą i się zjadają? :E
Na moje oko fikcja powinna być... fikcją? To tak jakby się gatunku fantasy czepiać, że nierealistyczny. :piesek:
KOSHI napisał(a):Pomysł ze Stalkerami - ktoś tu z kogoś zerżnął co nie co...

Przecież w samej książce jest wytłumaczone, dlaczego ich nazywano w metrze właśnie stalkerami - z powodu "Pikniku na Skraju Drogi". Jak wół stoi w książce. ;)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Co czytacie?

Postprzez Imienny w 04 Wrz 2014, 16:28

SPOILER WARNING!!

KOSHI, nakręciłem się chyba trochę czytając opinie na początku książki, które zachwalały ją jako coś wspaniałe - mi przypadła do gustu, a jak będę miał chwilę czasu zagłębię się w Metro 2034. - taka rozbieżność wynika z perspektywy z jakiej piszemy - ty jako osoba pisząca teksty cieszące się na forum popularnością, ja jako fan science-fiction oraz literatury/gier post-apokaliptycznych, który napiszę list, krótką opinię lub post, ale nic więcej :)

Co do wad o których mówiłeś:
Pomysł ze stalkerami - fakt, opis stalkera jako człowieka, który w imię sławy/hajsu/bezpieczeństwa/wydumanego heroizmu (niepotrzebne skreślić) wyrusza w nieznane jest motywem, który pojawił się w "Pikniku na Skraju Drogi" (chociaż stalkerzy pojawili się w "W krainie purpurowych obłoków" w postaci Bykowa i jego towarzyszy)
Metro jako organizacja - czarni pokazali dobitnie, że wystarczy impuls, by pokazać zło i dokończyć rzeź, jaka zaczęły bomby - współpraca opierała się raczej na tym, co Artem zrozumiał po opisie konfliktu Hanzy i Czerwonych - ludzkość była na granicy wymarcia i nie mogli sobie pozwolić na więcej wojen, by jakoś dożyć do momentu, kiedy można będzie odbudować to, co zniszczyły bomby - zachowywali się bardziej jak zwierzęta w puszczy (my nie wchodzimy tobie w drogę, a ty nam - będzie dobrze) w celu przeżycia kolejnego dnia, a nie jak dorosła cywilizacja.
Finał - mi się akurat podobał, kwestia gustu (rozmyślania, czy inaczej można było to skończyć)
Co do mutantów - Lovecrafta nie widziałem, a maź ze stacji pod Kremlem przypomina mi trochę rój bakterii, które Bykow napotyka pod koniec swej wycieczki na Marsie - tu sprawiała wrażenie bardziej inteligentnej.
Ludzi, na jakich Artem natrafił po drodze, oraz jego historie - zgadzam się z argumentem, niektóre z nich były dziwaczne (np. ucieczka z Hanzy jako odszczepieniec lub spotkanie z Jehowymi) - momentami miał więcej szczęścia niż rozumu.
Ogólnie: Nie jest źle, ale wady niewątpliwie są.

Z innych książek ostatnio czytałem "Czerep Mutanta" - kupiłem ją ok. 3 tygodnie po premierze (dopiero podczas piątej wizyty w Empiku w Stalowej Woli dostałem ją w swoje ręce) - było to po przeczytaniu twojego krótkiego, acz treściwego posta, że poległeś rażony głupotą autora. Zacząłem się wtedy zastanawiać, czy warto ją kupować - ostatecznie się zdecydowałem, bo - w moim odczuciu - warto kontynuować serię. Niestety nawet w porównaniu do Drugiego Brzegu książka wypada źle - momentami przypominała mi relację z pola walki, gdzie po aktywacji tajemniczego kryształu nagle pojawiały się takie armie, że nawet spawn w Misery był skromniejszy, poza tym brak mistyki i tajemniczości - wszyscy o wszystkim wiedzą. I jeszcze fonetyczny zapis niektórych nazw ("gudbaj" lub "efesbe"), które wywoływały u mnie śmiech. Nie zapominajmy jeszcze o ostatnim rozdziale, na co on, to nie wiem - wielka masakra i postraszenie mutanta - książka akcji w Zonie, nic więcej. Drugiemu Brzegowi dałem mocne 4/6, w przypadku CM naciągane 3/6.

Co do Kompleksu 7215 - na plus mogę zanotować brak fonetycznego zapisu nazw/masek/broni (dziwne tylko, czemu inną czcionką), błędów poważnych na razie nie zauważyłem.
Wyszła ściana tekstu :)
Ostatnio edytowany przez Imienny 11 Wrz 2014, 14:32, edytowano w sumie 2 razy
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)

Za ten post Imienny otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive KOSHI.
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 17:55
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Co czytacie?

Postprzez slawek73 w 04 Wrz 2014, 16:32

Grzechu dla mnie to to samo, co zabranie z Zony anomalii. A Pitera nie przeczytam już. Życia mi kuźwa nie starcza na te książki, serio. Na dzien dzisiejszy, jednoczesnie czytam "Kompleks 7215" Biedrzyckiego, "Grę o tron" Martina, "Parę w ruch" Pratchetta i Doktrynę Wolffa :) A gry sie same tez nie przejdą :) Rozgrzebany Risen 3, Wolfenstein jeszcze w pudełku, zaraz bedzie Wiedźmin 3. 7-15 jestem w pracy. Kiedy pytam się? kiedy?! No i Antologia, no i książeczka, co sobie ja skrobię ;) Ech...
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Co czytacie?

Postprzez KOSHI w 04 Wrz 2014, 17:00

Grzechu - mi bliżej w post apo do klimatu Drogi niż do wesołej bajeczki o w miarę zgodnie żyjacych organizacjach. Naciągane to dla mnie. Co do Stalkerów to oczywiście to się zgadza i można o to nie mieć pretensji, tylko to trochę pasuje do tej książki jak pięść do nosa. Mógł się autor bardziej postarać, a nie kopiować pomysły innych i na siłe upychać je w swoim dziele.
Image
Awatar użytkownika
KOSHI
Opowiadacz

Posty: 1325
Dołączenie: 16 Paź 2010, 13:13
Ostatnio był: 11 Wrz 2024, 19:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 649

Re: Co czytacie?

Postprzez Szagart w 04 Wrz 2014, 20:51

Ja wczoraj przeczytałem "Dziedzictwo przodków" świetnie się bawiłem czytając tą część uniwersum lecz Piter dalej jest na pierwszym miejscu głównie za motyw drużyny i Toma Waitsa oraz elektrownię. U mnie Piter jest lepszy nawet od 2033 i 2034. Obecnie zabrałem się za trylogię Diakowa i przeczytałem już 1/4 "Do światła" i kontynuuje.
|| i7-9700K 5.00GHz | 16GB DDR4 RAM | Asus Strix RTX 2070 Super Advanced 8GB GDDR6 | Windows 10 x64 ||
Szagart
Ekspert

Posty: 707
Dołączenie: 30 Paź 2013, 00:54
Ostatnio był: 03 Wrz 2023, 22:12
Miejscowość: Wrocław
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości