Thorgal

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Thorgal

Postprzez Woland w 08 Paź 2010, 19:18

Witam. Lubi ktoś ten komiks?
Jaki ulubiony odcinek, bohater itp?
Ogólna dyskusja.
Ode mnie więcej to jeśli będzie to miało sens (temat nie umrze zaraz po założeniu).

Uwagi moderatora:

Da się załatwić...
Woland
Legenda

Posty: 1772
Dołączenie: 26 Sie 2010, 11:18
Ostatnio był: 28 Mar 2019, 00:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 10

Reklamy Google

Re: Thorgal

Postprzez Realkriss w 26 Kwi 2011, 15:04

Hej, jak widać po awatarze, komiks Thorgal jest mi znany. Nawet znany od dzieciństwa i czytałam tysiąc razy każda część. Słowem, kocham Thorgala.
Jeśli się jeszcze nie wymiksowałeś z forum i chcesz popisać o Thorgalu, daj znak życia.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Thorgal

Postprzez Cromm Cruac w 27 Kwi 2011, 14:35

Niezy odkop Kriss :)
Thorgal to jedna z moich ulubionych serii komiksowych (zaraz po Bąbelku i Kudłaczku :E)
Czytałem go jeszcze w Relax-ie (ktoś to jeszcze pamięta?).
Być może paradoksalnie ale moja ulubiona część to 'Łucznicy'. Chyba najbardziej realna z nich wszystkich. Zero magii czy kosmitów. A na drugim miejscu 'Alinoe'. Niezły horrorek by z tego był.
Ulubiona postać? Nie żebym się podlizywał ale de Valnor rządzi :)
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 23 Wrz 2024, 20:31
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Thorgal

Postprzez Realkriss w 27 Kwi 2011, 14:58

A pamiętasz, że Bąbelek pił wodę+sodę, a Kudłaczek odwrotnie? :wink:
Też poznałam "Thorgala" w Relaxsie. Miałam z paręnaście lat, a Relaxa przechowuję, choć sypie się przez palce.

Moja ulubiona część to także "Łucznicy", przede wszystkim ze względu na to, że pojawia się tam Kriss, moja najukochańsza bohaterka fikcyjna wszechczasów.
Następnie "Władca gór", ach ta Vlana, wspaniała. Kobiety w Thorgalu są takie wyraziste (rzadko w popkulturze występują kobiety nie będące omdlewającymi nudziarami, albo cycatymi babochłopami, lubię też kobiece postacie w obydwu Mass Effectach). We władcy jest genialna fabuła.
Chyba na trzecim miejscu "Ponad krainą cieni", najsmutniejsza część całej serii.

A jakiego męskiego bohatera lubisz najbardziej?

Za ten post Realkriss otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Cromm Cruac.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Thorgal

Postprzez Cromm Cruac w 27 Kwi 2011, 16:06

Masz rację. Kobiety w Thorgalu to bahaterki z krwi i kości. Kriss, bezlitosna najemniczka dążąca po trupach do celu ale jednak ma swoją słabość (miłość do Thorgala). Aaricia, niby mimoza, kura domowa ale jak trzeba to potrafi walczyć jak lwica. Można by wymieniać długo.
A z męskimi postaciami to mam problem. Ciężko wybrać. Oczywistym wyborem byłby Thorgal, ale.. jest nieco papierowy, bez skazy.
Podoba mi się Drewniana Stopa. Stary, rozważny a przy okazji świetny łucznik. Wątpię by stracił swoją nogę w wypadku na łodzi. Pewnie był z niego niezły rębajło w młodości.
Varth (Ogotai), postać poniekąd tragiczna. Oszalały z rozpaczy po stracie bliskich technologiczny półbóg.
Hrabia Ewing z 'Czarnej Galery' też był niezły. Kawał skur... ale honorowy.

A tak z innej beczki. Ogłądam sobie właśnie po raz n-ty Robina z Sherwood i się zastanawiam na ile twórcy serialu sugerowali się Thorgalem tworząc postać Robina. Przecież oni wyglądaja tak samo :)
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive jalkavaki.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 23 Wrz 2024, 20:31
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Thorgal

Postprzez Lucjusz w 27 Kwi 2011, 17:35

A ja mam do was pytanko, szukam komiksu który kiedyś jeszcze w starym milenium miałem ale zgubiłem na wakacjach. Niestety za wiele już z niego nie pamiętam ale był o młodym chłopaku, który biegał ubrany w wilczą skórę, wychowywał się z wilkami i ukrywał przed ludźmi. Czy jakoś tak :wink: Klimat i rysunek jest podobny do Thorgala i przez pewien czas myślałem nawet, że to była któraś część ale sprawdziłem i to nie to.
----------------------
:arrowd: Nie bluźnij :wink: Od Thorgala wzięła się moja (i pewnie nie tylko moja) przygoda z fantasty.
Ostatnio edytowany przez Lucjusz, 27 Kwi 2011, 21:19, edytowano w sumie 1 raz
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Thorgal

Postprzez Dovchenko w 27 Kwi 2011, 21:02

Kojarzę, czym jest "Thorgal", ale nie przepadam zbytnio. Przeczytałem jeden tom, "Gwiezdne Dziecko" i uznałem, że to jednak nie dla mnie. Wolę "Kajka i Kokosza" :wink: !!!
Kogóż to z nas tonący nie wiózł wrak, któż z nas zaprzeczyć może - że ułomny?
Kogóż nie łudził oślepiony ptak, kogóż w bezludzie nie wiódł pies bezdomny?

A przecież wciąż przyciąga strefa ogrodzona, i ogrodzona nie bez celu chcemy wierzyć;
To nie my w Zonie - to nam odebrana Zona,nam ją niepewnym, ale własnym krokiem mierzyć
Póki nadziei gorycz wreszcie nie pokona.

Dovchenko
Wygnany z Zony

Posty: 113
Dołączenie: 16 Kwi 2011, 21:15
Ostatnio był: 16 Kwi 2012, 17:25
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 6

Re: Thorgal

Postprzez Realkriss w 28 Kwi 2011, 08:44

Ja zawsze z mężczyzn wybrałam Tjalla, archetyp przyjaciele, który zbłądził, a potem oddaje życie aby odkupić swoją winę. Zawsze czytając "Miasto zaginionego boga" mam ściśnięte gardło.
Następnie Ewing, argument ten sam co u Ciebie, honorowy bydlak.

Lubiłam Jolana, kiedy był dzieckiem, ale moim zdaniem tę postać poprowadzono fatalnie. W tych dwu ostatnich częściach o sobie jest żenująco kryształowy i w gruncie rzeczy nudny.
W ogóle jestem załamana, jak widzę, co oni zrobili z tym komiksem. Kupuję następne części i wściekam się.

A czytaliście osobny od serii tom o Kriss, wyszedł w zeszłym roku? Dno.

Co do Sherwoodzkiego Robina, to też zawsze miałam to skojarzenie. Zawsze też marzyłam, żeby zobaczyć ekranizację Thorgala, nawet na Filmwebie z grupką zapaleńców skomponowaliśmy obsadę.

Komiksu o wilkach nie kojarzę w ogóle, na pewno nie jest Rosińskiego, bo znam całą jego twórczość. Może jakaś francuszczyzna, wtedy był zalew komiksu francuskiego na polskim rynku.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Thorgal

Postprzez paintball_0 w 28 Kwi 2011, 09:34

Eh, Thorgal... komiks odkryłem może 1,5 roku temu- jak to zwykle ze mną bywa- przez przypadek, szukając czegoś zupełnie innego. Znalazłem wspomniany wcześniej zeszyt "gwiezdne dziecko" na jakimś portalu typu "manga reader" i przeżyłem szok. "Magia, wikingowie i kosmici w jednym? Gdzie ja trafiłem?! I gdzie można znaleźć pierwszy odcinek?" ;)

Dialogi są miejscami nieco naiwne, to samo niektóre przygody. Od pierwszego odcinka widać, że scenarzysta nie bardzo wiedział co właściwie chce opowiedzieć, ale potem historia się rozkręca.
Zgadzam się co do odcinka "Łucznicy", doskonałe zrealizowany, świetnie się czyta.

Podoba mi się to, co zrobiono z Thorgalem. Na początku wiemy wszystko, co się dzieje w jego głowie, cała akcja skupia się na jego osobie. Z czasem jednak staje się coraz bardziej tajemniczą postacią, kiedy ciężar fabuły przenosi się na jego syna. W pełni płynne przejście i w pełni nie wykorzystane. Jolan "bez grzechu" to nie to, czego oczekiwałem i o czym chciałbym czytać. To się po prostu nie klei. Syn przejmuje pałeczkę po ojcu, wyruszając w pełną przygód podróż, mającą na celu ratowanie świata, czy czego tam. Po 3, 4 ostatnich zeszytach odniosłem wrażenie, że czytam Dragon Balla w innych dekoracjach... ;)

Co do kobiet, to faktycznie w tym komiksie mają jaja. :D Pełne, plastyczne postacie, nie wydmuszki, mające na celu pakowanie się w kłopoty, z których ich mężczyźni muszą je ratować.
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

Re: Thorgal

Postprzez Lucjusz w 28 Kwi 2011, 10:16

Najbardziej do gustu przypadła mi Kriss de Valnor, lubię femme fatale :wink:
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Thorgal

Postprzez jalkavaki w 28 Kwi 2011, 11:16

Thorgala poznałem jak drukowali jego fragmenty w Relax (to były czasy, jedną gazetę komiksową pół osiedla czytało a rodzice ganiali za to - ktoś to pamięta? ). Ulubiony odcinek? Chyba "trylogia" o krainie Qa. Historia kapitalnie nawiązywała do prekolumbijskiej Ameryki a że zawsze Aztekowie, Majowie mnie interesowali to myślę, że wszystko jasne. No i "Strażniczka Kluczy" - obudziła u mnie fascynację kobiecym ciałem :E
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Thorgal

Postprzez Cromm Cruac w 28 Kwi 2011, 11:48

Rany julek, następny co pamięta Relax! A ja myślałem, że na tym forum same dzieciaki siedzą :)
Hy hy, miałem ciocię co pracowała jako kioskarka i wszystkie Relaxy, Fantastyki itp. trafiały do mnie. Pół osiedla się potem złaziło i wszyscy pożyczali. Jak te Relaxy wyglądały po takim obiegu nie muszę chyba wspominać.

Odcinki do 'Wilczycy' włącznie znam niemal na pamięć. Potem na jakiś czas straciłem kontakt z komiksem i następne czytałem chyba tylko raz. Tak mgliście przypomina mi jeden z Jolanem jako nastolatkiem a jedyne co z niego pamiętam to to, że mi się nie spodobał. Chyba muszę te nowe jakoś zdobyć żeby być na bierząco.
O tych o samej Kriss to w ogóle nie wiedziałem

Co do pierwszego odcinka to był on drukowany w odcinkach w polskim Relaxie (zresztą na zachodzie chyba również). Wyraźne to widać w sposobie narracji. Cały zeszyt jest podzielony na epizody równej długości, które łączą się w całość.
Dopiero po sukcesie zaczęły powstawać historie przeznaczone do wydania jako kompletne zeszyty.

Co do Kriss to czytelnicy musieli ją lubić i pewnie z tego powodu powracała w tylu odcinkach.

@Dovchenko: no szkoda, że właśnie od 'Gwiezdnego Dziecka' zacząłeś bo wg. mnie jest to taka 'zapchaj-dziura' z nieco oderwanymi od siebie opowieściami, chociaż wyjaśniająca pochodzenie Thorgala. Moim zdaniem jedna ze słabszych części serii a już zwłaszcza epizod 'Metal, który nie istniał'.

@realkriss: też chciałbym zobaczyć film, ale obawiam się, że zrobiliby z tego rąbankę pokroju produjcji Uwe Bolla albo Wiedźmina. Tak się zwykle (ostatnio) kończą próby ekranizacji literatury fantasy. Chociaż z drugiej strony Solomon Kane był świetny a i Gra o Tron (serial) zapowiada się dobrze.
Jakiś czas temu, chyba w 2003, wyszła za to gra o Thorgalu: THORGAL: THE CURSE OF ODIN. Przygodówka. Nie grałem więc nic więcej nie mogę powiedzieć.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2542
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 23 Wrz 2024, 20:31
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt66 oraz 12 gości