Malarstwo

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Malarstwo

Postprzez Terminus w 26 Cze 2011, 21:04

W zalewie tematów "o dupie Marynie" czyli aborcji i podobnych chciałbym zaproponować coś zupełnie z innej bajki. Sztuka. Nie wiem na jakim poziomie jest dzisiaj edukacja artystyczna w szkołach. W czasach mojego liceum była fatalna. Ale że sztukę cenię i lubię i ciągle staram się ją zgłębiać, odkrywając co rusz jakieś nieznane mi perełki, nawet znanych malarzy.
Dlatego chciałbym byśmy dzielili się w tym wątku swoimi fascynacjami.

Ja na początek dam 2 obrazy Goya:
1. Pożar
Image ze względu na dynamizm kompozycji i rewelacyjnie zastosowany światłocień.
2. Pies - najbardziej zaskakujący obraz z serii "czarnych" obrazów Goya namalowanych na ścianach "Domu Głuchego" przez starego i schorowanego malarza.
Image
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Malarstwo

Postprzez Woland w 26 Cze 2011, 22:22

Skoro o obrazach mowa to takie ciekawostki:

Image

Image

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nawi ... _3876.html

Co o tym uważacie? Nie wiem co o tym sądzić ale lubię mroczne historyjki. Aż mi dziwnie tak się zrobiło czytając to mimo że już kiedyś o tym czytałem w tygodniku "Fakty i mity"

Za ten post Woland otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative The Witcher.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Malarstwo

Postprzez Terminus w 26 Cze 2011, 22:25

Czy aby "zjawiska paranormalne" to nie jest lepsze miejsce niż wątek o sztuce?
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Malarstwo

Postprzez Universal w 26 Cze 2011, 22:33

@Woland
Jak dla mnie to celowo puszczone plotki mające na celu wywołanie sensacji. Jeśli to jednak prawda, w ciągu najbliższych kilku godzin spłonie kilkaset domów, w których kilkaset osób będzie wymiotować na monitor.

@Terminus
Sztuka/plastyka jako przedmiot szkolny (także WOK) jest wciąż straconą godziną w tygodniu. Nikogo to nie interesuje, bo nauczyciele sztywno trzymają się programu, który jest "w poważaniu" nawet tego nauczyciela. Najczęściej podręczniki są pełne "wydziwiania" ludzi, których najlepiej cechuje reklama Skody (http://www.youtube.com/watch?v=Q9zzEvtiXqc).

Przyznaję, że nie jestem znawcą, ani miłośnikiem malarstwa, rzeźby, czy jakichkolwiek innych sztuk plastycznych. Kieruję się wyłącznie kategoriami estetycznymi, bo twierdzę, że jakieś przesłanie niesie wszystko, co nas otacza i nie muszę stać kilka godzin przed Guernicą, żeby wiedzieć, że wojna jest zła.
----
:arrowd: Dobra, rysowanie, malowanie, rzeźbienie też miałem. Ale co z tego, jeśli wyrabiało to zdolności manualne, a nie zaznajamiało ze sztuką.
Ostatnio edytowany przez Universal 26 Cze 2011, 22:35, edytowano w sumie 2 razy
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Malarstwo

Postprzez KoweK w 26 Cze 2011, 22:34

Terminus napisał(a):Nie wiem na jakim poziomie jest dzisiaj edukacja artystyczna w szkołach.

Raczej dalej na średnim poziomie. U mnie w latach 1997-2001 bardziej zajmowaliśmy się muzyką, niż plastyką, co mnie irytowało, bo nienawidziłem muzyki. :E Ale plastyka biła git - była i farba, i ołówek, i węgiel, i pastele. Nawet rzeźbę ogarnialiśmy trochę - fatalny w tym byłem, a jeszcze chcę do szkoły iść, gdzie będą zajęcia z rzeźby...

- - -

Co do dzieł - z tych, które znam - to dla mnie rządzi autoportret Van Gogha. Malarstwo samo w sobie zbytnio mnie nie pociąga - wolę ołówek. ;)

Image
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack

Za ten post KoweK otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Papa Mobile.
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5663
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Wczoraj, 01:51
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Malarstwo

Postprzez Soviet w 26 Cze 2011, 22:43

Nie mogę patrzeć na jakieś impresjonizmy i abstrakcje, pewnie za głupi jestem, żeby to zrozumieć. Lubię realizm i dzieła "klimatyczne".

Image
Image
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Malarstwo

Postprzez Papa Mobile w 26 Cze 2011, 23:06

Heh frapujący wątek, aczkolwiek nie będę obciążał serwera Stalker.pl reprodukcjami obrazów, polecam zainteresowanych sztuką stronę http://www.googleartproject.com/ BTW jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany obrazami, czy też jak to mówią sztuką, to można w muzeach na żywo przyjrzeć się i zatrzymać na chwilę(to komfort). Swego czasu przebywałem w Krakowie w niedzielę można było zwiedzać za free Muzeum Narodowe, wówczas mogłem godzinami stać przed obrazami Jana Stanisławskiego, Tadeusza Brzozowskiego, konstrukcjami Katarzyny Kobro i wielu, wielu.

p.s. Jeśli chodzi o "istoty", polecam malarstwo Tomasza Tatarczyka
Ostatnio edytowany przez Papa Mobile 26 Cze 2011, 23:40, edytowano w sumie 2 razy
„Et aux horions, l’on verra qui a meilleur droit" — Jeanne d’Arc
Image
Awatar użytkownika
Papa Mobile
Tropiciel

Posty: 395
Dołączenie: 23 Sie 2007, 13:54
Ostatnio był: 06 Wrz 2023, 19:11
Miejscowość: Campus Pagani
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 133

Re: Malarstwo

Postprzez Woland w 26 Cze 2011, 23:10

Nie będę chyba zbyt odkrywczy.


Image


Obraz jest w Kościele Mariacki w Gdańsku. A dokładniej jego reprodukcja czy coś takiego.

Jakoś jak jestem w Gdańsku lubię się przejść do Mariackiego zobaczyć ten obraz. Taki jakiś dziwny.
Ten obraz, ogółem zabytkowe budowle. Czy groby w Mariackim po których się chodzi, widzi się jakieś daty, herby, symbole i napisy po łacińsku...
Taki łącznik z tymi odległymi czasami. Łącznik teraźniejszości z czasami co minęły, ludźmi którzy nie żyją od setek lat. Lub książki choćby z 1870 roku. Pomyślcie. Wyobraźcie sobie: ktoś komuś kupił ją w 1870 roku w prezencie. Na tym który ją dostał książka zrobiła ogromne wrażenie. Wielokrotnie ją czytał, był w niej zakochany. A już tych ludzi nie ma, umarli. Nie ma już nikogo z tych czasów. A została ta książka. Ludzi nie ma, pozostały budowle, ksiażki, itp.
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Re: Malarstwo

Postprzez SaS TrooP w 27 Cze 2011, 01:01

Czy do malarstwa wliczamy także arty? TO w końcu nowoczesny wynalazek, ale... poniekąd kontynuator ;)
Jeśli tak, no to cóż: jest ich mnóstwo, są bardzo ładne etc. DO tego ja osobiście cenię sobie perfekcję, realizm lub surrealizm. Nie lubię niedokładności ludzkiej ręki oraz starego przedstawiania perspektywy.
Acz znajomi ogólnie wiedzą, że jestem cholernym futurystą i dla mnie wszelkie rzeczy, które są nowe, mają pierwszeństwo oraz wiek dzieła nie definiuje dla mnie jego świetności ani ceny.
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Malarstwo

Postprzez Darth ReX w 27 Cze 2011, 10:37

Image
Wolność wiodąca lud na barykady - Eugene Delacroix. Warto zwrócić uwagę, że gość w kapeluszu z flintą po lewej od "Wolności" to sam autor dzieła. Obraz upamiętnia wydarzenie "trzech dni chwały" z 1830, kiedy to lud Paryża siłą usunął z tronu Karola X i powołał nań Ludwika Filipa I.

Ciekawy światłocień, ważna symbolika obrazu decydują o tym, że jest to jeden z moich ulubionych obrazów. Wspaniale upamiętnia dla mnie tę rewolucję.
Ostatnio edytowany przez Darth ReX, 27 Cze 2011, 11:41, edytowano w sumie 1 raz
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||

Za ten post Darth ReX otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive matekfpol, Greyeeh, Papa Mobile, PrzemoC.
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2051
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 10:00
Kozaki: 224

Re: Malarstwo

Postprzez Terminus w 27 Cze 2011, 11:09

Woland: mogłeś podać historię tego obrazu bo jest tego warta. W skrócie: tryptyk namalowany przez Hansa Memlinga w latach 1467-71 na zlecenie banku Medyceuszów. W czasie transportu galeonem [galerą?] Saint Matteo został zagarnięty wraz z resztą ładunku przez gdańskich kaprów płynących na karace Peter von Danczk. I w ten sposób trafił do Gdańska [ówcześnie Danzig należący do Hansy]. Sprawy sądowe o zwrot obrazu między Medyceuszami a Gdańskiem ciągnęły się jeszcze długo i na szczęście bez skutku.
Opis na wiki
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Malarstwo

Postprzez Dżuz w 27 Cze 2011, 20:55

Taa, edukacja plastyczna w moich czasach też nie należała do najlepszych, ale i tak dobrze wspominam zajęcia z charyzmatycznym panem Janem w podstawówce, który sporo jeśli nie nas to przynajmniej mnie nauczył: o perspektywie i światłocieniu; w innych zagadnieniach musiałem sam się doszkalać. Z innymi formami sztuki też eksperymentowaliśmy, ale to do rysunku zawsze najbardziej się przykładałem, bo jest chyba najprostszą formą. Liceum nie zostawiło żadnego znaczącego śladu w mojej pamięci jeśli chodzi o plastykę.

Jeśli chodzi o moje fascynacje, to jak ktoś wyżej napisał, do mnie najbardziej przemawia to co jest jak najbardziej realistyczne; abstrakcji nie znoszę i nie dlatego, że nie rozumiem, tylko nie lubię jak ktoś do mnie mówi zagadkami w postaci plamek. kropek, kółek i kwadratów. Kiedyś fascynował mnie nawet hiperrealizm (niektóre obrazy są naprawdę nie do odróżnienia od zdjęć) ale jak zobaczyłem jak to powstaje to zwątpiłem czy to jest jeszcze sztuka.

Dziś nie mam jakichś niezwykłych fascynacji. Lubię Wyspiańskiego - chyba dlatego, że z racji iż jego małżonka mieszkałaby (dosłownie) o parę kroków ode mnie, gdybyśmy żyli w tym samym czasie i nie wypada czegoś o nim nie wiedzieć - za jego pastele i studium twarzy, bo sam lubię rysować ten element. Również Podkowińskiego, głównie za grafikę, choć malarstwo też wspaniałe, zwłaszcza późniejsze, bardziej mistyczno-fantastyczne prace.

Jednak z racji, że zawsze fascynował mnie komiks i komiksowy styl, to zawsze szukałem kogoś kto poza komiksami tworzyłby coś więcej. I odkryłem niedawno, nieżyjącego już, Franka Frazettę. Świetnie operował barwą (aż mu tego zazdroszczę, sam bym chciał tak potrafić) i miał niesamowite wizje, a z tak błahej formy jak plakat czy ilustracja potrafił wycisnąć coś więcej. Tu można zobaczyć sporo z jego twórczości:
http://www.frankfrazetta.net/
http://frankfrazetta.org/
W10 x64 / i5-4670 / MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8GB / 8 GB DDR 3 / SSD Samsung 850 Pro 256GB Image
atikabubu Dżuz to morrofag z 10 letnim stażem Image
Awatar użytkownika
Dżuz
Przewodnik

Posty: 968
Dołączenie: 11 Lut 2011, 19:08
Ostatnio był: 28 Wrz 2024, 14:02
Miejscowość: Frogville
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 254

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości