Władza w rękach ludu

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Szpagin w 13 Lip 2011, 15:41

Sprawdziła się tylko raz - gdy władzę w radzieckiej Rosji sprawował Lenin. Niestety, wszystko zostało zaprzepaszczone przez Stalina, który powrócił do krwawego, carskiego terroru. Socjalizm jest możliwy do zbudowania i to za naszego życia, lecz burżuazja (obawiając się o stratę wpływów i bogactw) stara się wtłoczyć nam w mózgi ich wizję świata: pracuj ponad siły dla człowieka, którego nie widziałeś na oczy za marne grosze i jeszcze się ciesz, że w ogóle masz gdzieś pracować. Ja dziękuję. My, towarzysze, możemy zbudować lepszy świat, świat, gdzie każdy pracować będzie dla wspólnego dobra, by uczynić świat lepszym. Jedynie socjalizm jest rozwiązaniem największych problemów świata: nierówności społecznej, głodu, wojen.
Proletariusze wszystkich krajów, łączmy się!
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Reklamy Google

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez jalkavaki w 13 Lip 2011, 16:34

Szpagin, ile Ty masz lat i co wiesz o carskiej Rosji, rewolucji bolszewickiej i całej towarzyszącej jej "otoczce"? Bo za przeproszeniem takie kocopały prawisz, że odnoszę wrażenie, że dyskutujemy z
gimnazjalistą, który coś tam wie, coś przeczytał, ale jak to wszystko działa, jakie mechanizmy tym rządzą to już pojęcia nie ma.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Universal w 13 Lip 2011, 16:57

@jalkavaki

O, ja sobie wypraszam ;) Gimnazjum ledwo rok temu skończyłem (moja odpowiedź na generalizowanie), a nie pieprzę, że komunizm jest och i ach. Chociaż pewne elementy (zaznaczam - elementy) socjalizmu mi odpowiadają...

@Terminus - a który system nie jest utopią? Wszystkie pięknie wyglądają na papierze.

@Szpagin - trollujesz?

--
Jak się zastanowię, to dochodzę do wniosku, że nie może być lepiej, niż jest obecnie. Wydaje mi się, że jest względna równowaga, bądź co bądź.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2614
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 09 Cze 2024, 23:33
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1052

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Adam w 14 Lip 2011, 10:42

Eh, wracamy do punktu wyjścia... nie żyłem za komuny, nie wiem, nic nie wiem. To był komunizm, ja nie lubię Ruskich, gdybym żył za PRL-u to bym do partii się nawet nie zapisał, ponieważ to byli KOMUNIŚCI, nie socjaliści. Socjalistą był Aleksander Hercen, Jean Jaurès i inni! Nie Stalin, nie Breżniew, nie Gierek i Jaruzel.

Negatywne zjawisko socjalizmu, o którym, dziadki piszecie to komunizm. Więcej wytłumaczenia i różnic pomiędzy socjalizmem a komunizmem w moim poście z tematu "Polityka".

Wiek nie oznacza tego, że człowiek nie może się wypowiadać na dany temat. Terminus, nie żyłeś za czasów Piłsudskiego, a pamiętam, że kiedyś ostro go krytykowałeś. Opierasz jedynie swoją wiedzę na opowieściach albo na książkach. Ja też. Jesteśmy na zero. Nie było mnie 30 lat temu (Komuna, nie socjalizm!), a i tak chwalę socjalizm i takie będę miał poglądy polityczne na całe życie. Z resztą ja słucham ludzi, co mają po 50-60 lat, a nie 20-30 latków, którzy komunizm przeżyli w pieluchach. Tyle.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Terminus w 14 Lip 2011, 10:48

Adam: jedno proste pytanie: Wskaż mi jeden przykład kraju, gdzie socjalizm w czystej lub zbliżonej do czystej udało się wprowadzić i się sprawdził w dłuższej perspektywie czasu.
Jak ja mogę pamiętać socjalizm skoro go, jak sam piszesz, nie było? Był przecież komunizm, który "nie jest socjalizmem"...
Piłsudski jest postacią historyczną podlegająca ocenie i krytyce. Socjalizm to utopia literacka popularna w literaturze od czasów Thomasa Moora.
Dodam utopia bardzo mało logiczna.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Adam w 14 Lip 2011, 10:55

Terminusie, nie odpowiem na to pytanie, gdyż socjalizm, którego ja bronię zawiesił działalność pod koniec XIX wieku. Wersja rosyjska, kubańska, wietnamska i północnokoreańska to komunizm, czyli zbrodniczy system, który skrzywdził moich rodaków. Nie lubię komunistów, za to, co narobili, ale to tak samo jak z religiami. Protestanci i katolicy byli odłamami jednej wielkiej religii, a nie muszę przytaczać przykładów, jak bardzo się nie lubili. Tak samo jest z socjalizmem i komunizmem.

Fakt, że socjalizm nie sprawdziłby się w nowoczesnym kraju. Tu niestety masz rację, ale lewica to lewica. Raczej obecne partie faszystowskie lub nazistowskie nie będą chciały zabijać Żydów. SLD raczej nie weźmie się do likwidacji burżujów itd.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Terminus w 14 Lip 2011, 11:45

Socjalizm jest utopią intelektualistów, którzy kreślą obrazy jakiegoś mitycznego społeczeństwa w zupełnym oderwaniu od tak podstawowej rzeczy jak natura człowieka.
Nie da się stworzyć jednolitego, bezklasowego, równego społeczeństwa, ponieważ ono samo tego nie chce. Robotnik chce być majstrem, albo zbiera pieniądze żeby wykształcić dziecko, żeby miało lepszy zawód a najlepiej skończyło lepsze studia, żeby miało w życiu lepiej. Ludzie zakładają firmy, żeby żyć na lepszym poziomie, mieć dostęp do lepszych dóbr, usług. Nie chcą trwać w szarej masie. I tylko to samo niszczy socjalizm. Pozostaje tylko droga komunistów: wymordować jednostki i grupy nie pasujące do wizji. Ale to już inna bajka.

Doktryna socjalistyczna wykształciła się na skutek takiej a nie innej sytuacji wielkomiejskiego proletariatu w 2poł. XIX wieku. W ciągu 50-ciu lat straciła jednak rację bytu, głównie na skutek rozwoju ruchu związkowego wywalczającego prawa socjalne, rozwoju demokracji - wprowadzenie powszechnych praw wyborczych doprowadziło do wymuszenia na władzach w taki czy inny sposób praw socjalnych a na końcu zmiany w samym proletariacie i formach produkcji: masy przyuczonych do zawodu zastąpili robotnicy wykwalifikowani, których odejście już tak się pracodawcom nie opłacało.

Podsumowując: w I poł. XXw. kapitalizm zaakceptował część postulatów socjalizmu, pozostawiając tylko to co stanowiło głównie utopię, czyniąc tym samym socjalizm sam w sobie bezsensowym.

O socjalizm najbardziej walczą zwykle lewicowi studenci i intelektualiści, żyjąc dostatnio w krajach kapitalistycznych. Jak to powiedział Czesław Miłosz do demonstrujących [pod hasłami głównie modnych podówczas trockizmów i maoizmów] studentów na uniwersytecie Berkeley w latach 60-tych: "rozpuszczone dzieci burżuazji".
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Adam w 14 Lip 2011, 11:51

W takim razie, gdy osiągnę pełnoletność i otrzymam prawo do głosowania, stwierdzę ze smutkiem, że żadna partia nie odpowiada moim poglądom politycznym, stanę się bezpartyjnym socjalistą, przeciwnikiem kapitalizmu, ale nie demokracji. Nic nikomu się nie stanie, gdy ja będę ślepo wierzyć we własne przekonania.
Image
Image
Awatar użytkownika
Adam
Redaktor

Posty: 2524
Dołączenie: 27 Gru 2007, 12:13
Ostatnio był: 20 Wrz 2023, 17:49
Miejscowość: Kutno
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 393

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez KoweK w 14 Lip 2011, 12:29

Wiara w socjalizm jest tak samo naiwna jak wiara w anarchizm (komunistyczny, kolektywistyczny lub jakikolwiek inny). Zresztą sam, Adamie, prędzej czy później to zrozumiesz.
"kowunio jest stalkerem ubranym w sweter ochronny "wschód słońca" szukającym artefaktów w zonie szczecińskiej
legenda głosi, że zdołał ominąć korki i dostać się do centrum - żyły złota"

Wheeljack
Awatar użytkownika
KoweK
Główny Administrator

Posty: 5665
Dołączenie: 10 Cze 2005, 14:49
Ostatnio był: Dzisiaj, 15:02
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1475

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez lektors w 14 Lip 2011, 12:36

Kowek: Może sprostuję - wiara jest jak socjalizm - bez sensu :D
Image
Awatar użytkownika
lektors
Tropiciel

Posty: 363
Dołączenie: 14 Cze 2009, 20:32
Ostatnio był: 03 Lut 2017, 05:22
Miejscowość: Toruń
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 55

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez xionc w 14 Lip 2011, 12:51

Adam napisał(a):W takim razie, gdy osiągnę pełnoletność i otrzymam prawo do głosowania, stwierdzę ze smutkiem, że żadna partia nie odpowiada moim poglądom politycznym, stanę się bezpartyjnym socjalistą, przeciwnikiem kapitalizmu, ale nie demokracji. Nic nikomu się nie stanie, gdy ja będę ślepo wierzyć we własne przekonania.


Kolejnym roszczeniowym nierobem jakich pełno w tym kraju co tylko wyciągają pieniądze od państwa czyli od tych co wytwarzają ten cholerny pkb
Image

Za ten post xionc otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Piłat,
Negative Adam.
Awatar użytkownika
xionc
Przewodnik

Posty: 906
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:33
Ostatnio był: 19 Lip 2022, 20:36
Miejscowość: Zg-c
Kozaki: 171

Re: Władza w rękach ludu

Postprzez Piłat w 14 Lip 2011, 12:55

Adam napisał(a):W takim razie, gdy osiągnę pełnoletność i otrzymam prawo do głosowania, stwierdzę ze smutkiem, że żadna partia nie odpowiada moim poglądom politycznym, stanę się bezpartyjnym socjalistą, przeciwnikiem kapitalizmu, ale nie demokracji. Nic nikomu się nie stanie, gdy ja będę ślepo wierzyć we własne przekonania.


Obawiam się, że nie jesteś sam pod tym względem. Jest wiele osób, którym nie odpowiadają poglądy polityczne i nie są wstanie jednomyślnie stwierdzi, która partia według nich jest najbardziej odpowiednia. Ja sam nigdy nie uczęszczam w wolnych wyborach, gdyż kandydaci nie spełniają moich kryteriów i całkowicie nie pokrywają mojej wizji polityki, oraz ich projektów odnośnie kształtowania przyszłości państwa i społeczeństwa. A wiesz dlaczego tak się dzieję? Ponieważ żadna partia nie jest idealna i żadna nie będzie kształtować się indywidualnie do każdego, któremu coś tam się nie podoba. Powinieneś się cieszyć, że w naszym kraju mamy możliwość wyboru między Lewicą, Prawicą i Centrum, a nie jak w niektórych KOMUNISTYCZNYCH, gdzie każdy musi być "wielkim zwolennikiem" "jedynej i słusznej partii". Przemyśl to. A wybory nie są obowiązkowe. Do niczego nie jesteś zmuszany. Masz swoje zdanie, własną opinię i przekonania. Wszystko jednak ma swoje granice - i uwierz mi - między ideologią, a zwykłą głupotą jest bardzo cienka granica...

Za ten post Piłat otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Terminus.
Awatar użytkownika
Piłat
Redaktor

Posty: 378
Dołączenie: 02 Sty 2011, 14:06
Ostatnio był: 06 Cze 2021, 12:31
Miejscowość: Rostok
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 163

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości