Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez Krzyk19 w 19 Wrz 2014, 00:35

Generalnie nic nie mam do ateistów(Wierzę, że Bóg stworzył ziemię i ludzi, ale nie ma już wystarczającej siły, aby wpływać na świat - to chyba deizm) ale nie potrafię sobie nawet wyobrazić dnia, w którym obok krzyża, symbolu Polski, kraju pomiędzy Niemcami, w których panoszą się muzułmanie i prawosławnymi Białorusią oraz Ukrainą zawiśnie jakaś gwiazda Dawida lub pół księżyc. Przynajmniej u mnie jeszcze nie wiszą.
Krzyk19
Tropiciel

Posty: 347
Dołączenie: 25 Sty 2014, 19:48
Ostatnio był: 02 Sty 2018, 11:38
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 53

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez Universal w 19 Wrz 2014, 01:30

Gwiazda Dawida i Półksiężyc nie mają w polskich warunkach racji bytu. Podobnie jak Koło Dharmy. Jedynie krzyż łaciński i prawosławny, jeśli już. Faktycznie w Sejmie czy placówkach państwowych powinien wisieć jedynie herb. Ale...

Pomijając absurdalność stwierdzenia, że fanatyzm katolicki i islamski są sobie równe, to nie jestem pewien, czy laicyzacja na wzór francuski powinna mieć miejsce. Za nią idą "mniej pożądane" zmiany w życiu społecznym. Mówiąc wprost: jeśli ktoś czuje się prześladowany przez plebana, to niech nie chodzi do kościoła. Jeśli ktoś czuje się prześladowany przez nadgorliwych sąsiadów - niech ich olewa, polecam tę metodę. Wreszcie - jeśli ktoś mimo to czułby się prześladowany, to niech pomyśli, czy to nie paranoja; nikt nie stoi z karabinem i nie zmusza pod groźbą śmierci do uczęszczania na msze. Aktualnie jesteśmy bliscy optymalnej sytuacji, niechby tylko obie strony trochę odpuściły.

Wpływ Kościoła można trochę ograniczyć, np. rezygnując z lekcji religii w szkołach na rzecz salek katechetycznych, ale kompletna laicyzacja jest niepotrzebna, by nie powiedzieć dosadniej. Jeśli np. żołnierze wyraziliby życzenie, by w jednostce był kapelan, to dlaczego miałoby go nie być?

Czuję w ostatnich postach płacz i zgrzytanie zębów poparte urojeniami i uogólnieniami.

PS Przed chwilą się zorientowałem, że powinienem być arianinem, nie katolikiem :E
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wiara

Postprzez User 100 w 19 Wrz 2014, 02:14

Universal napisał(a):. Jeśli np. żołnierze wyraziliby życzenie, by w jednostce był kapelan, to dlaczego miałoby go nie być?


Kapelanów też trzeba ograniczyć, a w przyszłości mimo wszystko wycofać z armii (zwłaszcza, że ta jest niewielka i całkowicie zawodowa). Nie rozumiem, czemu kapelan ma dostawać pensję i emeryturę oficerską (słynny przykład Głódzia). Kiedy armia była poborowa, to kapelan mógł się wydać potrzebny, ale wojsko stało się pracą taką jak każda inna, a religię się powinno kultywować po pracy.
Nie wyobrażam sobie kapelana np. w urzędzie
User 100
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 17 Sie 2014, 01:14
Ostatnio był: 01 Paź 2014, 11:04
Miejscowość: Skadowsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: -7

Re: Wiara

Postprzez Universal w 19 Wrz 2014, 02:42

Ja nie powiedziałem, że kapelan miałby być oficerem; raczej widziałbym go jako pracownika cywilnego, na podobnej zasadzie co np. psycholog. To, że nie jestem przeciwny instytucji kapelana nie znaczy, że zostawiałbym to tak, jak jest. Nie porównuj urzędu z wojskiem, mają inne zadania. Chyba że na front chcesz posłać armię urzędników :suchar: Zresztą to szczegół, ostatni w kolejce.

Nie jestem w stanie tego zrozumieć - dlaczego człowiek skacze ze skrajności w skrajność, na przykład od teokracji do skrajnej laicyzacji, kiedy możliwe i często pożądane są stany pośrednie.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Wiara

Postprzez User 100 w 19 Wrz 2014, 02:53

Owszem przesada nie byłaby najlepsza, bo się z czasem robi śmieszna jak na przykład miało to miejsce w ZSRR, gdzie laicyzm musiał się w pewnym momencie ugiąć przed kultem wodza i partii.

Ale świeckość na modelu francuskim byłaby dla Polski idealna. Zastanawiający jest też model niemiecki. Co ciekawe w tym kraju bardzo łatwo o apostazję (tylko KRK w naszym kraju i we Włoszech utrzymuje jakieś haniebne, urojone przepisy, że niby trzeba świadków itd.). Wystarczy tylko nie odprowadzać podatku na Kościół. Stąd na przykład słyszałem o przypadkach Polaków, którzy w Niemczech migali się od płacenia podatku kościelnego. Potem szedł taki Polak do kościoła po ślub albo inny sakrament, a tu zonk - wykreślony.
User 100
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 17 Sie 2014, 01:14
Ostatnio był: 01 Paź 2014, 11:04
Miejscowość: Skadowsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: -7

Re: Wiara

Postprzez szm w 19 Wrz 2014, 12:35

Zmiany jakie niedługo zajdą można jednak będzie porównać do tych z Francji 1905 roku.


Czyżby szykowowała się nam polska Afera Dreyfusa? Jakie zmiany? W Ministerstwie Obrony Narodowej będą szafy Korynt i Kartagina, w których będą umieszczani promowani oficerowie o poglądach antyklerykalnych, i oficerowie - Katolicy, którym będzie się blokowało kariery? Wybędzimy Jezuitów? Będziemy organizować zamachy na kościoły oraz akcje odwetowe Katolików?

W przełomie XIX i XX wieku, francuskimi środowiskami liberalnymi rządziła masoneria, która obsesyjnie walczyła z tradycjonalistycznym Kościołem. Chciała go zniszczyć, bo był on symbolem starego, tradycyjnego porządku społecznego. A jak jest dziś... z czym ma walczyć owa masoneria? Z Kościołem liberalnym? Przeciwko czemu? We Francji tamtego okresu, środowiska tradycjonalistyczne (np. środowiska związane z późniejszą Action Française) były bardzo silne. Masoneria słusznie obawiała się, że pewnego dnia mogą oni dojść do władzy. Dlatego wydała ona wojnę Kościołowi.
Wróćmy teraz do współczesnej Polski.. Społeczeństwo bierne, mierne. Tak naprawdę każdy ma w dupie czy będzie ten krzyż wisiał czy też nie, byle była pełna micha. Jakieś tam bunty są, ale tylko jak w telewizji pojawi się jakiś idiota od Palikota ze swoją wioskową mądrością, a i to, bunty jedynie słowne. No z czym ta masoneria ma walczyć?
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Wiara

Postprzez User 100 w 19 Wrz 2014, 12:38

A czy koniecznie potrzeba do przemian afery Dreyfusa czy jakiejś afery wojskowej? Z tą masonerią to też pojechałeś :facepalm: . Jakbym czytał jakąś Gazetkę (anty)Polską.

Co do buntów słownych to racja, ale nie wiem, w co się przekształcą za 5 lat. Może się okazać, że żadna masoneria do świeckości kraju nie będzie nam potrzebna.
User 100
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 17 Sie 2014, 01:14
Ostatnio był: 01 Paź 2014, 11:04
Miejscowość: Skadowsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: -7

Re: Wiara

Postprzez szm w 19 Wrz 2014, 12:46

Nie obrażaj mnie, dobrze? Możesz o mnie mówić wszystko, ale za porównanie do smoleńszczaków walę w ryj :caleb:. To, że masoneria wywołała Wielką Rewolucję antyFrancuską jest faktem historycznym. To, że na przełomie XIX i XX wieku, francuskimi środowiskami lewicowo - liberalnymi rządziła masoneria jest faktem historycznym. Powie Ci tym każdy, nawet początkujący historyk masonerii.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Wiara

Postprzez User 100 w 19 Wrz 2014, 12:52

Jasne, że masoneria była wtedy aktywna, ale jej rola jest dziś przeceniana. Dzisiaj też się nią straszy - że ma niby władać Polską, chociaż liczy w tym kraju współcześnie co najwyżej 500 członków. Przy czym najsłynniejszy mason w polityce to niejaki Bronio Wildstein, który swego czasu brylował w świątyni Loży Copernic.

Poza tym sam stosunek masonerii do boga też jest niejednolity. Ryt angielski jest bardzo cięty na ateistów i wymaga wiary w "Wielkiego Architekta".
User 100
Stalker

Posty: 65
Dołączenie: 17 Sie 2014, 01:14
Ostatnio był: 01 Paź 2014, 11:04
Miejscowość: Skadowsk
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: -7

Re: Wiara

Postprzez szm w 19 Wrz 2014, 13:01

A ja uważam, że jej wpływ na wydarzenia we Francji jest niedoceniany. Umiem również rozróżniać różne ryty etc. I co z tego? Dalej uważam, że w Polsce nigdy już nie będzie takie sytuacji jaka była we Francji na przełomie XIX - XX wieku. Nie da się zrobić z polactwa Polaków w 5 lat. Finito.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Wiara

Postprzez SkullDagger w 15 Paź 2014, 00:41

Mam pytanie: Jak ma na imię Bóg?
I5-3570K 3,40Ghz 3,80Ghz in Turbo
GA B75M-D3V GoodRam 8GB 1600Mhz
GTX 660 2GB Win 7 64bit
Awatar użytkownika
SkullDagger
Ekspert

Posty: 881
Dołączenie: 26 Sie 2011, 01:04
Ostatnio był: 13 Wrz 2024, 16:42
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 63

Re: Wiara

Postprzez Realkriss w 15 Paź 2014, 01:28

Pan.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości