Modernizacja Wojska Polskiego

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez Method w 14 Lip 2010, 21:52

Siedząc sobie kiedyś w robocie, przyszła mi do głowy myśl jakbym tak miał możliwość modernizacji naszego wojska, to co bym zrobił. Trochę sobie przemyślałem, część zagadnień odpuściłem z braku wiedzy, najważniejsze że czas szybciej minął. Gdy już wróciłem do domu, wszedłem na stronę, pomyślałem sobie : "Ciekawe co oni by zrobili "

I tu zaczyna się główny temat : Co proponujecie jako modernizacja obecnego Polskiego Wojska ? Rozważamy wszystko, Marynarkę Wojenną, Wojsko Lądowe i Siły Powietrzne. Jednak pamiętajcie, propozycje możliwe do zrealizowania, bez tekstów typu "kupmy USS Nimitz, będzie fajno" ;)
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Reklamy Google

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez Alvarin w 14 Lip 2010, 23:16

zacznijmy od oddania na złom obecnego sprzętu. O ile kuzynek wojskowy nie robi sobie ze mnie jaj, to mają sporo gratów nie do użycia, żeby najniżsi stopniem sięnie nudzili i mieli co czyścić... Same korzyści, bo na terenie baz zyskali by trochę miejsca, a za kasę ze złomu kupili by sobie jakieś porządne pojazdy opancerzone, przynajmniej kilka, a nie rosomaki...

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez djcycu w 14 Lip 2010, 23:58

Co chcesz np oddać na złom? Masz na myśli Uaza, Honkera albo Urala? I zamienić to na Humvee (Hummer H1)? Zapomnij... Hummer to też nie taki cud miód... Jest ciężki i szeroki, poza tym pali od fiksa... Uaz i Honker choć niepozorne to potrafią wiele... Szczególnie ten pierwszy. Sam myślę takiego kupić. Nie ma mowy że to ruski stary złom. To auto ma potencjał dużo większy niż jaka kolwiek wojskowa czy cywilna terenówka. Ural jako samochód wojskowy to też porządna maszyna. Chcesz to pokażę ci co to coś potrafi. Ojciec mój po żwirowniach takimi jeździł i powiem ci że te wszystkie nowe ciężarówki nadają się jedynie na asfalt. No chyba że to Kraz, Kamaz lub Ural (do dziś produkowany w niezmienionej wersji).
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez Alvarin w 15 Lip 2010, 07:48

wiesz, nie chodzi mi o model czy markę bo zwyczajnie się na tym nie znam, tylko o to, żeby kupić coś na chodzie... nowego na starej licencji, czy nowego na nowej licencji... nie ważne. Ale koty się mogą też trochę ponudzić w koszarach, a żeby nie było wstydu, że będziemy mieli jak tak dalej pójdzie samą piechotę:P

Alvarin
Wygnany z Zony

Posty: 278
Dołączenie: 24 Kwi 2009, 21:00
Ostatnio był: 20 Mar 2012, 12:14
Miejscowość: Prypeć
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: IL 86
Kozaki: 12

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez J0Hny w 16 Lip 2010, 00:03

To ja może zajmę się zagadnieniem Wojska Specjalne RP, na razie wsparcie powietrzne.

1. 1 Pułk Lotniczy Zadań Specjalnych.
Profil: wsparcie wojsk specjalnych, zapewnienie szybkiego wsparcia, niszczenie celów położonych w głębi terytorium wroga.

Wyposażenie:
-AH 64.
-V-22 Osprey.
-UH-60 Black Hawk.
-Sikorsky SH-3 Sea King.
-Lockheed AC-130.
-AV-8B Harrier II.
-Lockheed C-130 Hercules.
-MQ-9 Reaper.
-Northrop B-2 Spirit.
-Lockheed F-35 Lightning II
The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is its last day on Earth. But I think that's a luxury. Not a curse. To know you're close to the end is a kind of freedom.
Awatar użytkownika
J0Hny
Stalker

Posty: 56
Dołączenie: 06 Kwi 2010, 09:35
Ostatnio był: 05 Lis 2014, 23:53
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 1

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez specPL w 16 Lip 2010, 12:13

J0Hny napisał(a):-Lockheed F-35 Lightning II


are you fucking kiddin me? wiesz ile ta maszyna kosztuje? nawet Amerykanie mają tego mało! a Polske nie było by stać na te samoloty w ogóle.

co do modernizacji - ja bym wymienił stare T-72 i T-55 na coś nowszego...T-90 może? inna sprawa że znając nasz stosunek do Rosjan, i Rosjan do nas taki zakup byłby znacznie utrudniony. zawsze pozostaje alternatywa w postaci Abramsa, Leclerca i najnowszych Leopardów ( ale nie z demobilu). Jak już jesteśmy zorientowani " zachodnio" to tego należy się trzymać.

Piechota - tu należy zmienić przede wszystkim broń ręczną. Zamiast Beryli na 5x56 powinno się wprowadzić nową konstrukcje, na silniejszy pocisk. coś pośredniego pomiędzy 7,62x51 mm, a 5,56x45. poza tym Beryl jest już maksymalną formą rozwojową kałacha, który swoje lata już ma i nie da się zbyt wiele zrobić dalej w tej materii.

Snajperzy w WP nie mają na co narzekać - mają SAKO TRG-21, który jest Royce-Rollsem wśród kb snajperskich. Spotterów należałoby wyposażyć w coś o tym samym kalibrze, aczkolwiek mającego możliwość ognia seriami, np. taki M-14 EBR ( wersja z krótszą lufą).

jak coś wymyśle jeszcze to napiszę
specPL
Stalker

Posty: 171
Dołączenie: 06 Cze 2010, 20:14
Ostatnio był: 26 Sie 2011, 22:16
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 7

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez S.T.A.L.K.E.R. 12 w 16 Lip 2010, 18:00

-AH 64.
-V-22 Osprey.
-UH-60 Black Hawk.
-Sikorsky SH-3 Sea King.
-Lockheed AC-130.
-AV-8B Harrier II.
-Lockheed C-130 Hercules.
-MQ-9 Reaper.
-Northrop B-2 Spirit.
-Lockheed F-35 Lightning II


Może i jestem tylko tępym nastolatkiem, ale chyba Polsza nie jest tak bogata jak USA? Najlepiej naszych jeszcze w dragon skiny i G11 wyposażyć, a że amunicja droga, kamizelki drogie, who cares? Jesteśmy w końcu tak bogaci jak USA a nawet bogatsi! :E

Teraz coś na temat - Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS- 5,56).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_MSBS

http://www.altair.com.pl/start-2224

http://www.altair.com.pl/start-3856

http://www.altair.com.pl/start-4186

Wiem że źródła takie se, ale lepsze to niż nic.
Giwera wygląda ciekawie ale pożyjemy, zobaczymy co z tego wyjdzie. Tak długo jak 5,56x45 jest standardowym nabojem NATO, tak długo będziemy się z nim męczyć. Nie ma co liczyć na cuda typu 6.5 mm, czy inny 5,8 x 42 mm.
Nawiasem mówiąc wam też MSBS kojarzy się z karabinem SCAR?
Image
Ten obrazek to nie są moje wypociny - jest to dzieło usera marmot1 z innego forum.
Ostatnio edytowany przez S.T.A.L.K.E.R. 12, 16 Lip 2010, 19:28, edytowano w sumie 1 raz
Please respond.
S.T.A.L.K.E.R. 12
Stalker

Posty: 93
Dołączenie: 12 Kwi 2009, 14:08
Ostatnio był: 27 Lip 2012, 18:56
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 7

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez djcycu w 16 Lip 2010, 18:50

Dziś w zasadzie każda broń przypomina inną... Wszystkie mają dziś standardowo szyny RIS i szynę pod celownik na górze. Dla porównania polecam starą gierkę albo nawet aplikację on-line Pimp my Gun. Tam fajnie widać że każda broń jest grana na jedno kopyto :) Wiąże się to z dopasowaniem broni do różnych potrzeb.
Szczegółowe mapy do S.T.A.L.K.E.R Zew Prypeci

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen
Awatar użytkownika
djcycu
Monolit

Posty: 3533
Dołączenie: 17 Wrz 2009, 16:38
Ostatnio był: 12 Sty 2021, 21:51
Miejscowość: "Łosiek"
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Tunder S14
Kozaki: 775

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez Maku w 16 Lip 2010, 18:59

specPL napisał(a):co do modernizacji - ja bym wymienił stare T-72 i T-55 na coś nowszego...T-90 może? inna sprawa że znając nasz stosunek do Rosjan, i Rosjan do nas taki zakup byłby znacznie utrudniony.

Uwierz mi że teraz gdy rząd przejęło PO(od razu mówię, nic do nich nie mam) które woli dogadywać się z Rosjanami niż z zachodem, zakup T90 byłby prostszy niż by się mogło wydawać, ruscy nie mieli by nic przeciwko temu gdybyśmy zaczęli zaopatrywać się w uzbrojenie właśnie u nich(oni mieli by z tego kasę i satysfakcję że jesteśmy uzależnieni od nich militarnie). Problemem było by NATO - myślę że USA mogłoby się trochę zdenerwować jeśli dowiedziałoby się o naszych zakupach u Rosjan.
Co do modernizacji broni - beryl(najdłuższa wersja) jest aż tak zły? Jest niezawodny, żołnierze go chwalą, jedyne co mu się zarzuca to średnia ergonomiczność. Jeśli jednak musielibyśmy zmienić broń z jakichś powodów to jedyna alternatywa 5,56mm jaką dla widzę to H&K 416 albo G36.
"Nie masz co robić, nudzi się Ci? Kup sobie kij i po jajach się bij" - 52
Awatar użytkownika
Maku
Tropiciel

Posty: 219
Dołączenie: 31 Paź 2009, 21:01
Ostatnio był: 15 Cze 2014, 20:15
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 16

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez SaS TrooP w 16 Lip 2010, 19:06

Spec, po uj ci T-90, jak Twardy jest w TOP-10 najlepszych czołgów świata i konkuruje z Leopardem 2A5.

Mój plan to:
- Modernizacja T-72M/M1 do PT-91, sprzedaż części czołgów celem zwiększenia budżetu.
- [tutaj polityka: blebleble] ..., więc dzięki pozyskanym funduszom można zwiększyć nakłady na armię z 1,95% do 3%.
- Wznawiamy projekty PT-94 Goryl i BWP-2000.
- Budujemy (w końcu) niszczyciel.
- Organizujemy przetarg na samoloty nowej generacji, na starcie jedna eskadra. Eurofighter Typhoon to raczej marzenie, ale jest Mirage 2000 i Grippen.
- Modernizacja Rotor Wingów: próba odkupienia od np. Czechów helikopterów Mi-24, a także poszukanie kontraktu na techy na Eurocopter, tudzież Augustę 109 bodajże.
- Wprowadzenie Modułowego Karabinu Szturmowego MSBS po jego uprzednim dostosowaniu do np.
MSBS-16 (5,56mm) dla piechoty, jednak Beryl jest wystarczająco nowy i nie należy go jeszcze zastępować.
MSBS-17 (7,62mm) dla strzelców wyborowych i sił specjalnych.
MSBS-18 (6,5mm Grendel) dla sił specjalnych, po 2030 roku dla piechoty.
- Stworzenie ręcznego karabinu maszynowego na bazie UKM-2000, IMO GPMG to nie jest dobry wybór. Wersja Grendel i Stanag.
- Wznowienie poboru w WP, okres służby 3-5 miesięcy, zależnie od specjalności.
- Jeśli to możliwe, zwiększenie liczebności wojska polskiego do 120 tyś ludzi.
- Rozbudowanie zakładów militarnych np. w Łabędach, w Radomiu etc.
- Zwiększenie nacisku na militarne kontrakty zagraniczne, import i export przede wszystkim sprzętu z całego świata.

To plan na lata 2010-2025 i z niemałym budżetem, tak więc to w sumie poniekąd wizja bez nadziei, ale IMO takie planowanie znacznie zwiększy potencjał WP i samej Polski.

A teraz bluzganie CoDowców:

-AH 64.
-V-22 Osprey.
-UH-60 Black Hawk.
-Sikorsky SH-3 Sea King.
-Lockheed AC-130.
-AV-8B Harrier II.
-Lockheed C-130 Hercules.
-MQ-9 Reaper.
-Northrop B-2 Spirit.
-Lockheed F-35 Lightning II



Może i jestem tylko tępym nastolatkiem, ale chyba Polsza nie jest tak bogata jak USA? Najlepiej naszych jeszcze w dragon skiny i G11 wyposażyć, a że amunicja droga, kamizelki drogie, who cares? Jesteśmy w końcu tak bogaci jak USA a nawet bogatsi! :E


Uważam to za żart, nie komentuje.

are you fucking kiddin me? wiesz ile ta maszyna kosztuje? nawet Amerykanie mają tego mało! a Polske nie było by stać na te samoloty w ogóle.

Dobry, wstęp, ale teraz fail!

co do modernizacji - ja bym wymienił stare T-72 i T-55 na coś nowszego...T-90 może? inna sprawa że znając nasz stosunek do Rosjan, i Rosjan do nas taki zakup byłby znacznie utrudniony. zawsze pozostaje alternatywa w postaci Abramsa, Leclerca i najnowszych Leopardów ( ale nie z demobilu). Jak już jesteśmy zorientowani " zachodnio" to tego należy się trzymać.


T-55 nie służy od długiego czasu. I za cholerę NIE MOŻNA go sprzedawać z pewnych względów, jedynie trzymać w magazynach, tak jak T-34/85.
T-72 jest jednym z lepszych tanków, bez komentarza.

M-14 EBR ( wersja z krótszą lufą).

PRECZ Z AMERYKANIZACJĄ!

ze złomu kupili by sobie jakieś porządne pojazdy opancerzone, przynajmniej kilka, a nie rosomaki...


Firma Patria ma światową renomę, wszelkie post komuchy, które się rozwijają (jak my) inwestują w ten pojazd, bo spełnia wymagania XXI wieku. Łżesz bezczelnie.

Co chcesz np oddać na złom? Masz na myśli Uaza, Honkera albo Urala? I zamienić to na Humvee (Hummer H1)? Zapomnij... Hummer to też nie taki cud miód... Jest ciężki i szeroki, poza tym pali od fiksa... Uaz i Honker choć niepozorne to potrafią wiele... Szczególnie ten pierwszy. Sam myślę takiego kupić. Nie ma mowy że to ruski stary złom. To auto ma potencjał dużo większy niż jaka kolwiek wojskowa czy cywilna terenówka. Ural jako samochód wojskowy to też porządna maszyna. Chcesz to pokażę ci co to coś potrafi. Ojciec mój po żwirowniach takimi jeździł i powiem ci że te wszystkie nowe ciężarówki nadają się jedynie na asfalt. No chyba że to Kraz, Kamaz lub Ural (do dziś produkowany w niezmienionej wersji).


Tutaj się zgadzam. Moja propozycja to AMZ Tur?
SaS TrooP
Ekspert

Posty: 862
Dołączenie: 22 Gru 2007, 21:43
Ostatnio był: 07 Cze 2019, 01:47
Miejscowość: Wodzisław, Silesia
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: FT 200M
Kozaki: 14

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez PrzemoC w 16 Lip 2010, 19:26

specPL napisał(a):co do modernizacji - ja bym wymienił stare T-72 i T-55 na coś nowszego...T-90 może?

SaS o tym wspomniał, ale i ja wtrącę swoje 2 grosze, przytaczając stare przysłowie:
"Cudze chwalicie, swojego nie znacie, sami nie wiecie, jaki skarb macie."

Błagam, zanim napiszecie coś o sprzęcie używanym przez inne państwa, dowiedzcie się czegoś o WP.
PT-91M używający armaty PO-2 to mocno zmodernizowany T-72... Ale T-90 to nic innego. Serio.
Przypominam, iż warto wznowić projekt PT-94 "Goryl". Po co kupować więcej starych wersji Leoparda,
które trudno utrzymać, jak mamy swoje czołgi?
specPL napisał(a):Zamiast Beryli na 5x56 powinno się wprowadzić nową konstrukcje, na silniejszy pocisk.

Jeszcze Beryla do końca nie wprowadzono. Proces wymiany broni zakończy się, gdy w zbrojowniach zastąpi on Kbk AKMS, który nawet w polu jest nadal używany.
Zanim ktoś napisze, że z AK nie da się trafić, zapewniam, żę dobrze wyszkolony żołnierz jest w stanie
trafić ruchomy cel z AK z odległości 250m.
Co do już rozchwytywanego posta o zakupie tylu latających zabawek od Wuja Sama, polecam autorowi
posta poczytać o W-3 "Sokół". Po co kupywać te Blackhawki UH-60, skoro mamy coś swojego?
Alvarin napisał(a):porządne pojazdy opancerzone, przynajmniej kilka, a nie rosomaki...

Ależ mój drogi... Rosomak to na prawdę świetna maszyna! BWP "Puma" czy BWP 2000 to też
świetne projekty! A jak nie wierzysz, że działko 73mm przy użyciu pocisku HEAt też może rozwalić
czołg... Twoja sprawa. Oczywiście "Ryś" to też złom?
I jeszcze zanim ktoś napisze: "Kupmy Abramsy, bo mamy słabe czołgi, G-36 bo mamy słabe
karabiny!", powiem tak: G-36 mamy w siłach specjalnych. Abramsa nam nie sprzedadzą,
bo go już nie produkują.

I przypomnę na zakończenie autora tematu:
Method napisał(a):bez tekstów typu "kupmy USS Nimitz, będzie fajno" ;)
"Każde słowo jest jak niepotrzebna plama na ciszy i nicości." -Samuel Beckett
Ale, z drugiej strony, on to powiedział...
Awatar użytkownika
PrzemoC
Beta Tester

Posty: 444
Dołączenie: 31 Sty 2009, 15:27
Ostatnio był: 19 Cze 2022, 12:45
Miejscowość: Everon
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: SIP-t M200
Kozaki: 13

Re: Modernizacja Wojska Polskiego

Postprzez Method w 16 Lip 2010, 23:54

PrzemoC napisał(a):Co do już rozchwytywanego posta o zakupie tylu latających zabawek od Wuja Sama, polecam autorowi
posta poczytać o W-3 "Sokół". Po co kupywać te Blackhawki UH-60, skoro mamy coś swojego?


Nie ukrywam że czekałem aż ktoś poruszy tą kwestię ;)
Otóż zakup takich black-hawków to ogromne koszta. O wiele taniej (i bez ubytku na jakości) byłoby wybranie właśnie W-3 Sokoła, zmodernizowanego według programu "Głuszec". Owy program ma na celu stworzenie z Sokoła lekkiej maszyny transportowej mogącej pełnić rolę maszyny wsparcia. Czy taki Głuszec różni się czymś jeszcze od Black-hawka ? Do tego obecnie firma PZL-Świdnik (choć właściwie teraz "Agusta-Westland-PZL Świdnik :P ) pracuje nad projektem "Sokół-2", który to eliminuje wszystkie bolączki "Sokoła" ujawnione podczas misji w Afganistanie.

Modernizacja Rotor Wingów: próba odkupienia od np. Czechów helikopterów Mi-24, a także poszukanie kontraktu na techy na Eurocopter, tudzież Augustę 109 bodajże.


Eurocopter zapewne Tiger, Agusta zapewne T129 ;)
Dla porównania : AW-109 i T-129
Który z nich lepszy ? Obstawiam Agustę, nawet pomijając b. dobre parametry owy przetarg na ten typ helikoptera dałby nam szansę na nowe miejsca pracy. Dlaczego ? A no dlatego iż taka Agusta ma swoją fabrykę w Polsce. I to wręcz pewne że owe T-129 robilibyśmy u nas. Jako przykład można podać Turcję - kupili te śmigłowce i teraz dana partia tych maszyn jest produkowana w Turcji.

-AH 64.
-V-22 Osprey.
-UH-60 Black Hawk.
-Sikorsky SH-3 Sea King.
-Lockheed AC-130.
-AV-8B Harrier II.
-Lockheed C-130 Hercules.
-MQ-9 Reaper.
-Northrop B-2 Spirit.
-Lockheed F-35 Lightning II


AH-64 - jak wyżej pisałem, bardziej opłacalna byłaby Agusta. (Swoją drogą, mało kto wie iż jeden z niewielu wypadków AH-64 był w Polsce ;) )
V-22 Osprey - fajna rzecz, jednak droga i bez szans na kupno od USA.
Black Hawk - jak już pisał PrzemoC i ja, bardziej opłacalnym jest Sokół w wersji Głuszec.
Sea King - fajny sprzęt, tylko po co ? Do zadań SAR, do jakich głównie używa się King-a mamy W-3RM „Anakonda” i Mi-14PS. Więcej nam nie potrzeba, no może ilość Mi-14 jest niewystarczająca.
AC-130 - niewątpliwie maszyna bardzo fajna (a w szczególności Haubica M102, która przy strzale trzęsie całym samolotem) ale sprzedaż tych maszyn do Polski ma zerowe szanse - nikt oprócz USA nie posiada tych maszyn i US Army woli by ta zostało.
Harrier - ale po co nam taka maszyna ? Owy samolot jest chyba tylko wykorzystywany na lotniskowcach. Nie ma sensu kupowanie tego typu samolotu ze względu na cenę (technologia pionowego startu jest droga) i osiągi (tu także przez ową technologię samolot "kuleje" - przykładowo nie osiąga prędkości 1Ma. Gdybyśmy mieli lotniskowce - wtedy ok, tak to niepotrzebne koszta.
C-130 Hercules - to na pewno ma sens, jednak nie kupujmy tak starych maszyn! Powinno odejść od obecnie realizowanego kontraktu i zakupić nowsze maszyny. Obecne większą część służby u nas spędzą w hangarach na pracach remontowych.
MQ-9 Reaper - bardzo przydatny bezzałogowiec, na pewno ułatwiłby walki wojsk lądowych (zwłaszcza w miastach, gdzie oprócz możliwości ataku rakietami można by było zajrzeć praktycznie w każdy kąt po czym przekazać informację żołnierzom na dole.
B-2 Spirit - no proszę Cię, B-2 to my będziemy mieli szansę kupić dopiero w 2080 roku ;)
F-35 Lightning z tego co pamiętam przy kontrakcie na F-16 było coś wspominane o możliwości kupna F-35, gdy nasze MIGi-29 będą odchodzić w odstawkę (orientacyjnie 2025 rok).

Pozostaje kwestia odejścia maksymalnie do 2014 roku SU-22. Nie ukrywam że będzie mi brakowało tych maszyn. jednak cóż, wiek robi swoje, a potencjalni wrogowie nie śpią. najbardziej realne jest zastąpienie tych maszyn (co zapewne zrobi MON) następnymi F-16, jednak ta maszyna nie zastąpi SUczek. Taka zamiana to półśrodek. Tutaj najchętniej widziałbym F-18 lub (co mniej realne) SU-30. Te maszyny mogłyby z powodzeniem powalczyć nawet z Typhoonami. Można także zakupić F-15, które obecnie (nawet nowe) są w bardzo atrakcyjnej cenie, a nie ustępują (oprócz manewrowości przy małych prędkościach) niczym od EuroFighter'ów. To taka tańsza alternatywa, jednak trzeba pamiętać że "piętnastki" są już starą konstrukcją.

Organizujemy przetarg na samoloty nowej generacji, na starcie jedna eskadra. Eurofighter Typhoon to raczej marzenie, ale jest Mirage 2000 i Grippen.


Mirage to ta sama "liga" co MIG-29 i F-16 ;) Powiem więcej, F-16 C\D (czyli kupiona przez nas wersja) kwalifikuje się jako samolot generacji 4,5, czyli teoretycznie tak jak Gripen i Typhoon. Nasz "eF" nie jest tak zaawansowany jak owe europejskie myśliwce, mimo wszystko jeśli szukać jakiegoś zastępcy to powinien to być samolot w technologii Stealth, i to też gdzieś w 2025 roku. wcześniej kupno nowej generacji samolotów które wymieniłeś po prostu się nie opłaca.

Tak więc podsumowując - Na dzisiaj potrzebujemy :
- samolotów szkolnych,nie muszę mówić dlaczego ( tu mile widziane byłyby nasze PZL I-22 Irydy, jednak gdzieś dekadę temu ówczesny rząd po prostu "spierd*lił misję" i odciął dofinansowanie dla projektu. Już sam PZL Mielec chciał kontynuować projekt, jednak że fabryka była na krawędzi bankructwa dalszych prac zaprzestano. A szkoda, na te maszyny było już zainteresowanie z Indii. Tak więc teraz realnie najlepiej byłoby kupić koreańskie T-50, które bardzo chwalą nasi piloci. A na pewno już odejście od obecnie wymyślanych (i o zgrozo wprowadzanych w życie) projektów typu Iskra-glass cockpit multi-purpose training plane, których jedynym sensem jest wyciągnięcie kasy od MON.)
- 1 lub 2 (w tą dwójkę nie wierzę) eskadr nowych maszyn dla zastąpienia Su-22 (o tym pisałem wyżej)
-nowego sprzętu dywizjonów rakietowych OPL ( i to w trybie natychmiastowym)

W dalszych planach widziałbym kupno tankowców i modernizację naszych C-295 CASA. Wszystkie z możliwością tankowania w powietrzu (gdy mielibyśmy już tankowce trzeba by było zmaksymalizować ilość sprzętu do możliwości takiego tankowania ). Do tego przerobienie części (gdzieś tak 4) CAS na samoloty wczesnego ostrzegania (coś jak SAAB-340 Erieye lub Boeing E-3). Dlaczego ? Moim zdaniem skoki spadochronowe powinny zostać domeną jednostek specjalnych i tylko ich, więc modyfikacja CAS nie powinna zmniejszyć potencjału transportowego, tym bardziej że będą wspomniane już tankowce oraz następne Herculesy. Swoją drogą CAS-y średnio nadają się na transportowce inne niż transport piechoty (do CAS-y ledwo wchodzi Honker, aby się zmieścił trzeba zdejmować w nim dach).
Image
Awatar użytkownika
Method
Weteran

Posty: 561
Dołączenie: 16 Cze 2009, 21:32
Ostatnio był: 29 Mar 2022, 17:55
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 174

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości