Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez vandr w 07 Sie 2013, 09:30

Woland napisał(a):Zrozumiem to co będzie przez ciebie napisane. Dawaj.


Ale po co? Nie znudziło się wam to przekomarzanie? Dalej się wam chce to ciągnąć? Przecież wszystko zostało tutaj podsumowane już chyba gazyliard razy. Szacun, naprawdę. ;)

Chyba, że to jakaś wasza udziwniona forma komicznej rozrywki- spoko, nie wcinam się. :)
Ostatnio edytowany przez vandr, 07 Sie 2013, 09:33, edytowano w sumie 1 raz
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!

Za ten post vandr otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Woland.
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez mdss w 07 Sie 2013, 09:32

ten temat i tak zawsze się rozpoczyna od nowa po kilku głębszych (podobnie jak sens życia, polityka i źle-mi-tuizm) - nie zmienimy tego... ;)
I'm just stalking...
Awatar użytkownika
mdss
Stalker

Posty: 130
Dołączenie: 06 Wrz 2012, 11:13
Ostatnio był: 09 Paź 2015, 22:21
Miejscowość: Cmentarzysko Maszyn
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 31

Re: Wiara

Postprzez Lucjusz w 07 Sie 2013, 09:40

Neverending story jak temat o pedałach, nawet lubię poczytać dopóki Woland nie zaczyna kombinować.
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...

Za ten post Lucjusz otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive The Witcher.
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 07 Sie 2013, 09:56

Ktoś jeszcze napisze coś odkrywczego o bezsensie ciągnięcia tej dyskusji?
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 07 Sie 2013, 16:48

JA!!

Moim zdaniem koniec końców ciągnięcie tej dyskusji nie ma sensu gdyż każdy wielokrotnie na przeróżne sposoby dość wyczerpująco wyraził swój pogląd i właściwie nic odkrywczego ani nowego nie napisze tu już nikt. Ani nikt nikogo nie przekona. Zresztą- chyba w sporze internetowym nikt nie przekonał się nigdy do argumentów drugiej strony. By ten temat odzyskał sens potrzeba z 3-5 nowych userów którzy by tu w sposób aktywny zaczęli się udzielać.

Za ten post Woland otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive RadekNioch.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez RadekNioch w 07 Sie 2013, 16:54

Ale żeby nowi userzy chociaż mogli się wypowiedzieć, bo i tak zostaną stłamszeni przez pro koks hiper super userów którzy mają po 5000 postów i połowę z tego kozaków. Może moje posty trochę poczytali i odpowiedzieli, ale to wyjątek (proszę nie kozakować ujemnie, tylko wyrażam swoją opinię i nie mówię też o wszystkich).

Nowi userzy zresztą nic nowego nie wniosą bo każdy staje po jednej ze stron, jak katolik powie coś mądrego, to ateista go zjedzie i nie będzie pozwalał się wypowiadać, jeżeli ateista wykaże rozum - katolicy powtórzą to co ateiści w poprzednim przykładzie. Ten temat jest już stracony, i sam przez się nie pozwoli na godną dyskusję.

EDIT: Wiem, że niepotrzebnie ciągnę temat. Ale post już niech sobie pobędzie bo głosi prawdę.

Za ten post RadekNioch otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive smok61, scigacz1975, vandr.
Awatar użytkownika
RadekNioch
Łowca

Posty: 438
Dołączenie: 28 Lip 2013, 06:31
Ostatnio był: 12 Maj 2019, 01:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 55

Re: Wiara

Postprzez Woland w 09 Sie 2013, 09:57

Mam pytanie takie, szczere, nie robię sobie jaj, prowokacji itp.
Pytam szczerze o dość kontrowersyjny temat. Nie chcę nikogo urazić. Chcę tylko poznać jak to widzi druga strona.


Pytanie pierwotnie może zabrzmieć szokująco: czy w katolicyzmie jest praktykowany kanibalizm?
Skupmy się na tym bo co odłam to koncepcja. Pozostańmy przy katolikach.
Chleb i wino to chleb i wino.
Ale w sakramencie, dla katolików, jest to ciało i krew Chrystusa.
Słownik pwn o kanibalizmie:
1. «zjadanie mięsa ludzkiego przez innych ludzi»
2. «pożeranie się osobników tego samego gatunku wskutek głodu, zagęszczenia populacji itp.»"

Definicja pierwsza w pełni się pokrywa.

Stanowiska kościoła w kwestii dosłownego traktowania ciała i krwi a metaforycznego jest następująca:

Sobór laterański IV:
Jeden jest przeto powszechny Kościół-zgromadzenie wierzących, poza którym nikt nie doznaje zbawienia, w którym też Jezus Chrystus jest kapłanem i jednocześnie ofiarą, którego ciało i krew prawdziwie zawarte są w sakramencie ołtarza pod postaciami chleba i wina, po przeistoczeniu mocą Bożą chleba w ciało i wina w krew: abyśmy dla doskonałego osiągnięcia tajemnicy jedności, otrzymali my sami od Niego to, co On otrzymał od nas


Sobór trydencki:
vere, realiter et substantialiter

Misterium fidei, 3 września 1965 r.
Po dokonanym przeistoczeniu postacie chleba i wina nabierają nowego bez wątpienia znaczenia i nowego zadania, ponieważ nie są już pospolitym chlebem i pospolitym napojem, lecz znakiem rzeczy świętej i znakiem duchowego pokarmu; ale dlatego przybierają nowe znaczenie i nowy cel, że zawierają nową „rzeczywistość”, którą słusznie nazywamy ontologiczną. Pod wspomnianymi bowiem postaciami nie kryje się już to, co było przedtem, lecz coś zupełnie innego, a to nie tylko ze względu na przeświadczenie wiary Kościoła, ale w rzeczy samej, ponieważ po przemianie substancji, czyli istoty chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, nie pozostaje już nic z chleba i wina poza samymi postaciami, pod którymi przebywa Chrystus cały i nieuszczuplony, w swej fizycznej „rzeczywistości”, obecny nawet ciałem, chociaż nie w ten sam sposób, w jaki ciała są umiejscowione w przestrzeni.

Wyznanie wiary Ludu Bożego:
...niezależnie od naszej świadomości chleb i wino po konsekracji rzeczywiście przestają istnieć, tak że po niej godne uwielbienia Ciało i Krew Pana Jezusa są prawdziwie przed nami obecne pod postaciami sakramentalnymi chleba i wina, jak życzył sobie tego sam Pan, aby dać nam siebie na pokarm i aby nas zespolić w jedności swego Ciała Mistycznego


Wszystkie tutaj cytaty od dawnych czasów po dziś dzień jasno mówią że dla katolika ma być to przemiana rzeczywista, nie metaforyczna. Więc- z perspektywy katolika- katolik jest kanibalem? Powinien się za takiego uważać a negując to jest heretykiem??
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 09 Sie 2013, 10:07

Złóż doniesienie do prokuratury. Kanibalizm jest ścigany z urzędu, więc muszą zająć się tą sprawą i wyjaśnić.
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Woland w 09 Sie 2013, 10:14

:E

Terminusie, niestety tym razem to ty nie popisałeś się. Zamiast normalnej dyskusji- sarkazm i ironia.
Koncepcja takiej interpretacji jest przedstawiona choćby w tej książce http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66790/dzieje-kanibalizmu - z podkreśleniem że jest to kanibalizm z perspektywy wierzącego w to.
Przytoczyłem encykliki i postanowienia soborów. Wszystkie jasno mówią że jest to dosłowne, nie przenośnie.
Ergo katolik musi uważać że spożywa ciało i krew. Więc- kanibalizm? I teraz pytanie- jak wy katolicy to widzicie.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 09 Sie 2013, 10:18

Udzieliłem zwięzłej i konkretnej odpowiedzi ze wskazaniem właściwych instytucji, które mogą odpowiedzieć na Twoje pytanie. Prokuratura jako niezawisła instytucja świeckiego państwa posługując się metodami naukowymi ustali prawdę.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez djcycu w 09 Sie 2013, 10:22

Sorry ale nie masz się już Woland czego przyczepić to wypadasz jak Filip z konopi z tym kanibalizmem... Normalnie brak mi słów jakim trzeba być podłym żeby łapać za słowa byle tylko zdeptać i pokazać światu jakie to złe. Nie tyczy się to tylko ciebie...
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Wiara

Postprzez Woland w 09 Sie 2013, 10:39

:o

Zostałem źle zrozumiany. Z góry podkreślam- nie chciałem nikogo urazić, obrazić, z niczego sobie nie kpię, nie mówię że coś jest dobre a coś złe. Pisałem to zresztą w pierwszym poście.
Cycu, mi tu szło tylko o to szło jak to wygląda z perspektywy katolickiej. Chleb to chleb a wino to wino.
Oni dorobili do tego sobie jakąś przemianę- którą uznają za RZECZYWISTĄ. Wierzą więc że serio spożywają ciało i krew. Przyjmując ich teorię i hipotetycznie uznając że serio takowa przemiana ma miejsce- jest to właściwie kanibalizm. Ale jak to oni widzą, interpretują. Czy właściwie jest u nich jakieś stanowisko objaśniające:
Tak, spożywamy ciało i krew ale nie jest to coś co można wiązać z kanibalizmem bo:
1. ...
2. ...
3. ...
itp.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości