przez wobes w 10 Maj 2011, 22:05
Witam,
jako, że od paru lat zajmuję się zawodowo administracją dużą siecią złożoną z ok 500 komputerów, przez moje ręce przeszły dziesiątki, jak nie setki laptopów użytkowników firmowej sieci, zarówno prywatnych, jak i firmowych. O nieswoje zwykle słabo się dba, daje to dobre pole odniesienia ile może wytrzymać dany sprzęt. I tak:
-dell - wykonanie ok, zwłaszcza droższe modele, niezawodne, parametry zwykle nieadekwatne do ceny, kiepskie baterie (mała żywotność).
-asus, obok hp - liderzy jeśli chodzi o ilość odsyłanego na gwarancji sprzętu, osobiście po zakupie wadliwej płyty głównej asusa i doświadczeniach kolegów z pracy nigdy więcej nie kupię nic tej firmy, zwłaszcza z niższej półki cenowej. Zaleta asusa: dość dobra jakość wykonania.
-acer - znacznie się poprawił jeśli chodzi o jakość i niezawodność, zaleta niska cena i stosunek parametrów do ceny. Dawniej bym się może zastanowił przed kupnem, teraz nie odstaje od innych.
-toshiba - dobra dla miłośników czekania za częściami zamiennymi, nieraz bardziej się opłaca kupić i wymienić coś samemu niż czekać na serwis. Co do wykonania, to na moje sprawiają wrażenie "plastikowych".
-lenovo - nieco podupadł, ale ogólnie nadal dość solidny sprzęt, zwłaszcza modele biznesowe.
-alienware - jako że to dell, to wykonane dobrze. Doskonałe parametry. Wady: cena, krótko trzymają na baterii.
-sony - dobra jakość, ogólnie niezawodne, ale drogie.
Ja osobiście mam acera 3820tg 13'', 500gb dysk, 6gb ramu, core i5 480 (do 3ghz w trybie boost), przełączana grafika (intel hd + radeon 6550).
Zalety:
-perfekcyjny stosunek parametrów do ceny (ok 3tys zł)
-świetna wydajność (stalker śmiga w ustawieniach na max)
-w trybie oszczędnym (np. przeglądanie netu) wytrzymuje 6h na baterii. Gdy się weźmie model z 9-cellową baterią to wytrzymuje nawet 9h
-mała masa (niecałe 2,5kg)
-przyzwoita jakość wykonania
-podwójny układ chłodzenia, (gdy korzysta się z intela działa tylko jeden)
Wady:
-acer nieco olewa aktualizacje sterowników graficznych (wymagane są specjalne). Przy odrobinie dobrych chęci można znaleźć podobne sterowniki do laptopów innych firm i się nimi wspomóc, ale trzeba potrafić edytować pliki inf sterowników. Jeśli ktoś nie potrafi lub nie lubi instalować niepodpisanych sterowników (modyfikacja sterów powoduje utratę podpisu) to musi się zadowolić niezbyt często aktualizowanymi.
-brak napędu dvd (mi to osobiście nie przeszkadza)
-nieco wolny dysk (wymieniłem na hybrydę talerzowo-flashowa)
-tandetnie brzmiące głośniki (brzmią jak mrówka z pudełka od zapałek)
Dobra rada: przy szukaniu opinii w necie warto szukać opinii dotyczących konkretnego modelu, bo bardzo często się zdarza, ze firmy wypuszczają modele, które jakością odstają (pozytywnie lub negatywnie) od średniej dla danej firmy. Tak więc zdarzają się tandetne serie świetnych firm, jak i bardzo dobre firm uchodzących za produkujące kiepskie sprzęty.
-
Za ten post wobes otrzymał następujące punkty reputacji:
- WILQ.