Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez szm w 26 Lut 2013, 00:03

Moim zdaniem Rosja


Adamie, mógłbyś to jakoś porządnie uzasadnić? Cofasz się znacznie, znacznie za daleko... Mówisz tu o chrystianizacji naszych ziem, ale ja mam jedną uwagę.. Wtedy nie było Rosji. O Rosji możemy mówić dopiero od XVI wieku. W okresie chrystianizacji naszych ziem mieliśmy Ruś Kijowską (rozbitą w 1054 roku na dzielnice). Potem mieliśmy różne mniejsze i większe księstewka i królestwa.. Dopiero Iwan IV Groźny stworzył coś co (od biedy) nazwać można Rosją.
Moim zdaniem, gdybyśmy wybrali obrządek bizantyjski, to właśnie wtedy zostalibyśmy zwasalizowani... przez Ruś. Bo było to wtedy jedyne państwo w naszym regionie, mające obrządek bizantyjski.

Poza tym, dlaczego Niemcy, gdy wygrali bitwę pod Tannenbergiem podczas I wojny światowej, mówili o Grunwaldzie z 1410? Gadali, że to zemsta za wygraną Słowian wtedy, w średniowieczu


Bo była to, niejako "narodowa" klęska Niemców.

Litwini


Rusini raczej. Większość w Wielkim Księstwie Litewskim stanowili Rusini (statut WKL był nawet spisany w języku ruskim).
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Reklamy Google

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez Adam w 26 Lut 2013, 15:40

szm, pomyliłeś wszystko. ;)

Wybrałem Rosję, ale to nie oni nas chrystianizowali, tylko Niemcy chcieli to zrobić siłą. Dobrze, że dogadaliśmy się z Czechami.

Niemcy pod Tannenbergiem w sposób LEKCEWAŻĄCY wrzucili nas do jednego kosza (jako Słowian) z Rosjanami (Ruskie pod Grunwaldem? Może małe jednostki, ale to nie była ich zwycięska bitwa! Bitch please ;/ )

Moim zdaniem Rusin to w dawnych czasach mieszkaniec Ukrainy, najdalej Białorusi, ale nie Litwin. Bardziej Żmudzin, mieszkaniec Żmudzi :D
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez szm w 27 Lut 2013, 15:22

szm, pomyliłeś wszystko


Raczej nie sądzę.

Wybrałem Rosję, ale to nie oni nas chrystianizowali, tylko Niemcy chcieli to zrobić siłą. Dobrze, że dogadaliśmy się z Czechami.


Rosji jeszcze wtedy nie było. Chociaż masz rację... pomyliłem tylko to, że myśmy wcześniej przyjęli chrzest. 966 vs. 988. Więc... Ruś nie mogła nas chrystianizować. Mea culpa. Twoja teza właśnie upadła. Ale gdyby nawet wówczas chrystianizowała nas Ruś, to także zrobiłaby z nas pachołków.

Niemcy pod Tannenbergiem w sposób LEKCEWAŻĄCY wrzucili nas do jednego kosza (jako Słowian) z Rosjanami (Ruskie pod Grunwaldem? Może małe jednostki, ale to nie była ich zwycięska bitwa! Bitch please ;/ )


No Rusini walczyli.. Ruskich wtedy nie było. Ale czasami nagina się historię, do celów politycznych. Pod Grunwaldem pokonali nas Słowianie, Słowianin Twój wróg! Słowianie to Rosjanie, a my walczymy z Rosjanami. Rosjanin Twój wróg.

Moim zdaniem Rusin to w dawnych czasach mieszkaniec Ukrainy, najdalej Białorusi, ale nie Litwin. Bardziej Żmudzin, mieszkaniec Żmudz


A czy ja napisałem coś innego? Z tym, że wśród mieszkańców WKL większość stanowili Rusini.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez Adam w 27 Lut 2013, 15:38

Kto mówi o tym, że Ruskie nas schrystianizować chcieli!? :facepalm: Wybitnie przegrałeś. Znajdź w mojej wypowiedz słowo "Rosjanie chcieli nas schrystianizować". Ja tu widzę tylko to, że Niemcy chcieli nas siłą wcielić do chrześcijan, ale my się nie dali.

Co do Grunwaldu, miałem rację, uogólnienie bywa wstrętne.

Rusinem nazywasz Litwina.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez szm w 27 Lut 2013, 15:59

Nie pisałem, że chcieli. Wszystko to co pisałem o Rusi, pisałem w formie "historii alternatywnej". Że gdyby chcieli, mogli to... To, że Niemcy chcieli nas schrystianizować, to jest fakt. Daj mi dowód, że gdyby Rusini byli wtedy Chrześcijanami, to nie robiliby tego samego. I Rusinem nie nazywam Litwina, tylko mieszkańca WKL. Narodowość litewska to twór końca XIX-wieku.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez Adam w 27 Lut 2013, 16:04

Tu masz rację. Rosjan zawsze ciągnęło na Zachód, a Niemców na Wschód, a Polska zawsze na drodze stała.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez szm w 27 Lut 2013, 16:13

Ja chciałem Ci tylko pokazać, że cofanie się, aż tak bardzo na zad, jest bez sensu.. Bo Ruś to nie Rosja, a Rusini to nie do końca Rosjanie. Jeśli chcemy sięgać daleko, to moim zdaniem powinniśmy cofać się najdalej do Iwana Groźnego. A od czasów Iwana, wojny polsko - moskiewskie były na porządku dziennym.

Nie da się osądzić, który z sąsiadów jest lepszy, bo to wszystko zależy od tego jakie cele polityczne, ekonomiczne etc., ma w danym czasie jedno z tych dwóch państw. I w takich samych kategoriach my musimy na to patrzeć.. Jeśli raz opłaca się trzymać z Niemcami, to z nimi trzymamy, jeśli innym razem opłaca się nam trzymać z Rosją, to powinniśmy trzymać z Rosją. Tak robią poważne państwa.
NA KOWNO!
Awatar użytkownika
szm
Ekspert

Posty: 896
Dołączenie: 16 Wrz 2008, 18:39
Ostatnio był: 22 Wrz 2024, 15:29
Miejscowość: Ciemnogród k. Moherowa Wielkiego.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 163

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez sas333 w 27 Lut 2013, 22:06

Kolega Szm napisał, raz z tym a raz z tym się trzymać.Ale te obydwa państwa są nadal mocne i militarnie i ekonomicznie.A my jesteśmy w obu państwach petentami.Jesteśmy militarnie i ekonomicznie słabi.A wszystko to znowu nasza wina.Bo jak my byliśmy mocni a połowa europy kwiczała np pod Wiedniem to kto uratował te Niemiecko Pruskie,Włosko Francuskie dupska ,no kto. I czy ktoś nam za to podziękował ? Nienawidzili nas za naszą potęgę militarną ,jeszcze wtedy coś znaczyliśmy w Europie.Jak Polak pomagał to zawsze dostawał puste słowa z tonami pochwał,a potem i tak nas traktowano jak wroga lub narzędzie do intryg. Tak samo te szumne słowa "Za wolność waszą i naszą" słowa dla naiwnego motłochu co potrafił się tylko dobrze bić w czasie wojen.Byliśmy wykorzystywani zawsze .Tak naprawdę Polska nie ma sojuszników jesteśmy naiwnym mięsem armatnim w czasie wojny,a w czasie pokoju wyzyskiwanym narodem przez nasze własne "wspaniałe" DEMOKRATYCZNE władze co mają nas w D.....e i dbają tylko o własne sprawy. Jesteśmy zmuszeni przez nasze własne władze abyśmy się kłaniali obydwu narodom i Niemcom i Ruskom . Oni nam teraz dyktują co mamy robić,nie jest to gadanie typu"macie polaczki tu i tu iść" jest to dyktowanie nam ich nakazów w formie nacisku na stopie ekonomicznej i częściowo militarnej.A Polaczek idzie, bo zawarł sojusz albo podpisał niekorzystne zobowiązanie. Czyli znowu sami sobie nasikaliśmy do miski .Proste przykłady Irak,Afganistan,Syria,Mali,Kongo,Golan , po kiego my tam byliśmy lub jesteśmy ? Mamy tam jakiś własny intratny interes ? Ktoś nas błagał o to ? Jedno jest dobre w tym ,bo płacą nam troszkę za to,ale reszta wydatków to są milionowe straty i koszta,a my jesteśmy takim bogatym państwem i nas stać na to, abyśmy tracili ludzi i forsę ? .Tak samo przyjmowanie emigrantów Politycznych na nasz koszt i opierunek a te jeszcze śmią narzekać .Polska powinna być twarda i przestać dawać za darmo takim darmozjadom .Azyl ? , chcesz azylu ? ok ale idz i pracuj,naucz się polskiego i żyj jak człowiek . Polska potrzebuje tylko jednej rzeczy,Twardej władzy,Sejmu i Senatu dla Polaków ,wytępienia sprzedawczyków i cfaniaków . Czystki we wszystkich strukturach władzy aby skończyło się kolesiowanie i żerowanie na naszym narodzie ,koniec z łapówkami i sprzedawaniu Polaków za łapówki i przywileje , potrzeba nam poprawy gospodarki z drakońskim pilnowaniem banków i pracodawców , aby nie wyzyskiwali ludzi oraz prawa skarbowego . O właśnie i silnego prawa karno skarbowego nam potrzeba . Ale to jest nierealne jeśli my Polacy nie rykniemy DOŚĆ ,to nic się nie zmieni. I nadal będziemy petentem. Powiedzcie sami czy słowa bandyty Stalina nie były prawdą " Watykan ? Papierz a kto to ? ile on ma pancernych dywizji " ?. W naszym świecie liczy się tylko władza militarna i ekonomiczna. A my jesteśmy słabi z własnej winy,bo pozwalamy jako Polacy naszym władzom od setek lat na wszystko . 80% Polaków za granicą mówi wprost "po co mam wracać" do tego wyzysku i biedy ?. Wszystko to prawda ale ...... Koniec bajki ,bo to tylko bajka i gdybanie. A co za oknem ? ...to szara nieciekawa wymęczona Polska .

Uwagi moderatora:

Nie nauczysz się pisać to dostaniesz kolejnego warna. - xKoweKx

Za ten post sas333 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive smok61,
Negative Szpagin, Tajemniczy.
sas333
Kot

Posty: 19
Dołączenie: 27 Sty 2013, 12:35
Ostatnio był: 05 Maj 2013, 23:14
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: -3

Re: Niemcy czy Rosja, który sąsiad lepszy

Postprzez satan696 w 28 Lut 2013, 00:19

A ja powiem tak ... Mnie państwa nie interesują czemu ? Bo na to nie mamy wpływu. Uważam ze powinniśmy mówić a nie o ich rządach. Ja mówię ze Rosjanie byli by lepszymi sąsiadami bo są otwarci , lubią pić oraz jak nie kto inny zrozumie Polaka jak Rosjanin/Białorusin/Ukrainiec i jeszcze Litwin ? Niemcy jak na mnie są zbyt sztywni i nie ryzykowali tak jak Rosjanie w zespole z Polakami.
Awatar użytkownika
satan696
Stalker

Posty: 63
Dołączenie: 26 Gru 2010, 23:25
Ostatnio był: 23 Cze 2013, 17:37
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 2

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości