Powrót, tylko do czego?

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Powrót, tylko do czego?

Postprzez torghalo w 13 Kwi 2014, 19:52

Wszystkie trzy części stalkera przeszedłem zaraz po premierze. Najbardziej podobała mi się z tego co pamiętam część pierwsza czyli historia z Striełokiem i mózgozwęglaczem, niestety z całej serii pamiętam tylko to, że fabuła mi się bardzo podobała, ale niestety w chwili obecnej pamiętam tylko jakieś tam hasła (jak wspomniany już wcześniej mózgozwęglacz) i nic więcej.

Niedawno w pracy razem z kolegą jakoś nawiązaliśmy rozmowę na temat stalkera i ów znajomy niesamowicie mnie nakręcił na ponowne przejście stalkerów z modami i tutaj rodzi się moje pytanie: w jakiej kolejności przechodzić grę od nowa i jakie mody polecacie najbardziej? Wiem, że to trochę lenistwo tak po prostu pytać o to na forum, ale przez pracę serio brakuje mi sporo czasu więc postanowiłem spytać się ludzi dużo bardziej doświadczonych co i jak ;)

Słyszałem o modzie Misery, że jest bardzo trudny i nie powiem, że już sama ta wiadomość to dla mnie atut, gdyż gry wymagające lubię bardzo, ale nie chcę też zbyt pochopnie wybierać mody, bo by mi czasu do końca życia nie wystarczyło, aby zagrać we wszystkie dobre mody, więc chciałbym się skupić tylko na tych "must-have" ;P Co poradzicie towarzysze?
torghalo
Kot

Posty: 3
Dołączenie: 13 Kwi 2014, 19:35
Ostatnio był: 15 Cze 2019, 08:34
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Voldi w 13 Kwi 2014, 20:01

Misery to rzecz albo dla samobójców, albo dla ludzi, którzy potrafią grę przejść z zamkniętymi oczami :E

Zależy co dokładnie chcesz osiągnąć - czy przejść jeszcze raz tą samą fabułę, tylko w odświeżonej oprawie, czy zagłębić się w innej historii :) Powstało multum modów fabularnych, większość z nich można odnaleźć na "konkurencyjnym" forum :)

Obowiązkowe, wg. mnie pozycje to:
1. Cień Czarnobyla - Priboy Story
2. Czyste Niebo - The Faction War [choć osobiście nie grałem]
3. Zew Prypeci - Sigerous MOD (inaczej SGM) - co prawda nie zmienia całej fabuły, ale wzbogaca ją i dodaje pierdylion pierdół.

W sumie, najlepiej przejść te wskazane przeze mnie (no, poza TFW do Czystego Nieba, bo jest nastawiony na free play), a dopiero potem brać się za mniej odkryte i "kanoniczne" pozycje. Choć oczywiście to tylko moje prywatne zdanie.

Witamy na forumie! :)
Image

Za ten post Voldi otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive torghalo.
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Alucard w 13 Kwi 2014, 20:11

Witam. Jeżeli o mnie chodzi, to proponowałbym zacząć od Czystego Nieba, a to dlatego, że chronologicznie, jeżeli chodzi o czas w grze, jest to początek całej serii. A jeśli chodzi o mody to polecam:

Zacząć Czyste Niebo z modem OGSM (Old Good Stalker Mod), jest tutaj na forum, warto o nim poczytać. Akurat gdy przejdziesz w/w grę powinien wyjść największy mod do Cienia Czarnobyla, a mianowicie Lost Alpha. Jest tutaj nawet osobny dział o tym modzie. Jeśli chodzi o Zew Prypeci to prawdę mówiąc nie mam faworytów.
Image

Za ten post Alucard otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive torghalo.
Awatar użytkownika
Alucard
Stalker

Posty: 122
Dołączenie: 04 Sie 2009, 00:34
Ostatnio był: 22 Wrz 2023, 14:49
Miejscowość: Zamość
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 5

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Pangia w 13 Kwi 2014, 20:16

Też witamy.
Czyli takie jakby podejście na nowo do gry. To nie przesadzaj z modami, najpierw przejdź możliwie zbliżone do waniliowych wersje gry, później sobie będziesz utrudniał ;)
Fabularnie idzie najpierw Czyste Niebo. Do niego Sky Reclamation Project naprawiający lwią większość mniejszych i większych błędów występujących w grze (od migającej ikonki dyskietki w HUD-zie po blokowanie fabuły poprzez niewłaściwe przechodzenie map) i właściwie wystarczy na pierwsze przejście – reszta modów mniej lub bardziej wnika w gameplaya, a Complete, który podobno zawiera powyższy SRP wydano w 2010, a ostatnią wersję SRP pół roku temu.
Potem idzie Cień Czarnobyla. Na nim zrobiono większość modów, ale do tych niemodyfikujących fabuły można zaliczyć Complete'a, Autumn Aurora 2 i, zdaje się, Oblivion Losta (przy czym ten ostatni jest według wielu przesadnie przebajerowany i dość średnio zbalansowany). Mi osobiście w zupełności wystarcza wanilia i kilka drobnych ulepszeń (ręce w nieco lepszej jakości, pokazywanie nagród przed wzięciem zadania, trochę modów na lepsze tekstury broni, prawdziwe nazwy broni itp.). Sądzę, że większość tutaj poleci ci AA2, ja tego nie zrobię, bo w niego nie grałem ;)
Na koniec idzie Zew Prypeci. Ma fabułę jałową jak niedosolona zupa, ale ma stosunkowo najwięcej możliwości – również dla modderów. Complete jest odradzany, bo zrobiony na odpi♥rdol, Misery na pierwsze podejście do gry nadaje się tylko dla urodzonego masochisty, SGM ma fatalną optymalizację… Do głowy przychodzi mi jedynie I Work Alone: również trudny, ale nie jest tak bardzo rozbudowany jak Misery, zresztą IWA to właśnie protoplasta tej modyfikacji. Poza tym raczej nic wartego większej uwagi, a Zew po pierwszym przejściu „na czysto” naprawdę może rozczarować.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!

Za ten post Pangia otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive torghalo.
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Voldi w 13 Kwi 2014, 20:53

Co do SGMa, Pangia - nie wiem, czemu tak go odradzasz. Mi jakoś, jak pamiętam, wysypał się może ze trzy-cztery razy. A doszedłem mniej więcej do połowy (byłem tuż-tuż wyprawy do Prypeci).

Torghalo, mimo wszystko, spróbuj - tak czy siak, te parę giga musisz ściągnąć, a jak wiadomo, silnik xRay lubi stroić fochy i w zasadzie to loteria - czy dany mod będzie działał perfekcyjnie, czy będzie się sypał co kilka minut.

Ot - u jednego Misery na "kombajnie" hula jak złe, a u drugiego, który ma kompa ze zbliżonymi parametrami, nie da się grać.

Krótko mówiąc - nie dowiesz się, póki nie spróbujesz :)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez torghalo w 13 Kwi 2014, 21:17

Dzięki za tak miły odzew! Spodziewałem się hejtu za to moje lenistwo ;P

Szczerze powiedziawszy nie sądziłem, że są fanowskie mody z własną fabułą które są warte uwagi - jeśli dana historia ma ten klimat i jakość co vanilla to bardzo chętnie się im przyjrzę. Szczerze powiedziawszy oczekiwałem bardziej na mody które będą po prostu wysokiej jakości, a spodziewałem się głównie/wyłącznie modów wpływających na realizm rozgrywki.

Z tego co udało mi się dotychczas wywnioskować to:
Powrót do zony powinienem zacząć od Czystego Nieba z modem Old Good Stalker Mod. Potem Cień Czarnobyla Priboi Story/Lost Alpha, a na koniec Zew Prypeci z Sigerous Mod.


To co mnie zainteresowało:
- The Faction Wars: pamiętam, z czasów jak przechodziłem stalkera pierwszym razem, to właśnie "wojny frakcji" dawały mi dużo frajdy i już sama nazwa moda mi się podoba ;P
- Misery Mod: chyba jednak lubię masochizm, bo mnie ciągnie do tego moda, ale raczej zabiorę się do niego po tym jak przejdę Dark Souls II więc pewnie dopiero w maju, więc mam jeszcze miesiąc żeby wymęczyć Stalkera na innych modach ;D

Mam jeszcze pytanie jak wygląda sprawa z lokalizacją? Mieszanie różnych języków mnie odrzuca ale nie mam problemu z graniem wyłącznie po angielsku lub polsku... z cyrylicą już jednak może być problem ;)

Co do stabilności modów, to vanilla przechodziłem na wersjach z pudełka i o ile dobrze pamiętam to clear sky mi się wysypywał dość często... któraś część na pewno mi się mocno sypała ;)

P.S. Ów wspomniany kolega z pracy opowiadał mi bodajże o modzie Oblivion Lost, ale z tego co zrozumiałem to dodaje on jedynie jakieś bajery graficzne i "zaostrza" warunki pogodowe, a dla mnie grafika nie jest ważna tylko fabuła i mięcho czyli gameplay ;)
Ostatnio edytowany przez torghalo 13 Kwi 2014, 21:35, edytowano w sumie 2 razy
torghalo
Kot

Posty: 3
Dołączenie: 13 Kwi 2014, 19:35
Ostatnio był: 15 Cze 2019, 08:34
Kozaki: 0

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Alucard w 13 Kwi 2014, 21:28

Cieszę się, że mój post okazał się być przydatnym. Jeżeli właśnie chcesz poprawienia samej rozgrywki, to moim zdaniem właśnie OGSM jest idealny. W fabule praktycznie nic nie zmienia, jedynie dodaje kilka misji, które są w nią dobrze wplecione, oraz dodaje całą masę różnych rzeczy, które jedynie umilają rozgrywkę. To samo można powiedzieć o Lost Alpha. Dodaje ( z tego co dotychczas wiadomo) różne dodatkowe misje i lokacje, które jednak zostają wplecione do głównej fabuły jedynie ją urozmaicając i przedłużając, ale ogólnie historia Zony pozostaje bez większych zmian.

Jeśli chodzi o polonizację. Jest na forum spolszczenie do OGSM, zmieniający na nasz język, z tego co sam zauważyłem 98% tekstów. Zaś co do Lost Alpha, z tego co kojarzę od razu będzie można grać w nią w języku angielskim, ale zapewne forumowi tłumacze zrobią spolszczenie raz dwa :)

Co do OGSM i Clear Sky. Gram aktualnie w to i na chwile obecną miałem jeden wysyp, na jakieś 5-6 godzin gry. Oblivion Losta nie polecam. Pograłem trochę i według mnie za bardzo jest tam wszystko przebajerowane. Jakieś pancerze czyniące człowieka niewidzialnym i inne takie, według mnie, psujące zabawę duperele.
Ostatnio edytowany przez Alucard 13 Kwi 2014, 21:36, edytowano w sumie 4 razy
Image
Awatar użytkownika
Alucard
Stalker

Posty: 122
Dołączenie: 04 Sie 2009, 00:34
Ostatnio był: 22 Wrz 2023, 14:49
Miejscowość: Zamość
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 5

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Universal w 13 Kwi 2014, 21:29

Wtrącę trzy grosze - osobno Priboi, osobno Lost Alpha (jako, że to samodzielny twór). I proponuję, żebyś najpierw zabrał się za Priboia. LA nie dość, że może na początku wymagać pewnych drobnych poprawek - a jak grać, to najlepiej od razu w "ideał", to jeśli jest faktycznie tak dobre, jak może być, to grając najpierw w LA, a później w Priboia, jak na moje - zepsułbyś sobie zabawę.

Lokalizacja czego, modów? Jest sporo rosyjskich, ale te wymienione są po polsku.

W Misery chcesz grać... Od razu sobie język żyletką potnij, jak chcesz pocierpieć :suchar:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez torghalo w 13 Kwi 2014, 21:41

Jeśli mody są po polsku to nawet lepiej, bo gry również mam po polsku, więc nie będę musiał się bawić w "zangielszczenia" ;)

Widzę każdy narzeka na Misery Mod... czyżby nieodwzajemniona i brutalnie zdeptana miłość? ;P

BTW. wielkie dzięki za pomoc i odzew, postaram się wystawić wszystkim po kozaku w miarę możliwości.
torghalo
Kot

Posty: 3
Dołączenie: 13 Kwi 2014, 19:35
Ostatnio był: 15 Cze 2019, 08:34
Kozaki: 0

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Pangia w 13 Kwi 2014, 22:03

Voldi napisał(a):Co do SGMa, Pangia - nie wiem, czemu tak go odradzasz. Mi jakoś, jak pamiętam, wysypał się może ze trzy-cztery razy. A doszedłem mniej więcej do połowy (byłem tuż-tuż wyprawy do Prypeci).

U mnie wywalał braki pamięci po przesunięciu dowolnego paska w ustawieniach ze skrajnego lewego położenia w prawo (poza zasięgiem widzenia), a vandr tylko potwierdził, że SGM z reguły chodzi jak padaka :P
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Voldi w 13 Kwi 2014, 22:25

Wszystkie podane przeze mnie mody są po polsku :)

To samo można powiedzieć o Lost Alpha. Dodaje ( z tego co dotychczas wiadomo) różne dodatkowe misje i lokacje, które jednak zostają wplecione do głównej fabuły jedynie ją urozmaicając i przedłużając, ale ogólnie historia Zony pozostaje bez większych zmian.

Lost Alpha to taki Cień Czarnobyla w edycji reżyserskiej ;) Ma rzekomo wszystko (no, albo prawie wszystko - wiadomo, możliwości...), czego oryginałowi zabrakło :) Zresztą, był tworzony przy udziale chłopaków z GSC, ale... na wyjaśnienie tego - polecam przebrnąć przez ostatnie 50-60 stron tematu poświęconego modyfikacji :E

Zaś co do Lost Alpha, z tego co kojarzę od razu będzie można grać w nią w języku angielskim, ale zapewne forumowi tłumacze zrobią spolszczenie raz dwa :)

Spolszczenie się robi i uchylam rąbka tajemnicy (mam nadzieję, że mnie Góra nie zabije, prawda, Aticzku? :kotek: ), że planujemy zdążyć równolegle z premierą. Może niekoniecznie będzie to spolszczenie "wycyckane" i dopieszczone, ale gra powinna ukazać się po polsku. A łatki polonizacyjne będą pewnie wdrażane razem z patchami do samej modyfikacji :)

Swoją drogą, na LA trzeba będzie sobie tak z trzy miesiące poczekać, aż je względnie odbugują, tak samo jak było z Misery 2.

Pangia - no a u mnie chodził jak złoto. Ot, xRay, wszystko w temacie ;)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Powrót, tylko do czego?

Postprzez Universal w 13 Kwi 2014, 22:28

Voldi napisał(a):Spolszczenie się robi i uchylam rąbka tajemnicy (mam nadzieję, że mnie Góra nie zabije, prawda, Aticzku? :kotek: ), że planujemy zdążyć równolegle z premierą. Może niekoniecznie będzie to spolszczenie "wycyckane" i dopieszczone, ale gra powinna ukazać się po polsku. A łatki polonizacyjne będą pewnie wdrażane razem z patchami do samej modyfikacji :)

viewtopic.php?f=127&t=23064 gamguło. Taki zaangażowany w polonizację, tak bardzo nie wie, że wyważa otwarte wrota do bunkra Sida :caleb:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości