Obrona konieczna

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Obrona konieczna

Postprzez Terminus w 16 Lis 2013, 17:18

Przekroczenie granic obrony koniecznej ewidentne, ale kara za to zbyt surowa. Szczególnie w świetle innego polskiego orzecznictwa.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Obrona konieczna

Postprzez vandr w 16 Lis 2013, 17:24

W takim razie pozostaje maksymalnie dziabnięcie nożem koniecznie zważając na to by nie przebić arterii tudzież organu, machanie ramionami jak wiatrak i wrzeszczenie jakbym miał się napie*dalać z niedźwiedziem.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Obrona konieczna

Postprzez Terminus w 16 Lis 2013, 17:26

Spróbuj takiego sarkazmu na sali sądowej. Powodzenia.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Obrona konieczna

Postprzez kapucha w 16 Lis 2013, 17:49

Jeśli napastnik przestaje atakować, to wtedy nie ma już obrony koniecznej. A jeśli chodzi o tą konkretną sprawę, to podobno koleś wyparł ich z mieszkania i dalej zadawał ciosy. Czyli obronił się, zagrożenie minęło, a on ruszył w pościg i dalej atakował. Myślę, że jeśli napastnicy zginęliby w bezpośrednio w jego mieszkaniu, to wyrok by był znacznie niższy. Do tego koleś miał w chacie narkotyki i nie wiemy czy był już wcześniej znany policji. Nie wiadomo czy pracował, a jeśli tak to jaką miał opinię w miejscu pracy. Sąd zwraca uwagę też na takie pierdółki.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Obrona konieczna

Postprzez Terminus w 16 Lis 2013, 17:54

To czy jest obrona konieczna czy nie i tak decyduje ostatecznie sąd i mniej lub bardziej przepracowany i źle opłacany (we własnym mniemaniu) sędzia. W Polsce nie ma prawa precedensowego więc w podobnych sprawach mogą zapadać diametralnie inne rozstrzygnięcia.

Jest taka mantra, którą sobie ciągle w biurze przypominamy nawzajem jak mamy do czynienia z polskimi urzędami: "nie szukaj sensu"
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Pangia, scigacz1975.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Obrona konieczna

Postprzez Piłat w 16 Lis 2013, 22:54

Oby nikt z nas nie musiał stawać przed podobnym osądem... Jeżeli broniąc własnej rodziny i własnego życia pójdę do więzienia, to ja się pytam: "jak tu żyć, panie premierze?"
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

Re: Obrona konieczna

Postprzez Microtus w 18 Lis 2013, 11:28

Nie wiem czy, aż tak bardzo sąd przesadził. I nie chodzi tu o to, że kola napadli i chcieli zastraszyć czy nie.
Gostek dźgnął ich po kilka razy i wyrzucił z domu (nie udzielił pomocy rannym) nie wezwał karetki a samą Policje.
Nie przyznał się do zabójstwa (a powinien) i miał w domu narkotyki co już jest dla sądu wskazaniem, że oskarżony jest z półświatka. Prawo niestety jest bezlitosne w takich przypadkach. I prawdopodobnie jakby gostek zastosował się do procedury i przyznał do winy, wyraził skruchę i skierował się na leczenie odwykowe, dostałby dużo mniejszy wyrok. Nie ma też nic napisane czy był wcześniej karany, a wydaje mi się, że to też mogło mieć wpływ.

Niech apeluje, powołuje innych biegłych psychiatrów i przyznaje się do winy a może jakoś z tego wyjdzie.
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Obrona konieczna

Postprzez majorek22 w 18 Lis 2013, 12:57

Fakt, że jest w półświatka nie powinien mieć znaczenia. Nawet jeśli kradł, ćpał, handlował narkotykami, czy robił cokolwiek, co łamie prawo, nadal może się bronić. Nie szufladkujmy tak ludzi, bo niedługo okaże się, że jeśli x lat temu został ktoś zatrzymany za posiadanie narkotyków, można go okraść, pobić, a nawet zabić, bo "jest z półświatka".
I przyznam, że nie jestem specjalistą, ale czy policja po zgłoszeniu tego nie powinna sama wezwać karetki? Wyrzucenie napastników tez mogę zrozumieć. Adrenalina, szok, człowiek nie myśli logicznie.
Wilk Morski Klanu Espadre
Awatar użytkownika
majorek22
Stalker

Posty: 95
Dołączenie: 28 Cze 2011, 15:37
Ostatnio był: 07 Cze 2014, 13:12
Miejscowość: Limańsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 7

Re: Obrona konieczna

Postprzez Microtus w 18 Lis 2013, 13:24

Ale niestety tak działają sądy, pracują tam ludzie niestety nie maszyny i szufladkowany jesteś na wejściu.
I właśnie te względy od razu nastawiają sędziego przeciw. Ile osób dostało wyroki za twarz i wygląd bandyty i nieumiejętne przedstawianie swoich racji? Źle mnie zrozumiałeś ja gościa nie szufladkuje bo nie mam pojęcia zielonego, kto to jest ale już sędziowie i prokuratorzy są zazwyczaj dla takich osób wrogo nastawione.

Poza tym przyznanie się chociażby do winy już jest traktowane jako ulga w dalszym postępowaniu. Dużo rozbija się o kwestie woli oskarżonego i poczuwanie się do odpowiedzialności. Zapytaj pierwszego lepszego prawnika. Jakby koleś dobrze to rozegrał z prawnikiem jakimś (adwokatem) i stosował się do jego zaleceń, czyli przyznać się do winy i mówić w toku śledztwa jak najmniej (tak bo zawsze gadanie dużo daje wiele możliwości do różnorakich podejrzeń).


Nie szufladkujmy tak ludzi, bo niedługo okaże się, że jeśli x lat temu został ktoś zatrzymany za posiadanie narkotyków, można go okraść, pobić, a nawet zabić, bo "jest z półświatka".

Dlatego istnieje coś takiego jak zacieralność wyroków. Czyli jeśli było to drobne przestępstwo to 3 lata po odbyciu kary występujesz z wnioskiem o zatarcie i wymazuje się ten wyrok z kartotek. Oczywiście pozostaje ten wyrok w kartotece centralnej ale do niej wgląd można mieć dopiero z nakazem sądowym. I niestety jak miałeś wyrok jakikolwiek wcześniej czyt byłeś karany sąd zawsze inaczej będzie patrzył. Zawsze jak się mówi o jakichś wyrokach np: za jazdę po pijanemu to mówi się, że ze względu na niekaralność dostajesz np: zawiasy a nie odsiadkę.

I niestety tyczy się to wszelakich wykroczeń i tak może to być za głupiego blanta w kieszeni...

EDIT:
I przyznam, że nie jestem specjalistą, ale czy policja po zgłoszeniu tego nie powinna sama wezwać karetki?

Nie wiadomo w jaki sposób wzywał policję i kto to zrobił. I owszem policja powinna wezwać karetkę jak wie ocb. Poza tym kolesie się wykrwawili jeden na schodach drugi pod klatką więc bardziej tu idzie o nie udzielenie pomocy.

Co do adrenaliny to jasna sprawa, ale ona zaczyna schodzić po chwili i powinno wrócić trzeźwiejsze myślenie...
I refleksja co zrobiłem? I co zrobić?
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Obrona konieczna

Postprzez Pangia w 18 Lis 2013, 15:21

Microtus napisał(a):Gostek dźgnął ich po kilka razy i wyrzucił z domu (nie udzielił pomocy rannym) nie wezwał karetki a samą Policje.

No ja zdecydowanie nie poczułbym się do odpowiedzialności pomóc dwóm zakapturzonym kolesiom, którzy ładują mi się do domu i terroryzują mi rodzinę. Robił włam - powinien mieć na uwadze, że właściciel wcale nie musi się okazać cipą, która grzecznie odda towar, ale go zatłucze - być może nawet na śmierć. Trudno, poszedłbym w takiej sytuacji siedzieć na 5 czy 10 lat (mam czystą kartotekę), ale nie wiem, czy byłbym zdolny do udawania, że czuję się skruszony i przykro mi, że ktoś dostał to, na co zasłużył.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Obrona konieczna

Postprzez kapucha w 18 Lis 2013, 15:24

Naszła mnie taka myśl, że ten koleś jest debilem. Po prostu. Świadczy o tym sam fakt, że wezwał do siebie policję i nie pozbył się narkotyków. Mógł je przecież nawet spuścić w kiblu. Na pewno sąd spojrzałby wtedy na gościa inaczej.

Taki mały offtop.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Obrona konieczna

Postprzez xionc w 18 Lis 2013, 15:31

Kto sie tu chwalil ze nosi przy sobie kose?

Wysłane z mojego GT-S6310N przy użyciu Tapatalk
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości