Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za budową Elektrowni Jądrowych w Polsce?

Tak
88
83%
Nie
7
7%
Obojętnie...
11
10%
 
Razem głosów : 106

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Gorianov w 30 Lip 2012, 14:05

Zauważyłem że w naszym kraju wszystko musi być inaczej, w Stanach Zjednoczonych/Francji/Niemczech/Finlandii i wielu innych państwach mogli a u nas nie ?
Sprzeciw ludzi jest po prostu śmieszny, czego oni się obawiają ? taka elektrownia atomowa nie zagraża bardziej środowisku niż te co mamy dzisiaj u siebie.
Jestem pewien że jeszcze bardzo długo sobie poczekamy aby pójść w przód z tą technologią.

Za ten post Gorianov otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive The Witcher.
Awatar użytkownika
Gorianov
Człowiek-Artefakt

Posty: 192
Dołączenie: 27 Cze 2012, 00:20
Ostatnio był: 08 Wrz 2021, 23:36
Miejscowość: legowisko utakera
Kozaki: 36

Reklamy Google

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Ahmed1109 w 30 Lip 2012, 14:34

Ponieważ Niektórzy Polacy żyją jeszcze czasami przed wojennymi, uważają że Niemcy i Rosjanie to nasi wrogowie, a Anglia i USA to przyjaciele i takie tam
Awatar użytkownika
Ahmed1109
Stalker

Posty: 174
Dołączenie: 28 Lip 2012, 22:04
Ostatnio był: 10 Gru 2017, 15:37
Miejscowość: Wioska kotów
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 0

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez SkullDagger w 30 Lip 2012, 15:18

Bo nikt nie chce wytłumaczyć nam Polakom konstrukcji elektrowni itd. kazdy pewnie tylko pamięta wypadek w Czarnobylu.
I5-3570K 3,40Ghz 3,80Ghz in Turbo
GA B75M-D3V GoodRam 8GB 1600Mhz
GTX 660 2GB Win 7 64bit
Awatar użytkownika
SkullDagger
Ekspert

Posty: 881
Dołączenie: 26 Sie 2011, 01:04
Ostatnio był: 13 Wrz 2024, 16:42
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 63

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez djcycu w 30 Lip 2012, 16:59

Bo mało kto wie że elektrownia w Czarnobylu miała tylko jedną betonową pokrywę zabezpieczającą. Tak oszczędzał związek radziecki (podobno bliźniacze elektrownie na terenie Rosji budowano tak samo). Ja jestem jak najbardziej za energetyką atomową. Da się to ładnie utrzymywać a tym bardziej dzisiaj w tych latach. Nie ma już zimnej wojny i pierdółek kto lepszy... Tym bardziej że Polska nie ma z czym startować do udowadniania. Mało tego prąd z takich elektrowni powinien być tańszy niż ten kupowany obecnie. Boję się jednak że rząd o tym może nie wspomnieć jeśli kiedykolwiek wybudujemy taką elektrownię.

PS: Co do pokryw to znajdą się tacy co mi powiedzą że druga pokrywa gówno by dała... No może i tak ale w Three Miles Island nie doszło do katastrofy właśnie dzięki lepszemu zabezpieczeniu przed skutkami wybuchu reaktora. Założę się że awaria jaką doświadczyła CzEJ pozostała by w sferze awarii i ewentualnych katastrof ale nie na taką skalę jaką znamy. Możliwe że działała by ona do dziś z wyłączonym 4 blokiem.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Crew w 30 Lip 2012, 17:37

Ja jestem za budową elektrowni jądrowych w Polsce. Praktycznie same plusy takiej energetyki, a ci co są przeciw są po prostu tępi i jedynym ich argumentem jest "Czarnobyl" oraz brak wiedzy na ten temat. Oraz interes przeciw budowie elektrowni w Polsce mają sąsiadujące kraje jak Niemcy, którzy u siebie mają elektrownie jądrowe no ale oczywiście nie podoba im się, że plany są budowy w Polsce gdyż oni "chcą" u siebie odchodzić od tego no i oczywiście jakby w Polsce nie powstały to interes jest dla nich gdyż w Polsce złoża węgla nie są nieograniczone i trzeba by kupować prąd zza granicy za większe pieniądze i oczywiście rachunki w górę...
ASUS ROG Strix G17 R7-6800H/32GB/1TB + 4TB/Win11 RTX3070Ti 240Hz
Awatar użytkownika
Crew
Łowca

Posty: 415
Dołączenie: 22 Lut 2008, 19:11
Ostatnio był: 10 Mar 2024, 11:52
Miejscowość: Wałcz
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 19

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Universal w 30 Lip 2012, 20:52

Ahmed1109 napisał(a):Ponieważ Niektórzy Polacy żyją jeszcze czasami przed wojennymi, uważają że Niemcy i Rosjanie to nasi wrogowie, a Anglia i USA to przyjaciele i takie tam

:facepalm:
xionc napisał(a): To nie jest sceptycyzm, to jest paranoja. A co do atomu to oczywiście, jest jak najbardziej za i to jak najszybciej.

A kilkadziesiąt metrów ode mnie stoją 50 metrowe stalowe paranoje, których nie powinno być, lub mnie tam nie powinno być. Ale jednak są one, jestem i ja. Faktycznie paranoja.
djcycu napisał(a):Mało tego prąd z takich elektrowni powinien być tańszy niż ten kupowany obecnie. Boję się jednak że rząd o tym może nie wspomnieć jeśli kiedykolwiek wybudujemy taką elektrownię.

Jeśli zmniejszą cenę energii, zwiększą przesyłowe lub opłatę abonamentową i wyjdzie przynajmniej na to samo.
djcycu napisał(a):Założę się że awaria jaką doświadczyła CzEJ pozostała by w sferze awarii i ewentualnych katastrof ale nie na taką skalę jaką znamy.

Wtedy LA nie byłoby na pewno.
Crew napisał(a):ci co są przeciw są po prostu tępi i jedynym ich argumentem jest "Czarnobyl" oraz brak wiedzy na ten temat.

Tępi? Świetne podsumowanie. Twoim jedynym "argumentem" "za" jest "Praktycznie same plusy takiej energetyki"... A paliwo zza granicy i tak weźmiemy, bo sami go nie wytworzymy, więc tak czy siak jesteśmy zależni.

Już widzę, tę tanią energię. Paliwo do reaktorów będzie kupowane na podstawie niezwykle "korzystnych" umów podobnych do umów gazowych.
-----------
Sam byłbym za kilkoma EJ, gdyby ten kraj (głównie decydenci) nie był taki *%&@#.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Canthir w 30 Lip 2012, 22:22

@up

Biomasę importujemy, węgiel importujemy, gez importujemy, ropę importujemy. Tak czy inaczej jesteśmy zależni energetycznie od dostawców paliw. Raczej tego nie zmienimy, bo warunków na hydroenergetykę czy fotowoltaikę nie mamy a wiatr nie może być źródłem podstawowym. Paliwo do EJ ma największą gęstość energii więc za jednym zamachem można kupić zapas na kilkanaście lat i trzymać przy elektrowni. Ponadto sprzedawcy są stabilniejsi politycznie niż w przypadku ropy czy gazu: Francja, USA, Rosja, Australia, Kazachstan.


Co do cen: wszystko zależy od cen za emisję CO2, bo przy obecnych warunkach bardziej opłaca się kopcić węglem. Jeżeli ceny CO2 będą rosły to w pewnym momencie koszty prądu z węgla zrównają się z prądem z atomu. Jeżeli mamy rozwijać energetykę bezemisyjną to atom jest najtańszym rozwiązaniem.
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez włocho94 w 31 Lip 2012, 18:07

W naszym kraju społeczeństwo żyje za bardzo przeszłością. A słysząc o budowie elektrowni jądrowej od razu w ich głowach się rodzi słowo Czarnobyl. Energetyka jądrowa obecnie jest rozwinięta na tyle że jest całkowicie bezpieczna.
Jest to być może jedyny sposób powstrzymania ciągle windujących w górę cen energii elektrycznej która z roku na rok jest droższa.
Jestem za budową elektrowni jądrowej dlatego że tworzy nowe miejsca pracy dla ludzi oraz może się przyczynić do spadku cen energii jądrowej oraz zredukowaniu emisji gazów cieplarnianych.

P.S. niedawno doszło do wybuchu w elektrowni węglowej Turów dowód na to że węgiel jest niebezpieczny :)
Awatar użytkownika
włocho94
Stalker

Posty: 72
Dołączenie: 13 Lis 2009, 15:56
Ostatnio był: 01 Paź 2023, 16:28
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 5

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Terminus w 31 Lip 2012, 19:29

Ceny energii elektrycznej rosną i będą rosły, także ze względu na zwiększoną konsumpcję en. Zapewne z czasem będą coraz popularniejsze auta elektryczne/hybrydowe ładowane "z gniazdka". Coraz popularniejsze są rozwiązania "energooszczędne" i "ekologiczne" takie jak rekuperatory, pompy ciepła itp. które może i zastępują np. instalacje gazowe ale konsumują dość duże ilości energii. A nawet coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych zmywarki czy płyty indukcyjne. Na to oczywiście nakłada się konsumpcja przemysłu - mimo wszystko mamy jednak jakiś rozwój i wzrost PKB co oznacza powolny ale ciągły rozwój przemysłu i konsumpcji energii oraz zastępowanie nieekologicznych rozwiązań w instalacjach przemysłowych i grzewczych "ekologiczniejszymi" czyli zwykle opartych na en.

I ten wzrost konsumpcji trzeba pokryć produkcją energii lu jej importem. Ze względu na wciskane przez UE rozwiązania "ekologiczne", wspominane pakiety klimatyczne itp. energetyka oparta na kopalinach będzie z czasem napotykać coraz większe problemy. Możliwości rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych ciągle są, ale po pierwsze nakłady na nią są zwykle niewspółmierne do uzyskanych ilości energii, ze względów ekologicznych też nie jest tak różowo: panele fotowoltaiczne wymagają "tapetowania" olbrzymich terenów, wiatraki generują hałas i "psują" krajobraz (akurat z tą opinią się nie zgadzam) itp. Trochę pewnie pomogą przydomowe, miniaturowe wiatraki czy panele ale dla przemysłu to mało.

Dlatego wydaje mi się, że przed energetyką jądrową nie ma ucieczki na dłuższą metę. CO do importu materiałów rozszczepialnych to przynajmniej nie będziemy uzależnieni od jednego "wiadomego" dostawcy ze wschodu. A czy będą to siłownie jakie dzisiaj znamy, czy tu też nastąpi jakiś przełom technologiczny to zobaczymy.

A swoją drogą w Anglii padały pomysły zastąpienia budowy siłowni jądrowych elektrowniami spalającymi śmieci. Może to jest przyszłość? Akurat tego surowca w XXw. wyprodukowaliśmy akurat sporo ;-)
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Soviet w 31 Lip 2012, 20:15

http://www.electroonline.pl/news/5477,W ... 0_mld_euro

Ciekawy artykuł - może choć raz uda się nie przepłacić :).
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez Canthir w 31 Lip 2012, 21:32

Image

(Cała akcja to potężny trolling i naśmiewanie się z 'zielonej strony energii')
Смертельные аномалии, опасные мутанты, анархисты и бандиты, не остановят "Долг", победоносной поступью идущей на помощь мирным гражданам всей планеты!

Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy.
- A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi

Nie da się tu żyć bez gorzałki... Chcę już o wszystkim zapomnieć. Cholera, to samo dzień po dniu. Kiedy to się wszystko skończy? To chyba przeznaczenie... Daj mi spokój! Życie i tak jest do dupy.

zdjęcia Zony

Za ten post Canthir otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Wunderwaffe.
Awatar użytkownika
Canthir
Opowiadacz

Posty: 309
Dołączenie: 02 Lis 2010, 17:50
Ostatnio był: 19 Sty 2022, 16:46
Miejscowość: Szn
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 193

Re: Energetyka Jądrowa (w Polsce i na świecie)

Postprzez paintball_0 w 31 Lip 2012, 21:50

@ djcycu, w Czarnobylu nie wybuchł reaktor, doszło do częściowego stopienia rdzenia, spowodowanego uszkodzeniem systemy chłodzenia, który z kolei został uszkodzony przy "wybuchu" pary tworzonej przez reaktor, bo szefowi zmiany zachciało się przeprowadzać testy bezpieczeństwa (sic!), ale już nocnej zmiany o testach nie raczył powiadomić. Wszystko pieprzło z powodu zwykłej ludzkiej arogancji i dobrych chęci. Przynajmniej według oficjalnej wersji, z którą można się zapoznać na Wikipedii. :)

@ Universal, ciekawe ile sołtys twojej miejscowości zainkasował za pozwolenie na stawianie twoich paranoi. Nie oskarżaj o zaniedbania, jeśli nie sprawdziłeś czy nie doszło do zwykłego sk******stwa.

Elektrownia atomowa jest nam potrzebna nie tylko ze względów ekonomicznych i praktycznych ale i ze względu na poprawienie wizerunku Polski w świecie. Możecie to sobie porównać do chrztu Polski w 966. Wszystko wtedy zależało od tego, jaką religię Polska przyjmie i od kogo. ;)
Awatar użytkownika
paintball_0
Legenda

Posty: 1285
Dołączenie: 18 Wrz 2008, 15:12
Ostatnio był: 30 Sty 2017, 23:03
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 184

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt48 oraz 2 gości