Kara śmierci

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za wprowadzeniem kary śmierci w Polsce?

Tak
88
62%
Nie
55
38%
 
Razem głosów : 143

Re: Kara śmierci

Postprzez Pijawol w 26 Cze 2011, 06:15

Nie powinna być wprowadzona w Polsce. Powinna być usunięta we wszystkich krajach gdzie jeszcze jest. Pomyślcie sobie: Jak kogoś zabiją to raczej lepsze dla więźnia niż gnić w pie*dlu całe życie. Wyobraźcie sobie jakie to okropne być, dajmy na to 50 lat w celi 3x3 metry.
Awatar użytkownika
Pijawol
Legenda

Posty: 1278
Dołączenie: 15 Wrz 2010, 16:52
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 08:54
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 313

Reklamy Google

Re: Kara śmierci

Postprzez Lucjusz w 26 Cze 2011, 08:03

Ja będąc więźniem wolałbym siedzieć w celi 3x3 metry, pisać listy do papieża, prezydentów i czekać na cud w postaci amnestii, kasacji, warunkowego, apokalipsy czy cokolwiek niż dostać KSa. Bo bujnąć się na prześcieradle zawsze można gdy znudzi się czekanie. Według mnie kara śmierci w niektórych przypadkach powinna być ale ponieważ system prawny i sądowniczy jest jaki jest więc lepiej niech już tak zostanie niż jak ma być jak w hameryce gdzie potrafią wypuścić człowieka z celi śmierci i żałować mu na odszkodowaniu. A ilu nie zdążyli uwolnić?
-----
To co bym wolał było odpowiedzią na post Pijawola, że dożywocie jest gorsze od KSa. A co do amnezji to nie wiem jakim cudem to napisałem :D chyba wczorajsza :wódka: jeszcze działa.
Ostatnio edytowany przez Lucjusz 26 Cze 2011, 09:03, edytowano w sumie 2 razy
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Kara śmierci

Postprzez kapucha w 26 Cze 2011, 08:47

Lucjusz napisał(a):Ja będąc więźniem wolałbym siedzieć w celi 3x3 metry, pisać listy do papieża, prezydentów i czekać na cud w postaci amnezji, kasacji, warunkowego, apokalipsy czy cokolwiek niż dostać KSa.


Sorki, może powiem trochę zbyt dosłownie :wink:.

Jeśli już mamy się wczuć w rolę, to "jesteś" przestępcą skazanym za jakąś straszną zbrodnię, którą Ci udowodniono, albo złapano na gorącym uczynku, i tak naprawdę nikogo nie obchodzi co Ty "wolisz". Rodzina zamordowanego chce żebyś zdychał, im wytłumacz co Ty "wolisz".

Wracając do kary śmierci: moim zdaniem dużo powinno zależeć od przeszłości oskarżonego np. brak konfliktów z prawem, wyrażenie skruchy, przed zajściem cieszył się dobrą opinią, przykładny obywatel - zamiast KS złagodzenie do 20 lat więzienia. Ktoś, kto ma "bogatą" kartotekę, zła opinia wśród ludzi, całkowity brak skruchy (jak tych 2 gnojów co zabili policjanta nożem) - kara śmierci. Nie trzeba utrzymywać, zmniejsza odsetek takich chwastów w społeczeństwie i sprawiedliwa.

Wracając do Biblii: tak, NT każe miłować bliźnich, ale stracenie mordercy jest tak jakby dobrem, zrzuca ze społeczeństwa obowiązek utrzymywania więźnia.

Lucjusz napisał(a): cud w postaci amnezji

Chyba "amnestii" nie "amnezji :E .

Ps. Wiem, że nie powinno się cytować ostatnich wypowiedzi, ale chciałem zwrócić uwagę na konkretne zdanie.

Za ten post kapucha otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive paintball_0.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 26 Cze 2011, 10:35

Jeżeli ktoś chce się wypowiadać na temat "co mówi Bilbia", lub "co mówi Kościół" najpierw niech się zainteresuje i doczyta zamiast opowiadać głupoty.

Katechizm Kościoła Katolickiego:

2266. Wysiłek państwa, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zachowań, które łamią prawa człowieka i podstawowe zasady obywatelskiego życia wspólnego, odpowiada wymaganiu ochrony dobra wspólnego. Prawowita władza publiczna ma prawo i obowiązek wymierzania kar proporcjonalnych do wagi przestępstwa.
Pierwszym celem kary jest naprawienie nieporządku wywołanego przez wykroczenie. Gdy kara jest dobrowolnie przyjęta przez winowajcę, ma wartość zadośćuczynienia. Poza ochroną porządku publicznego i bezpieczeństwa osób, kara ma wartość leczniczą; powinna w miarę możliwości - przyczynić się do poprawy winowajcy.

2267. Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.
Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale.


Co oznacza w praktyce, że Kościół Katolicki od czasów encykliki Jana Pawła II pt.:„Evangelium vitae” nie akceptuje kary zasadniczej i protestuje przeciwko każdemu przypadkowi jej stosowania od Husseina po morderców misjonarzy w Kenii; prowadzi w USA akcje informacyjne przeciwko jej stosowaniu; stowarzyszenia katolickie złożyły w ONZ petycję podpisaną przez 5mln wiernych nawołującą do całkowitego zniesienia tej kary.

Dla przypomnienia: List św.Jakuba 2.13: " Będzie to bowiem sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia: miłosierdzie odnosi triumf nad sądem.".

A jak ktoś chce na siłę odwoływać się do Starego Testamentu to niech trochę poczyta w systemach prawnych w nim zawartych i rozróżnieniu pomiędzy prawem moralnym zawartym w Dekalogu a regulacjami prawnymi regulującymi stosunki społeczne w Izraelu w 2000lat pne. Chrystus przez ofiarę odkupienia wypełnił Prawo miłością i miłosierdziem. Dlaczego Ci z Was co powołują się na Stary Testament jako argument za karą śmierci nie wzywają zgodnie z tym samym Prawem Mojżeszowym do kamieniowania za cudzołóstwo?

Oczywiście jako Żydzi uznający wyłącznie Torę i odrzucający naukę Chrystusa o miłości i miłosierdziu macie prawo do innego spojrzenia na te sprawy. ;-)
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Rieekan.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Kara śmierci

Postprzez Nyguz w 26 Cze 2011, 10:51

Ja jestem na TAK. Seryjni mordercy, pedofile, gwałciciele zasługują na śmierć. Dożywocie to dla nich zbawienie.

Ile razy my zwykli ludzie mówimy gdy ktoś nam coś ukradnie itd:

"Zajebe Skuwsyna" ? W sumie to jesteśmy krajem morderców dzięki zajebistości naszych kochanych dresów i pokoleniom JP, którzy są w stanie wbić Ci kosę pod żebra za 2 zł.

Tak jak BJ napisał, OKO za OKO, ZĄB ZA ZĄB ! Nie widzę żadnej taryfy ulgowej dla psycholi, dla których zabicie jest jak zjedzenie batona. Po co państwo ma utrzymywać takie menty? Po co mają sobie żyć w więzieniu, dostawać żarcie, mieć wikt i opierunek?

Takie syfy to do piachu i won...

Ale mówię tu oczywiscie o PSYCHOLACH, których jedynym celem jest eliminacja ofiar i pedofilia.

Drobne przestępstwa jak kradzież i takie tam inne to wyrok i uj. :wink:
CPU: i7 7700 GPU: Gigabyte RTX2060 Super RAM: 16GB DDR4 PSU: Be-Quiet 750W
Ludzie wierzą w to, że system zmieni sytuację w miastach... kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.

Za ten post Nyguz otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive kapucha.
Awatar użytkownika
Nyguz
Weteran

Posty: 646
Dołączenie: 26 Mar 2010, 13:52
Ostatnio był: 25 Cze 2021, 00:49
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 112

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 26 Cze 2011, 11:00

Nyguz: Masz 100% pewność, że sądy będą skazywały tych co trzeba? Xionc już podnosił przykład USA gdzie dzięki współczesnym technikom takim jak badanie USA ustalono w wielu przypadkach niewinność osób skazanych na karę zasadniczą. Czasem przed wykonaniem wyroku, czasem po...

Twoje poglądy zapewne zmieniłyby się gdybyś sam trafił to celi śmierci, tylko dlatego, że Twój kolega zastraszony przez policję wizją czapy dla niego wskazał Ciebie jako współsprawcę. A że często u niego byłeś to i dowodów Twojej obecności nie brakowało. Historia autentyczna.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Kara śmierci

Postprzez matig19900 w 26 Cze 2011, 11:04

osobiście jestem na NIE z karą śmierci. taki seryjny morderca który zabił, zgwałcił no powiedzmy ponad 15 osób to dla niego kara śmierci będzie wybawieniem. lepiej, żeby gnił gdzieś w lochach (cela to by było za dobrze) do końca życia, przykuwany do ściany, biczowany i inne kary.
bo tak to siada na fotel, dostaje zastrzyki w bardzo humanitarnych warunkach i nawet nic nie poczuje.
właśnie powinno być odwrotnie. niech cierpi za swoje czyny
wysyłać ich do obozów katorżniczej pracy, do kamieniołomów na ciężkie roboty.
będzie to przestrogą dla innych, czy się opłaca zabijać i potem mieć piekło do końca życia czy powstrzymać swe emocje i żyć "normalnie"
...vim vi repellere licet...

matig19900
Wygnany z Zony

Posty: 136
Dołączenie: 19 Gru 2010, 12:42
Ostatnio był: 03 Kwi 2013, 21:21
Miejscowość: ostrowiec św.
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 20

Re: Kara śmierci

Postprzez xionc w 26 Cze 2011, 11:24

per-kac napisał(a):Dla nich więzienie jest jak hotel - w życiu nic nie osiągnęli, już nic nie osiągną. Żyją na koszt innych, porządnych ludzi. I pieniądze zamiast iść na dobro krajowe idą na zagwarantowanie bytu takiemu odbytu (więźnia)
Przepełnienie więzień? Myślę, że odsetek ludzi, którzy zasłużyliby na wyrok kary śmierci jest znaczący. Likwidacja takich typów przerzedziłaby je.
Takie jest moje zdanie.

Chyba cie suty swędzą człowieku, w Polsce mamy około 80tyś osadzonych, Kolejne kilkanaście tysięcy czeka aż zwolni sie dla nich miejsce we więźniu. Ilu mamy brutalnych zabójców, seryjnych morderców, zabójców gliniarzy?
100?, 200? 1000? Faktycznie eliminacja ich usprawniła by system więziennictwa. KaeS to jest kara a nie sposób na usprawnienie więziennictwa. Ty kiedyś widziałeś jak wygląda ZK? Ja i owszem i to nie jest hotel i nie ma telewizorów i luksusów. Polskie pierdle nie zmieniły sie za bardzo od lat 70 i 80, no może troche: osadzeni nie robią do wiaderka i jak ktoś ma hajs to we więźniu nawet wóde i dragi dostanie.
Problemem polskich więzień jest to że ładuje sie tam ćpunów przyłapanych na posiadaniu zamiast ich leczyć. Dochodzą alimenciarze, włamywacze do kiosków i pijani rowerzyści którzy dostali zawiasy i potem znowu pojechali bicyklem po wódzie.
Oho następny
lepiej, żeby gnił gdzieś w lochach (cela to by było za dobrze) do końca życia, przykuwany do ściany, biczowany i inne kary.
bo tak to siada na fotel, dostaje zastrzyki w bardzo humanitarnych warunkach i nawet nic nie poczuje.
właśnie powinno być odwrotnie. niech cierpi za swoje czyny
wysyłać ich do obozów katorżniczej pracy, do kamieniołomów na ciężkie roboty.

Znaczy co? proponujesz tortury? Obóz pracy? A może obóz koncentracyjny czy łagier?
Image
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Kara śmierci

Postprzez matig19900 w 26 Cze 2011, 11:31

zależy jak ciężki jest przestępstwo. albo w drodze losowania.
w każdym razie, dobrze by było, jakby która kolwiek z tych opcji była możliwa
...vim vi repellere licet...

matig19900
Wygnany z Zony

Posty: 136
Dołączenie: 19 Gru 2010, 12:42
Ostatnio był: 03 Kwi 2013, 21:21
Miejscowość: ostrowiec św.
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 20

Re: Kara śmierci

Postprzez Nyguz w 26 Cze 2011, 11:34

Terminus, dlatego też gdyby już kogoś skazywać na śmierć to przydałoby się usprawnić przebieg dochodzenia. Te badania dowodzą, że wielu ludzi jest karanych niewinnie, a rząd i policja i tak gówno sobie z tego robią. Oczywiście, jeżeli ktoś zostałby przyłapany to tak, jednak gdy policja nie ma pewności co do sprawcy to przydałoby się spiąć poślady i przeprowadzić dochodzenie raz, a dobrze, a nie po 30 latach odwoływać się:
"A może to nie był on? Wznawiamy śledztwo !"

I Uj. Kara śmierci to zbyt "potężny" wyrok, żeby popełnić błąd niepewności co do sprawcy.
CPU: i7 7700 GPU: Gigabyte RTX2060 Super RAM: 16GB DDR4 PSU: Be-Quiet 750W
Ludzie wierzą w to, że system zmieni sytuację w miastach... kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.
Awatar użytkownika
Nyguz
Weteran

Posty: 646
Dołączenie: 26 Mar 2010, 13:52
Ostatnio był: 25 Cze 2021, 00:49
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 112

Re: Kara śmierci

Postprzez paintball_0 w 26 Cze 2011, 11:40

Całe szczęście, że akurat odstawiłem szklankę, bo odgryzłbym kawałek po przeczytaniu kolejnego kretyńskiego "oko za oko..."

Załóżmy, że idzie sobie koleś ulicą i nagle ktoś go popchnął. Koleś przewraca się akurat tak niefortunnie, że łamie sobie rękę. I co teraz? Trza złamać rękę sprawcy? "Oko za oko" tego wymaga. I to bezwarunkowo.

Mamy gwałciciela- pedofila. Ma na sumieniu- dajmy na to- trójkę dzieci. Trzeba go zgwałcić trzykrotnie, czy może przez trzy różne osoby? A potem obowiązkowo wypuścić, bo tych dzieci nie zabił. Jak sądzicie?

Wspomnianym wcześniej gnojom, co to się jeszcze cieszą, że zabili policjanta (bo pewnie nie przyszło im do głowy, że to również zwykły człowiek, któremu być może mówiliby "dzień dobry", gdyby mieszkał na ich blokowisku), próbowałbym uświadomić potworność ich czynu. W przypadku absolutnego niepowodzenia i braku jakiejkolwiek skruchy- kara śmierci.

Nie powinniśmy jej traktować, jak łatwego sposobu na pozbycie się balastu. Kara śmierci powinna być przemyślana w najdrobniejszych szczegółach a wina absolutnie pewna. To właściwie nie jest kara. Przynajmniej nie w normalnym rozumieniu, bo kara powinna służyć resocjalizacji, a nie zaspokojeniu własnego pragnienia zemsty.

Śmierć śmierci również jest nierówna. Nie można stawiać na równi psychopatycznego mordercy, sadysty napawającego się widokiem cierpienia i śmierci z oszalałym z rozpaczy ojcem, który dopadł mordercę swojej rodziny. To nie jest to samo, pomimo tego, że finał historii jest podobny.

Według mnie kara śmierci powinna służyć temu, żeby sprawiedliwości stało się zadość. Szafowanie ludzkim życiem to nie zabawa. Z jednej strony powinna podlegać ścisłej kontroli, ale z drugiej nie powinna być obwarowana sztywnymi regułami, od których można znaleźć jaki kruczek prawny. Inaczej dostaniemy absurdy rodem z ameryki, gdzie nie wolno stracić mordercy, bo akurat złapał grypę.

Jak już wspomniano, kara śmierci zamiast dożywocia nie pomogłaby w odciążeniu więzień, ani zaoszczędzeniu pieniędzy przez państwo. Kara śmierci powinna współistnieć z karą dożywocia z powodu różnej natury przestępstw.

Co do offtopowych dyskusji, jakoby nie można wprowadzić kary śmierci, bo Kościół, bo Unia Europejska, bo Ja Tak Uważam- to nie jest temat na prawne, czy moralne rozważania, tylko wyrażenie własnej opinii na temat "za, czy przeciw" z sensownym uzasadnieniem. Co to za argument "byłbym za, ale mi religia zabrania, więc jestem przeciw", albo "jestem przeciw, bo prawo nie pozwala, a z resztą i tak by nie wprowadzili" ?
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

Re: Kara śmierci

Postprzez Terminus w 26 Cze 2011, 11:48

paintball_0 napisał(a):Co do offtopowych dyskusji, jakoby nie można wprowadzić kary śmierci, bo Kościół, bo Unia Europejska, bo Ja Tak Uważam- to nie jest temat na prawne, czy moralne rozważania, tylko wyrażenie własnej opinii na temat "za, czy przeciw" z sensownym uzasadnieniem. Co to za argument "byłbym za, ale mi religia zabrania, więc jestem przeciw", albo "jestem przeciw, bo prawo nie pozwala, a z resztą i tak by nie wprowadzili" ?


Jestem przeciwnikiem kary śmierci niezależnie od tego, że jestem katolikiem. A jestem katolikiem ponieważ akceptuję system moralny, który za sobą ta nauka pociąga. A jak ktoś powołuje się w swojej argumentacji na wyrywkowo traktowaną Biblię to interweniuję.
A fakt, że prawo faktycznie nie zezwala to czyni tę dyskusję bezproduktywną czy się komuś to podoba czy nie.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości