Lokum dla młodych

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Lokum dla młodych

Postprzez Czech w 28 Gru 2013, 16:20

Zdecydowanie opcja budowy własnego domu jest najlepsza o ile masz środki, czasem lepiej poczekać i cieszyć się wymarzonym domem. Budując dom, możesz dopasować go do swoich potrzeb. Odszedłbym od kupowania rozpoczętej budowy... teraz możesz wymurować dom z bardzo dobrych materiałów zapewniających niskie koszty eksploatacji, najlepszym przykładem jest beton komórkowy, który posiada obecnie najlepszy wsp przenikania ciepła co gwarantuje oszczędności, dodatkowo czas budowy jest krótki a to daje oszczędność na robociźnie.
Czech
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 28 Gru 2013, 15:59
Ostatnio był: 28 Gru 2013, 16:20
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Lokum dla młodych

Postprzez impulse_101 w 28 Gru 2013, 18:30

Jeśli wyjść z założenia ze buduje się dom pod względem praktyczności to koszt nie będzie duży tylko należy pamiętać ze będzie się to wiązało z pewnymi wyrzeczeniami.
Sam właśnie dopiero co wprowadziłem się do domu (jeszcze żarówki są na drutach) który był budowany na zasadzie byleby mieć dach nad głową.
W zasadzie to postawienie stanu surowego zamkniętego czyli dach, ściany i okna to nie jest duży koszt. Kasa zaczyna topnieć dopiero na dalszym etapie dlatego należy znaleźć dobrego praktycznego architekta który projektując dom uwzględni minimalizacje kosztów przez maksymalne uproszczenie instalacji i redukcje ilość drogich elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych.
W moim przypadku było to zaprojektowanie zwartego parterowego budynku 90/m2 z centralnie umieszczonym kominkiem oraz rozstawienie ścianek działowych w taki sposób żeby ciepło promieniowało do wszystkich pomieszczeń w domu. Efekt jest taki ze do ogrzania domu potrzebuje na zimę 8m3 drzewa, czyli około 1500zl. Kominek 14kW świetnie sobie radzi i nie odczuwam braku centralnego.
Kuchnia jest otwarta na salon ale tak umieszczona ze łazienka znajduje się zaraz za ścianą dzięki czemu nie musiałem wstawiać kilometrów rur tylko całość ograniczyła się do instalacji wodnej po obu stronach jednej ściany i wspólnych pionów wentylacyjnych dla obu pomieszczeń.
Generalnie chodzi o ekonomiczne rozplanowanie domu z każdym szczegółem tak żeby nie pakować się w jakieś straszne koszta, to są niby takie niezauważalne bzdury ale np wystarczy ze dasz ścianę działowa grubsza o 2cm albo nie uwzględnisz grubości tynku a koszty ościeżnicy wzrośnie Ci dwukrotnie.
Mój dom jest brzydki (kwadratowy kloc) i muszę co wieczór chodzić do składziku po drewno :P ale jest tani w eksploatacji kosztował mniej niż mieszkanie w bloku.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Lokum dla młodych

Postprzez Terminus w 28 Gru 2013, 21:44

Nooo...
Ale niestety myślenie w tych kategoriach, czyli koszty utrzymania budynku i optymalizacja projektu, to ciągle rzadkość u inwestorów. Zwykle "wiedzą lepiej" czyli napatrzyli się na koszmarne domki z katalogów albo naczytali się Muratora...

Mała uwaga: kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w budynku wg. polskich przepisów ;-)
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive impulse_101.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt66 oraz 10 gości