Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Glaeken w 26 Paź 2011, 11:56

Mała dygresja a nie chcę otwierać nowego topicu dla takiego drobiazgu który jest związany z tym co czytamy:

Niedawno wyd. "Zysk i s-ka" wreszcie (po klika cholernych latach!) wydało wznowienie słynnej sagi fantasy Roberta Jordana pt. "Koło Czasu". Wydali parę środkowych, brakujących na rynku tomów (przedtem, każde pojawienie się białego kruka na aukcjach kończyło się sprzedażą za ok. 100PLN), problem polega na tym, że wznowienie książek gabarytami i drukiem wyraźnie różni się od tych początkowych tomów wydanych X lat temu. Z jednej strony to świetnie, że wreszcie można dokupić brakujące tomy i tym samym doczytać oraz uzupełnić braki w serii, ale z drugiej, kolekcjonerzy sagi oburzyli się, bowiem w całości saga na półce będzie wyglądać jak bezzębna staruszka.
Wobec tego pytanie: zwracacie na to uwagę? Często niektóre książki są X razy wznawiane ale przez różnych wydawców... jeszcze gorzej gdy różne części serii przez różnych wydawców. Ma dla Was znaczenie kto i jak wyda (chodzi o estetykę wydania a nie jakość przekładu)?
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 26 Paź 2011, 12:49

Ja zwracam bardzo dużą uwagę na wydania. Moja kolekcja Kinga pięknie się prezentuje na półce, gdy większość jest od Prószyńskiego, więc książki są jednakowego formatu i grzbiety mają identyczną czcionkę.

Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Niektóre tłumaczenia Kinga są nie do przyjęcia i musiałam wyszukać w antykwariatach starych wydań. Nie posiadam także wspaniałego cyklu o Mrocznej Wieży, bo jedyne jak narazie dostępne w Polsce wydanie tej serii (bodajże przez Albatrosa) jest paskudne. Czekam, może Prószyński wyda i to.

Książki z jednej serii wyglądają imponująco, z wielka przyjemnością patrzę na serię Herberta "Diuna" w twardej oprawie, albo Hyperiona.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Dżuz w 26 Paź 2011, 13:28

O, to ciekawe. Jak pokazywałem moje wydanie "Dwóch wież" to prawie że zabytek piśmiennictwa - za trzy miesiące stuknie mu pięćdziesiątka, a pozostałe dwa tomy są od Zysk i S-ka (takie), ale nigdy mi nie przeszkadzało szczególnie to, że na półce stoją koło siebie tomy każdy z innej parafii. Ot, ważniejsze co jest w środku a nie na zewnątrz. Albo po prostu nie jestem wielkim estetą... :wink:
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 25 Sie 2024, 17:37
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 26 Paź 2011, 16:07

Dżuż, Ty jesteś takim idealistą, ze świecą takich ludzi szukać, jak Ty. (to był komplement)

Ja tam też nie oceniam książki po okładce, ale lubię mieć rzeczy "do serii" i gry poukładane na półce wydawnictwami, oraz wolę mężczyzn przystojnych i inteligentnych w jednym od tych, którzy mają takie "wspaniałe wnętrze" i to ich jedyna pozytywna cecha.
Często jest to uznawane przez otoczenie za powierzchowność, ale ja akurat zdanie otoczenia mam serdecznie w d...
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Gizbarus w 26 Paź 2011, 16:17

Jeśli idzie o mnie, to najbardziej cenię sobie Terry'ego Prattcheta i jego cykl "Świata Dysku":) Z polskich książek swego czasu za piękną uznałem "Wody głębokie jak niebo" Anny Brzeźińskiej - jeśli ktoś lubi klimaty mitów, legend i do tego napisane z epickim rozmachem i pełne uczuć, to polecam jak świat długi i szeroki:D Poza tym bardzo dobry był (jest i będzie chyba:P) cykl "Malowanego Człowieka" Petera Bretta - świetne fantasy, kawał solidnej roboty. Do tego mogę polecić space operę (trochę dupowaty bohater, ale cóż...:P) w cyklu "Zaginiona flota" Jacka Campbella. No i ostatnie co pamiętam na szybko to oczywiście "Silmarillion", książka legenda, moim zdaniem bijąca na głowę trylogię...
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Co czytacie?

Postprzez Zawisza_Czarny w 28 Paź 2011, 22:23

Ja tylko czasopisma...

-CD Action
-Play
-Świat Wiedzy :wink:
-Świat Kolei :P
Image
Image
Ahie et abandonnée, quand il regardait dans les yeux du monstre, soudain, j'ai vu le cœur de l'ennemi, pas de sang dès explosé, mon cœur battait si elle voulait sortir du corps, l'âme a voulu du sang, et aujourd'hui, ce désir est satisfait, le monstre va mourir aujourd'hui parce que je suis un chevalier vengeance!
Awatar użytkownika
Zawisza_Czarny
Kot

Posty: 25
Dołączenie: 03 Paź 2011, 15:10
Ostatnio był: 16 Lut 2012, 16:25
Miejscowość: France
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 0

Re: Co czytacie?

Postprzez iwan-iwanowicz w 03 Lis 2011, 20:54

Ostatnio trafiło mi się ''Nigdziebądz'' Neil'a Gaimana. Powieść godna polecenia kto chce niech czyta kto nie... tego strata;)
Awatar użytkownika
iwan-iwanowicz
Stalker

Posty: 51
Dołączenie: 25 Lut 2010, 22:29
Ostatnio był: 23 Gru 2014, 23:09
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: -3

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 04 Lis 2011, 09:45

Ha, bo Neil Gaiman to geniusz jest.

Najlepsza jego ksiązka jak dla mnie to "Gwiezdny pył", baśń dla dorosłych.
Bardziej mroczna lektura to "Amerykańscy bogowie" z karkołomną teorią, że zapomnienie bogowie wszelkich mitologii i religii żyją w USA. Następnie "Chłopaki Anansiego" - kontynuacja.
A dla dzieci fascynująca "Koralina", mroczna i przepięknie zekranizowana, jakby komuś było mało przeczytać.

Gaiman to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika opowieści dziwnej treści, mroku i czarnego humoru.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez k4r00 w 04 Lis 2011, 12:49

Osobiście polecam "Grobowy zmysł" Charlaine Harris. Jest to swoiste połączenie horroru i kryminału. Opowiada o 24 letniej Harper, potrafiącej wyczuwać zmarłych. Autorka opisuje tą zdolność jako coś zwykłego, po prostu dodatkowy zmysł. To, plus połączenie oszczędnego kronikarskiego stylu, nadaje książce głębię i sprawia, że ciężko się od niej oderwać.

A z innej beczki polecam "Najgłupszego Anioła" Christophera Moora. Duża dawka śmiechu gwarantowana :)
Suck the tears of my dick, you ugly mud-fuckers!
Awatar użytkownika
k4r00
Ekspert

Posty: 740
Dołączenie: 30 Wrz 2010, 00:07
Ostatnio był: 02 Kwi 2015, 16:55
Miejscowość: Miasto prywatne
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 160

Re: Co czytacie?

Postprzez Przemek77 w 04 Lis 2011, 13:44

Zawisza_Czarny napisał(a):Ja tylko czasopisma...
-Świat Kolei :P

Żartujesz? Jesteś MK?

@Realkriss
Czy Neil Gaiman nie maczał przypadkiem swoich paluchów w komiksowej serii SANDMAN? Bo coś tak słyszałem.
Pijany listonosz ze świata modliszek
Przywozi mi listy, i niszczy mi ciszę,
Której nie ma i tak;
Bo jest dziecko moje i sny atomowe,
I myśli myśliwce co są odrzutowe -
Ich huk - to dla mnie - znak.
Awatar użytkownika
Przemek77
Przewodnik

Posty: 904
Dołączenie: 26 Maj 2008, 13:17
Ostatnio był: 29 Gru 2022, 21:38
Miejscowość: LUBLIN
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 118

Re: Co czytacie?

Postprzez Realkriss w 04 Lis 2011, 13:46

Widzę, że jesteśmy w komplecie, Panowie. To co, kruszymy kopie o Carrolla?

:arrowu: No ba! Oczywiście, że maczał. Pisał scenariusze nawet. Ja Sandmana bardzo cenię, choć ten typ kreski mnie nie zachwyca.
Ostatnio edytowany przez Realkriss, 04 Lis 2011, 13:47, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Co czytacie?

Postprzez Dżuz w 04 Lis 2011, 13:46

Realkriss napisał(a):Ładny zrobiliśmy offtop, Dżuż, Przemek dyskutować jest bosko i ja chętnię, ale może się przeniesiemy do tematu "Co czytacie"?


Co racja to racja :)
To ja coś dodam i wyjaśnię, że kultem żadnym Carrolla nie otaczam, chyba żadnego pisarza nim nie otaczam (no dobra, może prócz McCarthyego, każdy ma jakieś skrzywienia :P ), a już na pewno nie uważam go za piewcę jakichś wielkich prawd życiowych i wartości, które potrafiłby z sensem wytłumaczyć. Po prostu lubię takie lekkie, lekko zakręcone opowiastki jakie on tworzy :wink:
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 25 Sie 2024, 17:37
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości