Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Dyskusje na temat gier i szeroko rozumianej rozrywki mieszczącej się w ramach powyższej kategorii.

Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez fosio w 16 Sty 2012, 21:59

Post miał być tak naprawdę dodany w temacie o naszej polskiej grze "Dead Island" z powodu gadaniny o "arenach i jakimś typku którego i tak rozpieprzamy na końcu gry", ale jednak ów post moimi palcyma się rozpisał więc zakładam kolejny "beznadziejny temat nic niewnoszący do forum".

DLC = Dupa, Lipa, Ch**ostwo. Co by nie mówiąc zwyczajnie; oszustwo. Wszystko to co jest w DLC powinno być w grze od początku. Zwyczajnie moje zdanie. Edycja "Gore" w Dead Island to pic na wodę. Kilkoro osób zapyta więc dlaczego nie kupiłem gry przed premierą? A moja odpowiedź zabrzmi; a czy było warto? Chciałem poczytać więcej o zdaniu innych. Oczywiście mógłbym znaleźć Dead Island w edycji Gore na allegro (chyba) ale głównie o DLC w tej grze nie muszę się wypowiadać... otóż "Modern Warfery", "Dead Spejsy", "Mas Efekty", "Batelfjeldy trzecie", "Łarhamery Spejs mariny" (m.in.) powinny mieć DLC darmowe.
Zlinczujcie mnie jeśli nie mam racji, ale pomyślcie przez chwilę... czy zmuszanie nas jako uczciwych graczy kupujących "oryginały" do płacenia za "feeling" dodatkowych map, broni, kombinezonów, trybów gry, postaci jest ze strony twórców ów gier "fair"?
Jednym z niewielu takich wyjątków jest L4D. Zwłaszcza część druga gdzie jesteśmy raczeni od jakiegoś (dłuższego) czasu, darmowymi mapami, staro/nowymi postaciami, reamakami map.

To oczywiście moje biedne zdanie drodzy użytkownicy opiszcie więc swoje.

1.Popieracie stary gameplay; wszystko to co miało być w grze zostało zawarte?
2.Czy nowy gameplay; w sensie odebranie biednemu graczowi tej "niby" drobnej zawartości, a dodanie kosztów za więcej ów przyjemności?

Ps. Krótko mówiąc pamiętam "dodatki do gier (wersje płytowe) które dodawały o wiele więcej zawartości do gier niż dzisiejsze DLC"

Życzę przyjemnej dyskusji o DLC :)
JESTEM DEBILEM, PRZEPRASZAM.

Za ten post fosio otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Glaeken.

fosio
Wygnany z Zony

Posty: 146
Dołączenie: 05 Paź 2008, 01:36
Ostatnio był: 26 Cze 2019, 18:48
Miejscowość: Duże zadupie polski...
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 9

Reklamy Google

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Gizbarus w 16 Sty 2012, 22:08

Cóż, jak dla mnie DLC to bzdura i w większości omijam je szerokim łukiem - racja, że kiedyś dodatki do gier były dodatkami :E Teraz są robione DLC-ki, które w większości są żałosne... Jednak jeśli idzie o niektóre gry, to albo jednak są godne uwagi, albo jako fan i tak nie można ich sobie odpuścić. Przykład? Mass Effect 2 - częśc z nich byłą na poziomie końskiej zbroi z Obliviona, ale nie wszystkie. Kto grał w Arrival albo Overlord, wie o co chodzi. Tak samo Human Revolution - The Missing Link nie dość że jest samodzielny, to do tego za cenę 50 zł oferuje świetną rozgrywkę, której w sumie trochę brakowało w podstawce (mapy przystosowane do grania jako duch).

Ale nie zmienia to faktu, że większość DLC-ków to kocie kały i popłuczyny z nocnika [tu wpisz tego kogo nie lubisz] :E
Ostatnio edytowany przez Gizbarus, 16 Sty 2012, 23:02, edytowano w sumie 1 raz
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir

Za ten post Gizbarus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive fosio.
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Szpagin w 16 Sty 2012, 22:23

Jako fan Call of Duty nie mogę się nie wypowiedzieć. DLC do Black Opsa, które zawierały 4 nowe mapy do multi i jedną mapę do trybu Zombie kosztują $15 za sztukę. Takie dodatki były 3, jest jeszcze czwarty (kompilacja mapek do Zombie z WaW + jedna nowa plansza). Jak łatwo policzyć, daje to $60, czyli dwie stówy. Samą grę kupiłem za 70 złotych... Choć, z drugiej strony, gdyby te DLC wrzucić w jeden pakiet i wydać na płycie za te 70 złotych, to chyba bym się skusił. W innej formie - dziękujemy.

Choć dobrze, że na PC darmowe DLC są czasami dołączane jako rekompensata za dłuższy czas oczekiwania na wersję pecetową (patrz: Assassin's Creed, choć w dwójce też nieźle przegięli - wycięto fragment fabuły i sprzedano potem oddzielnie... Nie ma co, mają łeb do interesów).

A co do Valve - to chyba jedyna firma, która robi darmowe DLC. I chwała im za to, bo przynajmniej w taki sposób odzyskują zaufanie po wielokrotnie przenoszonej dacie premiery.
Ostatnio edytowany przez Szpagin, 16 Sty 2012, 22:25, edytowano w sumie 1 raz
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Terminus w 16 Sty 2012, 22:25

O czym my tu w ogóle mówimy?
Kiedyś demo do Quake I przechodziło się dłużej niż spory odsetek dzisiejszych pełnych wersji gier. I z większą frajdą.
A co do DLC to najstarsze jakie kojarzę to były dodatkowe misje do MAgic Carpet. Tyle tylko, że był to faktycznie dodatek napisany po grze a nie WYCIĘTY KAWAŁEK GRY specjalnie po to by tanim kosztem wyciągnąć jeszcze parę dolców z kieszeni odbiorców.
I jest to jeden z tych powodów dla których przestałem kupować premierówki...
:arrowd: Czy ja napisałem gdzieś, że każdy?
Ostatnio edytowany przez Terminus, 16 Sty 2012, 22:31, edytowano w sumie 1 raz
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Soviet w 16 Sty 2012, 22:30

Zależy co dają. Jak na razie jedyne DLC, które kupiłem to dodatkowe śledztwa do L.A. Noire, bo to był porządny kawałek grania. No i nawet na dobrych warunkach to dali, w pakiecie.

Natomiast sugerowanie, że każde DLC polega na tym, że wycina się to co już było zrobione to ignoracja i głupota podobna do "hejtowania dla Steama". Bardziej irytuje mnie oddawanie kawałków gry poszczególnym sklepom, w ramach preorderu - w takim przypadku rzeczywiście mam poczucie, że nie dostaję wszystkiego, za co płacę.

:arrowu: A czy ja napisałem gdzieś, że o ciebie chodzi? :E
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 19 Cze 2024, 22:59
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez KoweK w 16 Sty 2012, 23:01

Nie chcesz - nie kupuj. DLC jest dobre do trzepania kasy. Gdybyście na tym zarabiali, to inaczej niektórzy by gadali. ;>
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5662
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: 20 Wrz 2024, 13:41
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez fosio w 16 Sty 2012, 23:34

Żadnego gracza nie obchodzi ile zarabia twórca gry. A dokładniej ile robi dobrego "dla gracza" który wywalił kasy na grę. Mogę zapłacić nawet 150zł za grę ale tylko jeżeliby wypuścił naprawdę dobrego (odpowiednio grywalnego) DLC (w moim mniemaniu "staromodny dodatek do gry"), lub super sequela.

Chodzi w tym wszystkim o to że twórcy olali graczy. Za dużo obiecują, robią mniej, a później jeszcze inne pomysły dodają w formie "jak dodatek do ubezpieczenia".

Przykład ubezpieczenia - Dostajesz polisę na życie, dokupujesz inne "dodatki" (od pożaru, od wybuchu, od zgniecenia, od zaszlachtowania, od zasrania się na śmierć...)

Przykład gier - Dostajesz fajną grę z fajną fabułą i podstawową zawartością a dodatki to inne pukawki, postacie itd, itp. żeby się cieszyć lepszym produktem musisz więc bulić więcej. I nie to nie jest dodatek który można kupić w sklepie tylko "DLC" który kupujemy za zbyt wygórowane pieniądze i oferujący w większości jak najmniej byle tylko do następnego DLC i następnego i następnego itd. itd. byle wyciągnąć kasę.

KRYZYS? :facepalm: Zwykła komercha

Oczywiście takie moje zdanie. Nie podoba mi się to i dlatego nie kupuję. Wyłącznie piszę o tym dla ciekawej dyskusji i dla zdania innych.
JESTEM DEBILEM, PRZEPRASZAM.

fosio
Wygnany z Zony

Posty: 146
Dołączenie: 05 Paź 2008, 01:36
Ostatnio był: 26 Cze 2019, 18:48
Miejscowość: Duże zadupie polski...
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 9

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Glaeken w 17 Sty 2012, 00:13

Parę razy kupiłem DLC i nieco żałuję bo i tak te wszelakie bajery po paru latach wylądowały na płycie w wersji GOTY.
fosio napisał(a):Ps. Krótko mówiąc pamiętam "dodatki do gier (wersje płytowe) które dodawały o wiele więcej zawartości do gier niż dzisiejsze DLC"

Co ciekawe wszystkie które ostatnio dokupiłem to dodatki do wszelakich strategii bo tego gatunku raczej się nie oszuka marnym i ubogim DLC.
Co do starszych gier... weźmy taki kultowy Baldur's Gate 1+2, Tron Bhaala czy Wybrzeże Mieczy to były nie tylko potężne addony ale i patche oraz rozwinięcia w jednym. A całkiem nie taki stary Fallout 3 doczekał się aż 5 DLC z których może w 2 da się grać... i to niezbyt długo.
Awatar użytkownika
Glaeken
Administrator

Posty: 1034
Dołączenie: 16 Lip 2011, 17:53
Ostatnio był: 09 Mar 2024, 18:58
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 371

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Allistdead w 17 Sty 2012, 00:40

Twórcy gier to nie instytucja charytatywna. Chcą zarobić a DLC to pomysł na wyciągnięcie dodatkowej kasy z klienta. Sam omijam te całe DLC szerokim łukiem. Jak czytam o nich to stwierdzam, że szkoda kasy. Żal mi wydać pieniądze dwa razy na w sumie to samo. Pełnoprawny dodatek, zwiększający sporo możliwości grania w jakiejś grze to i owszem. Ale jak ma być jedna dodatkowa zabawka to ja podziękuję. Znajdę jakieś mody co więcej dają. I to za darmo. No ale twórcom DLC się chyba spodobał, bo mimo narzekań nie zrezygnowali z tego pomysłu. Niedługo pewnie będziemy kupować w sklepie tylko pudełko a resztę (poszczególne kawałki gry, instrukcję, tryb multi i single oczywiście oddzielnie itp.) trza będzie dokupić za słone pieniądze. No może trochę przesadzam.
Awatar użytkownika
Allistdead
Stalker

Posty: 103
Dołączenie: 05 Sty 2012, 02:05
Ostatnio był: 19 Lis 2013, 07:31
Miejscowość: Wrocław
Kozaki: 15

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez xionc w 17 Sty 2012, 10:44

Epizody na ddatkowej płycie do GTA4 na xkloca kupiłem za 5o złotych polskich, Chyba najlepiej wydane 5 dych w moim życiu.
Btw nie wiem o co sie tak niektóre użyszkodniki spinają jak i tak macie piraty -_-
Image

Za ten post xionc otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive impulse_101,
Negative fosio.
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez Gizbarus w 17 Sty 2012, 11:03

xionc napisał(a):Btw nie wiem o co sie tak niektóre użyszkodniki spinają jak i tak macie piraty -_-


W sumie wielu pewnie ma, ale myślę, że tu 'spinają się' raczej ci, co piratów nie używają - bo to właśnie oni muszą wywalać kasę na DLC (jeśli oczywiście chcą, wiadomo), jeśli chcą w nie pograć :P Może też dlatego unikam większości tych "dodatków"... Jak mam za dwie mapy i jedną spluwę zapłacić tyle, ile za grę, to podziękuję :P
A czy TY już przeczytałeś i oceniłeś moją twórczość?
"Samotność w Zonie" - nadal kontynuowana.
"Dawno temu w Zonie" - tylko dla weteranów forum.
"Za późno" - czerwona część cyklu "Kolory Zony"
"Akurat o czasie" - biała część cyklu "Kolory Zony"
"Za wcześnie" - niebieska część cyklu "Kolory Zony"
"Pęknięte Zwierciadło" - mini-cykl o Zonie w wersji noir
Awatar użytkownika
Gizbarus
Opowiadacz

Posty: 2895
Dołączenie: 18 Paź 2011, 16:44
Ostatnio był: 20 Sty 2024, 22:24
Miejscowość: Zadupie Mniejsze Wybudowania Kolonia II
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 854

Re: Downloadable Content, mówiąc krótko "DLC"

Postprzez kis104 w 17 Sty 2012, 15:39

W sumie pamiętajcie, że wychodzi coraz mniej dodatków na płytach, bo jednak dla twórców się o wiele bardziej jednak opłaca wydać niewielkim nakładem pieniędzy i pracy takiego dlceka. Jestem fanem wszystkich CoDów, każdy mi się podobał (no dobra poza trójka xd ) ale do żadnego nie dokupiłem żadnego zestawu map. Po co mi on? Za 15$?! Kilka mapek ?! Nie no ja pauzuję i wracam do CoDa 4 gdzie mogę się lepiej bawić za cenę normalną i ściagając legalnego moda, który też dodaje mapy, nowe bronie, ulepsza rozgrywkę (np. Star Wars Mod).
Co innego gdy DLC jest nastawione na fabułę, albo rozświetla niejasności w niej. Fakt, że nie wszystkie są warte swojej ceny (zaporowej -,-), ale wymienię te, które się naprawdę opłaca mieć:
-ME 2 : Arrival, Shadow Broker, ew. Kasumi
-Deus Ex The Missing Link
-Dragon Age (w tym przypadku dodatki nie są aż tak drogie, jednak nie każdy jest warty zakupu)

Tak czy inaczej, wg DLC to rozwinięcie idei dodatków do gier, która jednak poszła odrobinę za daleko i kosi z nas graczy pieniądze. Ale przynajmniej studia zarabiają na kolejne części gier ; )
P.S. Gorzej jest gdy dodatek jest niezbędny aby połapać się w fabule kolejnej części. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś przed zagraniem w ME3 (tak wiem ze jeszcze nie wyszedl xd ) nie zagrał w Arrival, albo Shadow Broker.
Prawdziwy Stalker powinien zrobić w życiu trzy rzeczy:
1.Zabić chimerę.
2.Przetrwać emisję.
3.Wypić 5 kozaków czasie krótszym niż 3 minuty.
Awatar użytkownika
kis104
Łowca

Posty: 425
Dołączenie: 31 Maj 2010, 18:56
Ostatnio był: 17 Lip 2024, 18:33
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 43

Następna

Powróć do Inne gry

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości