Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Tutaj dyskutujemy w tematach, które nie pasują do żadnej części S.T.A.L.K.E.R.'a.
Regulamin forum
Chcesz zadać pytanie lub masz problem? Napisz w tym dziale, a Twój temat na pewno zostanie usunięty.

Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Cień Czarnobyla
322
50%
Zew Prypeci
323
50%
 
Razem głosów : 645

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez DeadMan w 16 Mar 2011, 17:51

ZP przeszedłem 1x, CS 2x, SOC wczoraj skończyłem go po raz 11ty i nadal mnie zachwyca i zaskakuje. Chętnie wracam do SOC bo na rynku nie ma żadnej takiej gry, która chociażby w połowie mnie tak pochłonęła. Niestety kolejne części Stalkera już nie są tak wciągające, nie mają tego klimatu co pierwowzór. Ale nie mogę powiedzieć też że są złe. Dlatego uważam, że SOC jest lepszy od ZP.

Ogólnie widzę to tak:

1. SOC - THE BEST EVER
2. CS
3. ZP
MOBO Gigabyte Aorus Elite v2, CPU Ryzen 5600x, GPU Gigabyte RTX 3060Ti 8GB
RAM
Corsair VENGEANCE RGB, DDR4, 32 GB, 3600MHz
SSD
Samsung 990 Pro Heatsink 1TB, Sabrent Rocket Q 1TB
SYS
Windows 11 Pro 64-bit
Awatar użytkownika
DeadMan
Stalker

Posty: 175
Dołączenie: 23 Wrz 2010, 15:23
Ostatnio był: 16 Wrz 2024, 21:15
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

Reklamy Google

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Lucjusz w 16 Mar 2011, 17:54

A według mnie to ma znaczenie, od której części się zaczęło. Po prostu pierwsze wrażenie jest ważne i jeżeli ktoś zaczął od SoC i po tej części został fanem stalkera to znaczy, że wciągnęła go fabuła, klimat i taka wersja Zony (bo sama rozgrywka jest deko uboga) i czegoś w podobie będzie szukał w pozostałych częściach i jeżeli tego nie znajdzie będzie ciut rozczarowany. I tak samo w drugą mańkę jeżeli ktoś zaczął od CS lub CoP i go wciągnęły te części to znaczy, że w SoC będzie mu brakowało wojen frakcji, ulepszania/naprawiania broni, AI itd. A na fabułę przymkną oko. Oczywiście to nie jest regułą bo pewnie niejedna osoba czuła niedosyt po SoC, który dopiero CoP zaspokoiło :wink:

P.S A dyskusję, która część jest lepsza SoC czy CoP można sprowadzić do pytania: Co wolisz dobrą fabułę czy dobrą rozgrywkę?
...picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości...

Za ten post Lucjusz otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Michu.
Awatar użytkownika
Lucjusz
Ekspert

Posty: 705
Dołączenie: 04 Lis 2010, 20:08
Ostatnio był: 16 Kwi 2015, 16:33
Miejscowość: Bałuty
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 261

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Tyler Durden w 16 Mar 2011, 18:06

Grając w pierwszą część miałem uczucie hmm grania w wersję beta o.O ale jednak zew ma tego "czarnobyla" mniej niż soc . Zadania w zewie jakoś do mnie nie przemawiały - helikoptery , wojskowe pochodzenie głównego bohatera oraz mapy suchary ;] . Soc ma ten klimat te stosy zapowiedzi , czasopism i filmików , trochę się przy tym wszystkim zagubili ale wyszła całkiem smaczna zupa , osobiście lubię zacząć grę od nowa , od tzw. leszcza i zbierać powoli ekwipunek , szmal i trofea z mutantów ( czego w zewie uj wie czemu nie ma) testując przy tym fanowskie modyfikacje. Zew mimo wszystko miał sporo fajnych patentów jak custom-made anomalie , artefakty nie leżały po krzakach tylko w pewnych specyficznych miejscach związanych z różnymi dziwnymi zjawiskami . Brakuję trochę tych sporych obszarów w 1wszej części .
Reasumując :
soc vs. zew
zew niby bardziej dopracowana mechanika , a z drugiej strony braki tego stalkerowskiego feelingu z wcześniejszych części (nie ukończyłem jeszcze bo ciężko mi się zbiera do odpalenia ). Więc wybieram szoka ;)
Awatar użytkownika
Tyler Durden
Kot

Posty: 14
Dołączenie: 06 Lut 2011, 14:23
Ostatnio był: 05 Gru 2011, 23:46
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez KoweK w 16 Mar 2011, 18:09

echelon napisał(a):Wg mnie chyba jednak ma to znaczenie. W aspekcie fabularnym, żeby wiedzieć czym jest zona, skąd się wzięła, o co w tym chodzi to jednak najpierw wypadałoby zagrać w pierwszą część najpierw, bo na końcu dowiadujemy się o Świadomości Z, neosferze itd. W Zew dopiero gram i jeszcze nie wyszedłem z Zatonu, więc nie wypowiadam się na razie o tym co lepsze, ale nawet jeśli stwierdzę, że właśnie ostatnia część jest lepsza, to dla utrzymania spójności fabularnej będę uważał, że najpierw wypada zagrać w SoC (i dla poczucia klimatu zony, bo w Zewie jakoś go jeszcze za mocno nie poczułem), a dopiero potem w CS albo CoP, wedle uznania.
Jak byś miał do obejrzenia dajmy na to 3 części Matrixa, bo nigdy nie widziałeś, to zacząłbyś od trzeciej części?

Ja mówię ogólnie o grach, bo czasami to nie ma znaczenia. To może podam lepszy przykład: zagrałem chyba w Fallouta 3 jako pierwszego Fallouta, a potem w 1 i 2, a i tak wielbię te dwie pierwsze części. Żeś mi tutaj jeszcze z filmem wyskoczył... myślałem, że o grach gadamy!

Co do S.T.A.L.K.E.R.'a to znaczenie może być tylko w fabule, bo wiadomo, że gra jak na FPSa ma ją dość rozbudowaną.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 26 Wrz 2024, 00:41
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Tyler Durden w 16 Mar 2011, 18:13

Nic dziwnego , że wolisz dwie pierwsze skoro 3jka to crap jakich mało. Jeden lubi Simsy drugi woli tetrisa .
Awatar użytkownika
Tyler Durden
Kot

Posty: 14
Dołączenie: 06 Lut 2011, 14:23
Ostatnio był: 05 Gru 2011, 23:46
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Jarexxx w 16 Mar 2011, 20:32

Gdyby mapy z soca dać do zewu, i zaludnić tak samo, dać tą samą mechanike tworzenia artefaktów, ulepszeń broni itp, to było by pięknie.
Ogólnie nie wiem co lepsze, ciężko jest powiedzieć, ale często wracam do SoC, nawet bez modów, i poprostu gram, naprawde wciąga, ma to coś, czego nie ma zew, myślę, że chodzi o lokacje.
Za Polskę !
Awatar użytkownika
Jarexxx
Stalker

Posty: 161
Dołączenie: 27 Cze 2009, 13:40
Ostatnio był: 19 Wrz 2013, 15:30
Miejscowość: Włocławek
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Fast-shooting Akm 74/2
Kozaki: 48

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Michu w 17 Mar 2011, 07:26

Niet Kowek, spokojnie znoszę to co inni sądzą. Po prostu smutno mi słyszeć te rzeczy :) Przyjmuję na klatę, ale:
Ty na Stalkera czekałeś latami, a ja po prostu dostałem, zainstalowałem, odpaliłem i zacząłem grać. Uwierz że czym więcej się o grze wie wcześniej, tym większy niesmak jest jak się już gra w finalną wersję.

Lucjusz bardzo fajnie wszystko sformułował, podobało mi się. ShoC to gra która mi zostawiła wspomnienia jakby z innego świata, a najlepsze są właśnie wspomnienia. Jak grę włączę dzisiaj to już nie będzie tak świetna jak te kilka lat temu.

Słysząc początek tego kawałka, ciarki przechodzą z masą wspomnień:
http://www.youtube.com/watch?v=WDCNlqMgnvo

Shoc był taką grą, w której zupełnie nowi gracze się odnaleźli, ci co o niej nie słyszeli i zagrali. Czytałem wiele po necie i widzę jaki ten klimat był niesamowity, niektórzy opisując swoje pierwsze chwile z grą pokazują właśnie wyższość nad kolejnymi dwoma:

Przytoczę jeden taki tekst, najlepiej jak znacie angielski:

I remember my first time playing Shadow of Chernobyl, the first night in the zone. There were bloodsuckers everywhere, and I was nearly drained of all healing supplies and ammo. However, I heard a guitar off in the distance, followed the source, and found a lone stalker, playing his heart away. I stayed with him that night, but when I came back later to find him, I found he had been killed.

Such is life in the zone.


Zewik jest grą dobrą, ale klimatem może possać cycka Cieniowi. Basta :D Właściwie to nie tylko z tą grą mam tak, teraz kiedy wracam wspomnieniami do GTA to np. Vice City wywarło na mnie kiedyś największe wrażenie i pozostawiło masę wspomnień, natomiast GTA4 to już nie to, choć gra przednia.
Sentyment.
Awatar użytkownika
Michu
Very Important Stalker

Posty: 1557
Dołączenie: 10 Lip 2007, 00:34
Ostatnio był: 30 Cze 2024, 22:02
Miejscowość: Jelenia Góra
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 131

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez KoweK w 17 Mar 2011, 14:01

Michu napisał(a):Po prostu smutno mi słyszeć te rzeczy :)

I dlatego w kółko dyskutujesz o czyimś guście? Ciekawe...

Michu napisał(a):Uwierz że czym więcej się o grze wie wcześniej, tym większy niesmak jest jak się już gra w finalną wersję.

Nie wiem, co to ma do rzeczy, ale jeżeli ty masz coś takiego to szczerze współczuję. :P Ja oczekiwałem dobrej gry, niczego więcej. A SOC był kiepski, nawet strzelanie nie było fajne, nawet samo poruszanie się bohaterem nie przypadło mi do gustu (brak kołysania broni nadal mi doskwiera, ale jakoś to przeżyję). Już w 2006 wiedziałem, że to nie będzie ta gra, na którą czekałem od 2002 czy tam 2003. W 2007 liczyłem na fajną grę, w którą można miło pograć - zawiodłem się i gówno mają do tego zapowiedzi z lat 2003-2005. Czyste Niebo była za to fajną grą, Zew też. Pod względem modów nie będę oceniał, bo to już całkiem co innego.

Michu napisał(a):Zewik jest grą dobrą, ale klimatem może possać cycka Cieniowi. Basta :D

No i tutaj też wydaje mi się, że próbujesz nam - czyli tym, co wolą Zew i bo lepszy KLIMAT - wmówić coś. Polecam przestać się powtarzać ciągle nt. tych, co piszą, że Zew ma lepszy klimat, bo to już jest narzekanie. Ja nie dyskutuję tutaj o gustach, jak Ty, i nie reaguje na inne, odmienne zdanie od mojego. :)

- - -

Btw. gdyby Cień był naprawdę tak dobry, to wyniki ankiety wyglądałyby troszkę inaczej. No, ale tak... pewnie powiecie, że 99% głosów na Zew to dzieci, które nie grały w SOCa. :facepalm:
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 26 Wrz 2024, 00:41
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Michu w 17 Mar 2011, 15:22

Nie no, dla mnie to jest tak że jedni wolą to a drudzy to, jest rzesza zwolenników tego i tego. Gdyby te gry miały pomiędzy sobą przepaść to tej ankiety zapewne by nie było, albo wyniki całkiem by się różniły. Tutaj i jedno i drugie kogoś przyciąga, więc każda w sobie musi mieć coś co mówi głośno do głosującego: "jestem lepsza!" Procenty to prawie 50/50!

Na tym też ten spór kończę, sam ze sobą się dogadałem w tym momencie. Uh.

Uwagi moderatora:

Brawo, Michał.

Za ten post Michu otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive jarostalker.
Awatar użytkownika
Michu
Very Important Stalker

Posty: 1557
Dołączenie: 10 Lip 2007, 00:34
Ostatnio był: 30 Cze 2024, 22:02
Miejscowość: Jelenia Góra
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 131

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez eibon7 w 18 Maj 2011, 13:39

Cień Czarnobyla jest najlepszą częścią :!: :!: :!:

Uwagi moderatora:

Erudycja jest najlepszą umiejętnością, zaiste.
Awatar użytkownika
eibon7
Kot

Posty: 6
Dołączenie: 18 Maj 2011, 13:12
Ostatnio był: 24 Sie 2012, 00:06
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Gauss Gun
Kozaki: 0

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez Idilyon w 22 Maj 2011, 22:15

Zaiste.

Staram się porównać obie gry według tego jak je widzę.Z góry mówię,że najlepszą moim zdaniem częścią jest Zew Prypeci,a (zdecydowanie) najgorszą Czyste Niebo.Moim zdaniem SoC ma zastraszającą liczbę bugów i niedociągnięć,w tym całkiem tępą sztuczną inteligencję.To znacznie psuje przyjemność z rozgrywki.Pijawki zazwyczaj szarżują wprost na ciebie,w Zewie Prypeci zaś krążą wokół ciebie i starają zniknąć z twojego pola widzenia po każdym ataku.Kolejna głupota dotyczy AI takich stworów jak dziki,mięsacze i oba rodzaje psów.Często zdarza się,że zaczynają szarżę w twoim kierunku,po czym zawracają jeśli wycofasz się odrobinę. Zresztą tylko po to,aby za chwilę spróbować ponownego ataku. Inna rzecz dotycząca mutantów - nibyolbrzymy. Co one znaczą w SoC? Mają tak mało HP,że ich istnienie nie ma racji bytu. Z drugiej strony w CoP - tam ma sensowną wytrzymałość. Ba! Bierze na klatę nawet strzały z granatników i RPG. Kolejna rzecz ciekawa w CoP,której nie było w Cieniu,a w CS była totalnie zrypana. Emisje oczywiście. To uczucie,kiedy emisja zaczyna się podczas gdy jesteś na otwartym polu,ah!
:

Pamiętam jak emisja zdarzyła się,podczas kiedy przeczesywałem Prypeć i byłem niedaleko tego budynku,pod którym znajdowało się laboratorium X10.Było w nim pełno zombie,przez które musiałem się jednocześnie przebijać,aby dotrzeć do miejsca,w którym mogłem ukryć się przed emisją.No i jeszcze Monolitowcy.Na szczęście miałem już egzoszkielet,więc tak lipnie nie było :)

Poza tym,świetny system ulepszania broni. Z biegiem czasu doszedłem do wniosku,że w CS był on niedopracowany. A w samym Cieniu Czarnobyla wcale go nie było.
Z innej beczki - w SoCu Zona jest trochę przeludniona. W CoP jest świetnie,wielkie puste przestrzenie,mało ludzi i spokój...gdyby nie ta banda pijawek,która się do ciebie skrada :E Nie było tyle rąbanek,tylko czysty klimat,chociaż trzeba przyznać - był klimat od strony wyludnienia zony,ale nie było czegoś co było w SoCu,lecz w przeciwieństwie do poprzedników nie jestem w stanie określić,czym to COŚ było. I Zew Prypeci jest zdecydowanie mniej straszny od SoC.
:

W sumie,jedyny straszny moment w grze to chyba tylko laboratorium X10,ewentualnie okolica laboratorium z Gaussem.Niby nic strasznego,ale w pobliżu rozbitego helikoptera atmosfera jest jakaś taka...niepokojąca.
Taaaak.Zdecydowanie,pod względem elementów horroru, SoC góruje nad CoP.Nad CS tymbardziej. No i w samej trzeciej części dochodzi kilka nowych ciekawych stworów. Fabuła też jest dobra. Trzeba tylko się przestawić umysłowo na fakt,że jesteśmy teraz żołnierzem,a nie cywilem,stalkerem weteranem.Wtedy zupełnie inaczej patrzymy. Gdybym w SoCu usłyszał,że zginęli żołnierze-skakał bym z radości,natomiast w CoP - to zupełnie inna historia. Czuję się,jakby to nasi byli.

:

Plus,nie mam pamięci do liczb,mogłem pomylić numerki laboratoriów :D Ewentualnie mówiąc X10,to laboratorium w Prypeci ^^
Priszło wriemia. Ja wiżu twajo żełanije.
Twaja cjel zdjes. Idi ka mnie.
Twoj puć zawierszajetsa czieławiek. Idi ka mnie.
Twajo żełanije skora ispołnitsy.
Idi ka mnie. Ty abritiosz to, szto zasłużywajesz.
Awatar użytkownika
Idilyon
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 10 Maj 2011, 20:34
Ostatnio był: 27 Sty 2013, 22:59
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 3

Re: Co wg was jest lepsze: Cień Czarnobyla czy Zew Prypeci?

Postprzez SaURoN w 12 Cze 2011, 11:37

Według mnie lepszy stalker to soc :E W zewie prypeci nie ma elektrowni :-/ wokół której toczy sie cała gra.
Image
Image
Awatar użytkownika
SaURoN
Kot

Posty: 28
Dołączenie: 11 Cze 2011, 19:32
Ostatnio był: 16 Lut 2013, 20:39
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: -6

PoprzedniaNastępna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 3 gości