Język rosyjski

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Język rosyjski

Postprzez Mara w 24 Sty 2014, 20:59

Tak więc zastanawiam się nad nauką języka rosyjskiego, zupełnie od podstaw. Ktoś miał z nim do czynienia? Ciężko ogarnąć? Do tej pory uczyłem się angielskiego/ niemieckiego/ francuskiego, ale rosyjski to przecież zupełnie inny alfabtet itp. I jeszcze, czy można się go nauczyć np jakoś korespondencyjnie/ przez Internet, czy konieczny byłby zwykły kurs? Protipy proszę. :)
Awatar użytkownika
Mara
Kot

Posty: 43
Dołączenie: 22 Sty 2014, 09:14
Ostatnio był: 22 Cze 2015, 18:41
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 7

Reklamy Google

Re: Język rosyjski

Postprzez Domianos w 24 Sty 2014, 21:05

Osobiście uczę się j. rosyjskiego w szkole. Mniej więcej od października godzinę w tygodniu, więc nie mam zbyt dużego doświadczenia. Jednak myślę, że warto podstawy ogarnąć z nauczycielem. Na pewno spore doświadczenie nauczy poprawnie pisać litery i zwróci uwagę na błędy. Poza tym polecam http://learnrussian.rt.com/

Za ten post Domianos otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Domianos
Łowca

Posty: 407
Dołączenie: 23 Lis 2009, 22:32
Ostatnio był: 14 Sie 2022, 13:00
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 28

Re: Język rosyjski

Postprzez ZiomB w 24 Sty 2014, 21:17

Jak się będziesz chciał nauczyć to się nauczysz, proste.
Co do konieczności kursów... Ja się j. angielskiego nauczyłem więcej z gier i filmów niż z samej szkoły, rosyjskiego przez całą moją edukację nie miałem i raczej nie będe mieć a cyrylicę już jako tako ogarniam, więc przemyślenia pozostawiam Tobie.
Awatar użytkownika
ZiomB
Tropiciel

Posty: 377
Dołączenie: 03 Mar 2010, 21:13
Ostatnio był: 06 Kwi 2019, 00:36
Miejscowość: Crawley
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 65

Re: Język rosyjski

Postprzez Taran w 24 Sty 2014, 22:31

Oczywiście, że warto uczyć się rosyjskiego. Podczas podróży do Rosji, na Białoruś, Ukrainę lub po prostu dla tego, że jest po prostu specyficznym i ciekawym językiem. Jeżeli chodzi o naukę to polecam (jeżeli nie ma możliwość nauki w szkole) na początek poznanie, DOBRE poznanie liter alfabetu. To podstawa. Można to z łatwością osiągnąć z pomocą Internetu. Następnie polecam oglądanie rosyjskich filmów bez lektora i napisów, chodzi o to aby zacząć się samemu domyślać co mówią bohaterowie i kojarzyć to z ich działaniami ( proponuję np. 4 odcinkowy serial o Czarnobylu ,,Motylki" po rosyjsku,, Мотыльки"). Polecam również słuchanie rosyjskiej muzyki np. zespół złożony z weteranów radzieckiej interwencji w Afganistanie o nazwie Lube, piosenki Włodzimierza Wysockiego i Ałły Pugaczowej. Dużo korzystaj ze słownika polsko- rosyjskiego, przeglądaj go nawet bez powodu w wolnym czasie. Kiedy poznasz już alfabet, zdobędziesz spory zasób słownictwa możesz zacząć czytać książki po rosyjsku. Jeżeli interesujesz się militariami poszukaj książek na frontowiec.pl. Znajdziesz tu do kupienia wiele ciekawych książek rosyjskojęzycznych. Możesz także poszukać książek S.T.A.L.K.E.R. z rosyjskiego uniwersum. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy możesz np. wypożyczyć byle jaką książkę po rosyjsku. Podsumowując, jeżeli zastosujesz się do tego co Ci poradziłem to powinieneś opanować język rosyjski w średni sposób w parę tygodni. Im będziesz się intensywnie uczył tym osiągniesz lepszy efekt w krótszym czasie. ;)

Za ten post Taran otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Mara.
Awatar użytkownika
Taran
Kot

Posty: 36
Dołączenie: 15 Lip 2013, 20:01
Ostatnio był: 25 Gru 2014, 18:03
Miejscowość: Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 3

Re: Język rosyjski

Postprzez kapucha w 24 Sty 2014, 23:45

Uczyłem się rosyjskiego przez rok, poza tym miałem trochę kontaktu z Rosjanami. Powiem tyle: alfabet wydaje się trudny, ale wcale taki nie jest. To trzeba po prostu wykuć na pamięć, innej drogi nie ma. Ja uczyłem się po kilkanaście minut dziennie i po jakimś miesiącu mogłem już w miarę płynnie czytać.

A jeśli chodzi o porozumiewanie się, to też nie jest tak trudno. Wystarczy znać kilkadziesiąt podstawowych słówek, które po polsku brzmią zupełnie inaczej. Sporo rosyjskich słów brzmi podobnie do polskich, ale oznacza inne rzeczy. Na to trzeba uważać i je opanować w pierwszej kolejności. Reszta jest bardzo podobna do naszych. Ja znam może z 200 słów, ale to luzem wystarcza do rozmawiania z Rosjanami na różne tematy.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Język rosyjski

Postprzez Mathias w 26 Sty 2014, 16:16

Zgadzam się, alfabet nie stanowi wielkiego problemu. Gramatyka również jest banalnie prosta, podobna do polskiej. Wyrazy same w sobie także są zbliżone, jako że polski naturalną koleją rzeczy znasz, a oba języki należą do rodziny słowiańskich.

Osobiście polecam, jak wyżej było napisane, muzykę. Już niekoniecznie tą z wymienionych, bo wszystko jest kwestią gustu. Ja czasem sobie słucham białoruskiego radia (choć tam akurat mówią po białorusku) i ostatnio nawet natrafiłem na fajną ukraińską stację z rosyjskimi piosenkami (ukraińskiego języka tam nikt nie uświadczy) - jamFM. Z Kijowa zdaje się. Muzyka może pomóc, podobnie jak filmy, gry, i tak dalej. Jeśli jakiś utwór się spodoba, szukasz tłumaczenia i wiesz o co chodzi.

Jeśli nauczyłeś się angielskiego, niemieckiego i francuskiego (nie sądzę byś mówił o stopniu zbliżonym do tak zwanego native speaker'a) to i rosyjskiego się nauczysz. Jedyna przeszkoda to alfabet, jednak ta akurat przeszkoda nie jest trudną do pokonania. Dla przykładu podam Ci tekst z paczki białoruskich papierosów, którą mam akurat przed sobą. Fakt, faktem alfabet białoruski i ukraiński od rosyjskiego się troszkę różni, ale jest bardzo podobny. Parę literek.

Курэнне - прычына развіцця сардэчна-сасудэістыx і ракавыx заxворванняў.

Czyta się to:

Kurennje - pryczyna razwiccja sardeczna-sasudejstych i rakawych zachworwannjau.

Co oznacza:

Palenie zabija.

Po rosyjsku byłoby mniej więcej w ten sam sposób, nie jest to trudny język. Śmiało się bierz za naukę. Możesz kupić sobie te kursy z książeczką z ćwiczeniami i płytką z wymową. Też dobra sprawa.
Awatar użytkownika
Mathias
Kot

Posty: 43
Dołączenie: 12 Sie 2009, 22:07
Ostatnio był: 20 Mar 2019, 09:20
Miejscowość: Люблинское воеводство
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 3

Re: Język rosyjski

Postprzez Adam w 26 Sty 2014, 16:27

Jako osoba skazana przez Buzka na gimnazjum i niemiecki, całe życie miałem ten znienawidzony język. W przedszkolu miałem anglika, co było świetnym pomysłem, jednak od podstawówki, po gimbazę i liceum był nieszczęsny niemiec. Anglika musiałem kuć się w prywatnej szkole, jednak dopiero w liceum mogłem go wziąć na główny język, ale jakiś baran uznał, że na drugim języku wstawić mi szkopa. :/

Co do tematu do moim marzeniem było nauczyć się rosyjskiego od podstaw i dopiero na studiach teraz mam szansę, którą wykorzystam. Jak każdy obawiam się grażdanki, jednak praktycznie każdy kumpel znający ruska mnie zapewnia, że nauka tego zajmuje ze dwie lekcje. Generalnie na moich studiach archiwistyki i zarządzania dokumentacji, będę się uczył paleografii rosyjskiej i łacińskiej, czyli w sumie nauczą mnie głównie czytać po rosyjsku, co mnie cieszy niezmiernie :)
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Język rosyjski

Postprzez Mathias w 26 Sty 2014, 16:39

Więc Twoi koledzy nie kłamali. Nie jest to trudne do nauczenia. Gorzej z zapamiętaniem kolejności, gdybyś chciał ładnie wyrecytować alfabet, choć tutaj mówię z mojego własnego punktu postrzegania rzeczywistości, taką jaka mi się wydaje że jest, a nie jaką jest ona naprawdę. Po prostu nie zwracałem większej uwagi na kolejność występowania literek w ich alfabecie, dlatego korzystanie ze słownika może być nieco frustrujące.

Ja tam miałem angielski od zawsze. W liceum miałem niemiecki zamiast rosyjskiego i na studiach (jako język obcy) - nie jestem do niego negatywnie nastawiony mimo wszystko. Ale rosyjski mi się bardzo podoba, ukraiński mniej. Nawet teraz sobie słucham rosyjskiej muzyki ^_^
Awatar użytkownika
Mathias
Kot

Posty: 43
Dołączenie: 12 Sie 2009, 22:07
Ostatnio był: 20 Mar 2019, 09:20
Miejscowość: Люблинское воеводство
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 3

Re: Język rosyjski

Postprzez Voldi w 26 Sty 2014, 18:59

Polecam sobie zrobić tabelkę ze znakami cyrylicą i ich zapisem fonetycznym. Ja tak nauczyłem się alfabetu białoruskiego (w szkole mam od 6 lat). A - tak jak mówili poprzednicy - rosyjski i ukraiński są bardzo podobne (najbardziej dostrzegalna różnica alfabetów, to występujące tylko w rosyjskim "щ" - szcz, "и" - i). Jeśli ogarniesz "jedną" cyrylicę, to właściwie ogarniesz wszystkie "trzy" (wariant ukraiński i białoruski).

Więcej nie napiszę, bo to bez sensu powtarzać to, co już napisali na dwóch stronach. Po pierwsze - ogarnij alfabet (ta tabelka jest naprawdę dobra), naucz się jeszcze go pisać "odręcznie" (my mieliśmy w szkole "Bukwar", powinno być coś podobnego w internecie, jakieś schematy) - pomaga jeszcze bardziej i cóż... Czytaj. Dobrze też złapać kontakt z kimś znajomym, kto dobrze ogarnia któryś z tych języków*, a najlepiej z jakimś cierpliwym Wschodnim Słowianinem :)

* - moje subiektywne spostrzeżenie: białoruski jest najbardziej podobny do polskiego i do gwary podlaskiej [a, że ja z Podlasia jestem i to "głębokiego", to ją także rozumiem i potrafię się posługiwać), posługując się rosyjskim trzeba być bardzo czujnym, bo jak mówili poprzednicy - słowa brzmią podobnie, a znaczą coś zupełnie innego, ukraiński jest najbardziej "oddalony" od polskiego, rosyjskiego i białoruskiego i według mnie, nawet trudniejszy, niż rosyjski.
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Re: Język rosyjski

Postprzez RadekNioch w 26 Sty 2014, 19:22

Powiem tyle - jeśli zdobędziesz cały wykaz, w którym każda rosyjska literka będzie opisana fonetycznie po polsku, to już niewiele trzeba, aby nauczyć się alfabetu. Ja mam takie coś w słowniczku, więc kilka rzeczy w jednym. Pisać najłatwiej uczyło mi się w taki sposób, że ktoś mi mówił wyraz po rosyjsku, a ja próbowałem go zapisać cyrylicą i potem sprawdzałem, czy poprawnie zapisałem. Jakoś opanowuję ten język :)

Tak jak prawili przedmówcy - język rosyjski jest bardzo podobny do polskiego. Nie ma więc wielkiego problemu. Priwjet :)
Awatar użytkownika
RadekNioch
Łowca

Posty: 438
Dołączenie: 28 Lip 2013, 06:31
Ostatnio był: 12 Maj 2019, 01:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 55

Re: Język rosyjski

Postprzez djcycu w 26 Sty 2014, 19:39

Język sam w sobie trudny nie jest. Gorzej jest z akcentem bo każdy kto chce się pewnego języka nauczyć od razu imaginuje sobie poetycką jego wypowiedź :P Błąd, ciężko jest się nauczyć od razu wszystkiego na raz i wie to każdy kto się uczył nawet angielskiego. Język rosyjski jest prosty do wyuczenia dzięki temu że jest to język słowiański a więc analogicznie do naszego jest oparty na podobnych zasadach. Ot posiedzieć trochę i systematycznie wkuwać. Język uczony w szkole to znów zupełnie inna polka (albo ruska :E). Wyjechałem w drogę to widziałem jak sprawdza się mówienie szkolnym bzdetem a potocznym tak po angielsku jak i po rosyjsku bo miałem okazję się wykazać niedługą rozmówką nie jeden raz. Przydało się mimo że mama bacznie próbowała mnie zniechęcić. Język mi nic nie jest winien, a że były zabory? To nie wina Rosjan i języka tylko ich rządu który w dalszym ciągu przyjazny nam nie jest.

PS: Jeśli komuś język rosyjski sprawia problem to zapraszam na naukę języka fińskiego lub estońskiego. Makabra w pigułce tym bardziej że to grupa języków zupełnie niepodobna do języków słowiańskich i germańskich. Ten pierwszy bardzo mi się spodobał, jego brzmienie i te dziwne kruczki gramatyczne. Próbuję ogarnąć ale wyuczenie się już samych przypadków to niczym ogarnięcie czarnej magii. Wielu podołało myślę że każdy może bo w końcu każdy jakimś językiem się posługuje. Stąd nigdy nie mogę przeboleć gadania gimbusów że nie ma talentu do angielskiego... Boże...
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Język rosyjski

Postprzez Voldi w 26 Sty 2014, 20:11

Taka mała dygresja odnośnie ostatniego akapitu wypowiedzi @djcycu: chyba nie próbowaliście uczyć się łaciny :E Ja co prawda nie znam jej w niemal żadnym stopniu, szczególnie pod względem gramatycznym, ale cóż... język sam w sobie jest piękny. Styczność z nim mam dzięki pracy, jaką wykonuję i ogólnym zamiłowaniu do chorału gregoriańskiego. Wszystkie śpiewane modlitwy i same śpiewy "po naszemu" w domku wyszukuję sobie po łacinie (oczywiście, jeśli są odpowiedniki) i coś tam niby zostaje. Ale mam znajomą, która miała naukę tego języka w szkole. Mówi, że z przypadkami i słowotwórstwem jest istna makabra.

Cóż, ostatnio gdzieś na fejsie podsumowałem sobie, że znam dobrze polski, angielski i białoruski, mam opanowany dialekt występujący na Podlasiu, a od biedy potrafiłbym się jakoś dogadać po rosyjsku. Cóż, czasem trudno te trzy ostatnie rozgraniczyć.

I kiedyś chciałbym potrafić posługiwać łaciną. Każdemu uczącemu się języków życzę, by nauka przyniosła owoce :)
Image
Awatar użytkownika
Voldi
Ekspert

Posty: 843
Dołączenie: 29 Gru 2011, 11:11
Ostatnio był: 30 Maj 2024, 11:26
Miejscowość: Kraków/Hajnówka
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 426

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości