Związek Strzelecki "Strzelec"

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 04 Cze 2011, 18:13

Jak w temacie: Czy ktoś był, jest lub ma tam znajomych? Niech opisze trochę zajęcia, obowiązki, prawa itp. które wiążą się z działaniem w tej organizacji.

Jestem chętnym do wstąpienia, z tego co czytałem spełniam wszystkie kryteria, znalazłem sporo info, z wyjątkiem tego jak zostać strzelcem :-/. Może ktoś się na tym zna i powie mi co mam zrobić. Oczywiście nic za darmo, :wódka: polecą za dobre rady :E.

Dla nieogarniętych (jak ja) w temacie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85z ... ychowawcza

Ps. Interesuje się przede wszystkim jednostką w Ełku, tam mam najbliżej, oraz ilością spotkań w tygodniu.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Reklamy Google

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 05 Cze 2011, 09:35

W "Strzelcu" byłem przez cały okres liceum (czyli 4 lata). Spotykaliśmy się co tydzień w sobotę. Przewodził nam starszy sierżant sztabowy W. Zajęcia były zróżnicowane: zjazdy na linach, marsze, survival, walka wręcz, walka bronią, taktyka zielona i czarna itd. Dla chętnych i mających kasę było też ostre strzelanie. Generalnie bardzo sobie chwalę ten okres życia. Sporo mnie nauczył.
Dużo zależy od ludzi, którzy tworzą jednostkę. I od dowódcy. Spróbuj, może się tobie spodoba. Jak nie, zawsze można się wypisać.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.

Za ten post jalkavaki otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive kapucha.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 05 Cze 2011, 10:22

I jeszcze dwa pytania: mam do Ełku 46km, ale jest to droga krajowa więc autobusy są często. Czy dojeżdżanie nie będzie zbyt uciążliwe? Cena biletów nie gra roli (w granicach rozsądku :wink:) i tak dojeżdżam 23 km do szkoły. I mam jeszcze rodzinę w Ełku. Chodzi głównie o to, czy nie będę spędzał połowy życia w autobusie :mad:. Takie sobotnie zajęcia długo trwają? Jeżeli to gra jakaś rolę, to oddział Ełcki ma 35 strzelców (chyba).

I drugie pytanko: ile to kosztuje? Oczywiście chciał bym korzystać pełną mocą :D. Obecność na wszystkich wyjazdach i jeśli to możliwe wszystkie strzelania i płatne ćwiczenia. Czy mundur dostane za darmo, czy trzeba kupić? I czy trzeba iść na każde zajęcia w mundurze? Jeśli tak, to czy jadąc autobusem, lub idąc przez miasto w barwach wojaków policja w razie ewentualnego spotkania może się do mnie czepiać? Pytam się bo już kiedyś miałem taką niemiłą sytuację. Działanie w tej organizacji pozwala chodzić w mundurze?

Pozdrawiam.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 05 Cze 2011, 10:43

Nie wiem jak jest obecnie ani jakie zwyczaje panują w ełckiej jednostce. Mogę Ci powiedzieć jak to było w latach 90-tych w JS4005.
Mundur samemu trzeba było zdobyć. Wymagany był wzór US93, buty "skoki" i beret. Z jednostki dostawaliśmy jakieś oporządzenie (z AMW lub demobilu chyba to było) i atrapę AK47 (gumowa - ASG wtedy chyba jeszcze nie znano).
Były jakieś składki ale ile to wynosiło to już nie pamiętam. Ale jakaś kosmiczna suma to to nie była.
Obecność była obowiązkowa (chyba tylko jedna nieobecność nieusprawiedliwiona na miesiąc była możliwa).
Zajęcia oczywiście odbywały się w mundurze (był chyba miesiąc czasu na zaopatrzenie się).
Można poruszać się po mieście w mundurze jeśli należy się do Strzelca (oczywiście posiadając obszycia strzeleckie). Raz Żandarmeria Wojskowa do mnie podeszła z zapytaniem co ja robię w mundurze sił zbrojnych RP. Wytłumaczyłem, że ze Strzelca, pokazałem legitymację strzelecką i było OK.
Zajęcia odbywały się w godzinach 8 lub 10 (nie pamiętam już) aż do późnego popołudnia/wieczora.
Z tym dojazdem to sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Pojedź na zbiórkę, dwie, zobaczysz jak jest i wtedy zdecyduj.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 06 Cze 2011, 19:38

Mam jeszcze jedno pytanko: czytałem o jakimś okresie próbnym, egzaminie, a dopiero po tym składa się przysięgę i oficjalnie wstępuje do organizacji. Do tego podobno składanie przysięgi jest tylko 2 razy do roku: 11 listopada i 3 maja. Jak to wygląda w praktyce? Ten okres próbny jest w ogóle respektowany czy to bujda? Jeśli jest coś takiego to ile to trwa? I czy jeśli zapiszę się w tym miesiącu to czy do 11 listopada zdążą mnie "wypróbować"?

Jeśli piszę głupoty to sorki, internet kłamie :wink:.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 06 Cze 2011, 22:28

To prawda, przysięgę strzelecką miałem 3 maja (zapisałem się jakoś w lutym). Jest okres próbny, który w moim przypadku wyglądał tak, że trza było sobie skombinować mundur US93 (wtedy nie był tak powszechnie dostępny jak obecnie).
O egzaminach, testach itd. nic mi nie wiadomo.
PS. Ale wtedy były inne czasy. Strzelec dopiero się odradzał.
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 07 Cze 2011, 16:24

Ok, dzięki za wszystkie informacje. Jutro ruszam do Ełku się zapisać :D. Co do munduru, to nie będę miał problemu ze zdobyciem bo już jestem posiadaczem większej części.

Ale jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia w związku z umundurowaniem :-/. O tutaj http://www.portalstrzelecki.info/downlo ... zssosw.pdf w dziale "regulamin mundurowy" jest takie zdanie: po wypisaniu z organizacji trzeba zdać mundur i oporządzenie w ciągu 7 dni (w oryginale brzmi trochę inaczej, ale sens zachowany) Czyżby państwo aż w takim stopniu finansowało Strzelca?

Ps. chciałem Ci postawić drugiego kozaka, bo dużo mi pomogłeś, ale pisze, że nie mogę więc :wódka:.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 15 Cze 2011, 18:09

Napisz jak poszło :wink:
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 15 Cze 2011, 19:03

No to tak: była klasa w szkole, przed nią ja i 3 innych typków żeby się zapisać. W klasie wypełniamy takie kartki z pytaniami typu po co tu jesteś?, czego oczekujesz od ZS?, gdzie się dowiedziałeś, że robimy nabór? itp. Wszyscy muszą wyjść z klasy, żeby oni przeczytali nasze wypociny. Później wychodzi łysy koleś i pierwsze zaskoczenie - pojedynczo do klasy na "rozmowę" :o (jak dla mnie to było przesłuchanie). Tym bardziej się zdygałem widząc, że pierwszy który tam wszedł wyszedł dopiero po 15 min cały spocony i z rękami drżącymi jak u pijaka :-/. Jak wszedłem do klasy to kilka standardowych pytań: czym się zajmujesz, interesujesz, co chciałbyś robić w przyszłości itp.

Na koniec dowiedziałem się czemu wszyscy wychodzili w takim stanie: dziewczyna należąca do Strzelców, żeby nas sprawdzić kazała wszystkim przed wyjściem (bez skojarzeń :wink:) dymać pompeczki.

Ale nie zapisuje się na razie do ZS, bo na jesień planują zorganizować oddział bliżej mojego miejsca zamieszkania, więc wolę poczekać :E.
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 15 Cze 2011, 20:10

A nie musisz być pełnoletni i posiadać co najmniej stopnia drużynowego (jak nie sierżanta)?
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez kapucha w 15 Cze 2011, 20:32

kapucha napisał(a): na jesień planują zorganizować


Planują - kto? co? - oni :E

To oni chcą założyć nowy oddział - nie ja
Ostatnio edytowany przez kapucha, 31 Lip 2011, 16:05, edytowano w sumie 1 raz
kapucha
Łowca

Posty: 400
Dołączenie: 09 Kwi 2011, 13:53
Ostatnio był: 01 Lut 2015, 22:11
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: F1 Grenade
Kozaki: 94

Re: Związek Strzelecki "Strzelec"

Postprzez jalkavaki w 15 Cze 2011, 22:33

Wybacz. Czeski błąd przy czytaniu. Człowiek zmęczony to "ą" z "ę" pomyli ;)
Wojna jest zła. Ale gorsze są sukinsyny które nie mają nic za co byliby gotowi walczyć i umierać.
"Może nas wiedzie szalbierz chciwy paru groszy
Lecz lepsze to niż śmierć na wapniejących szańcach" - J. Kaczmarski, Stalker.
Awatar użytkownika
jalkavaki
Legenda

Posty: 1379
Dołączenie: 02 Kwi 2010, 11:20
Ostatnio był: 20 Lip 2022, 06:45
Miejscowość: Stetinum
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 193


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości