Wieczny Żyd czyli słowo o antysemityzmie

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wieczny Żyd czyli słowo o antysemityzmie

Postprzez Terminus w 21 Cze 2011, 22:58

Dżuz: wątek założyłem z czystej ciekawości jakie opinie usłyszę. Coś tam niby wiem, ale zawsze może się dowiem czegoś więcej. Tak, wiem forum o stalkerze to nienajlepsze miejsce... Ale jak sobie przypomnę dyskusje na onecie gdzie z jednej strony kretyni [nie ma cywilizowanego określenia] radiomaryjni a z drugiej strony też nie bardziej rozgarnięta ekipa z ambasady Izraela...

Podałeś przykład babci. On nie jest odosobniony. Był taki człowiek jak Dobraczyński. Pisarz. Przed wojną prawicowiec, endek i wojujący antysemita. W czasie wojny pomagał ratować Żydów. Po wojnie współpracował z komuną nawet został ministrem. Ot polskie paradoksy.

Kwestia izolacji i asymilacji. To nie jest takie proste. Byli tacy, którzy nigdy nie chcieli się integrować nie chcieli mieć nic wspólnego z gojami. Żyli wewnątrz diaspory, rozmawiali tylko w jidisz, nie znali polskiego czy innego języka kraju w którym żyli. Z drugiej strony inni chcieli się zupełnie zintegrować i tu natrafiali na opór tak wrogich społeczeństw jak i ustawodawstwo Kościoła. Swego czasu wprowadzono nakaz chodzenia Żydów w strojach odróżniających ich od chrześcijan. I stąd się np. wzięły te chałaty i ogólnie archetypiczny obraz Żyda jaki nam się kojarzy z okresu międzywojennego. Dlatego uważam, że obie strony są winne temu, że Żydzi się nie zintegrowali z narodami w których żyli.

Co do Koranu. To fakt, że jest to książka wyjątkowo schizofreniczna. Raz każe być "pobłażliwym" dla Żydów: "Oni pogwałcili przymierze, skazili pismo święte, zniszczyli objawienie o przyjściu Mahometa Proroka: zostali za to przeklęci, zatwardziłem ich serca. Oni część pisma sfałszowali a część ukrywają. Ty nie przestaniesz głosić ich zdrady, bo ją prawie wszyscy popełnili; lecz miej dla nich pobłażanie. Bóg kocha dobroczynnych. " Potem znowu wzywa do tępienia ogniem i mieczem niewiernych.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Reklamy Google

Re: Wieczny Żyd czyli słowo o antysemityzmie

Postprzez Alchemik w 22 Cze 2011, 00:01

Jeżeli o Koran chodzi, to muszę Cię rozczarować Termi, bo tam Żydzi są nazywani ''braćmi świń''. Ogólnie Muzułmanie i Żydzi nigdy się nie lubili, ale propaganda Hitlerowska w 42-43 roku bodajrze, dosięgnęła także krajów arabskich, a to jeszcze bardziej zaogniło sytuację. Jak ktoś byłby zainteresowany, to dam o tym artykuł, ale jutro, bo nie chce mi się szukać.

EDIT: A Termi, ubiegłeś mnie w poście :/
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Re: Wieczny Żyd czyli słowo o antysemityzmie

Postprzez Terminus w 22 Cze 2011, 12:22

CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alchemik.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości