Język rosyjski

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Język rosyjski

Postprzez Mathias w 26 Sty 2014, 22:16

Voldi, właśnie się zdziwiłem, gdy powiedziałeś o białoruskim w szkole, ale potem zobaczyłem "Hajnówka" pod avatarem i mi się już rozjaśniło ^_^ No ale tak się składa, że w rozmowie z Ukrainką dość sporo rozumiałem. Oczywiście, mam na myśli sytuacje, gdy rozmawiała z inną Ukrainką, bo ze mną to raczej się tym sposobem nie dogada. W brzmieniu, akcencie, jest bardzo podobny do polskiego. Nie ma takiego zaciąganie typu "je". Jak dla mnie dość podobny. Chociaż przypomina mi się sytuacja, gdy na zajęciach ktoś powiedział do kogoś by się przestał z nim/nią droczyć - Ukrainka zaczęła się śmiać, nikt nie wiedział dlaczego, a ona myślała, że chodziło o coś innego. Okazało się, że w ukraińskim "drochitsya" znaczy "walić konia".

Fińskiego próbowałem się uczyć. Jakieś dwie-trzy lekcje na jakiejś stronce internetowej znalazłem. Nie powiem, ciekawy język.

Łacinę mam teraz na studiach, ale nie uczęszczam. W zasadzie praktycznie w ogóle nie chodzę na zajęcia. Niemniej jednak jedno w głowie mi pozostało (poza samym zamiłowaniem do tego języka i jakąś tam wiedzą, którą sam sobie nabyłem, słuchając między innymi właśnie chorałów i innych kawałków gdzie wkręcona jest łacina): są dwa rodzaje. Jeden ten powszechnie znany, gdzie wyraz "caesar" przeczyta się jako "cezar"; oraz druga zbliżona bardziej do greki, gdzie ten sam wyraz przeczyta się jako "kajsar". Ten drugi jest rzadko kiedy spotykany, a już na pewno nie w pieśniach.
Awatar użytkownika
Mathias
Kot

Posty: 43
Dołączenie: 12 Sie 2009, 22:07
Ostatnio był: 20 Mar 2019, 09:20
Miejscowość: Люблинское воеводство
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 3

Reklamy Google

Re: Język rosyjski

Postprzez impulse_101 w 26 Sty 2014, 22:53

W telefon wrzuciłem sobie mp3ki z rosyjskim i od czasu do czasu sobie puszczam czy to w pracy czy przy jakiś domowych czynnościach. Moze nie jest to jakieś super efektywne nauczanie ale nie wymaga dyscypliny w której od gadziny x do godziny y siedzę nad książka przy biurku, po 4mc takiej systematycznej "mantry" jednak sporo w głowie zostało, język jest bardzo podobny wiec łatwo wchodzi.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Język rosyjski

Postprzez KoweK w 03 Lut 2014, 13:45

Polecam kupić kurs od SuperMemo. Ja w ten sposób ogarniał angielski i za niedługo zaczynam z rosyjskim. Przynajmniej mam pewność, że mi słowa nie wypadną z głowy dzięki tej metodzie.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Wczoraj, 13:58
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Język rosyjski

Postprzez utak3r w 03 Lut 2014, 15:38

Voldi napisał(a):I kiedyś chciałbym potrafić posługiwać łaciną.


I gdzie będziesz się nią posługiwał?... :D

A co do rosyjskiego, kiedyś był obowiązkowy już w podstawówce, z wiadomego powodu. Dobrze, że te czasy minęły.
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Język rosyjski

Postprzez Realkriss w 03 Lut 2014, 15:56

A mnie jest żal, że język rosyjski przez komunistyczne konotacje i ten przymus uczenia się w szkole zrobił się taki niepopularny. Ja uwielbiam ten język, uważam, że jest przepiękny, zwłaszcza w pieśni.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: Język rosyjski

Postprzez vandr w 03 Lut 2014, 16:01

Dokładnie, bardzo dźwięczny i piękny język. Jak to języki słowiańskie zresztą. ;)
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Język rosyjski

Postprzez Kudkudak w 03 Lut 2014, 16:13

Tak, rosyjski jest świetnym językiem, który potrafi jako jeden z nielicznych wytworzyć specyficzny klimacik np. podczas śpiewania. Dawna nauka rosyjskiego w szkole, chociaż przymusowa, byłaby dla mnie o wiele lepszym rozwiązaniem niż dobrowolna chęć nauczania się języka niemieckiego. Łacina natomiast kojarzy mi się z przemądrzałymi inteligentami, którzy chcąc podkreślić swoją udawaną wyższość posługują się tym niezrozumiałym bełkotem.
Image
Image Image Image Image Image
Awatar użytkownika
Kudkudak
Legenda

Posty: 1462
Dołączenie: 02 Lis 2011, 18:55
Ostatnio był: 02 Maj 2020, 00:25
Miejscowość: atomizer
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: RPG-7u
Kozaki: 656

Re: Język rosyjski

Postprzez KoweK w 03 Lut 2014, 16:30

Łacina jest spoko. Najlepsze referencje w google grafice wyszukuję właśnie posługując się tym językiem. :E
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Wczoraj, 13:58
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Język rosyjski

Postprzez vandr w 03 Lut 2014, 16:32

Łacina ciężkim i trudnym językiem jest, ale świetnie pokazuje ile wyrazów w dzisiejszym świecie wokół nas pochodzi właśnie z tego języka. Po roku nauki miałem na egzaminie 5, więc wiem co mówię. :caleb:
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 12 Sie 2024, 20:47
Kozaki: 1747

Re: Język rosyjski

Postprzez djcycu w 04 Lut 2014, 10:00

Wolał bym uczyć się rosyjskiego w szkole niż niemieckiego. Co to za sens i logika uczyć się niemieckiego kiedy w UE rzekomo językiem urzędowym jest także angielski? Niepotrzebnie więc truć w głowach dwoma wykluczającymi się językami. Po za tym jak ktoś słyszał dźwięczność niemieckiego w muzyce to chyba wie jak ohydnie on szwargocze... Pamiętam jak kiedyś moi znajomi przeklinali ten język "bo ruski, ruski, głupie, brudne" itd... Tylko że potem dziwili się skąd różne rzeczy z netu potrafiłem znaleźć (szczególnie o terenówkach samoróbkach). Nie wiedzieli jakież to skarby kryją się po pokrytej cyrylicą dziewiczą stroną internetów :suchar:
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Język rosyjski

Postprzez Szagart w 04 Lut 2014, 16:35

Też wolałbym Rosyjski, jest na pewno lepszy od Niemieckiego, który jest paskudny. Po Polsku Motyl, angielsku Butterfly a po Niemiecku Der Szmeterling (wymowa) co jest potwierdzeniem brzydoty języka naszych sąsiadów. :E
|| i7-9700K 5.00GHz | 16GB DDR4 RAM | Asus Strix RTX 2070 Super Advanced 8GB GDDR6 | Windows 10 x64 ||
Szagart
Ekspert

Posty: 707
Dołączenie: 30 Paź 2013, 00:54
Ostatnio był: 03 Wrz 2023, 22:12
Miejscowość: Wrocław
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Język rosyjski

Postprzez utak3r w 04 Lut 2014, 17:44

Mi, na szczęście, wystarcza angielski :E nawet, gdy miałem propozycje z Niemiec, wymogiem był... angielski ;) z resztą, w całej Europie (może poza Francją :| ) wszyscy bez problemu w tym języku rozmawiają...

...a po przymusowych lekcjach rosyjskiego, pozostała mi w pamięci ta piosenka:

http://www.youtube.com/watch?v=blypORq3HMc

oczywiście, umiejętność czytania cyrylicy przydaje się, choć niekoniecznie zawodowo :E
Image
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości