"Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Kontynuowane na bieżąco.

Moderator: Realkriss

"Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Sarmata w 26 Gru 2011, 17:12

Prolog




Kolejny pocisk zatrząsł ziemią wyrzucając w niebo mnóstwo pyłu i strzępów ludzi. Ostrzał trwał nieprzerwanie od kilku dni i żadna ze stron nie mogła w żaden sposób przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Udział w konflikcie brała udział "niepokonana" Armia Czerwona i dumne wojsko Finlandii, osadzone w bunkrach i okopach, wydawało się niepokonane.

W tym samym czasie jedno z Finlandzkich miast zostało uwięzione w kotle. Jeden z żołnierzy, nazywany "Sarmatą" będzie starał się przeżyć i wraz z innymi uciec z okrążenia.


Rozdział 1 "Za jakie grzechy..."
- Jørg, do Ciebie!- Odezwał się kobiecy głos. Mężczyzna niechętnie przerwał pisanie w notesie i przebierając ręce zszedł na dół myśląc o wojnie która nie dawno wybuchła. Komendanci policji szukali ludzi do wojska aczkolwiek było to zbędne gdyż młodzi chłopcy sami chcieli isc na front. Jørg zaś nie był jakimś typem co rwał się do walki. Być może nie przeszkadzałaby mu władza komunistów o której słyszał dobre rzeczy, a może dlatego że jego Ojciec zginął kiedyś na froncie...

Chłopak powoli schodził po schodach próbując podsłuchać chociażby kawałek rozmowy jakiś mężczyzn z jego matką.
- I jego ojciec zginął na froncie i on ma tam zginąć?! Z kim ja zostanę na starość? Nie chcę umierać w samotności!- Chłopak dokładnie wpadł w tym samym momencie do kuchni gdzie stał komendant policji wraz z jego zastępcą trzymający stos dokumentów i arkuszy.
- Witaj chłopcze. Może słyszałeś że wczoraj bolszewicy zaatakowali nasz kraj?- Zapytał rekruter.
- Tak słyszałem...- Odburkął młody.
- Twoi koledzy są już na froncie. Każdy w twoim wieku już walczy dumnie za swoją ojczyznę, broniąc ją przed "światową rewolucją."- Ostatnie słowa powiedział w dosadnej ironii.- Może i Ty chciałbyś spełnić swój obowiązek i wspomóc nasz kraj?
- Czy chcę, czy nie muszę iść. Niech będzie...- Nierozgarnięty asystent rekrutanta położył na stole kilka papierów wskazując miejsca do podpisu.
- Ojczyzna jest z Ciebie dumna. Jutro wyjeżdża pociąg do Joensuu. Tam będzie miejsce docelowe dla twojego oddziału. Zbiórka jutro na peronie A o godzinie 5.35, zrozumiano?
- Tak, proszę pana...- Odpowiedział Jørg.
- To my już pójdziemy. Sam trafię do wyjścia.- Mężczyzna zasalutował, założył czapkę i ruszył do drzwi. Matka tylko popatrzyła na syna i gestem kazała mu by poszedł na górę. Wyraźnie był to dla niej szok...

Chłopak siedział w pociągu obserwując przez małe kraty niebo. Wagon był pełen zasmuconych ludzi jakby nie mogący się pogodzić z faktem wysłania ich na front. Gdy już dojeżdżali do stacji kolejowej, z zabudowań odezwała się syrena a na niebie pojawił się dym po wybuchach. Wybuchła panika, jednak wagon był zamknięty od zewnątrz. Jørg kucnął zasłaniając się rękoma i...

Młodzieniec obudził się zlnany potem. Usiadł na łóżku patrząc tępo w obraz jego ojca który był jeszcze młody gdy pozował do zdjęcia. Chłopak popatrzył na swój zegarek na sznurku. 3:22. "Nie mogę się spóźnić..."- Pomyślał i zaczął szukać walizki.

CDN.

Za ten post Sarmata otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Tajemniczy.
Awatar użytkownika
Sarmata
Stalker

Posty: 58
Dołączenie: 24 Lip 2011, 14:18
Ostatnio był: 26 Maj 2022, 04:28
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 24

Reklamy Google

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez adin w 27 Gru 2011, 02:42

Czekam na dalsze etapy, zapowiada sie nie źle.

Sent from my Milestone using Tapatalk
Image
Awatar użytkownika
adin
Ekspert

Posty: 711
Dołączenie: 14 Sty 2007, 01:58
Ostatnio był: 08 Mar 2024, 22:43
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Kozaki: 28

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Method w 27 Gru 2011, 19:39

Prolog to wydarzenia dziejące się "przed", nie "po" ;) . A tutaj mamy w prologu wypisane o wojnie, o oblężeniu jakiegoś miasta i żołnierzu, a następnie w rozdziale 1 są wydarzenia dziejące się przed prologiem (chyba że "Sarmata" to nie Jørg).

A tak z błędów, na szybko:

Sarmata napisał(a):żadna ze stron nie mogła w żaden sposób


Powtórzenie

Sarmata napisał(a):przebierając ręce


Co robiąc?

Sarmata napisał(a):- I jego ojciec zginął na froncie i on ma tam zginąć?!


To "I" na początku niepotrzebne.

Sarmata napisał(a):Tak, proszę pana..


Pana.
Sarmata napisał(a):Wagon był pełen zasmuconych ludzi jakby nie mogący się pogodzić z faktem wysłania ich na front.


może "nie mogących" ? Chyba że inny kontekst zdania.
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Realkriss w 27 Gru 2011, 20:54

Łomatkoicórko!
Jakich miast? Finlandzkich? Nie ma takiego słowa :E
FIŃSKICH tylko i wyłącznie.
Awatar użytkownika
Realkriss
Moderator

Posty: 1664
Dołączenie: 08 Lut 2011, 14:58
Ostatnio była: 16 Lip 2024, 10:30
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 881

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez kis104 w 27 Gru 2011, 21:33

Szybkie omowienie bledow, ktore przytoczyl kolega ; ) Historia w prologu, w opowiadaniach, wcale nie musi dziać się przed właściwymi wydarzeniami. Może być zarówno końcem, początkiem jak i środkiem. Równie dobrze prolog ten jest właściwym torem wydarzeń, a reszta opowiadania to tylko często używany element "5 godzin wcześniej" : )

"Nie mogących" - poprawnie użyte sformułowanie, nie rozumiem twojego lekkiego "uczepienia" się ; p

A ogólnie, poprawne, fajne opowiadanko ; ) Czekam na ciąg dalszy, chociaż nie aż tak niecierpliwie jak na kontynuację innych opowiadań na forum ; )
Prawdziwy Stalker powinien zrobić w życiu trzy rzeczy:
1.Zabić chimerę.
2.Przetrwać emisję.
3.Wypić 5 kozaków czasie krótszym niż 3 minuty.
Awatar użytkownika
kis104
Łowca

Posty: 425
Dołączenie: 31 Maj 2010, 18:56
Ostatnio był: 17 Lip 2024, 18:33
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 43

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Method w 27 Gru 2011, 21:38

kis104 napisał(a):"Nie mogących" - poprawnie użyte sformułowanie, nie rozumiem twojego lekkiego "uczepienia" się ; p


Przeczytaj jeszcze raz co autor opowiadania napisał. Jak nie zauważysz - jeszcze raz. Wtedy możesz porównać to z tym co ja napisałem, mam nadzieję że załapiesz o co chodzi ;) . Mała podpowiedź, taki klucz - "ch" ;) .


A, i ja się nie uczepiam - pokazuję błędy aby pomóc autorowi, a nie żeby skrytykować ;)
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Sarmata w 30 Gru 2011, 17:49

Dziękuje za komentarze, w najbliższym czasie na pewno pojawi się następna część :)
Awatar użytkownika
Sarmata
Stalker

Posty: 58
Dołączenie: 24 Lip 2011, 14:18
Ostatnio był: 26 Maj 2022, 04:28
Miejscowość: Paraguay
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 24

Re: "Pamiętnik żołnierza" by Sarmata

Postprzez Tajemniczy w 30 Gru 2011, 19:27

Przeczytałem, nawet fajnie się czyta. Mam dla ciebie radę, obejrz film pt "Wojna Zimowa". Jest to film właśnie o wojnie zimowej między CCCP a Finlandią. Może ci on posłużyć jako pomoc przy pisaniu.
Życzę powodzenia :wódka: .
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517


Powróć do O-powieści w odcinkach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości