Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 03 Gru 2011, 09:42

Niestety nie znam się na takiej literaturze, ale mogę wam polecić kolejną książkę z mojej skromnej biblioteczki. Właśnie skończyłem czytać jedną z moich niedawno zakupionych książek. "Gears of War - Pola Aspho", jest to książka fantastyczno-sensacyjna napisana w realiach gry komputerowej o tym samym tytule. Naprawdę gorąco polecam. Co prawda historia toczy się na innej planecie i wielu może uznać ją za głupią czytankę. Ksiązka wyjaśnia kilka kwestii fabularnych z gry (np. jak Marcus Fenix dostał się do więzienia, oraz jak się poznał z Dominic'iem Santiago). Główną rzeczą jaka mnie ujęła w tej książce, to opisy zachowania żołnierzy. Trudne misje, jeszcze trudniejsze decyzje do podjęcia oraz braterstwo, przyjaźń i poświęcenie żołnierzy. Tak mógłbym opisać książkę jednym zdaniem. Gdyby książka była napisana w dzisiejszych realiach, jestem pewien, że stała by się hitem wśród żołnierzy (przynajmniej wśród tych, którzy umią czytać).

P.S. Osobiście uważam, że ta książka by się lepiej nadawała na lekturę, niż nie jedno literackie gówno (przepraszam za wyrażenie, ale naprawdę tak uważam), które każą czytać w szkołach.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 17 Gru 2011, 20:10

Skończyłem czytać właśnie dziś "Metro 2034" i... cóż, jestem zawiedziony. Bohaterowie mieli w zamierzeniu chyba być tajemniczy i intrygujący, a okazali się płascy i irytujący (wewnętrzne monologi na trzy strony... Czasy Stirlitza się przypominają... :facepalm: ), fabuła niejasna i do tego niespecjalnie było czuć ten klimat zaszczucia i życia w strachu przed jutrem. Nie mam pojęcia, jak wyglądała "2033", ale jeśli podobnie, to niespecjalnie mnie do niej ciągnie...

Wiadomo, opinia subiektywna, ale ja do książki już nie wrócę. Wolę kolejny raz przeczytać (a w sumie to obejrzeć... :P) "Sztukę Świata Dysku" Pratchetta i Kidby'ego :wink:
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir

Za ten post Gizbarus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Dżuz.
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Canthir w 17 Gru 2011, 21:26

2033 może Ci się bardziej podobać niż 2034. Ogólnie w 2033 się więcej dzieje, jest więcej zwiedzania i akcji, 2034 jest jakby z założenia bardziej psychologiczne. Możesz spokojnie po 2033 sięgnąć i nie będziesz miał wrażenia zmarnowanego czasu.


U mnie "Nowy wspaniały świat" ostatnio, teraz "Cylinder van Troffa", wcześniej hmm, chyba "Nocny obserwator", przed nim "Miasto w przestworzach" a w między czasie "Kongres futurologiczny" Do tego powtórka z "Pikniku na skraju drogi". To tak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 18 Gru 2011, 23:50

Cóż, jak moja bibliotek zaopatrzy się w końcu w 2033, to może zmęczę... Oby okazało się lepsze :P

Co do nowej książki - kupiłem ostatnio "Sztukę Świata Dysku" i nie żałuję, mimo że wydałem na nią niezłą kasę, a do tego kupiłem tylko używany egzemplarz... Rysunki Kidby'ego niesamowicie pasują do postaci i ogólnie całego uniwersum Pratchetta :D Polowałem na nią od dawna i w końcu mam - do tego mogę z duma stwierdzić, że to jedna z niewielu jakie jeszcze można kupić :E
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Pijawol w 21 Gru 2011, 10:10

Gizbarus, jeżeli chcesz zrozumieć Metro 2034 to KONIECZNIE musisz przeczytać 2033. :)
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1278
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: Wczoraj, 13:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 21 Gru 2011, 10:40

Chłopaki, mam dla Was fantastyczną książkę "JARHEAD. ŻOŁNIERZ PIECHOTY MORSKIEJ" Antonego Swofforda.
Czas wojny w Zatoce Perskiej, chłopak służył w piechocie morskiej, był snajperem, pisze o swoich przeżyciach przejmująco, ale bez rozckliwiania się.

Po prostu wspaniała! Właśnie skończyłam, wiem, że tu jest najwięcej pasjonatów II wojny światowej, ale ta książka jest obowiązkową lekturą dla miłośników literatury wojennej. Nazywana (i słusznie) drugim "Na zachodzie bez zmian", które też uwielbiam.

Pewnie też wielu z Was zna film "Jarhead" z Jakiem Gylenhaalem, jeśli nie, też warto zobaczyć, film jest bardzo dobry, a książka jeszcze lepsza. A najlepiej i obejrzeć, i przeczytać, kolejność nieistotna, bo film jest wierny książce.
Jak ktoś zna, widział, czytał, to jestem ciekawa opinii.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Lucjusz w 21 Gru 2011, 11:07

Ja oglądałem film i całkiem fajny. Inny niż większość filmów wojennych gdzie trup się ściele gęsto, krew tryska litrami i flaki wychodzą uszami. Nie lubię "Na zachodzie bez zmian" więc nie porównuję do "Jarhead". A o książce nawet nie wiedziałem, że jest i jak gdzieś dorwę to chętnie przeczytam bo książka (prawie) zawsze lepsza niż film.
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 21 Gru 2011, 13:42

Pijawol: nie chodzi mi o to, że nie rozumiem MEtro 2034 :wink: Bardziej chodzi mi o to, że autor próbuje z opowiadania, które bardziej kojarzy się z akcją, zrobić dramat obyczajowy. Jak dla mnie z marnym skutkiem, bo w ten sposób mamy mrukliwego Huntera, który bez ładu i składu pała żądzą mordu, a innym razem byle co powoduje że jest potulny jak baranek (można to było na pewno przedstawić lepiej, skoro to takie ważne dla fabuły), durnego i tępego Homera, którego percepcja rzeczywistości zbliża się do człowieka naćpanego twardymi prochami (książka, przesłanie, książka, bohater, przesłanie, KSIĄŻKA!!!) i Saszę, która sama nie wie czego chce i jest dziecinna jak gimnazjaliści. No i jeszcze [piiip] irytujący Leonid, którego kłamstwa stawały się już po prostu nudne i głupie im dalej się je czytało :facepalm:
Po prostu nie podszedł mi styl pisania Głuchowskiego (czy jak on dokładnie miał, fani - wybaczcie).

Co do Kriss i "Jarhead" - nawet nie wiedziałem, że jest książka :o Do filmu zbieram się od dawna, ale nigdzie nie mogę go dostać :| Słyszałem że naprawdę świetny, zwłaszcza że różni się od filmów "pseudo-wojennych".

A co do książki jaką teraz dorwałem - swego czasu czytałem trzecią część cyklu "Cienie Pojętnych" Tchaikovsky'ego i nawet w miarę mi przypasowała, mimo że (poza czytaniem od trzeciego tomu, hee...) realia świata musiałem traktować z przymrużeniem oka (humanoidalne owady...? Litości... :facepalm: ). Teraz dorwałem się do czwartej części i dziś najpewniej zacznę czytać.
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Pijawol w 25 Gru 2011, 18:11

Aktualnie czytam " Westerplatte: w obronie prawdy " autorstwa Mariusza Borowiaka. Tzn. już przeczytałem. :P ( W 3 godziny )
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1278
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: Wczoraj, 13:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Re: Co czytacie?

Postprzez The Witcher w 29 Gru 2011, 20:52

Jerome David Salinger - Buszujący w zbożu

Fajna, krótka, przyjemnie się czyta. Taki skok w bok, żeby odpocząć od poważniejszych rzeczy. :caleb:

Później mam zamiar zaznajomić się z Pratchettem. Czyta ktoś? Co polecacie na początek?

Edit:

:arrowd:
Dzięki, sprawdzę przy najbliższej okazji. ;)
Ostatnio edytowany przez The Witcher, 29 Gru 2011, 21:56, edytowano w sumie 1 raz
The Witcher
Legenda

Posty: 1176
Dołączenie: 31 Lip 2008, 09:03
Ostatnio był: 21 Wrz 2024, 08:22
Ulubiona broń: --
Kozaki: 329

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 29 Gru 2011, 21:21

Ja polecam. Zacznij od cyklu o Świecie Dysku, pierwsza część "Kolor magii", jeśli Cię zainteresuje, to uważaj, bo wciąga na lata.
Moja najulubieńsza część tego cyklu to "Mort".
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Stalker Rambo w 29 Gru 2011, 21:38

Aktualnie czytam sobie Metro 2033. Ale już sobie zakupiłem kilka książek na styczeń (jadę na kilkudniowe szkolenie z pracy, a że kumputerka nie biorę to trzeba sobie jakoś inaczej czas wolny zabezpieczyć). I tak:
- Uniwersum Metro 2033: Piter
- Piknik na skraju drogi
- Tęcza Sześć
- The Walking Dead - Narodziny Gubernatora
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt08 oraz 4 gości