Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Wasia w 29 Sie 2013, 13:22

No, wogóle uniwersum Metra jest genialne. Ksiąźkę Metro 2033 zacząłem w październiku ubiegłego roku, a skończyłem miesiąc temu. Planuję zabrać się wkrótce za 2034, a potem za te z Uniwersum, czyli "Do światła" i "W mrok" Andrieja Diakowa, ale będzie z tym teraz trudniej bo trzeba mieć czas na lektury szkolne.
Co do lektur szkolnych, najlepszą jaką czytałem to "Folwark zwierzęcy" Georga Orwella. Fajnie się ją czyta i jest nawet miejscami komiczna.
Lubię teź zbiory legend starożytnych, szczególnie celtyckich i nordyckich. Polecam "Za dziewiątą falą" Marie Heaney.
A najlepszą książką wojenną, którą czytałem była jak na razie bezkonkurencyjna "Kompania Braci" Ambrose'a.
Ze względu na ciemnotę i zacofanie niektórych użytkowników tegoż forum, których to żałosne wypociny mam w głębokim poważaniu, planuję zakończyć swoją działalność na nim, bo z wami zwyczajnie nie da się dyskutować na temat poglądów, gdyż wyśmiewacie grupowo każdego, kto odważy się myśleć samodzielnie. Dziękuję za uwagę.
Polecam forum normalnych fanów stalkera, na którym dobrze poczują się osoby, którym nie starczy cierpliwości na czytanie głupot niektórych tutejszych użytkowników:
http://www.stalkerteam.pl Odszedłem z forum stalker.pl dobrowolnie.

Wasia
Wygnany z Zony

Posty: 16
Dołączenie: 05 Sie 2013, 15:56
Ostatnio był: 08 Wrz 2013, 16:59
Miejscowość: Baza stalkerów "Победа" w północnej zonie.
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 3

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez AlexStalker w 30 Sie 2013, 09:53

U mnie Metro 2033 nadal nie dokończone leży na półce. Jakoś... za bardzo się przeciąga.
Ostatnio zakochałam się wręcz w tym, co tworzy Adam Przechrzta - Demony Leningradu to chyba najlepsza polska książka fantastyczna, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Chorągiew Michała Archanioła też wszystkim polecam.

A, czytam aktualnie jeszcze serię "Igrzyska Śmierci" i stwierdzam, że gdyby było to mniej sentymentalne i "babskie", miałoby potencjał.
Эх, предатель, ты не страшен.
Да ты мой любимый враг!


- KYPCK, Предатель

Za ten post AlexStalker otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive margarita.
Awatar użytkownika
AlexStalker
Stalker

Posty: 147
Dołączenie: 08 Maj 2011, 13:25
Ostatnio była: 09 Lut 2016, 21:53
Miejscowość: Szczecin // Chabarowsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 82

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 30 Sie 2013, 12:40

to chyba najlepsza polska książka fantastyczna


Wiem że Wieśmina nie lubisz, no ale nie czytałaś chyba Pana Lodowego Ogrodu albo czegoś Dukaja, że takie rzeczy wypisujesz. :P
Co do Metro 2033, to owszem fajna rzecz, ale nie ma się co podniecać za bardzo jak to niektórzy robią bo nazywanie tej książki genialną i stawianie obok klasyki przypomina twierdzenie że Skyrim to najlepsza gra w historii.

Za ten post The Witcher otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive vandr.
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez AlexStalker w 30 Sie 2013, 12:55

ale nie czytałaś chyba Pana Lodowego Ogrodu albo czegoś Dukaja, że takie rzeczy wypisujesz.


Czytałam. I, cytując (prawdopodobnie) królową Wiktorię powiem - We are not amused. Ani trochę. Szczególnie Pan Lodowego Ogrodu był zawodem.
Эх, предатель, ты не страшен.
Да ты мой любимый враг!


- KYPCK, Предатель
Awatar użytkownika
AlexStalker
Stalker

Posty: 147
Dołączenie: 08 Maj 2011, 13:25
Ostatnio była: 09 Lut 2016, 21:53
Miejscowość: Szczecin // Chabarowsk
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 82

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 31 Sie 2013, 10:32

Ostatnio skończyłem "Projekt Berserker" Vladimira Slechty. Niezbyt gruba postapo, w sam raz na jedną służbę. Początek fenomenalny i poziom utrzymuje się prawie do samego końca. No właśnie koniec... Koniec był napisany beznadziejnie. Miałem wrażenie, że autor końcówkę napisał na szybko, przed strachem, że nie zdąży do drukarni i mu tej książki nie wydrukują.

Obecnie czytam "Wielką księgę potworów" - spis opowiadań, nie zawsze zachowanych w klimatach horrorów (np. jest opowiadanie w którym Godzilla chodzi do psychiatry). Książka składa się z dwóch tomów.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Co czytacie?

Postprzez piotrkol7 w 31 Sie 2013, 14:17

Ja ostatnio Stephena Kinga sobie czytam i mnie cholernie jego książki wciągnęły. Szczególnie wam polecam tytuł "Buick 8", opowiadający o policyjnej jednostce D z fikcyjnego miasteczka w Pensylvanii. Pewnego dnia policja stanowa zostaje wezwana na stację benzynową, gdzie tajemniczy osobnik ubrany w kapelusz i czarny płaszcz porzucił nieskazitelnie czystego ciemnogranatowego Roadmastera z lat 50'. Policjanci odkrywają jego tajemnicze, paranormalne właściwości po tym, jak zniknął jeden z ich kolegów, doświadczony funkcjonariusz Ennis Rafferty. Dobra, dalej nie piszę, przeczytajcie to sobie sami :P
Awatar użytkownika
piotrkol7
Stalker

Posty: 81
Dołączenie: 25 Lis 2010, 21:06
Ostatnio był: 21 Lis 2020, 16:52
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 19

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 31 Sie 2013, 21:53

Książki to wciągam nosem - po prostu lubię czytać.Czytam głównie w nocy, jeszcze mi się nie zdarzyło, abym czytał za dnia.
A okularów nie noszę, czyli czytanie w nocy jednak wzroku nie niszczy. :caleb:

W te wakacje przeczytałem łącznie:
-"Zew Cthulu"
-"Ostatni Kontynent" Prachetta
-"Trzy wiedźmy" Prachetta
-"Wyprawa Czarownic" Prachetta
-"Metro 2033" po raz 4 (lubię czytać dobre książki po parę razy w roku, wiem, dziwny jestem)
-"Ołowiany Świt" 3 raz
-"Homo bimbrownikus" - Pilipiuka
-"Wieszać każdy może"- Pilipiuka
-"Czarownik Iwanow"- Pilipiuka
-"Weźmisz czorno kure..."- Pilipiuka
-"Trucizna"- Pilipiuka
-"Kroniki Jakuba Wędrowycza" - Pilipiuka
-"Zagadka Kuby Rozpruwacza" - Pilipiuka
-"Ostatnie Życzenie" - Sapkowskiego, też któryśtam raz
-"Miecz przeznaczenia" - Sapkowskiego, podobnie jak wyżej
-"Diamentowy tron" -Eddingsa
-"Rubinowy Rycerz" - Eddingsa
-"Szafirowa róża" - Eddingsa
-"Piknik na skraju drogi" - 2 raz
Aktualnie czytam "Niedokończone opowieści" Tolkiena

Chyba tyle, nic raczej nie przegapiłem, najwyżej dopiszę. ;)
Вознаграждён будет только один.

Za ten post Grzechu300 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive AlexStalker, The Witcher.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 11 Wrz 2013, 20:26

Nie wiem gdzie się spytać a nie chcę robić nowego tematu to skorzystam z tego tematu:
http://biblioteka.kijowski.pl/treumund% ... lungac.pdf
To całość Pieśni o Nibelungach czy fragmenty?
Bo chciałbym poznać jakiś germański czy nordycki epos, sagę czy coś.
Już tłumaczę pozornie dziwne pytanie- Edda jest na przykład tylko w dwóch rozdziałach na necie na pewnej stronie.
Więc pytam się- to cała Pieśń o Nibelungach czy zaledwie fragment?
A jak nie- da ktoś link do całości Pieśni o Nibelungach? Od pierwszej do ostatniej strony by była. I Edda mile widziana. Ty pomożecie i daję wam (na jakiś czas) spokój, więc warto się wysilić dla Wolanda :E
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Omnibus w 11 Wrz 2013, 21:03

Woland, ja czegoś nie rozumim... Chcesz czytać poematy i literaturę tego typu, bo chcesz koniecznie uchodzić za znawcę ludów nordyckich, i koniecznie muszą być z tego zbioru? Bezsensu... Wpierw też lepiej zdobądź pewną wiedzę z tego zakresu, bo czytanie tych rzeczy, bez osadzenia ich w pewnym kontekście historyczno-mitologiczno-kulturowym to gimbusizm :caleb: Niepowiem Ci też, na jak ignorancyjno-gimbusowe podejście zakrawa "Czy coś"...
Wydaje mi się, że to co pokazałeś to jest całość pieśni o nibelungach.
Zresztą rozróżnienie, które eposy były celtyckie, a które germańsko-nordyckie, z innymi powiązaniami, jest ciężkie. Przez europę przewinęło się dużo wojen, większosć dowodów przepadła. Najwięcej sag znajdziesz islandzkich, z tego prostego powodu, że tam nie było wojen. Ale w zasadzie, każda z takowych ma źródła w ludach celtyckich, i większość została tam zwyczajnie zawleczona. Dość skomplikowany, i rozmyty temat.
Wymienie Ci kilka takowych utworów, cobyś miał co czytać, zamiast się tu wypróżniać:
Saga o Egilu
o Njalu
Eryku rudym,
o rodu z laxdalu,
o Gunnlangu...
Henryku czarnym...
A tak poza problemami wolanda... Przeczytałem ostatnio sobie zbiór opowiadań rosyjskich "Mroczny bies". Serdecznie polecam, szczególnie opowiadania o wiedźminie geralcie z wielkiego kijowa W.Wasiliewa, albo Wiedżmagu Łukina.
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 11 Wrz 2013, 21:20

Powiadasz że to całość? Dzięki. Moje wątpliwości wynikły że pdf ma 90 kilka stron a na matrasie podane jest 320 w papierowej wersji. Wiem, papier to co innego ale strona pdf =/=3 strony papieru przecież.
Po prostu chcę poznać mitologię, nie wolno?
Chcę od czegoś zacząć. Artykuły w internecie (wikipedia, artykuł z racjonalista.pl który kiedyś podawałem)+ poznanie chociaż części jakiejś sagi bądź eposu da jako takie rozeznanie w tej kulturze.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Co czytacie?

Postprzez Omnibus w 11 Wrz 2013, 21:29

To jeszcze zależy z jakiego, czyjego przekładu, z jakiego języka, od wydania etc.
A któż ci broni poznawać takową? Ja mówię tylko, że zaczynałem od opracowań dot. historii i kultury, Dopiero po zdobyciu pewnej wiedzy, zbliżyłem się do pieśni. Ty rób co i jak chcesz, Dein Problem.
Awatar użytkownika
Omnibus
Łowca

Posty: 536
Dołączenie: 20 Lut 2013, 09:07
Ostatnio był: 01 Mar 2021, 15:28
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 153

Re: Co czytacie?

Postprzez Woland w 11 Wrz 2013, 21:31

Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej ma wersję Sznapera w 183 stronach.
94 strony ma pdf.
Więc jak sądzisz?
To dla mnie ważne. Chciałbym poznać całość. Tym bardziej że już jeden rozdział przeczytałem ze środka na zasadzie podglądu jak to się prezentuje i całkiem przyjemnie się to czyta :)
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość