Recenzje i dyskusja

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Voldi w 28 Lis 2013, 22:28

Grzechu300 napisał(a):Będę pisał pracę maturalną o rozwoju gatunku fantasy


Nie przypadkiem "Oo Juliusza Verne'a do Stanisława Lema [...]" lub coś w tym stylu? :E

Też wybrałem taki sam/podobny (dokładnie nazwano to "ewolucją gatunku science fiction") temat i pytałem mojego polonistę o OŚ właśnie. Streściłem, powiedziałem w skrócie o co chodzi, że postapokalipsa, mutanty, tajne laboratoria, anomalne twory przeczące prawom fizyki/chemii/biologii/natury i miejscowemu proboszczowi itd. Powiedział, że temat jest "ewolucja SCIENCE FICTION" i o ten dokładnie gatunek chodzi. Taki rodzaj literatury można wpleść gdzieś zgrabnie, jako wspomnienie, że science fiction również z biegiem czasu rozgałęziało swoją tematykę, ale "podgatunki" to nie do końca to samo, więc dla własnego bezpieczeństwa - specjalnie na temat tej akurat książki się nie wypowiadać. Zawrzeć krótką notkę, że z nurtu SF rozwinęło się postapo (oczywiście tego rodzaju, bo sama literatura PA sięga dużo, dużo dalej wstecz, ale dotyczyła bardzo "ludzkiej" wizji końca świata i tego, co jest po nim), obok ktoś poszedł w steampunk, to, tamto, siamto, ale głównie skupić się na głównym nurcie i korzeniach tego wszystkiego - fantastyce (czysto)naukowej. Może postępuję zbyt pochopnie i bez polotu, ale wybrałem sobie "Z Ziemi na Księżyc" Verne'a, "Solaris" Lema i... "Piknik" Strugackich. Bo to wciąż bardziej SF, niż PA ;)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Reklamy Google

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Adam w 15 Gru 2013, 13:15

No, w końcu i ja przebiłem się przez "Ołowiany Świt". :D

Książka naprawdę mi się spodobała. Napisana w sposób spokojny, bez większych szaleństw a'la amerykańskie filmy akcji. Pokazuje spory kawałek historii Zony i wyjaśnia wiele rzeczy laikom, którzy mylą czasami pojęcia i mnie to drażni. Trochę momentami raziła się wielość opisów i niewielka ilość dialogów, ale w końcu główny bohater był typowym samotnikiem. Historia wciągająca. Do końca nie wiedziałem, jak Miś rozwiąże sprawę tych Obiektów.

Utwór zawiera praktycznie wszystko: wartką akcję, wątek miłosny (który trochę mnie rozczarował, bo przypomniał mi klasykę w postaci "Casablanki" z Bogartem :D ) , tajemnice, Zonę jako najgroźniejszy twór, podejrzane badania z 2006 roku, czarne charaktery w postaci niektórych stalkerów i profesora Sałamona oraz przeogromny WSCHODNI KLIMAT. Nostalgie niektórych za czasami ZSRR witałem z wielkim uśmiechem :)

Odnalazłem wiele wspólnych cech u bohatera i u siebie, co pozwoliło mi na utożsamienie się z nim, podczas jego wypraw i przygód.

Oczywiście oczekuję kolejnej części, która mam nadzieję będzie się rozgrywać już po ukraińskiej stronie Zony. ;)
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez kalasher w 05 Mar 2014, 10:09

[quote="Meesh"]Dziękuję, cóż ja bym bez was zrobił. Nic ,ja nie lubię miszki tylko tribika!Miszka sriszka bez obrazy :E i

Uwagi moderatora:

No i o co chodzi w tym poście? - xKoweKx
Zona maja żena maja
Awatar użytkownika
kalasher
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 04 Mar 2014, 08:31
Ostatnio był: 12 Mar 2015, 12:44
Miejscowość: zona
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 4

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Tormentor w 18 Mar 2014, 01:09

Mam pytanie odnośnie okładki?
Kto jest jej autorem?
Image
Awatar użytkownika
Tormentor
C O N T R I B U T O R

Posty: 1029
Dołączenie: 15 Lis 2010, 21:42
Ostatnio była: 01 Wrz 2024, 11:43
Miejscowość: Yantar
Ulubiona broń: --
Kozaki: 289

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Universal w 18 Mar 2014, 02:42

Ołowiany? DarkCrayon - darkcrayon.blogspot.com aka Piotr Cieśliński (mam rację?). Jestem niezmiernie ciekaw, dlaczego okładek Fabrycznej Zony nie umieścił w swoim portfolio :E Dlatego narzekałem i narzekam na FZ, bo strasznie podobają mi się pozostałe okładki tego faceta.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 18 Mar 2014, 08:16

Okładkę do OŚ masz na jego profilu FB

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Strona www jest ostatnio aktualizowana na wrzesień 2012, wszystkie newsy na pejsbuczku wiszą
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez KoweK w 18 Mar 2014, 12:39

To jest naprawdę ciekawe, że z tak wielu fajnych opcji wybrał tę najchujowszą. :E
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Wczoraj, 00:41
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Terminus w 18 Mar 2014, 13:39

Co prawda, to prawda...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Meesh w 18 Mar 2014, 15:15

Mnie się nie podobało tłumaczenie, zrobiłem swoje. Wy zróbcie kolejną okładkę ;)
"Patrząc po forum, to głównym objawem meeshophobii jest ból dupy." - T.
"Przybędzie autor wielki na forum wasze i ferment siać będzie wśród userów płochych, prowadząc do upadku domeny Kowuniowej" Whl 6:15 - S.
Awatar użytkownika
Meesh
Tropiciel

Posty: 390
Dołączenie: 02 Sty 2013, 19:38
Ostatnio był: 15 Maj 2018, 23:39
Miejscowość: Sochaczew
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SPSA14
Kozaki: 91

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Universal w 18 Mar 2014, 18:35

Meesh napisał(a):Okładkę do OŚ masz na jego profilu FB [...] Strona www jest ostatnio aktualizowana na wrzesień 2012, wszystkie newsy na pejsbuczku wiszą

A to przepraszam, nie zwróciłem uwagi.
Meesh napisał(a):Wy zróbcie kolejną okładkę ;)


Image

Cała robota zajęła mi mniej niż godzinę - włącznie z szukaniem obrazków i powiększaniem ich. A jestem amatorem, nie profesjonalistą. Pozostałych okładek DC nie potrafiłbym skopiować. Tę, na jej nieszczęście, umiem. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że nie dysponuję budżetem na kupno stocka* (stąd napisy na nim) i czcionki (nawet nie wiem, która to). Wobec tego nietrudno sądzić, że łatwo o lepszą okładkę. W wolnej chwili spróbuję pokombinować nad całkowicie "autorską" ;)

http://up.oblivionlost.pl/images/034444 ... 495006.jpg
http://ksiazki.pl/typo3temp/pics/9099b3f546.jpg
Do porównania, jakby kogoś to interesowało. Jak widać, wystarczy plik .psd lub .xcf (jeśli ktoś jest tak alternatywny jak ja i używa Gimpa), oraz podmiana tekstu i zdjęcia ze stocka. Okładki ze sztancy :D

*:

http://www.shutterstock.com/pl/pic-128145257/stock-photo-post-apocalyptic-survivor-in-gas-mask-destroyed-city-in-the-background.html?src=JYeaquPRuOiYs1mS0zuJIQ-1-7 - pan z okładki Drugiego Brzegu. Na marginesie - tyle serca w nią włożono, że nawet nie wycięto tła i nie wstawiono innego. Pięć pobrań dowolnego obrazu z Shutterstock w wysokiej rozdzielczości (a wzięto duży rozmiar) kosztuje 39 funtów, funt po pięć złotych, więc jedno pobranie - 39 złotych. Zdjęcie + robocizna = okładka.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Terminus.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Terminus w 18 Mar 2014, 20:37

To może zrobimy forumową zabawę pt. okładki kolejnych części?
Image
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Meesh.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Recenzje i dyskusja

Postprzez Tormentor w 19 Mar 2014, 01:43

Tak pytałem, bo grafika widnieje na plakatach zapowiadających koncert Vinniego Paza. Ciekawe czy autor o tym wie :D

Image
Image
Awatar użytkownika
Tormentor
C O N T R I B U T O R

Posty: 1029
Dołączenie: 15 Lis 2010, 21:42
Ostatnio była: 01 Wrz 2024, 11:43
Miejscowość: Yantar
Ulubiona broń: --
Kozaki: 289

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ołowiany świt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości