Minirecenzja by Nekkoru :)

Na trzeźwo to możemy dyskutować tylko o ogólnych sprawach, rzekł Naznaczony, wychodząc z baru.

Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez Nekkoru w 05 Wrz 2008, 22:14

Sorki za błędy - mam radeona i mi "Ć" pisac nie chce :)





GSC robiło Shadow of chernbobyl przez 5 lat. Na Clear Sky mieli niecałe półtora roku. Jak je spożytkowali?

Moja mini-recenzja odpowie na pytanie: Czy Celar Sky jest lepszy od poprzednika?


W mojej recenzji opisze tylko największe babole i minusy oraz rzeczy, które mnie pozytywnie zaskoczyły.



PLUSY:

1. Poprawiona inteligencja wrogów (też minus!)

2.Na plus zadziałała moc mutantów w zwarciu. Gdy mutanty są daleko - mamy szanse je pokonać. Gdy kilka psów podleci do nas, szanse na przeżycie są minimalne.



MINUSY:


1. Już w menu mamy rozczarowane. Panowie z GSC nie zmienili nawet utworu. Nowy wygląd menu dotyczy tylko strony głównej (zapisz grę, wyjść, nowa gra), w pozostałych podmenu, (czyli np. grafika albo okienko wczytania gry) pozostały bez zmian. Zmieniły się tylko kolory klawiszy, nic więcej.

2. Na porządku mamy trochę łażenia. Już na samym początku stykamy się z klimatem znanym z poprzedniej części. Przeciwnicy na początku są trudni, mamy problem z pokonaniem 3-4 bandytów. Niestety z czasem naszym wrogom ubywa inteligencji. Przestają robi uniki, przestają się kryć. Samemu można przeczesać pół mapy zabijając 2-3 bataliony.

3. Jedna rzecz, która rzuca się w oczy to celność wrogów. Są cholernie celi. Potrafią trafić nas nawet jak leżymy na ścianą.

4. Na minus działa znajdywanie itemów wprost na rodzę. Idę sobie w dolinie mroku, patrzę a tu karabin sobie leży.

5. Kuleje także system handlu/ulepszeń broni. Łatwo można strącić kupę kasy. Dlatego ci, którzy lubią nadpisywać sejw na poprzedni powinni się zaopatrzec w jakąś walerianę albo coś.

6. Kolejny minus to lokacje. Odcięli nam kilka wspaniałych lokacji, a nowe są kiepskawo zaplanowane. Ale

7. Kolejny minus: źle zoptymalizowany silnik graficzny. Gra mocno tnie na mocnym sprzęcie.

8.Shotgun sniper. Po zmodyfikowaniu mojej strzelby mogłem razic celnie wrogów ze 100m - czy widział ktoś podobną bzdure??


Gra kuleje, czołga się. Upada, próbuje wstać. Ciężko ocenić tą grę. Gdyby clear sky pojawił się przed SoC - było by ok. Niestety tak nie jest.

Mam nadzieje, że panowie z GSC biorą się do roboty, by wypuścić kilka (naście?) łatek do gry, dzięki którym oszczędzimy sobie włosów na głowie.

SoC pozostaje lepszy od Clear sky. Miejmy nadzieje, że trzecia cześć "Myśliwego z czarnobyla" będzie spełnieniem marzeń każdego samotnika - połączenie klimatu i fabuły z SoC oraz nowości z Clear sky. Pożyjemy, zobaczymy :)


Moja ocena:

Clear Sky: 7/10.
Shadow of chernobyl: 9/10

By Nekkoru

Wszelkie prawa zastrzeżone - jeżeli chcesz wrzucic mój tekst gdzieś - wpierw mnie o tym powiadom ;)
Ostatnio edytowany przez Nekkoru, 05 Wrz 2008, 23:18, edytowano w sumie 1 raz
Najlepsze forum o elektrowni czarnobylskiej TUTAJ

Image
Awatar użytkownika
Nekkoru
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 28 Lip 2007, 13:47
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 17:56
Miejscowość: Katowice - Prypec - Moskwa ;)
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: -1

Reklamy Google

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez caleb59 w 05 Wrz 2008, 22:22

Nekkoru napisał(a):7. Kolejny minus: źle zoptymalizowany silnik graficzny. Gra mocno tnie na mocnym sprzęcie.
Gra kuleje, czołga się. Upada, próbuje wstać. Ciężko ocenić tą grę. Gdyby clear sky pojawił się przed SoC - było by ok. Niestety tak nie jest.

Z przykroscia zgadzam sie w 100% - gierka powaznie szwankuje nawet na oswietleniu statycznym, jest malo grywalna z powodu malej ilosci fps co mnie zaszokowalo.
Mysle ze patch pomoze - ktos mi zarzucal w innym watku ze mam syf w systemie, problemy ze sterownikami itd. ale to nieprawda - wina tkwi w kiepskiej optymalizacji silnika - nawet na mocnym sprzecie gierka kuleje wiec co mowic o moim.
Recenzja wporzadku ale wedlug mnie zbyt ogolnikowa i wyglada jak zrobiona na szybkiego.
                        Image
| Ryzen 7 5800X3D | 32GB DDR4 RAM | RTX 4070 SUPER 12GB GDDR6X RAM | Windows 11 Pro x64 |
Awatar użytkownika
caleb59
Administrator

Posty: 2694
Dołączenie: 23 Sie 2008, 18:59
Ostatnio był: 24 Wrz 2024, 23:15
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 672

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez meJKu w 05 Wrz 2008, 22:29

Nekkoru napisał(a):1. Już w menu mamy rozczarowane. Panowie z GSC nie zmienili nawet utworu. Nowy wygląd menu dotyczy tylko strony głównej (zapisz grę, wyjść, nowa gra), w pozostałych podmenu, (czyli np. grafika albo okienko wczytania gry) pozostały bez zmian. Zmieniły się tylko kolory klawiszy, nic więcej.


A komu to przeszkadza? :] Rozgrywki jakoś znacząco nie zmienia, a wpływu na nią chyba żadnego nie ma :]

Nekkoru napisał(a):2. Na porządku mamy trochę łażenia. Już na samym początku stykamy się z klimatem znanym z poprzedniej części. Przeciwnicy na początku są trudni, mamy problem z pokonaniem 3-4 bandytów. Niestety z czasem naszym wrogom ubywa inteligencji. Przestają robi uniki, przestają się kryć. Samemu można przeczesać pół mapy zabijając 2-3 bataliony.


Hmmm wg. mnie AI i tak jest jedną z najlepszych w grach komputerowych. Ja gram na weteranie to mam problemy z jedną grupą ale jak gra się na nowicjuszu :] AI miewa wpadki, lecz mimo to jest świetne. Jak widzisz kumpla obok chowającego się za murkiem... takie coś buduje klimat.

Btw. czyli ty klimat z Shoc zaliczasz jako minus? n/c :]

Nekkoru napisał(a):3. Jedna rzecz, która rzuca się w oczy to celność wrogów. Są cholernie celi. Potrafią trafić nas nawet jak leżymy na ścianą.


Ponieważ pociski w Czystym Niebie przebijają wszelkie pnie drzewa i ogólnie wszystko co jest drewniane :] Tak więc ciężko jest wyszukać jakąś osłonę.

Nekkoru napisał(a):4. Na minus działa znajdywanie itemów wprost na rodzę. Idę sobie w dolinie mroku, patrzę a tu karabin sobie leży.


Widocznie jakiś stalker tutaj zginął. Po prostu brakuje ciała ponieważ komputer usuwa niektóre po jakimś czasie.

Nekkoru napisał(a):5. Kuleje także system handlu/ulepszeń broni. Łatwo można strącić kupę kasy. Dlatego ci, którzy lubią nadpisywać sejw na poprzedni powinni się zaopatrzec w jakąś walerianę albo coś.


???

Nekkoru napisał(a):6. Kolejny minus to lokacje. Odcięli nam kilka wspaniałych lokacji, a nowe są kiepskawo zaplanowane. Ale


Na razie grałem tylko na bagnach, kordonie i dolinie mroku i zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Bagna niebezpieczne, śmierdzące i ogólnie kipiące klimatem :P Kordon został odpowiednio zmodyfkiowany, of course na plus. Dolina mroku się praktycznie nie zmieniła... no poza tym, że odcięli spory kawał fabryki, bo każdy by tam nie wytrzymał 10 sekund ( promieniowanie ) :D Jednak jak chcesz to możesz tam wejść ale jedyne co zyskasz hmm albo raczej stracisz to apteczki oraz leki przeciwpromienne ^^

Nekkoru napisał(a):7. Kolejny minus: źle zoptymalizowany silnik graficzny. Gra mocno tnie na mocnym sprzęcie.


U mnie z kolei gra zaliczyła spory przyrost fps'ów, a gram na wyższych ustawieniach!
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 681
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 22:04
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez Nekkoru w 05 Wrz 2008, 22:36

To ty jakiś dziwny jestes :D


A co do tego stracenia kupy kasy:

"Kupic ten celownik, czy nie?"

a potem albo nie pasuje, albo kupujemy za te 2k i po 10 minutach znajdujemy w broni :)
Najlepsze forum o elektrowni czarnobylskiej TUTAJ

Image
Awatar użytkownika
Nekkoru
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 28 Lip 2007, 13:47
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 17:56
Miejscowość: Katowice - Prypec - Moskwa ;)
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: -1

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez cmlPL w 05 Wrz 2008, 22:43

Caleb to ja pisałem o syfie w systemie i sterach - jeśli inne osoby potwierdzają ten problem z optymalizacją - przykro - panowie z GSC spieprzyli sprawe. Ale włączając SCS na moim poprzednim Secie na którym grałem w SOC nie było prawie różnicy może czasami spadał otorche fps - za to na moim HD3850 256 2gb ram i Athlon x2 2.5 gram na max 1024 z aa x2. Idzie grać spokojnie, chociaż bandyci to cholerne skurczybyki bo z TOZ'a potrafią mnie ustrzelić z 50 metrów ponad bez problemu - celność rzutów granatami jest oszołamiająca...
cmlPL
Łowca

Posty: 468
Dołączenie: 19 Sie 2007, 21:33
Ostatnio był: 06 Paź 2013, 05:06
Miejscowość: Niedaleko KowKa
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Obokan
Kozaki: 2

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez meJKu w 05 Wrz 2008, 22:47

O tak granaty są świetne. Patrze a tu ostrzeżenie, że przed moimi oczami granat, a chwilę później już z każdej strony mam odpowiednie ostrzeżenie :D
Awatar użytkownika
meJKu
Weteran

Posty: 681
Dołączenie: 04 Gru 2007, 22:21
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 22:04
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 111

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez sniper222 w 05 Wrz 2008, 22:50

Z tego co sie orientuje W SOC pociski przeciwpancerne etc było jak na lekarstwo, a teraz mozna kupic ile funduszy nam starczy na te pociski, racja wrogowie sa strasznie celni ni hu hu
sniper222
Kot

Posty: 27
Dołączenie: 11 Lip 2007, 23:17
Ostatnio był: 06 Wrz 2008, 12:35
Kozaki: 0

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez Microtus w 05 Wrz 2008, 23:03

Z tym AI wrogów to bym nie przesadzał. to stary trik twórców gier. Wydaje się, że są nieźli a oni tylko dobrze strzelają i celnie ciskają granaty. Respown jest z dupy wyjęty. Jak w SoC zresztą. Wykonuję zadanie a tu po 20 sekundach za plecami zadanie się odnawia i dosłownie w tym samym miejscu pojawia się grupa bandytów.
I jeszcze było by ok gdyby tak było raz ale tak było 3 razy pod rząd i pewnie byłby czwarty tylko mnie ustrzelili.

Zadania pojawiają się z taką prędkością, że ni cholery nie wiadomo co robić.

Klimatu nie ma bo nie ma czasu nawet się rozejrzeć. Bagna miały być duże i rozległe pełne anomalii. Przebiegłem kawał drogi i żadnej nie widziałem.

Żałuję że grę kupiłem. Jak dla mnie jedyny jej plus to lepiej zoptymalizowany silnik. Przynajmniej u mnie działa lepiej niż SoC. Jednak czytałem, że gra działa dobrze na kartach nvidii a ja mam geforca. Więc prawdopodobnie radonowcy mają prze...

Moja ocena 4/10
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez Nekkoru w 05 Wrz 2008, 23:17

EDIT:


Dodaje jeszcze jeden minus:

Shotgun sniper.

Po zmodyfikowaniu mojej strzelby mogłem razic celnie wrogów ze 100m - czy widział ktoś podobną bzdure??
Najlepsze forum o elektrowni czarnobylskiej TUTAJ

Image
Awatar użytkownika
Nekkoru
Tropiciel

Posty: 214
Dołączenie: 28 Lip 2007, 13:47
Ostatnio był: 19 Maj 2014, 17:56
Miejscowość: Katowice - Prypec - Moskwa ;)
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: -1

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez SaS TrooP w 06 Wrz 2008, 15:04

Zależy z jaką amunicją. Jeśli kulowa czy strzałkowa to nie ma problemu. Nie grałem jeszcze, ale widać, że średnio się postarali.

Co do przebijania ścian, to chyba trochę przegięli. Taki AK-74 drzewa nie przestrzeli...
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez FireStorm w 06 Wrz 2008, 15:12

Zdziwilbys sie. AK47/74 przebija ceglany mur (zarowno pod katem 90 jak i 45 stopni) jak i drzewo o grubosci nawet 20-30 centymetrow.
Image
FireStorm
Stalker

Posty: 59
Dołączenie: 05 Wrz 2008, 18:40
Ostatnio był: 04 Paź 2008, 21:52
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: --
Kozaki: 0

Re: Minirecenzja by Nekkoru :)

Postprzez dorian w 06 Wrz 2008, 16:19

AK47/74 przebija ceglany mur (zarowno pod katem 90 jak i 45 stopni) jak i drzewo o grubosci nawet 20-30 centymetrow.


To się całkowicie zgadza.
Pamiętam z wojska i sam widziałem, szliśmy na poligon (żesz kurde 12 km w styczniu z giwerami, ekwipunkiem i półbiegiem co i rusz + "maski włóż!") i jak staliśmy w szeregu na postoju, bo oczywiście usiąść nie było wolno i jak nam już pot na dupach zamarzać zaczynał sierżant odbezpieczył AK-47 i przygrzał 2 strzały w drzewo z +/- 5m i które miało około 40 cm średnicy , co by nam pokazać moc tej maszynki na konkretnym obiekcie i z bliska, to kule na wylot przeszły bez wniku, aż z tyłu w skarpie zaryły, więc co to robi z człowieka... :o
Jeśli chodzi o samą grę - dopiero co przeszedłem bagna i uczucia mieszane, z czego :
Na + :
- przede wszystkim jakość grafiki rozwala widać, że engine X-Raya jest dość mocno podrasowany i jeśli chodzi o wygląd grafy i szczegóły to i tak będę się upierał, że żadne tam i ostatnio modne Unreale 3, czy Jupitery (no ten trochę starszy), a nawet Crisis nie są lepsze...
- rozwalony przeciwnik wspaniale dostaje i pada na glebę, to JEST nowość w tej grze,
Na -- :
- silnik baaardzo niezoptymalizowany i wymagający, na moim sprzęcie w ustawieniach na max 1680 x 1050 średnio około 25 - 40 fps, więc z max przeszedłem na wysokie i jest git, min. około 70 fps,
- bagna to trochę jakby mało ciekawe lokacje, od razu na początku strasznie dużo dyskusji i w ogóle gadania, zwłaszcza n/t Zony, a w trakcie latania po bagnach i wykonywania zadań jest ich co i rusz tyle, że można się nie wyrobić z lekka z zaliczeniem kolejnego,
- nie bardzo mi leży ruch i przekrzywienie kamery przy ładowaniu giwer,
- strzałkę kierunku kolejnej misji słabo widać na podręcznej mapce w rogu ekranu,
- w ekwipunku pojawiające się dymki z opisem broni (przedmiotu) do kitu, bo zasłaniają sam przedmiot z lekka, w SoCH było zdecydowanie lepiej, bo prościej i czytelniej,
- blowouty nie złe, ale i tak uważam, że najlepsze są w Priboi'u 1.1.,
- i co mnie najbardziej osłabia I - za cichy głos lektora przy gadaniu w stosunku do odgłosów Zony (np. wszechobecne żaby na tychże bagnach) jak i zbyt głośna muzyka z np. grającego głośnika obok...Cokolwiek się nie zrobi w opcjach dźwiękowych gry, to i tak głos lektora będzie cichy :(
- brak śpiwora, albo do tego jeszcze nie doszedłem,
- i co mnie najbardziej osłabia II - po dedzie nie działa klawisz F9 szybkiego wczytania, tylko trzeba wczytać z menu gry.
A tak poza tym jęczeniem, to gra póki co i tak wymiata... :D
P.S. Czekam na mody i pierwsze patche :wink:
Ostatnio edytowany przez dorian, 13 Wrz 2008, 09:52, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
dorian
Legenda

Posty: 1409
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 23 Sie 2024, 17:38
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 246

Następna

Powróć do Ogólna dyskusja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość