Wybuch reaktora jądrowego

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Domianos w 30 Lip 2013, 19:25

Kilka godzin temu ktoś podał informację, że w Rosji do wybuchu jądrowego. Zapraszam do lektury:

"Wybuch jądrowy. Lekarze zbierają płyn Lugola" - taka plotka zatacza coraz szersze kręgi. Wirtualna Polska zasięgnęła wiedzy w Państwowej Agencji Atomistyki: nic takiego nie miało miejsca - zapewnia Monika Kaczyńska, rzeczniczka prasowa prezesa PAA. Jak mówi, PAA prowadzi stały monitoring zagrożeń radiacyjnych.

- W której elektrowni miałoby dojść do takiego wybuchu? - pyta rzeczniczka PAA. Plotka dotarła również do instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo radiacyjne kraju. Tu od razu wiadomo było, że nie ma w niej ziarna prawdy. - Prowadzimy monitoring zagrożeń radiacyjnych. Dane zbieramy co godzinę, dyżur trwa 24 godziny na dobę. Taki wybuch nie mógłby umknąć naszej uwadze - tłumaczy Monika Kaczyńska.

Skąd plotka? Tego rzeczniczka PAA nie wie. - Sama się zastanawiam. Przejrzałam nawet portale informacyjne w poszukiwaniu ewentualnego źródła. Może ktoś coś usłyszał o sobotnim wybuchu wulkanu na Kamczatce i coś przekręcił? - zastanawia się rzeczniczka PAA.

Państwowa Agencja Atomistyki ma z podobnymi instytucjami za granicą umowy o powiadamianiu w razie jakichkolwiek zagrożeń. Z żadnej strony nie napłynęły informacje - powiedziała w rozmowie z redakcją Wirtualnej Polski Monika Kaczyńska. Strona Ukraińska, gdzie znajdują się najbliższe Polsce elektrownie jądrowe, stanowczo zaprzeczyła jakiemukolwiek incydentowi na ich terenie.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... aid=11109b
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 18:16
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Reklamy Google

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez DarthAvalon w 30 Lip 2013, 19:31

Monika Kaczyńska? "Pszypadeg? Nie sondze." cytując znany mem. W dodatku widzę tu jakieś nieścisłości. Wybuch reaktora czy wybuch jądrowy?
Awatar użytkownika
DarthAvalon
Stalker

Posty: 95
Dołączenie: 09 Lut 2013, 22:56
Ostatnio był: 31 Maj 2024, 18:51
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 36

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Szpagin w 30 Lip 2013, 19:54

Reaktor nie może "wybuchnąć" (w sensie: jak bomba atomowa). Paliwo jest zbyt słabo wzbogacone, do tego forma, w jakiej się znajduje (podłużne pręty) wybitnie nie sprzyja zbiciu się w masę przekraczającą masę krytyczną. Co najwyżej para wodna może rozsadzić reaktor (wybuch kotłowy), co spowoduje skażenie środowiska.

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/wybuch-reaktora--plotka-dotarla-nad-polske-,106963,1,1.html
Podobno cała bujda pochodzi z Kielc. Brawo, scyzoryki, przeraziliście pół polskiego Internetu...
Image

Za ten post Szpagin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive apg2312.
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez djcycu w 30 Lip 2013, 20:34

Czyli taki wybuch polega na rozerwaniu pod wpływem ciśnienia studni reaktora wyrzucając paliwo które spowoduje inne szkody paląc się. O promieniowaniu nie trzeba wspominać. Jak byłem mały to jakiś narwaniec mi opowiedział że w Czarnobylu był taki wybuch że grzyb był i zmiotło wszystko... O dziwo parę dni przez tym opisem widziałem w telewizji zdjęcia z dnia katastrofy na 10 rocznicę wybuchu gdzie widać było całą elektrownię z rozdartym reaktorem (i wszystko wokoło stało nietknięte). Ludzie sami tworzą paranoje a potem się boją jakby koniec świata nadszedł. Stąd tyle wrogości do Energetyki Jądrowej.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Domianos w 30 Lip 2013, 22:19

Już tłumaczyłem w poprzednim temacie, że reaktor jądrowy nie może wybuchnąć, ponieważ chociażby do wybuchu jądrowego potrzeba zupełnie innej jakości paliwa. Tytuł tematu jest nawiązaniem do poprzedniego, który został zamknięty. Swoją drogą strona Państwowej Agencji Atomistyki nie działa...

Image
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 18:16
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Szpagin w 30 Lip 2013, 22:41

:arrowu: Tak dużo osób weszło na ich stronę, że się z-DDoS-owała. To chyba najlepiej świadczy o skali tej paranoi. Swoją drogą, nie zdziwiłbym się, gdyby było to dzieło jakiś ekoterrorystów, protestujących przeciw budowie w Polsce elektrowni atomowej.
Edit: Na zachodnich stronach nie ma oczywiście żadnej informacji. Gdyby było coś na rzeczy, cały świat by o tym pisał.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez djcycu w 30 Lip 2013, 23:11

Bo to chyba jest właśnie protest tych "zielonych" terminatorów którzy niszczą przyszłość tego kraju w każdym calu. Strona nie działa tak samo jak strony Komisji Edukacyjnej po publikacji wyników matur jak się towarzystwo zleci :) Gdyby strona PAA nie działała bo zarząd tak nakazał to strzelili by sobie w kolano. Przecież lepiej przy jakiejkolwiek aferze zachować pozory i nic nie wstrzymywać. Poza tym "pismaki" by trąbiły już od kilku godzin na temat katastrofy a jakoś cisza jest nawet wśród portali iście zakłamanych do potęgi byle tylko złapać kliknięcie.

Poza tym Czarnobyl był pięknym wykładem dla służb, rządu oraz ludzi jak należy postąpić w trakcie awarii i jak do niej nie dopuścić więc myślę że "w razie gdyby" nie ma się czego bać.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Domianos w 31 Lip 2013, 00:04

Mam nadzieję, że obrazek wzięliście jako mały żarcik ;) Też mnie denerwują "zieloni". Jestem jak najbardziej za budową elektrowni jądrowej, a poziom wiedzy naszego społeczeństwa o tej technologii jest po prostu żałosny. Tyle razy to tłumaczyłem, chociażby na różnych prezentacjach w szkole, że nie mam nawet siły na ten temat pisać. Przecież i tak wiatraki do, których zbudowania potrzebne jest więcej CO2 niż oszczędzają, są najlepsze ;)
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 18:16
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez djcycu w 31 Lip 2013, 00:58

Bo nie wiedzą jeszcze o tym że one wytwarzają jakieś promieniowanie elektromagnetyczne tak samo jak anteny i słupy i nie wiedzą że te wiatraki trzeba konserwować a po jakimś czasie wymienić... To że zabijają ptaki na potęgę to jest mit bo ptak się do tego przyswaja jak do natury (giną słabe ogniwa). Jak dasz debilowi samochód to też nie będzie umiał się przystosować i się po prostu zabije, tak jest z ptakami vs. wiatraki. Ludzie też nie myślą na tyle by sobie uzmysłowić że taki wiatraczek może się rozlecieć w trakcie niesprzyjającej pogody i ewentualnie spowodować jakąś katastrofę... Tak czy siak "zieloni" i tak protestują przeciw wiatrakom :D Ja jestem za mimo wad.

Co do EJ to też nie mam przeciwwskazań, jestem za. Ludzie nie znają się na wielu rzeczach a mimo wszystko dyskutują aż się ziemia trzęsie :D A co do zielonych to w Polsce pie*dolą najwięcej bzdetów bo jakoś zachód ma różne elektrownie czy to wiatrowe czy atomowe i nie skarżą się jakoś wszyscy.

Czasem jak się czyta różne komentarze, wypowiedzi z różnych dziedzin to świat powinien wyglądać tak:

Zero samochodów, zero ciężarówek (tylko ruch kolejowy), zero motocykli, same rowery, słabe płace no bo polityk musi mieć gdyż ma odpowiedzialną pracę, zero wiatraków, zero elektrowni jądrowych, zero policji, zero wyrobów mięsnych, zero naturalnych warzyw i owoców, zero jakichkolwiek wyznań religijnych, zero wycinek lasów, zero rolnictwa, zero upamiętniania wydarzeń historycznych, zero dochodzenia w sprawie zabójstw (od razu proszą o karę śmierci), zero alkoholi bla bla bla bla... Temat rzeka bo takich "zer" ludzie non stop wymagają.

Tak. Polska to głupi i zacofany kraj... Z przykrością trzeba przyznać rację tym którzy do tego doszli. Każdy cywilizowany kraj dba o przyszłość i o technologie nie wspominając o gospodarce a tu wieczny chlew i gryzące się świnie.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen

Za ten post djcycu otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Domianos.
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Szpagin w 31 Lip 2013, 01:14

Dodam jeszcze (ponoć) autentyczną odpowiedź pewnego ekologa, który domagał się natychmiastowego zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych w Polsce "bo zanieczyszczają powietrze". Na (całkowicie sensowne i naturalne) pytanie dziennikarki "To skąd w takim razie będziemy czerpać prąd?", pan ekspert od przywiązywania się do drzew wypalił "No jak to skąd, z gniazdka!".

Mam nadzieję, że to żart, bo w przeciwnym razie na sensowną debatę z ekologami nie ma co liczyć.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Universal w 31 Lip 2013, 01:17

Ja pierdzielę, wiele osób, w tym ja, ma do EJ jedno, zasadnicze "ale". Jak ją zbudują. W kraju, w którym normy są dostosowywane do potrzeb, drogi rozjeżdżają się po kilku godzinach, nie da się zamknąć dachu nad "chlubą Warszawy" - Stadionem Narodowym, trudno nie mieć obaw o jakość wykonania elektrowni. Ba, nawet w stawianej za wzór Japonii okazały się mieć miejsce machloje.

Poza tym (tu już większość osób nie zwraca na to uwagi)... Zastanawialiście się skąd będzie paliwo? Ja słyszałem nie raz, nie dwa, że pod uwagę bierze się głównie dwa państwa - Francję i... Rosję. Kraj z którego ściągamy ropę i gaz. A tu proszę, kolejna substancja do importu. Kolejny element uzależniający nas od moskiewskiego molocha. Jedyny aktywny polski reaktor - Maria - ma rosyjskie paliwo i tam też jest ono odsyłane po zużyciu. Ciekawe jak będzie w przypadku pełnoprawnej elektrowni :)

nie wiedzą że te wiatraki trzeba konserwować a po jakimś czasie wymienić...

Momentami mam wrażenie, że zwolennicy EJ zapominają o likwidacji kompleksów elektrowni. Czas, koszty. Owszem, słyszałem kilkukrotnie o "funduszach", dzięki którym finansuje się rozbiórki EJ. W teorii wygląda to pięknie i zapewne działa, tylko to jest III RP i nie dowierzam, by "parę" baniek zniknęło jak "niedoszacowane braki wpływów" w budżecie.

Pozostaje kwestia składowania odpadów.

Przeciwnicy czy sceptycy to nie tylko zieloni ekoterroryści przykuwający się do masztów i drzew.

Każdy cywilizowany kraj dba o przyszłość i o technologie

Jak lecieć tym tropem, to można wytrybić coś nowocześniejszego od elektrowni jądrowych.

Wszystko ładnie wygląda na papierze, czy w postach. Gdyby na tym poprzestać, to pewnie byłbym za EJ, ale jestem bardzo mocno sceptyczny. Bardzo.

viewtopic.php?f=9&t=18234 - tam już to zresztą było wałkowane do imentu.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.

Za ten post Universal otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive djcycu, Sivert, Domianos.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wybuch reaktora jądrowego

Postprzez Szpagin w 31 Lip 2013, 01:43

:arrowu: Co do paliwa: ja słyszałem jeszcze o RPA i Kanadzie. A do Marii paliwo kupujemy od Ruskich, bo zawsze od nich kupowaliśmy, poza tym jest to jedynie projekt badawczy (plus produkcja izotopów dla celów medycznych), więc jak nam odetną dostęp do uranu, to nie skończy się na załamaniu całej gospodarki :D

Jestem zwolennikiem energetyki atomowej, ale mimo to mam świadomość, że żyjemy w takim a nie innym kraju. Jest tylko jeden problem: nie ma alternatyw. Węgiel skończy się jeszcze w tym stuleciu, ropy ani gazu nie mamy na tyle, by opierać na nich całą energetykę. W naszych warunkach nie da się wykorzystywać energii odnawialnej na skalę przemysłową: jest za mało słońca, by wykorzystywać energię słoneczną, nie ma wielkich rzek, by był sens opierać gospodarkę na energii wodnej. Wiatraki odrzucam z miejsca, gdyż są najdroższą formą przemysłowej produkcji energii. Zostaje tylko uran, nawet sprowadzany z tej nieszczęsnej Rosji i modlić się, żeby ITER zadziałał.
Image

Za ten post Szpagin otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Kałach, Gizbarus.
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości