Co czytacie?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy czytasz książki (t.j. lektury nieobowiązkowe)?

Tak, 1-2 na rok.
79
14%
Tak, 3-5 na rok.
97
17%
Tak, 5-10 na rok.
81
15%
Tak, więcej niż 10 na rok.
252
45%
Nie, książki są dla nudziarzy.
12
2%
A co to jezd ksionszka?!?
35
6%
 
Razem głosów : 556

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 05 Wrz 2014, 16:19

@KOSHI
A mi właśnie motyw ze stalkerami pasuje jak ulał. To słowo funkcjonuje u ruskich dość dobrze, więc czemu nie?
Zresztą zobacz - idą tam, gdzie każdy inny się boi, żeby przynieść jakiś konkretny przedmiot - a drewno czy żywność urasta w świecie Metra do rangi artefaktów, więc podobieństwo jest. ;)

W "Piterze" jedyną bolączką dla mnie było to, że zamieniono stalkerów na diggerów. :/
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Reklamy Google

Re: Co czytacie?

Postprzez Imienny w 07 Wrz 2014, 22:33

Digger - od tego słowa bolą mnie oczy. Już wolę starego dobrego stalkera, który pomimo tego, że pojawił się wiele lat temu w "Pikniku na Skraju Drogi", jest wciąż żywy. I jak pokazuje to książką, której poniżej opiniuje, ma się dobrze i nie wybiera się emeryturę. :)

UWAGA!! JEST SPOILER.

Dzisiaj udało mi się skończyć "Kompleks 7215" - wizja życia w podziemiach po apokalipsie termojądrowej z perspektywy Warszawy. Ciekawość, jak dokładnie wyobraził to sobie autor, popchnęła mnie do kupienia tej książki. Liczyłem na solidną książkę i nie zawiodłem się. Tak jak w przypadku Drugiego Brzegu podzielę to na plusy/minusy oraz kilka krótkich zdań i ocenę (taką jak w systemie szkolnym :) ).

Na plus:
+Główny motyw, czyli podróż najemnika pozbawiona dla niektórych sensu (np. kierownika Zimowskiego) w celu przywrócenia na chwilę czasów sprzed Zagłady.
+Opisy walk z potwornościami Warszawy - nieźle wykonane (np. spotkanie na Nekropolii z Władcą Marionetek),
+Krótki rozdział z perspektywy pół człowieka/pół mutanta - solidne wykonanie.
+Mamy opis życia nie tylko w metrze, ale i w innych miejscach (Cegielnia Chylińska, MCR)
+Mapa metra jest na początku, co pozwala na zobrazowanie trasy, jaką podążają Borka i jego kompani.
+(W porównaniu do innych książek serii Fabryczna Zona) Znacznie ograniczenie liczb głupich wyrażeń i fonetycznego zapisu nazw broni/organizacji/masek typu "empepięć", "efesbe", "akaem". Napotkałem na kilka takich słów podczas lektury, ale w porównaniu do ŚP, CM, OŚ czy DB jest ich znacznie mniej.
+Krótki spis miejsc/bohaterów/mutantów, co pozwala sobie dokładnie przypomnieć fabułę bez konieczności szukania fragmentów w książce.
+Kilka ciekawych pomysłów na mutanty.
+Nawiązania do innych książek literatury postapo/autorów - lepiej/gorzej wykonane (kwestia gustu), ale są, co mnie cieszy.
+Wzbogacenie tekstu kilkoma ciekawymi rysunkami.
+Opisy tuż przed samą katastrofą.

Na minus:
-Niektóre mutanty łudząco przypominają mi te, które już widziałem wcześniej - np. lupina niemal od razu skojarzyłem z nibypsem, a nazwa mutanta psionicznego telep średnio mi pasuje (u mnie wywołuje śmiech). Zegarowy przypomina mi gargulca z serii Metro.
-Błędy w tekście (momentami nawalone przecinków jak głupi, a w jednym momencie słowo "stalker" pada aż 5 razy) . Nie zapominajmy o "przypadkowym przypadku" :E - to mnie rozsmieszyło.
-Trochę czuje brak mistyki

Podsumowanie - W porównaniu do CM jest postęp (i to znaczny), ale czuje się to nie jest, za co można dać 5/6 albo więcej. Literaturę z serii Fabrycznej Zony, która wpadła w moje ręce, oceniam następująco:
OŚ - 5/6
ŚP - naciągane 4/6
DB - mocne 4/6
CM - naciągane 3/6
Biorąc pod uwagę wrażenia z książki/wady/zalety oceniam "Kompleks 7215" na 4+/6 - kawał solidnej literatury godnej przeczytania.

Edit 2: Refleksja po przeczytaniu dwóch poniższych postów sprawiła, że wycofuje się z jednego z zarzutów. Efekt przewrażliwienia na punkcie przeklinania.
Ostatnio edytowany przez Imienny 08 Wrz 2014, 16:46, edytowano w sumie 2 razy
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 17:55
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Co czytacie?

Postprzez Universal w 07 Wrz 2014, 22:48

Co tam było wulgarnego, parodia swojskiej ku*wy, czyli "karwa fe"? Albo jestem takim degeneratem, albo przesadzasz. I broń Boże nie czytaj tego co ja piszę, bo dostaniesz krwotoku z oczu i to nawet nie ze względu na jakość :caleb:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 08 Wrz 2014, 15:52

Imienny napisał(a): (np. spotkanie na Nekropolii z Władcą Marionetek)

Władca Marionetek podprowadzony (zainspirowany?) z "Do Światła" Diakowa. Nazwa identyczna, spotkanie z nim drużyny stalkerów też. ;)
Imienny napisał(a): Zegarowy przypomina mi gargulca z serii Metro.

Jak masz dostęp do "Do Światła", wyżej wspomnianego Diakowa to sobie otwórz pierwszą stronę - opis "z oczu" zegarowego mutanta, polowanie i zestrzelenie go przez snajpera jest identyczne.

Pisarz-leń, podprowadza pomysły innym autorom? Nieładnie. :realcaleb:
Imienny napisał(a):
W kilku fragmentach zbyt wulgarny język - rozumiem, że padały z ust wojskowych, ale to lekka przesada.

A mi strasznie było brak wulgarnego języka. W ogóle go prawie nie uświadczyłem.
A to "karwa fe" bardziej mnie wkurzało - tak trudno napisać "ku**a mać"? To jest literatura postapo, znaczy, że skoro są flaki i zniszczenie, to przekleństwa też mają być.
Takiej polskości brakowało w tej książce. Jakoś mi się nie chce wierzyć, że z apokalipsy ocaleli sami inteligentni,wychowani i grzeczni ludzie. :caleb:

Książka byłaby w porządku, tyle, że jak ją czytałem miałem wrażenie "gdzieś to już czytałem" - no i czytałem, bo lwia część "pomysłów" jest w innych, wcześniejszych książkach z serii Uniwersum Metro 2033. A przeczytałem je wszystkie.
Inspiracja, kopiowanie, lenistwo czy przypadek? :kotek:
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Co czytacie?

Postprzez slawek73 w 08 Wrz 2014, 16:31

Ja myślę, że to takie podświadome trochę ;) sam się co rusz na tym łapię ;)
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Co czytacie?

Postprzez Imienny w 08 Wrz 2014, 16:50

Co do odniesień do innych książek z serii Metro: poza Metro 2033 nie czytałem żadnej książki z tego uniwersum, pozostałe znam tylko z okładki. Tutaj zwracam się z pytaniem do osób, które są bardziej zgłębione w tym uniwersum: które z nich warto przeczytać? Czy warto zagłębić się w Metro 2034?
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 17:55
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Co czytacie?

Postprzez slawek73 w 08 Wrz 2014, 17:00

Nie chcę sie znowu komus narazić, ale jesli masz w do wyboru inne kawałki z meterem w tle, 2034 sobie odpuść. Bo autor popłynał w takie pseudofilozofie, że mnie robiło sie wręcz niedobrze ;) poza tym ja generalnie nie lubię stylu Glukhovskiego. Dla mnie, jest nudziarzem. I tyle.
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 08 Wrz 2014, 17:06

slawek73 napisał(a): Bo autor popłynał w takie pseudofilozofie, że mnie robiło sie wręcz niedobrze ;)

Wygłosiłbym swoją zwyczajową tyradę o sensie tej książki ale już mi się nie chce. Mi się podobała. :)
Imienny napisał(a):które są bardziej zgłębione w tym uniwersum: które z nich warto przeczytać? Czy warto zagłębić się w Metro 2034?

Polecam po kolei:
1.Piter
2.Do Światła
3.W Mrok
4. Dziedzictwo Przodków
5.Metro 2034
6. Za Horyzont
7.Korzenie Niebios

A i miniopowieść Głuchowskiego "Ewangelia wg. Artema" dodawana do Metra 2034 też fajnie przedstawia niewyjaśnione sprawy z Metra 2033.

Nie jest to moja opinia/lista książek ani kolejność, w jakiej mi się podobają a kolejność, w jakiej moim zdaniem powinieneś czytać. ;)

Dochodzi do tego jeszcze Dzielnica Obiecana (ale nie skończyłem czytać, to się nie wypowiem jeszcze) i zbiór polskich opowiadań wydany na e-booki, którego w ogóle nie polecam nawet zaczynać bo opowiadania są gorsze i durniejsze niż rozdział "Idiotka" w Ołowianym Świcie. :E :E :E
Вознаграждён будет только один.

Za ten post Grzechu300 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Imienny.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Co czytacie?

Postprzez Red Liquishert w 08 Wrz 2014, 17:13

Mały off: "Ewangelia..." jest na końcu M2033, jako epilog.
A sam zabrałem się za "Dzielnicę Obiecaną", pierwszą książkę z uniwersum (prócz podstawowej dylogii), jaką kupiłem. Odczucia mam mieszane, zobaczymy po zakończeniu.
Bydlę z pana, panie Red
Awatar użytkownika
Red Liquishert
Łowca

Posty: 418
Dołączenie: 07 Sty 2010, 16:13
Ostatnio był: 16 Gru 2021, 16:32
Miejscowość: Chuj wie, Polska Ź
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 167

Re: Co czytacie?

Postprzez Imienny w 08 Wrz 2014, 17:20

Dzięki za opinię. Następne wakacje rezerwuje na serię Metro i Strugackich. :)

Co do Ewangelii według Artema - uważam, że warto było to przeczytać, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć zakończenie książki (spoiler):
:

Dlaczego Artem rozmyślał, że konflikt upadłej ludzkości z czarnymi można było zakończyć inaczej.


Jeśli kogoś kręcą nieźle wykonane opisy walk z kosmitami przeplatane interesującymi rozmyślaniami, to polecam książkę "Ucieczka Eisensteina".
Ostatnio edytowany przez Imienny, 08 Wrz 2014, 17:21, edytowano w sumie 1 raz
"-Jesteś tchórz - nagle wyraźne powiedział chłopiec. (..)
-Jak to - tchórz? - zapytał Malanow - Dlaczego mnie obrażasz?
-A ja cię nie obrażam - oznajmił chłopczyk patrząc na mnie badawczo, jak na jakieś niespotykane zwierzę - Ja cię zdefiniowałem..." - Arkadij i Borys Strugaccy "Miliard lat przed końcem świata"
Niektóre moje koncepty: S.T.A.L.K.E.R. Przekleństwo, "Przeklęci Łowcy", Przeklęty, Sieroj Nikołajewicz Bondaruk, Bronie+dodatki, cz. I, S.T.A.L.K.E.R. Początki (w przygotowaniu)
Awatar użytkownika
Imienny
Weteran

Posty: 612
Dołączenie: 28 Sty 2014, 12:37
Ostatnio był: 29 Wrz 2024, 17:55
Miejscowość: Warszawa/Tarnobrzeg
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 227

Re: Co czytacie?

Postprzez slawek73 w 08 Wrz 2014, 17:21

Grzechu - doceniam :D Bo ja musiałbym zareagować .... :D I znowu by sie zaczęło. A co do zbiorku opowiadań, o którym wspomniałeś: 100% racji :) Tylko, czy to nie było tak, że one zostały głosami userów wybrane? Bo cos tak mię się kojarzy ;)
Awatar użytkownika
slawek73
Stalker

Posty: 189
Dołączenie: 19 Maj 2014, 18:55
Ostatnio był: 07 Lut 2019, 17:26
Miejscowość: Lublin
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 32

Re: Co czytacie?

Postprzez Grzechu300 w 08 Wrz 2014, 17:58

Red Shoahert napisał(a):Mały off: "Ewangelia..." jest na końcu M2033, jako epilog.

Ja dostałem osobno, do książki Metro 2034 jako mała broszurka. Aż sprawdziłem, na końcu Metra 2033 nic takiego nie ma. :P
slawek73 napisał(a):Tylko, czy to nie było tak, że one zostały głosami userów wybrane? Bo cos tak mię się kojarzy ;)

Tak, z kimś tam chyba dyskutowałem, z Kriss chyba, jakie książki polecić zarówno z serii Stalker jak i z Metra dla "świeżaków". :)
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości