Trzy Kamienie - By TSM

Poniżej 5000 znaków.

Moderator: Realkriss

Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez TesterMods w 27 Paź 2012, 17:41

Ogarnełem się ostatnio. Piątka z Polaka dała mi do myślenia, i napisałem nowe, mam nadzieję lepsze opowiadanie. Zapraszam do Lektury - TSM

:

PROLOG - Układ
Było ciemno, deszcz padał, ale to nie zrażało stalkerów by pić, gadać, śmiać się i jeszcze raz pić. Dwaj stalkerzy byli bardzo biedni, ale przyjaźnili się z jednym Bardzo Zamożnym wolnościowcem, który nazywał się Pałąk. Często spotykali się, a Pałąk opowiadał im, co tam u wolności. Dzisiaj nadszedł dzień, w którym znowu się spotkali.

-Ej, Kruk! Ile to dwa plus dwa? - spytał się Kruka Pałąk
-Cztery nalewki? Ha! - powiedział z śmiechem pijany Kruk
-Słyszałeś o kamieniach mocy? Podobno używali ich jakieś Power Rengearsi czy coś w tym stylu
-Brzuch Cię boli? No co, a może to ten błyszczący kamyczek co? - Kruk wziął do ręki pierwszy lepszy kamień
-WTF? To chyba ten! Pokaż mi go!!! - krzyknął Pałąk
-Ty masz chyba coś z głową. - powiedział przyjaciel Kruka - Rajmund
-Nie mam ! Poczytajcie to książkę - Pałąk wyjął egzemplarz " Cuda i dziwy Zony - wydanie specjalne Andrieja Sidorovicza" - oczywiście w rozdziale "trzy kamienie"
"Trzy kamienie się połączą, Zonę w sekundę skończą, każdy kto się na tym zna, niech tych kamieni szuka"
-Co do za bzdury! - Powiedział wściekły Rajmund
-Czekaj Rajmund - Może coś w tym jest? - powiedział ciekawy Kruk
-I ty? Człowieku, "trzy kamienie się połączą, Zonę w sekundę skończą" i co to ma być?
-Przeczytaj sobie to - wtrącił się do dyskusji Pałąk - rozdział o człowieku który znalazł te kamienie
"Ocaleni : Ja, znajdując trzy żółto-brązowe kamienie, byłem na skraju śmierci. Czułem, jak serce mi biło, jak krew mi krążyła, jak zostałem postrzelony, czułem WSZYSTKO. Zakładając jeden kamień na swoją szyję, poczułem chłód, chłód nie mróz. Moje komórki zaczeły się regenerować. Nim się obejżałem, plecy miałem jak nowe. Dotykałem i nie wierzyłem swoim oczom. Błogosławiony ten kto je znajdzie, albowiem są one obdarzone wielką mocą... "
-e tam, to jakiś bełkot. Wątpię by takie kamyczki mogły kogoś wyleczyć . - przerwał Pałąkowi Rajmund

Stalkerzy poszli kłaść się spać, Rajmund i Kruk spali w jednym pokoju, a Pałąk w drugim - obok nich. Kruk i Rajmund nie zgaszali lampki, ponieważ nadal rozmyślali o Kamieniach Mocy. Wkońcu położyli się spać, nad ranem znów spotkali się z Pałąkem. Słońce mocno świeciło a bohaterowie byli na lekkim kacu, Pałąk zaczął rozmowę.

-A więc. Mam do was pewną sprawę, czy moglibyście odnaleść pozostałe dwa kamyczki i zanieść je naukowcom? Powinny świecić w nocy. W książce pisze :
"...Jeden kamień zostawiłem w Wiosce kotów, drugi na Bagnach w Jantarze, ale pewnie już go pożarł jakiś zombii, a trzeci w bazie wojskowej w Magazynach Wojskowych, w zbrojowni."
-Tak, przyjmiemy tę zlecenie. Ile to będzie w $?
-E mnie zapytałeś się o zdanie!? - krzyknął z wściekłością Rajmund
-A chcesz się kąpać w kasie czy nie, przecież nie mamy w ogóle pieniędzy!
-No dobra, niech Ci będzie.
-Wyślę wam na PDA wpiski gdzie możecie znaleść skrzynki z kasą, będą czerwone. A tym czasem mam dla was jeszcze jedno zadanie. Przejmijcie skrzynię z amunicją i pancerzami. Dam wam z niej małe co nie co. Teraz przemytnicy są pod zawalonym moście. Spieszcie się, gdyż nie wiem ile jeszcze tam będą.
- Tak jest, Majorze Pałąk! - zaśmiał się Kruk
- Ty tu nie gadaj, tylko po skrzynkę idźcie! A raczej Biegnijcie!
-Już dobrze, dobrze, nerwusie.
Ostatnio edytowany przez TesterMods 28 Paź 2012, 14:38, edytowano w sumie 2 razy

Za ten post TesterMods otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative r_populik, KOSHI, DJ[Zone].

TesterMods
Wygnany z Zony

Posty: 42
Dołączenie: 03 Wrz 2012, 17:23
Ostatnio był: 12 Kwi 2014, 17:40
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: -12

Reklamy Google

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez Yepper w 27 Paź 2012, 19:14

Nie jestem polonistą, ani jakimś wielkim pisarzem. Sam robię masę błędów, ale troszkę już wiem, o pisaniu. (lecz w porównaniu z wieloma forumowymi pisarzami... nie wiele) Więc tak:
1. Opowiadanie zdecydowanie za krótkie! Twój prolog to właściwie nieudolny dialog... Mogłeś się postarać, i napisać więcej!
2. Każde zdanie "wypowiedziane" przez jednego z bohaterów opowiadania, zaczynamy myślnikiem, a u ciebie myślniki pojawiają się w środku zdania! Chodzi mi na przykład o to: "Dobrze - ja zlecam wam misję - dojdźcie z tym kamyczkiem do Naukowców nad Jantarem. Po drodze postarajcie się znaleść pozostałe dwa."
3. Po co tam ta emotikona?
4. Nigdzie niema opisów! Nie wiemy gdzie są! A, i bardzo mnie ciekawi, kto napisał książkę o Zonie i ją opublikował? Za takie coś, "autor" pewnie więcej nie zobaczy swojej rodziny, ale ok niech ci będzie.
5. Wiele zdań zbudowanych nie poprawnie! Takie coś: "O to trasa jaką musicie przetrwać : Bagna > Kordon > Wysypisko > Dolina Mroku > Instytut Badawczy agroprom > Czerwony las > Fabryka Jantar > Bunkier Jantar . Czyli macie pokonać dziewięć lokacji." Piszesz opowiadanie, czy poradnik do gry w Stalkera?

Robisz sporo mniejszych i większych błędów, nie będę ci tu ich wszystkich wytykał, bo wyjdzie na to że będziesz musiał poprawić niemal cały twój prolog. Poczytaj trochę opowiadań na tym forum, popracuj nad ortografią i interpunkcją. Jeżeli masz jakiś edytor tekstu (przykładowo "Word") sprawdź tekst przy jego pomocy.
Za nim "wstawisz" opowiadanie na forum, przeczytaj je kilka razy i popraw błędy. Postaraj się bardziej, a może coś z tego będzie.
Czytaj też dużo książek! Jeżeli będziesz dużo czytał, to na pewno zrozumiesz swoje błędy, i się poprawisz.

Mój post był podobnej długości co twój prolog, więc na prawdę, staraj się!
Opowiadanie "Dzień jak co dzień" Zapraszam do oceniania!
http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=85&t=22123
Stalkerowy short "Czerwony rower"
http://forum.stalker.pl/viewtopic.php?f=85&t=21668&p=260325#p260325
Awatar użytkownika
Yepper
Kot

Posty: 46
Dołączenie: 11 Sie 2012, 17:59
Ostatnio był: 01 Lis 2014, 10:31
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Obokan
Kozaki: 32

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez Szpagin w 27 Paź 2012, 19:44

Zacznijmy od typowego błędu początkujących pisarzy: kombinacji skąpych opisów i olbrzymiej ilości dialogów. U ciebie opisów w ogóle nie ma. Nie wiem, kim są bohaterowie, jak wyglądają, gdzie się znajdują...

Dwa, każdą wypowiedź postaci zaczynamy od myślnika. Pozwól, że przepiszę fragment twojego opowiadania:
:

- Ej, Kruk! Ile to dwa plus dwa? - spytał się Kruka Pałąk.
- Cztery nalewki? Ha! - powiedział z śmiechem pijany Kruk.
- Słyszałeś o kamieniach mocy? Podobno używali ich jakieś Power Rengearsi czy coś w tym stylu.
- Brzuch Cię boli? No co, a może to ten błyszczący kamyczek co? - Kruk wziął do ręki pierwszy lepszy kamień.

To paskudny techniczny błąd, który woła "patrzcie, ludziska, autor nigdy nie miał w ręku książki". Do tego zdanie kończymy kropką.

Trzy, czemu jeden fragment jest pogrubiony? Przypadkiem nacisnął ci się Crtl+B?

Cztery: "obejżałem"... Ten szlaczek pod wyrazem w Wordzie/większości przeglądarek oznacza, że jest tam błąd, wiesz?

Pięć: nie lubię, gdy opowiadanie jest zbyt mocno osadzone w mechanice gry. Widziałem już opowiadania (akurat o innych grach) typu "bohater zabił dwudziestu wrogów, a potem podleczył się apteczką". To akurat dość subiektywne kryterium, ale fragment, w którym opisujesz drogę, jaką mają przemierzyć bohaterowie, zbyt mocno zajeżdża mi grą. No i użycie słowa "lokacja" - jednoznacznie kojarzące się z grą.

Ale ogólnie, widzę olbrzymi progres w porównaniu z prologiem do opowiadania o fryzjerze-byłym gliniarzu. Rada ode mnie: poczytaj parę książek, napisz cztery opowiadania, a piąte wrzuć na forum. Sam pomysł z tymi "kamieniami mocy" to niezły pomysł na lekkie, zabawne opowiadanie, ale kładzie je wykonanie i brak doświadczenia. Na prawdę, nie zrażaj się, próbuj dalej, bo i tak piszesz lepiej ode mnie :)
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez r_populik w 27 Paź 2012, 22:20

A zatem @TesterMods - jednym słowem tragedia - nie pisz na razie, tylko czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj książki (najlepiej dobre). Jak trochę poczytasz, to za rok, może dwa, przeczytaj sobie to, co napisałeś tutaj. Przyznasz mi rację

Te wyżej, to moje słowa w temacie Twojego pierwszego opowiadania. Są wciąż i jak najbardziej aktualne. Ale Ty nie wytrzymałeś nawet miesiąca.Mało tego, nie dotrzymałeś obietnicy danej w temacie drugiego opowiadania. Nieładnie.
Awatar użytkownika
r_populik
Modder

Posty: 789
Dołączenie: 26 Mar 2010, 12:45
Ostatnio był: 29 Wrz 2022, 22:03
Miejscowość: okolice stolicy
Kozaki: 263

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez TesterMods w 28 Paź 2012, 14:40

R_populik ogarnij się. Jesteś nic nie wartym noobem. Sam napisz jakieś opowiadanie a potem posłuchaj mojej krytyki.
Odjąłeś mi kozaka za byle Co. Jeden błąd ortograficzny, a ty odejmujesz kozaka. Może ja mam wypijać Ci kozaki za jeden błąd?
Edit: W tygodniu mamy osiem polaków, więc nie musisz mi tu gadać że nie wytrzymałem miesiąca. Tak, czytałem swoje opowiadania, i są gównem. Ale teraz? Patrz na Edit. Poprawiłem się, posłuchałem krytyki, edytowałem.

Za ten post TesterMods otrzymał następujące punkty reputacji:
Negative marcel, Universal.

TesterMods
Wygnany z Zony

Posty: 42
Dołączenie: 03 Wrz 2012, 17:23
Ostatnio był: 12 Kwi 2014, 17:40
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: -12

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez Wheeljack w 28 Paź 2012, 15:06

Czy Ty widzisz co piszesz? :E
I grzeczniej, bo trzeba będzie podkręcić śrubeczkę tolerancji. :TM:
Awatar użytkownika
Wheeljack
Administrator

Posty: 1919
Dołączenie: 13 Kwi 2009, 18:52
Ostatnio był: 25 Wrz 2024, 15:54
Miejscowość: Fraktal
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 725

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez Trep w 28 Paź 2012, 15:08

TesterMods napisał(a):R_populik ogarnij się. Jesteś nic nie wartym noobem. Sam napisz jakieś opowiadanie a potem posłuchaj mojej krytyki.
Odjąłeś mi kozaka za byle Co. Jeden błąd ortograficzny, a ty odejmujesz kozaka. Może ja mam wypijać Ci kozaki za jeden błąd?
Edit: W tygodniu mamy osiem polaków, więc nie musisz mi tu gadać że nie wytrzymałem miesiąca. Tak, czytałem swoje opowiadania, i są gównem. Ale teraz? Patrz na Edit. Poprawiłem się, posłuchałem krytyki, edytowałem.

Dajesz opowiadanie na forum i jeszcze krzyczysz że ktoś Cię krytykuje. Gdyby każdy krytyk musiał coś zrobić zanim oceni,to by ich na świecie nie było bo ktoś krytyki nie umie przyjąć.
Nie lubisz ciasteczek? Więc jak możemy się przyjaźnić skoro nie lubisz ciasteczek?
Awatar użytkownika
Trep
Stalker

Posty: 85
Dołączenie: 04 Gru 2011, 20:24
Ostatnio był: 29 Mar 2013, 14:39
Miejscowość: Polish
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 7

Re: Trzy Kamienie - By TSM

Postprzez HaijTaczi w 28 Paź 2012, 16:56

:E

Uwagi moderatora:

:E warn. - Wheeljack
Awatar użytkownika
HaijTaczi
Stalker

Posty: 57
Dołączenie: 18 Lut 2012, 13:27
Ostatnio był: 30 Lis 2015, 19:36
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 18


Powróć do Teksty krótkie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości