Które Wojsko lepsze?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Który typ armi jest twoim zdaniem lepszy...

Zawodowe.
142
80%
Poborowe.
22
12%
Nie mam zdania.
13
7%
 
Razem głosów : 177

Re: Zasadnicza Służba Wojskowa.

Postprzez Tajemniczy w 10 Gru 2012, 21:08

Wojas21 napisał(a):Fala- forma traktowania żołnierza młodego, przez stary rocznik. Dalej nie będę tłumaczył bo każdy raczej wie co to jest. Mym zdaniem taki stan rzeczy prowadzi do upodlenia żołnierza. Fala wpływa bezpośrednio na morale i wymusza pewien sposób zachowania.

"Fala" jest w każdym miejscu gdzie jest kupę ludzi z różnych środowisk i gdzie nie ma nad nimi pełnej kontroli- od gimnazja przez więzienia po wojsko. I do tego jest to zjawisko znane w historii- podczas II wś też była "fala" np w Waffen SS. Tam jedną z form było stawianie nowemu na hełm odbezpieczonego granatu trzonkowego do góry nogami. Jeśli nowy trzymał głowę prosto granat wybuchał i nie czynił mu(zazwyczaj ;) ) żadnej krzywdy. Inną formą było podnoszenie nabojów zębami na strzelnicy, jeśli ci wypadł z ręki- niezależnie czy wpadł w trawę, w kałużę czy w gówno musiałeś go złapać zębami. Oglądałem też kiedyś na Discovery jakiś dokument o wojnie w Afganistanie. Tam, też były różne formy prześladowania "nowych" np jeden nowicjusz musiał karmić łyżką leżącego starego żołnierza, jeśli chociaż jedna kropla kapnęła mu na mundur miał przeje**** :D .
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Reklamy Google

Re: Zasadnicza Służba Wojskowa.

Postprzez utak3r w 10 Gru 2012, 22:39

scigacz1975 napisał(a):Różne są opinie - ja wiem jedno - chłopak szedł do woja, a wychodził facet. Człowiek tak jakby dorastał, robił się mężczyzną, nawet największe troczki od kaleson.


Muszę się zgodzić. Ciężko było, momentami nawet bardzo ciężko, ale patrząc z perspektywy czasu - tylko na dobre mi wyszło.
Inna sprawa, że poszedłem tam na własne życzenie :)

Niemniej, jestem jak najbardziej zwolennikiem armii zawodowej. Po pierwsze, nie ma kasy na wyszkolenie i zaopatrzenie ludzików z poboru, po drugie nie będzie dobrego żołnierza z kogoś wziętego na siłę.
Image

Za ten post utak3r otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wojas21.
Awatar użytkownika
utak3r
Modder

Posty: 2200
Dołączenie: 11 Lis 2009, 18:15
Ostatnio był: 31 Lip 2023, 16:01
Miejscowość: Szczecin
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 376

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Stalker Rambo w 10 Gru 2012, 23:24

Z tego co mi wiadomo (a mogę się mylić) proces profesjonalizacji armii innych krajów (U.S. Army, BW, itd) trwał kilka lat. Polaczki chcieli być lepsze i zrobili profesjonalną armię w półtora roku. Brak możliwości awansu, praca na kiepskim sprzęcie, brak wyszkolenia, ludzie na nieodpowiednich stanowiskach - to tylko kilka problemów dzisiejszej armii.

Patrząc pod względem finansowym Zasadnicza służba jest łatwiejsza w utrzymaniu. Wypłata szeregowego zawodowego wynosi trochę ponad 2000 zł. na miesiąc. Żołd żołnierza z "zetki" wynosił ponad 200 zł. na miesiąc. Teoretycznie, jeden żołnierz zawodowy jest wart 10 ZSW. Praktycznie wartość ta jest równa jednemu, lub czasem 0!

utak3r napisał(a):nie będzie dobrego żołnierza z kogoś wziętego na siłę.


Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że wojsko, jakie by nie było, to nie jest praca, tylko służba.
Jaka jest różnica między kimś kto przyszedł na siłę, a kimś kto przyszedł z własnej woli w roli pasożyta?

Ogólnie temat wojska, to bardzo grzązki temat :(
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez satan696 w 15 Lut 2013, 23:10

Szczerze powiedziawszy wg mnie najlepsze rozwiązanie ma Izrael gdzie każdy obywatel musi spędzić miesiąc w wojsku i tak co roku... + do tego stali żołnierze zawodowi. Sądzę że ten patent w Izraelu jest o tyle dobry że ludzie po prostu wiedza jak się bronić i mają okresowo odświeżana tą wiedzę... Wiadomo że u nas to nikomu by się nie chciało tego wprowadzać bo <i tu wstawić masę powodów> ale z mojego pkt widzenia to może i mało przydatne finansowo ale sprawia ze ludzie umieją się bronic.
Awatar użytkownika
satan696
Stalker

Posty: 63
Dołączenie: 26 Gru 2010, 23:25
Ostatnio był: 23 Cze 2013, 17:37
Frakcja: Zombie
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 2

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Gizbarus w 15 Lut 2013, 23:19

Bez tego człowiek i tak wie, jak się bronić - inna rzecz, że w naszym kraju nie może tej wiedzy wykorzystać w praktyce, bo prawo od razu potraktuje go jako indywiduum, które nadużyło siły w samoobronie.
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 27 Sie 2024, 20:51
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez impulse_101 w 16 Lut 2013, 00:12

Wpada obca armia i byłskawicznymi chirurgicznymi atakami niszczy lotniska i wyrzytnie rakiet, składy broni, pózniej odcina prąd i wode oraz blokuje najważniejsze szlaki komunikacyjne.... i jest koniec, przegraliśmy. Przed czym ma się umieć bronić Kowalski po tym m-c ćwiczen? Żeby zablokować taki atak potrzeba pro-armi która uniemożliwi atak i odpowie równie precyzyjnym atakiem na pozycje wroga. Czasy 'romantycznych' wojen sie skończyly, teraz Kowalski nie zrobi partyzantki w lesie bo go pierwszy leszy śmigłowiec z termokamerą ubije. Takie szkolenia miałyby sens 50lat temu a obecnie to strata czasu.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Juraszka w 16 Lut 2013, 00:28

Wypowiem się w myśl tematu...

W ankiecie dałem odpowiedź "Poborowe", dlaczego?
Moja myśl raczej polega na: Obowiązkowe skoszarowanie i szkolenie na jakiś okres (ale nie tydzień dwa... za mało byłoby) po czym możliwość "kontynuowania" szkolenia z możliwością zostania zawodowym żołnierzem.

Dlaczego tak?
Nie każdy musi być urodzony do służby w wojsku, nie każdy może chcieć brania w tym udziału, ale uważam, że prawdziwy mężczyzna powinien potrafić sobie poradzić w pewnych sytuacjach, a nawet jeśli takie przymusowe szkolenie miałoby polegać na czyszczeniu toalet... Może wielu tych "fajnych" nauczyłoby się odrobiny pokory i przestaliby być takimi nadętymi dupkami, którzy uważają się za doskonałych. Prawdopodobnie zanikłaby wtedy subkultura hipsterów (no wiecie... nerd okulary, kolorowe spodnie rurki, wymyślne fryzury, makijaż nawet...)

Mnie osobiście pobór ominął, ale będąc jakiś czas w ZHP, trafiłem do drużyny która trzymała dyscyplinę, a na wyjazdach raczej taryfy ulgowej dla nowych nie było - obecnie każdy aspekt życia traktuje poważnie. Nie wyobrażam sobie rzucenia wszystkiego i powiedzenia sobie "jakoś to będzie"... Niestety wiele osób tak dzisiaj robi.


@UP Masz rację, obecnie takie miesięczne szkolenie miałoby charakter wychowawczy, przez miesiąc przeciętny Kowalski nie stanie się pro żołnierzem, ale taki przeciętny Kowalski, może nauczyć się szacunku i pokory.
Czyli jak już mówiłem: Wszyscy - szkolenie, kto chce - zawód.
Awatar użytkownika
Juraszka
Łowca

Posty: 492
Dołączenie: 21 Cze 2010, 11:08
Ostatnio był: 21 Lut 2020, 16:06
Miejscowość: Gniezno
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 70

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Stalker Rambo w 16 Lut 2013, 00:48

Człowieka nie nauczysz dyscypliny, ani pokory poprzez wojsko. Takie coś człowiek ma w sobie. Jeżeli ktoś jest nazwijmy to "krnąbrny" to nic go nie zmieni. Widziałem to, byłem w służbie zasadniczej. Jak człowiek przychodził zepsuty to i wychodził zepsuty (a czasem nawet gorszy). Oczywiście zdarzały się wypadki, że wojsko sprowadziło kogoś na dobrą drogę, ale to nie tyle sprawka wojska, co samej chęci do zmiany.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Juraszka w 16 Lut 2013, 00:58

No ja mogę polegać tylko na opiniach wpojonych mi przez tych członków rodziny, którzy tą służbę odbyli. Pewnie ktoś uzna, że mam swój wyimaginowany świat, gdzie wojsko zmienia ludzi na tych idealnych obywateli. Słyszałem, że na gorsze się zmieniają, ale też że i na lepsze, ale tak jak mówisz - taka osoba musi chcieć takiej zmiany.
Związki na odległość to ch*j, a czołgi same się nie zatankują, pamiętaj.
Wave

Zostawiasz wóz na parkingu pod Tesco i jedziesz do sąsiedniego miasta to ch*j wie co się z nim może stać.
Wave
Awatar użytkownika
Juraszka
Łowca

Posty: 492
Dołączenie: 21 Cze 2010, 11:08
Ostatnio był: 21 Lut 2020, 16:06
Miejscowość: Gniezno
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 70

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Tajemniczy w 16 Lut 2013, 09:01

impulse_101 napisał(a): Czasy 'romantycznych' wojen sie skończyly, teraz Kowalski nie zrobi partyzantki w lesie bo go pierwszy leszy śmigłowiec z termokamerą ubije. Takie szkolenia miałyby sens 50lat temu a obecnie to strata czasu.

A jak niby walczył Vietcong z USA, jak mudżahedini walczyli ze Związkiem Radzieckim jak talibowie walczą z USA? Też właśnie jakiś Ahmed czy inny zakładał partyzantkę i jakoś walczyli i ich ruskie jednym helikopterem nie rozstrzelali. I to nawet w gorszych warunkach bo w Afganistanie lasu nie ma jak w Polsce czy w Wietnamie.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Gizbarus w 16 Lut 2013, 10:57

Tajemniczy napisał(a):A jak niby walczył Vietcong z USA, jak mudżahedini walczyli ze Związkiem Radzieckim


Wcześniej Impulse wspomniał coś o technice wojennej - termokamera i takie tam... W Wietnamie czy Afganie takich rzeczy jeszcze za bardzo nie było :P A co do USA i walki z Talibami - to już inna sprawa. Gdyby chcieli, roznieśliby ich w proch i pył jedną porządną kampanią. Ale nie byłoby czym straszyć obywateli...:facepalm:
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 27 Sie 2024, 20:51
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Które Wojsko lepsze?

Postprzez Stalker Rambo w 16 Lut 2013, 10:59

Typ wojny partyzanckiej, jest najlepszym sposobem prowadzenia walki. My jesteśmy tego najlepszym przykładem. Regularną armię Niemcy nam w miesiąc rozbili. A Polska podziemna walczyła jeszcze kilka lat.

Gizbarus... mimo wszystko wszystkie te kraje w tych wojnach miały przewagę nad partyzantami (technologiczną, sprzętową czy choćby liczebną)
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości